REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
33
Žaislai (nuotr. Fotolia.com)

Šiandien Europos Komisija paskelbė naujausius duomenis, rodančius, kad 2016 m. skirtingose ES valstybėse narėse paskelbta daugiau kaip 2 000 pavojingų produktų. Po šių įspėjimų buvo imtasi 3 824 tolesnių veiksmų, pvz., gaminių atšaukimo iš rinkos. Į įspėjimus reaguota dukart dažniau nei ankstesniais metais.

33

Šiandien Europos Komisija paskelbė naujausius duomenis, rodančius, kad 2016 m. skirtingose ES valstybėse narėse paskelbta daugiau kaip 2 000 pavojingų produktų. Po šių įspėjimų buvo imtasi 3 824 tolesnių veiksmų, pvz., gaminių atšaukimo iš rinkos. Į įspėjimus reaguota dukart dažniau nei ankstesniais metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2016 m. nacionalinės institucijos sistema naudojosi aktyviau, pašalindamos iš prekyviečių daugiau nesaugių gaminių. Tačiau vis daugiau nesaugių gaminių, apie kuriuos pranešama naudojantis Skubaus įspėjimo sistema, parduodami interneto platformose. Todėl Komisija stiprina bendradarbiavimą su bendrovėmis „Amazon“, „Ebay“ ir „Alibaba“, kad būtų aktyviau kovojama su galimai nesaugiais bei reikalavimų neatitinkančiais gaminiais, kurie jų svetainėse parduodami vartotojams ES.

REKLAMA

Už teisingumą, vartotojų reikalus ir lyčių lygybę atsakinga Komisijos narė Vĕra Jourová sakė:

„Vartotojai turi būti apsaugoti nuo nesaugių gaminių. Apsauga turi būti suteikta tiek prekiaujant internetu, tiek įprastai. Man malonu pranešti, kad buvo pasiektas susitarimas su bendrovėmis „Amazon“, „Ebay“ ir „Alibaba“ , padėsiančiomis iš savo virtualių prekyviečių pašalinti gaminius, apie kuriuos pranešama naudojantis Skubaus įspėjimo sistema, tad raginčiau ir kitas bendroves pasekti jų pavyzdžiu. Be to, esu patenkinta tuo, kad padarėme tam tikrą pažangą ir su Kinija: šiais metais sumažėjo iš jos importuojamų nesaugių prekių kiekis. Tai rodo, kad mūsų bendradarbiavimas su Kinija ir primygtinis reikalavimas laikytis aukštų standartų duoda vaisių.“

REKLAMA
REKLAMA

ES šalių bendradarbiavimas suintensyvėjo, jos vis dažniau naudojasi Skubaus įspėjimo sistema siekdamos užtikrinti, kad nesaugūs gaminiai būtų skubiai pašalinti visoje Europoje. 2016 m. nacionalinės institucijos, naudodamosi Skubaus įspėjimo sistema, kartu pateikė 2 044 pranešimus apie nesaugius gaminius. Po šių įspėjimų buvo imtasi 3 824 tolesnių veiksmų, pvz., gaminių atšaukimo iš rinkos. Į įspėjimus reaguota dukart dažniau nei ankstesniais metais. Tai rodo, kad nacionalinės institucijos atidžiau reaguoja į įspėjimus ir imasi visų reikiamų priemonių siekdamos užtikrinti, kad rinka būtų saugesnė vartotojams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, Europos Komisija su jomis bendradarbiavo siekdama patobulinti sistemą, kad ja būtų galima dar paprasčiau naudotis, o viešoji interneto svetainė buvo atnaujinta siekiant paskatinti ja naudotis įmones ir vartotojus.

Kokie gaminiai kelia didžiausią pavojų?

2016 m. daugiausia įspėjimų pateikta dėl žaislų (26 proc.), motorinių transporto priemonių (18 proc.) ir drabužių, tekstilės gaminių bei mados aksesuarų (13 proc.), 7 proc. - elektroniniai prietaisai, 5 proc. - vaikų priežiūros prekės ir 31 proc. - kitų produktų kategorija, pavyzdžiui, kosmetika, apšvietimo įranga ir papuošalai.

REKLAMA

Kalbant apie riziką, 2016 m. dažniausiai buvo pranešama apie riziką susižeisti (25 proc.) ir cheminių medžiagų keliamą riziką (23 proc.). Taip pat nurodytos tokios priežastys kaip galimybė užspringti (14 proc.), nusitrenkti elektra (11 proc.).

Kokia šių 2016 m. pagamintų nesaugių gaminių kilmė?

Dauguma nesaugių gaminių, apie kuriuos pranešta naudojantis sistema, pateko iš ES nepriklausančių valstybių. 53 proc. gaminių (1 069), apie kuriuos buvo pranešta, kilmės šalimi buvo nurodyta Kinija. Nuo 2015 iki 2016 m. įspėjimų apie gaminius iš Kinijos skaičius sumažėjo 9 procentiniais punktais – nuo 62 iki 53 proc.

REKLAMA

Dėl Europos šalių kilmės nesaugių gaminių buvo pateikti 468 pranešimai (23 proc.).

2016 m. 102 pranešimuose (5 proc.) kilmės šalimi įvardytos Jungtinės Valstijos, o 53 pranešimuose (2,6 proc.) – Turkija. 158 gaminių (8 proc.), apie kuriuos buvo pranešta, kilmė nėra žinoma.

Kaip vartotojai apsaugomi nuo internetu parduodamų nesaugių gaminių?

Vartotojai vis daugiau perka internetu, todėl naudojantis Skubaus įspėjimo sistema buvo pranešama apie nemažai nesaugių gaminių, kuriais prekiaujama ir interneto platformose arba elektroninėse prekyvietėse. 2016 m. buvo pateikti 244 pranešimai apie tokius gaminius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siekdamos išanalizuoti šį reiškinį, kelios valstybės narės jau įsteigė specialias darbo grupes, atsakingas už internetu parduodamų nesaugių gaminių stebėseną ir atsekimą. Be to, bendrovės „Amazon“, „Ebay“ ir „Alibaba“ susitarė padėti pašalinti tokius gaminius, kai tik ES priežiūros institucijos juos nustatytų. Šiuo tikslu šios elektroninės prekyvietės įsteigė vieną bendrą ryšių su institucijomis centrą.

Tolesni veiksmai

Komisija toliau tobulins Skubaus įspėjimo sistemą, kad ji taptų dar parankesnė kasdienei institucijų veiklai.

REKLAMA

Europos Komisija toliau bendradarbiaus su Kinijos institucijomis, keisdamasi informacija apie nesaugius gaminius, dėl kurių veiksmų imamasi vietoje, t. y. Kinijoje.

Komisija tęs bendradarbiavimą su elektroninėmis prekyvietėmis ir sieks užtikrinti, kad jos imtųsi priemonių prieš nesaugius gaminius. Siekdama padėti institucijoms vykdyti kontrolę, Komisija rengia praktines internetu parduodamų gaminių rinkos priežiūros gaires.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų