• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiabučių gyventojai viliasi, kad namo administratoriais pasamdytos įmonės rūpinsis jų gerove, užtikrins geriausią kainą, kokybę ir atsižvelgs į gyventojų norus bei nuomonę. Vis tik būna atvejų, kai namo administratoriai, ieškodami spragų įstatymuose, iš gyventojų, kaip sako jie patys, siekia tik pasipelnyti.

Daugiabučių gyventojai viliasi, kad namo administratoriais pasamdytos įmonės rūpinsis jų gerove, užtikrins geriausią kainą, kokybę ir atsižvelgs į gyventojų norus bei nuomonę. Vis tik būna atvejų, kai namo administratoriai, ieškodami spragų įstatymuose, iš gyventojų, kaip sako jie patys, siekia tik pasipelnyti.

REKLAMA

Tą pastebėjo bendrovės „Civinity namai“ administruojamų namų gyventojai: esą be jų sutikimo yra vykdomi remonto darbai, už kuriuos tenka mokėti ne kam kitam, o namo administratoriui priklausančiai įmonei.

Pasirodo, daugiabučių administratoriai gali patys nuspręsti, kokie darbai neva yra privalomi ir turi būti atlikti nedelsiant. O tokiu atveju gyventojų sutikimo nereikia.

Be to, namo remontui pasamdyti sau priklausančią įmonę taip pat galima – tereikia, kad būtų pasiūlyta geriausia kaina.

REKLAMA
REKLAMA

Pasamdė save, o gyventojai priversti mokėti

Skaitytojas Arminas (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi) tv3.lt portalui papasakojo, kad iš namo administratoriaus „Civinity namai“ gavo netikėtą pranešimą apie pradedamą stogo remontą.

REKLAMA

Anot gyventojo, remontuoti stogą buvo nuspręsta po to, kai namo administratorius pakvietė bendrovę „Pastatų meistrai“ įvertinti stogo būklę.

Arminą papiktino tai, kad bendroves „Civinity namai“ ir „Pastatų meistrai“ valdo tas pats asmuo.

„Tai, savaime aišku, administratoriui pavaldi įmonė stogą įvertino kaip prastos būklės, kad jį reikia visiškai naujai uždengti.

„Civinity namai“ skelbė konkursą, siekiant atrinkti įmonę, kuri tą stogą dengs. Ir spėkite, kas tą konkursą „laimėjo“? O gi ir vėl – „Pastatų meistrai“, – rašė gyventojas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pridūrė, kad dėl šio remonto nebuvo atsiklausta daugiabučio gyventojų, nebuvo gautas jų sutikimas. Jiems buvo tik pranešta, kad vyks toks remontas ir jie turės už jį mokėti.

Armino nuomone, akivaizdu, kad šis remontas yra palankus abiem šioms bendrovėms, kurių interesas yra pasipelnyti iš gyventojų:

„Nėra aišku, ar tas remontas tikrai yra reikalingas, ar stogo būklės įvertinimas buvo objektyvus, ar kaina, kurią mes būsime priversti mokėti, bus adekvati ir neišgalvota.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nemažai neigiamų atsiliepimų apie „Civinity namai“ galima rasti ir svetainėje „Rekvizitai.lt“.

„Slepiami balsavimo dėl itin brangių remonto darbų rezultatai. Remontams dažniausiai savavališkai išrenkama dukterinė įmonė „Pastatų meistrai“.

Tuo turėtų pasidomėti STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba)“ – minėtame puslapyje rašė viena žvaigždute bendrovę įvertinusi Rūta.

Tikrieji įmonių savininkai – milijonieriai

Registrų centro duomenimis, 100 proc. bendrovės „Pastatų meistrai“ akcijų valdo kita bendrovė – „SPV 31“.

REKLAMA

Pastarosios 51 proc. akcijų priklauso bendrovei „Civinity“ (generalinė direktorė – Virgeda Jackaitė).

Likusius 49 proc. „SPV 31“ akcijų turi bendrovė „Sail invest“.

Pačią „Civinity“ valdo 100 proc. jos akcijų turinti Latvijos bendrovė „Nord fin assets“, kuri priklauso milijonieriumi žiniasklaidoje vadinamam verslininkui Deividui Jackai (V. Jackaitės brolis), kuris yra „Civinity“ grupės įkūrėjas.

O vienintelis „Sail invest“ akcininkas yra Domas Dargis, kuris yra nekilnojamojo turto įmonės „Eika“ generalinis direktorius ir žinomo verslininko, buvusio Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidento Roberto Dargio sūnus (beje, jis yra vedęs kito turtuolio Arvydo Avulio dukrą).

REKLAMA

Taigi, stogo įvertinimui ir remontui parinktą bendrovę „Pastatų meistrai“ per įmonę „SPV 31“ iš tiesų valdo „Civinity“ (kuri per Latvijos bendrovę 100 proc. priklauso D. Jackai) ir „Sail invest“ (kuri 100 proc. priklauso D. Dargiui).

Paprastai kalbant, „Civinity“ perka paslaugas pati iš savęs – samdo sau priklausančią bendrovę, kurios teikiamų paslaugų kainas irgi gali paveikti.

Sudarė sutartį su sau priklausančia bendrove

„Civinity Namai“ statinių techninės priežiūros specialistas Povilas Lysiukas tikino, kad viena iš daugiabučio namo administratoriaus pareigų yra organizuoti pastato techninę priežiūrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O į ją įeina nuolatinis statinio stebėjimas, periodinės apžiūros ir nedelsiant privalomi atlikti remonto darbai.

Pašnekovas aiškino, kad statinio techninę priežiūrą administratorius gali atlikti pats arba pavesti kitai įmonei, atitinkančiai kvalifikacinius reikalavimus.

Atstovas neslėpė, kad „Civinity Namai“ šiuos darbus atlikti pagal ilgalaikę paslaugų teikimo sutartį yra pavedusi „Pastatų meistrams“. 

P. Lysiukas nurodė, kad darbai daugiabučiuose namuose yra organizuojami ir atliekami atsižvelgiant į jų pobūdį, kainą ir kitas teisės aktuose numatytas aplinkybes.

REKLAMA

Jis įvardijo, kad privalomieji darbai, kuriuos būtina atlikti nedelsiant, gali būti atliekami techninę pastato priežiūrą atliekančios įmonės.

Be to, jų atlikimui nėra būtinas gyventojų pritarimas, tačiau apie jų atlikimą, darbų apimtį ir kainą gyventojai yra informuojami iš anksto.

„Kiti daugiabučio remonto darbai yra atliekami tik gyventojams pritarus, o rangovai yra atrenkami konkursuojant pagal teisės aktuose numatytą tvarką“, – komentavo „Civinity Namai“  atstovas.

REKLAMA

Draudžiama pirkti iš savęs, bet yra išimčių

Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Gabrielius Grubinskas tv3.lt portalui aiškino, kad, vadovaujantis teisės aktais, bendrojo naudojimo objektų administratoriui yra draudžiama vykdyti pirkimą iš ūkio subjektų, kurie su administratoriumi sudaro susijusių ūkio subjektų grupę, t. y. pirkti iš susijusios įmonės.

Vis tik jis paminėjo 2 išimtis. Pirmoji – draudimas gali būti netaikomas, jei tokį sprendimą priima pastato butų ir kitų patalpų savininkai, t. y. daugiabučio gyventojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antroji – pirkimai iš susijusių įmonių yra leidžiami, jei jos pateikia didžiausio ekonominio naudingumo pasiūlymą.

G. Grubinskas įvardijo, kad remontas be atskiro savininkų (gyventojų) sutikimo gali būti vykdomas dviem atvejais:

  • jeigu buvo nustatyti defektai, kurių nedelsiant nelikvidavus grėstų pavojus gyventojams arba kiltų dideli materialiniai nuostoliai;
  • kai bendrojo naudojimo inžinerinių sistemų, bendrojo naudojimo patalpų sanitarijos ir higienos reikalavimus užtikrinantys darbai buvo numatyti administratoriaus metiniame arba ilgalaikiame plane, o planą savininkai yra patvirtinę.

„Visais kitais atvejais bendrojo naudojimo objektų remontas gali vykti tik gavus pastato butų ir kitų patalpų savininkų pritarimą. Ginčai dėl mokesčių mokėjimo sprendžiami teisme“, – dėstė savivaldybės atstovas.

REKLAMA

Patys nustato būklę, kad nereikėtų gyventojų pritarimo?

Remiantis tuo galima nuspėti, kad minėtus punktus, kuriems yra taikomos išimtys, leidžiančios pirkti iš susijusios įmonės, „Pastatų meistrai“ atitiko.

Bendrovė įvertino stogo būklę ir nurodė, kad jį reikia nedelsiant remontuoti (tokiu atveju gyventojų sutikimo nereikia).

Paklausus, ar būsto būklės vertinimui daugiabučių administratorius gali kviesti save, savivaldybės atstovas atsakė, kad techninę priežiūrą administratorius gali vykdyti arba pats, arba pirkdamas atitinkamą paslaugą.

REKLAMA

Administratorius pats vykdyti techninę priežiūrą gali, jei paslaugų sąmatai ir tarifui pritaria patalpų savininkai. O perkant paslaugą galioja prieš tai minėtas draudimas.

Tad, kiek tas būklės įvertinimas ir darbų kainos yra objektyvios, nėra aišku.

„Savivaldybė negali vertinti remonto darbų apimčių, kainos ir kokybės. Norint tokio vertinimo, butų ir kitų patalpų savininkai gali užsakyti ekspertizę – ji yra mokama“, – nurodė G. Grubinskas.

Esą pasiūlė geriausią kainą

Kalbant apie remonto darbus, paslaugų pirkimas iš susijusios įmonės taip pat yra leidžiamas, jeigu ši pateikia geriausią pasiūlymą. O taip esą šiuo atveju ir buvo.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak „Civinity Namai“ atstovo, „Pastatų meistrai“ pagal ilgalaikę sutartį atlieka statinių techninės priežiūros darbus bei neatidėliotinus mažos vertės privalomus remonto darbus.

„Didesnės vertės, taip pat visus planinius darbus konkursuojame įstatymų nustatyta tvarka ir atrenkame laimėtojus vadovaujantis mažiausiai kainos / ekonominio naudingumo kriterijumi.

Šios dienos duomenimis, „Pastatų meistrai“ dėl geriausios pasiūlytos kainos yra laimėję apie 15 proc. visų skelbtų konkursų“, – kalbėjo P. Lysiukas.

O kas kontroliuoja administratorius? Koks valstybės priežiūros institucijų vaidmuo? Ar eilinį kartą vienintelė pareiga įkaitu tapusiam gyventojui mokėti mokesčiis ir papildomai laisvalaikiu kontroliuoti administratoriaus veiksmus?!
Civinity yra aferistų šutvė jie prigalvoja įvairių remontu nors jų nedaro, o pinigai yra imami iš gyventojų. Jie taip ir tampa milijonieriais iš vargšų
Atstovas nebūtinas [CK 4.85]. Taip pat, galima įkurti bendriją. ADMINISTRATORIAI yra tokie lupikai, nes teisiškai JIE neturi jokios atsakomybės. 400 eur. baudos yra niekinės palyginus su šimtatūkstantinėmis sumomis, kurias išvilioja iš gyventojų. Tad, jei iš vieno namo eina šimtatūkstantinės sumos, tai iš kelių dešimčių namų: milijoninės. Po to, kai sumoka baudą, JIEMS rankos atrištos. Didesnės baudos nieko nepakeis, tik paskatins korupciją tarp ADMINISTRATORIŲ ir [SAVIVALDYBĖS]. Manu, kad veiklos stabdymas padarytų įtaką, ir reikia lengvinti ADMINISTRATORIAUS "paslaugų" atsisakymo procedūras.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų