REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gimstamumo didinimui prikuriama vis naujų planų, tačiau kasmet Lietuvoje vaikų gimsta vis mažiau. Panašu, kad prie to taip pat prisideda dabartinė išmokų tėvams tvarka. Pradėję vaiką neteisingu laiku, gyventojai netenka nemenkų pinigų sumų.

Gimstamumo didinimui prikuriama vis naujų planų, tačiau kasmet Lietuvoje vaikų gimsta vis mažiau. Panašu, kad prie to taip pat prisideda dabartinė išmokų tėvams tvarka. Pradėję vaiką neteisingu laiku, gyventojai netenka nemenkų pinigų sumų.

REKLAMA

Tuo galėjo įsitikinti Kaune gyvenanti 27 m. Akvilė (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai yra žinoma). Užuot su vyru ir pirmagime laimingai laukusi šeimos pagausėjimo, ji turi aiškintis, kodėl praranda taip reikalingus pinigus.

Berniuko neaprengs mergaitės drabužiais

Portalui tv3.lt Akvilė pasakojo, kad praėjusių metų gegužės mėnesį ji susilaukė dukrytės. Tuo metu „Sodra“ jai apskaičiavo 3200 eurų dydžio motinystės išmoką.

„Netrukus neplanuotai vėl pastojau. Pasiryžau gimdyti nors ir žinau, kad bus sunku pametinukai“, – atviravo moteris.

Taigi jau šių metų vasario 8 d. ji vėl išėjo motinystės atostogų. Tačiau gavus „Sodros“ pranešimą, jai teko nusivilti, kad tiek pinigų, kiek gavo dėl dukros gimimo, dabar negaus.

REKLAMA
REKLAMA

„Pagal valstybės skaičiavimus išmokos dubliuojasi ir antram vaikučiui 3900 eurų išmoka sumažinta iki 1400 eurų. Iš jų dar atskaičiavo mokesčius ir liko tik 1100 eurų. Tai taip suprasti, kad antram vaikučiui nereikalingas toks aprūpinimas kaip pirmajam?“, – retoriškai klausė Akvilė.

REKLAMA

Ji neslėpė pykčio, kad tuomet, kai šeimai pinigai itin reikalingi, dėl galiojančių taisyklių jie tiesiog nubraukiami.

„Dėl savijautos tai pikta. Kadangi pirma mergaitė dar yra maža, o antram vaikui taipogi reikia ir lovytės ir vežimėlio ir t.t.

Kaip šiuo mano atveju – antrasis vaikas yra berniukas, gi neaprengsiu jo suknele. Esame dar jauna, pradedanti šeima besistatanti savo namus, gyvenanti paskolomis, o dabar dar reikia galvoti kaip ir iš kur aprūpinti antrą vaiką“, – pasakojo jauna mama.

Kokiu atveju pinigų neprarastų?

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Malgožata Kozič informavo, kad jei moteris yra vaiko priežiūros atostogose bei gauna vaiko priežiūros išmoką ir jai suteikiamos nėštumo ir gimdymo atostogos laukiantis kito vaiko, ji turi teisę gauti motinystės išmoką.

REKLAMA
REKLAMA

Tokiu atveju bus mokamos abi šios išmokos, tačiau bendra išmokų suma negali būti didesnė kaip 77,58 proc. palankesnio kompensuojamojo uždarbio dydžio, pagal kurį yra apskaičiuota motinystės išmoka arba vaiko priežiūros išmoka.

Taip pat, jeigu apdraustasis asmuo, gaunantis vaiko priežiūros išmoką, įgyja teisę gauti vaiko priežiūros išmoką dėl kito vaiko gimimo, globos ar įvaikinimo, jam mokamos abi šios išmokos, tačiau bendra išmokų suma negali būti didesnė kaip 77,58 proc. išmokos gavėjo palankesnio kompensuojamojo uždarbio dydžio, pagal kurį yra apskaičiuota vaiko priežiūros išmoka.

Kitaip tariant, jeigu moteris antro vaiko pradėtų lauktis vėliau ir teisę į motinystės išmokas įgytų po to, kai baigsis vaiko priežiūros atostogų mokėjimas, ji pinigų neprarastų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Reikia pabrėžti, kad vaiko auginimo išmoka – tai draudimo išmoka, skirta kompensuoti vaiko auginimo metu prarastas pajamas. Ji nėra susijusi su vaikų skaičiumi“, – dėmesį atkreipė M. Kozič.

Kitaip tariant, jei moteris nebūtų nėštumo ir gimdymo, vaiko priežiūros atostogose ir dirbtų, ji neuždirbtų daugiau nei vieno atlyginimo, kurio netekimas ir kompensuojamas „Sodros“ išmokomis.

Specialistė priminė, kad vaiko priežiūros atostogų tėvai gali eiti pasikeisdami:

„Pavyzdžiui, jei vaiko priežiūros atostogose yra tėtis, jis gauna vaiko priežiūros išmokas apskaičiuotas pagal jo pajamas, o tuo metu mama nėštumo ir gimdymo atostogų metu gauna išmoką, apskaičiuotą pagal jos draudžiamąsias pajamas. Taip pat, auginant du vaikus, vaiko priežiūros atostogose vienu metu gali būti mama ir tėtis.“

REKLAMA

Statistikos departamento duomenimis 2020 m. Lietuvoje gimė 24,5 tūkst. kūdikių. Tai 2,9 tūkst. (10,6 proc.) mažiau negu 2019 m., ir 2020 m. 1 tūkst. gyventojų teko 8,8 gimusiojo (2019 m. – 9,8).

„Sodra“ skaičiuoja, kad šiuo metu motinystės išmokas gauna 1,8 tūkst. moterų. Šių išmokų dydis – 50,2 eurai per dieną arba apie 1054 eurai per mėnesį.

Praėjusiais metais vaiko priežiūros išmokas gavo beveik 28 tūkst. moterų ir 9 tūkst. vyrų. Šios rūšies vidutinės išmokos dydis yra 542 eurai.

Kokios išmokos priklauso gimus vaikui

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad be motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos, Lietuvoje tėvams mokamos ir kitos išmokos, susijusios su vaiko gimimu.

REKLAMA

Kiekvienam gimusiam vaikui Lietuvoje išmokama vienkartinė 440 eurų dydžio išmoka. Gimus vaikui, asmuo dėl vienkartinės išmokos skyrimo gali kreiptis per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo dienos.

Ši išmoka priklauso ir įvaikinus vaiką, neatsižvelgiant į tai, ar jau buvo išmokėta vaikui gimus, ar ne. Dėl jos galima kreiptis per 12 mėnesių nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo dienos, o skubaus vykdymo atveju – nuo sprendimo vykdymo pradžios.

Gimus dvynukams, trynukams ar dar daugiau vaikų, vienam iš tėvų arba vieninteliam iš tėvų kas mėnesį mokamos papildomos išmokos iki vaikams sukanka dveji metai.

Kai gimsta dvynukai, per mėnesį išmoka siekia 160 eurų, jeigu trynukai 320 eurų, jei ketvertukas 480 eurų, t. y. išmoka didinama 160 eurų už kiekvieną atžalą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl vienkartinės išmokos reikėtų kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę arba prašymą pateikti puslapyje spis.lt.

Kiekvienam vaikui Lietuvoje kas mėnesį mokama 70 eurų dydžio išmoka arba kitaip – vaiko pinigai. Jie priklauso iki vaikas sulaukia 18 metų. Išmoka gali būti mokama ir ilgiau, tai yra iki 21 metų, jeigu vaikas mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, įskaitant ir besimokančius profesinio mokymo įstaigose, kai į mokymąsi įtraukta bendrojo ugdymo programa.

Papildoma 41 euro dydžio išmoka prie vaiko pinigų mokama visiems vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų, taip pat visiems vaikams, turintiems negalią.

Ji gali būti mokama iki vaikui sukanka 18 metų arba ilgiausiai iki 21 metų, bet tik tuo atveju, jei jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, įskaitant ir besimokančius profesinio mokymo įstaigose, kai į mokymąsi įtraukta bendrojo ugdymo programa.

REKLAMA

Gausi šeima – šeima, auginanti, globojanti 3 ir daugiau vaikų. Gausiai šeimai papildoma išmoka skiriama nevertinant šeimos gaunamų pajamų.

Nepasiturinti šeima – šeima, auginanti, globojanti 1 ar 2 vaikus, kurioje vidutinės mėnesio pajamos vienam šeimos nariui neviršija 256 eurų, bet į pajamas neįskaičiuojami vaiko pinigai, dalis su darbo santykiais susijusių pajamų, nedarbo socialinio draudimo bei darbo paieškos išmokų, priklausomai nuo šeimos sudėties ir vaikų skaičiaus.

Papildoma išmoka vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų mokama kiekvienam tos šeimos vaikui. Tačiau, pavyzdžiui, jeigu šeima nėra gausi ir nėra nepasiturinti, bet joje auga vienas vaikas su negalia, o kitas negalios neturi, tuomet papildoma išmoka skiriama tik tam vaikui, kuriam nustatyta negalia.

Dėl šių išmokų taip pat reikėtų kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę arba prašymą pateikti spis.lt

Susidūrėte su panašia problema? Papasakokite mums, konfidencialumą garantuojame.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų