Pasipiktino mažesne pensija – „Sodra“ teisinasi formule įstatyme

Sukaupę reikalingą darbo stažą gyventojai gali išeiti į pensiją. Tačiau vilnietė pensininkė piktinosi, kad sukauptas 40 metų darbo stažas jai neužtikrino didelės pensijos. Ji moteriai sumažėjo dėl pasikeitusios pensijos skaičiavimo formulės ir dėl II pakopos pensijų fondų. 

Portalo tv3.lt skaitytoja Regina (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai yra žinomi) pasakojo, kad pasikeitus pensijos skaičiavimo formulei pasikeitė ir jos pensija.

Pensiją skaičiuoja nesąžiningai?

„Turiu sveikatos problemų, todėl gaudavau neįgalumo pensiją. Ji per kelis metus nuo 300 eurų padidėjo iki 320 eurų. Pernai sulaukiau pensinio amžiaus. Todėl galėjau rinktis, kurią pensiją noriu gauti – neįgalumo ar senatvės. Pasirinkau senatvės pensiją, nes ši yra didesnė, siekia 350 eurų.

Vis dėlto esu sukaupusi 40 metų darbo stažą, todėl mano pensija turėtų būti didesnė. Tačiau pensija apskaičiuojama pagal formulę ir neužtenka turėti sukauptą darbo stažą, reikia dar ir sukaupti pensijos apskaitos vienetus. O „Sodra“, kai 2018 metais pakeitė pensijos skaičiavimo formulę, sumažino ir mano apskaitos vienetus“, – pasakojo moteris.

Regina pasakojo, kad daugiausiai dirbo dar prieš nepriklausomybę.

„Tada dirbau po 12 ar 16 valandų per parą. Tačiau ir uždirbau nemažai, vėliau atėjo nepriklausomybė. Juk visi žinome, kokie tada buvo atlyginimai, dauguma gavome minimumus. Ir dėl tada gaunamų mažesnių pajamų sukaupiau mažiau ir pensijos apskaitos vienetų.

Negana to, vėliau buvome suvaryti į II pakopos pensijos fondus. Ir dabar iš to fondo „Sodra“ nori susigrąžinti 500 eurų ir už tai man sumažino pensijos apskaitos vienetus. Man tie fondų pinigai nereikalingi, tačiau apskaitos vienetus norėčiau susigrąžinti“, – aiškino Regina.

Ji tikina, kad jeigu jos pensija būtų skaičiuojama pagal seną formulę ji gautų virš 400 eurų.

„Klausiau „Sodros“, kodėl mano tokia maža pensija. Atsakymas vienas – pensija skaičiuojama pagal formulę remiantis įstatymu. Tačiau juk toks įstatymas nesąžiningas“, – skundėsi moteris.

REKLAMA

Tikina, kad antra pakopa nesumažina pensijos

„Sodra“ aiškino, kad antros pakopos pensijų kaupimas papildo senatvės pensiją.

„Gyventojams nereikia rinktis tarp šių pensijų, nes antros pakopos pensijų kaupimo dalyvis gaus ir ne mažesnę senatvės pensiją iš „Sodros“.

Dalyvavimas antros pakopos pensijų kaupime neturi jokios įtakos senatvės pensijos dydžiui. Į gyventojo sąskaitą pensijų fonde pervedamos tik įmokos nuo jo darbo užmokesčio ir paskata iš valstybės biudžeto, o ne dalis nuo pensijų socialinio draudimo įmokų“, – komentavo „Sodra“.

Komentare taip pat priduriama, kad pensijos dydį gyventojai gali sužinoti pasinaudoję pensijų skaičiuokle. Pensijos dydis yra apskaičiuojamas kiekvienam gavėjui individualiai ir priklauso nuo žmogaus įgyto stažo ir per visą gyvenimą sumokėtų socialinio draudimo įmokų. Kuo daugiau stažo ir apskaitos taškų, tuo didesnė pensija.

Senatvės pensiją sudaro dvi dalys: bendroji pensijos dalis ir individualioji pensijos dalis.

„Bendrosios pensijos dalies dydis priklauso nuo žmogaus įgyto pensijų socialinio draudimo stažo ir bazinės pensijos dydžio tais metais, kai žmogus išeina į pensiją. Bazinės pensijos dydis kasmet indeksuojamas. Indeksavus bazinės pensijos dydį, indeksuojama ir bendroji pensijos dalis. Vieni stažo metai įgyjami, jeigu per metus sumokama socialinio draudimo įmokų ne mažiau nei už 12 minimalių mėnesinių algų. Jeigu įmokų sumokėta mažiau, atitinkamai įgyjama mažiau stažo, bet daugiau negu metų stažo per metus įgyti negalima.

Individualioji pensijos dalis priklauso nuo asmens įgytų pensijos apskaitos vienetų (taškų) skaičiaus ir apskaitos vieneto (taško) vertės tais metais, kai žmogus išeina į pensiją. Apskaitos vieneto (taško) vertė kasmet indeksuojama, taigi atitinkamai indeksuojama (didėja) ir individualioji pensijos dalis. Vienas taškas įgyjamas, jei per metus sumokama pensijų draudimo įmokų ne mažiau nei 12 tais metais nustatytų vidutinių darbo užmokesčių (VDU). 2021 m. VDU siekia 1 352,70 eurų. Sumokėjus mažiau socialinio draudimo įmokų, įgyjama proporcinga apskaitos vieneto (taško) dalis“, – aiškino „Sodra“

REKLAMA

Taip pat pateikė pavyzdį – jeigu žmogus išeinantis į pensiją 2021 metais turi sukaupęs 32 metus stažo bei 38 apskaitos taškus. 2021 metais į senatvės pensiją išeinančių asmenų būtinasis stažas šiai pensijai yra 32 metai, bazinės pensijos dydis 2021 metais yra 198,29 euro, o apskaitos taško vertė siekia 4,17 euro. Pensijos dydis bus apskaičiuojamas pagal šią formulę: 198,29 (32/32 x 198,29) +158,46 (38 x 4,17) =356,75 eurų.

Jei žmogaus stažas daugiau nei 32 metai (didesnis už būtinąjį stažą senatvės pensijai), bazinis bendrosios pensijos dalies dydis proporcingai padidėja. Pavyzdžiui, jei 2021 metais į pensiją išeina žmogus, turintis 42 metus stažo ir 38 apskaitos taškus, jo pensijos dydis bus skaičiuojamas pagal tokią formulę: 260,26 (42/32 x 198,29) +158,46 (38 x 4,17)=418,72 eurų.


Rašyti komentarą...
V
Vida
2021-05-10 08:17:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Yra skaičiavimo formulė,bet nesąmoninga,aš netikiu,kad sodra neturi pinigu.Tai absurdas,mokėsčių suma žmogaus per visą savo gyvenimą yra didžiulę,o pensija gauni tokią,kiek sumokėjau mokėsčių per du mėnesius,kur pinigai.Jeigu pątys mokėtumėm mokėsčius,jūs išzivaizduojate kiek pinigu susikauptume iki pensijos?Valdžia labai mėgsta priimti įstatimus,remdamasi europos sąjungos valstybių,kurie palankus jai,tai kodėl pėnsiju formulę sugalvojo ,kaip jiems naudinga,o tokia kaip kitose valstybėse?Taip visa gyvenimą dirbome,plušėjome,o išėjus į pensija esame ubagai,gėda,apmaudu!!!!
Atsakyti
-25

T
Taigi
2021-05-10 07:57:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
Sodra remiasi įstatymais, todėl klausimsimai turi būti adresuojami jų leidėjams - ministerijai ir seimui , bet tie tyli ir viską verčia tai pačiai sodrai , pilstymas iš tuščio į kiaurą
Atsakyti
-15

V
Vitalija
2021-05-10 06:36:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Juk taip nebūna nuo stažo penciją didėtų.Draugės darbo stažas virš ,40m.o gauna 210e.Juk taip sutvarkyti istymai.Tai ką jūs nežinoti?Nesvarbu stažas,nesvarbu kiek įnašų idėjot,vistiek gausite kaip visi.Verslininkai sodrai daug moka,bet milijono dydžio pencijos negauna,o gaus kaip visi.Visa šitą paminėta specialiai padaryta tam,kad žmogui kuo mažiau mokėti pinigų.Nustatomos yra papraščiausia lubos.
Atsakyti
-28

SKAITYTI KOMENTARUS (119)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų