Naujos pensijos: norintiems išmokos teks slėpti gyvenančius kartu, turtą ir kitas pajamas?

Naujos vienišų asmenų pensijos bus pradėtos mokėti nuo liepos, dar kartą viešai pakartojo Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, jas ne kartą žadėjo ir kiti valdantieji. Tačiau tiksliai kam ir kokiomis sąlygomis bus mokamos naujos išmokos?

Nors liko mažiau nei du mėnesiai, nėra jokio oficialaus dokumento, kuris padėtų atsakyti į šiuos klausimus. Kol jo nėra, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nieko nepaaiškina.

Pavyzdžiui, kaip reikės įrodyti, kad iš tikrųjų žmogus yra vienišas ir jam priklauso nauja pensija? Ar ji bus mokama, jeigu tame pačiame būste gyvena daugiau žmonių? Ar išmoka priklausys atskirai gyvenantiems, tačiau formaliai santuokos nenutraukusiems žmonėms? Ar vienišų asmenų pensija priklausys, jeigu žmogus turi kitų pajamų ar turto?

Kas galės gauti vienišų asmenų pensijas?

Pristatant naują vienišų asmenų pensiją nuolat pabrėžiama dabartinė neteisybė, kai netekusieji sutuoktinio turi teisę gauti našlių pensiją (dabar jos dydis 28,63 euro), o išsiskyrusiems ar šiaip vienišiems žmonės papildomi pinigai nepriklauso.

Įstatymas aiškiai apibrėžia, kad norėdami gauti našlių pensiją, turi būti du dalykai, kurie juridiškai fiksuojami ir patikrinami gyventojų registre: oficialiai registruota santuoka ir žmogaus mirtis.

Vienišumas nėra kur nors registruojamas juridinis faktas. Gali būti, kad žmonės gyvena kaip pora, tačiau nėra formaliai įteisinę savo santykių. Gali būti, kad du ar daugiau žmonių gyvenamąją vietą yra registravę tame pačiame būste, tačiau jų jokie santykiai nesieja.

Kol kas visiškai nėra aišku, ar šiems asmenims būtų mokama nauja išmoka ir apskritai, kas tiksliai turės teisę į vienišo asmens pensiją.

Kaip bus nustatomas asmens vienišumas?

„Sodra“ nuolat gauna gyventojų pranešimų, kad jų kaimynai ar kiti pažįstami žmonės neteisėtai gauna našlių pensijas. Pavyzdžiui, pirmam vyrui mirus jo sutuoktinei skiriama ir mokama našlės pensija, tačiau vėliau ji išteka arba be santuokos pradeda naują šeimą su kitu vyru.

REKLAMA

Kaip minėta, institucijos gali patikrinti naujos santuokos (bent jau sudarytos Lietuvoje) faktą gyventojų registre ir pagal tai priimti sprendimą nutraukti našlės pensijos mokėjimą.

Vis dėlto veikiausiai yra ne viena formaliai nenutraukta santuoka, nors sutuoktiniai galbūt ilgiausiai gyvena skyriumi. Jeigu skiriant vienišo asmens išmoką bus vertinamas šis juridinis faktas, norintiems gauti papildomų pinigų vertėtų formaliai įteisinti skyrybas.

Kaip žinoma, gyventojai Lietuvoje privalo deklaruoti savo gyvenamąją vietą. Kaip santuoka, taip ir gyvenimas tame pačiame nekilnojamojo turto objekte yra patikrinamas dalykas.

Kita vertus, norint įvertinti, ar žmogus yra vienišas ir ar jam priklausytų nauja išmoka, bent jau teoriškai būtų galima pasitelkti savivaldybių ar seniūnijų specialistus, kurie geriausiai žino, kiek ir kokių vienišų asmenų gyvena jų apylinkėse.

Vis dėlto kol kas belieka tik spėlioti, kaip nepraėjus nė dviem mėnesiams reikės elgtis žmonėms, kurie norės gauti vienišų asmenų pensijas.

Ar gaus ir turtingi vienišiai su vienišėmis?

Būtinybė įteisinti vienišų asmenų pensiją aiškinama tuo, kad vieniši senyvi žmonės paprastai susiduria su didžiausia skurdo grėsme.

Vis dėlto taip yra ne visais atvejais. Pavyzdžiui, palikdama pareigas buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė 2018 m. deklaravo nekilnojamojo ir kito turto, pinigų banke už daugiau kaip 0,5 mln. eurų.

Be kita ko, jai priklauso europinės išmokos kaip buvusiai Europos komisarei, taip pat prezidentinė renta. Ji sudaro 50 proc. buvusio jos atlyginimo. Vien iš rentos buvusi prezidentė turėtų gauti mažiausiai 3,3 tūkst. eurų per mėnesį.

Skiriant kai kurias socialines išmokas vertinamas gyventojų turtas ir pajamos. Šioms viršijus tam tikrą ribą, išmoka neskiriama arba jos mokėjimas nutraukiamas.

Ar skiriant vienišų asmenų pensiją bus tikrinamas žmogaus turtas ir pajamos? Jei taip, nuo kokios bus turto ir pajamų ribos, kurias viršijus tikėtis naujos išmokos neverta?

REKLAMA

Kol kas tai nėra aišku, nes Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nėra registravusi atitinkamo įstatymo projekto.

Kokio dydžio bus nauja išmoka?

Jau skelbta, kad pradžioje vienišų asmenų pensija turėtų būti 28 eurai per mėnesį. Tačiau visiškai neaišku, kaip ji keisis kitais metais.

Primename, kad senatvės ir našlių pensijų indeksavimo (keitimo) tvarka yra įtvirtinta Socialinio draudimo pensijų įstatyme – jos didinamos priklausomai nuo to, kaip šalyje didėja darbo užmokestis.

Pavyzdžiui, 2018–2021 m. pensijų indeksavimo koeficientas buvo atitinkamai 7,63 proc., 8,11 proc. ir 7,17 proc.

Tačiau ne visos išmokos didinamos taip sparčiai. Pavyzdžiui, šiemet valstybinės pensijos buvo padidintos tik 1,3 proc., o šalpos pensija – 2,14 proc.

Paprastos pensijos „užsidirbamos“ ir didinamos dėl to, kad darbuotojai nuo savo pajamų moka pensijų draudimo įmokas. 

Pensijų draudime nėra numatyta įmoka vienišų asmenų draudimui, todėl ir neaišku: naujos pensijos bus indeksuojamos kaip paprastos „Sodros“ pensijos ar mažesniais dydžiais kaip kai kurios kitos išmokos. 

Jeigu norima suvienodinti išmokas našliams ir kitiems vienišiems asmenims, tai ar bus vienodas ir šių išmokų indeksavimas kiekvienais metais?

Ar ir kam reikės teikti prašymus išmokai gauti?

Kad žmogui būtų galima sumokėti vienišo asmens išmoką, ją mokėsianti institucija turi žinoti bent jo sąskaitos numerį (jeigu pinigai bus pervedami į ją) arba gyvenamosios vietos adresą (jeigu išmoka bus pristatoma į namus).

Kadangi nėra jokio vienišų asmenų registro, norintiems gauti naują išmoką teks teikti atitinkamus prašymus.

Paprasčiausia tai būtų daryti internetu, pavyzdžiui, kaip „Sodrai“, savivaldybei ar per socialinės paramos šeimai sistemą, kaip kad norint gauti vaiko pinigus.

Vis dėlto ne visi gyventojai naudojasi internetu, o kol kas tik „Sodra“ techniškai galėtų priimti prašymus telefonu. Be to, jos valdomi pensijų ir kitų išmokų registrai yra bene išsamiausi.

REKLAMA

Tačiau tam kad galėtų priimti prašymus, skirti ir mokėti naujas išmokas, „Sodrai“ reikėtų patobulinti informacines sistemas. Šie darbai gali užtrukti kur kas ilgiau nei iki liepos, net jeigu iki to laiko ir būtų priimtas atitinkamas įstatymas.

Galiausiai nuo naują išmoką administruojančios institucijos priklausys ir tai, iš kokių lėšų – „Sodros“ ar valstybės biudžeto – bus finansuojama nauja išmoka. Ne tik šiemet, bet ir ateityje, kadangi tai yra svarbiu planuojant valstybės lėšas.

Tačiau kol kas naujos vienišų asmenų pensijos yra tik politikų pažaduose, nors iki jų mokėjimo pradžios liko mažiau nei du mėnesiai.


Rašyti komentarą...
G
Gėda
2021-05-06 14:26:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesuprantu straipsnyje keliamų problemų. Visų pirma - vienišų žmonių pensija tokia mažytė, kad net nėra verta diskusijų, juk tik 28 eurai. Ką už šią sumą galima nupirkti???? Manau, kad šie 28 eurai tai yra pasityčiojimas iš žmonių. Antra - vienišas pensininkas, nesvarbu ar jis našys, ar jis išsiskyręs, ar niekada nebuvo susituokęs, koks skirtumas. Visi gerai supranta, kad išgyventi iš vidutinės pensijos, kurią gauna didžioji dalis 35-40 metų išdirbę pensininkai, yra labai sudėtinga. Su tiek pinigų, kiek dabar gauna didžioji dalis pensininkų, kurie visą gyvenimą sunkiai dirbo ir sąžiningai mokėjo mokesčius, atsižvelgiant į būtiniausių produktų kainas ir privalomus mokesčius, galima tik egzistuoti, bet neįmanoma gyventi oriai. Nereikia galvoti, kaip nori parodyti šio straipsnio autorius, kad Lietuvoje tiek jau daug melagių, kurie taip trokšta pasipelnyti iš tų varganų 28 eurų. Gėda, pažiūrėkite į kitas ES šalis, kokias vienišų žmonių išmokas gauna, pasidarys gėda, kad esami pilni pagiežos vargšui žmogui.
Atsakyti
-27

K
Kostas
2021-05-06 14:28:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Viena aišku, pirmiausia tokia,, pensiją bus sumokėta pašaliniams, ne dirbusiems ir nemokėjau šiuoems mokesčių. O tada jau žiūrės, kad jeugu dirbai 45 metus ir užsidirba didesnę nei vidutinė pensiją, tai tau nieko nepriklauso, jokių kompensacijų negauni ir galiausiai viską pilnai sumokėjęs lieki biednesnis už pašalpinį.
Atsakyti
-27

A
Alė
2021-05-06 14:31:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar ne per daug vargšų žmonių, kurie nedirbo ir neketina dirbti, mokesčių nemoka. Nekalbu apie ligonius, bet daugybė jaunų ir apyjaunių, kurie susirenka pašalpas ir vargo nemato. Tokiems neturėtų būti jokio didinimo, tegu pabando nors kiek padirbti.
Atsakyti
-27

SKAITYTI KOMENTARUS (63)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų