• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip galvojate, kokią pensiją gausite? 700, 1000 ar 2000 litų? Kiek pinigų jums reikia šiandien, kad galėtumėte gyventi oriai?

REKLAMA
REKLAMA

Į šiuos klausimus svarbu žinoti atsakymus jau dabar, net jeigu jums yra vos apie 30 metų. Smalsumą numalšins puslapio pensijusistema.lt skaičiuoklė. Tiesa, geriau atsisėskite ant kedės, nes pensijos dydis jus greičiausiai labai nemaloniai nustebins.

REKLAMA

Šis sunkmetis parodė, kad socialinio draudimo sistema Lietuvoje turi didelių bėdų ir neaišku, ar ji kada nors išlips iš milijardinių skolų liūno. Vyriausybė parengė „Sodros“ pertvarkymo planą, tačiau ar jis veiks, ir kaip veiks tikriausiai neaišku ir patiems pertvarkos rengėjams.

Jau dabar nesunkiai galime prognozuoti, kad ateityje dirbantiesiems didės socialinio draudimo įmokos, o pensinis amžius bus ilginamas. Reikės dirbti ilgiau ir atiduoti daugiau, tačiau tai vis tiek gali negarantuoti orios senatvės.

REKLAMA
REKLAMA

Ką gali dabar padaryti kiekvienas iš mūsų šiandien, kas tapęs pensininkų jis nesijaustų miręs? Bankininkai, draudikai, finansų makleriai iki užkimimo aiškina, kad reikia taupyti pinigus ir juos investuoti. Tačiau paskutinė krizė parodė, kad kartu su rinkų griūtimi gali nuplaukti visi arba didžioji pinigų dalis ir pensininkas liks prie suskilusios geldos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laikas pradėti taupyti

Ar yra kitas išeitis? Amerikiečių žurnalas „Time“ teigia, kad keisti taupymo taktikos iš esmės neverta, tačiau reikia gerokai persvarstyti savo planus, atidžiau skaičiuoti ir planuoti. Tada galimybės sukaupti didesnius turtus artėjant senatvei gerokai padidės, nors pripažįstama, kad prireiks ir sėkmės.

Pasaulinių rinkų atsigavimas prasidėjo ir tie kas dels praloš dar daugiau nei prarado iki šiol. Šis sunkmetis išmokė žmones sveikiau elgtis su pinigais – dabar amerikietis ilgalaikiam taupymui iš 100 JAV dolerių vidutiniškai atideda iki penkių dolerių, o prieš krizę į taupyklę įmesdavo vos du. Prognozuojama, kad artimiausius dešimt metų taupomų pinigų dalis padidės iki 6 JAV dolerių iš šimto.

REKLAMA

Tie, kas dauguma savo pinigų buvo investavę į akcijų ir nekilnojamojo turto rinkas, praėjusių metų abaigoje atgavo veido spalvą. Ar bent atspalvį. Vidutinio amerikiečio santaupos per 2009 metus padidėjo 28 proc. Žinoma, kritimas per krizės šėlsmą 2008 metų viduryje ir pabaigoje buvo daug įspūdingesnis.

Finansinių paslaugų įmonė „Allianz“ suskaičiavo, kad per krizę žmonės prarado apie 17,5 trilijonų JAV dolerių, o dabar yra atgavę tik apie trečdalį savo santaupų. Net 6 milijonai amerikiečių neturėjo darbo ilgiau nei 6 mėnesius, o nedarbo rodiklis šiemet laikysis apie 10 procentų. Žinoma, lietuvių praradimai skaičiuojant vienam žmogui yra kur kas mažesni, nes mes kur mažiau investavome ir taupėme, tačiau nedarbo rodikliai mūsų yra pusantro karto didesni nei amerikiečių, todėl padėtis mūsų šalyje taip pat nepavydėtina. Be to, galimybės atidėti taupymui Lietuvoje yra kur kas mažesnės.

REKLAMA

Anot „Time“, amerikiečiai, kurie galvoja apie kaupimą pensijai, turi vadovautis tokia taisykle: gręžiotis į praeitį nėra kada – svarbiausia sukurti naujus taupymo planus ir nesitikėti malonės iš socialinės apsaugos sistemos.

Paskaičiuokite, kiek laiko gyvensite

Galbūt skamba ciniškai, bet JAV mažai kas tikėjo, kad dabartinė pensininkų karta gyvens taip ilgai. Antrojo pasaulinio karo ir pokario metais gimę amerikiečiai sumušė visas prognozes dėl gyvenimo trukmės. Iš esmės tai yra viena iš priežasčių, kodėl pensijų sistema ne tik valstijose, bet kitose išsivysčiusiose šalyse atsidūrė gilioje duobėje. O žinote, kiek laiko gyvensite jūs? Jūs taip pat galite gyventi ilgiau nei manote.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu apie tai dar negalvojote, tai yra pirmasis darbas planuojant senatvę. Susiraskite internete gyvenimo trukmės skaičiuoklę ir atsakęs į klausimus sužinosite, kiek  vidutiniškai gyvena tokius duomenis pateikęs žmogus (viena iš skaičiuoklių – longevitycalculator.aarp.org., tiesa, reiks kai kuriuos duomenis apskaičiuoti pagal amerikietiškus standartus. Galite paieškoti ir europietiškų atitikmenų).

Daugiau informacijos ir komentarų apie kaupimą pensijai rasite www.pinigukarta.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų