Nenustebkite gavę mažiau pinigų: daugeliui vasarį išmokėtos mažesnės pensijos nei sausį

Pačių mažiausių pensijų gavėjai nemaloniai nustebo, kai šį mėnesį gavo mažesnes išmokas nei jiems buvo išmokėta sausį. „Sodra“ ramina, kad tai nėra pensijų mažinimas, o tiesiog mažesnis nei kai kurie tikėjosi, jų didinimas.

Plačiai skelbta, kad nuo metų pradžios pensijos buvo indeksuotos. Taigi, gyventojai sunerimę, kodėl didesnę sumą gavo sausį ir mažesnę – vasarį.

Už einamąjį ir praėjusį mėnesį – skirtingai

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas, Seimo narys Tomas Tomilinas asmeninėje „Facebook“ paskyroje pasidalijo pastebėjimu, kad į jį kreipėsi nemažai gyventojų, kurie šį mėnesį gavo mažesnes pensijas.

„Šiandien mane pasiekė Anykščių, Kauno ir kitų miestų gyventojų skundai dėl neva sumažėjusių pensijų. Išsiaiškinome, kad toks sumažėjimo jausmas susijęs su priemokų prie mažiausių pensijų sistema“, – komentavo parlamentaras.

Pasak jo, priemokos mokamos kai pensija nesiekia minimalaus vartojimo krepšelio (260 eurų) ir ji mokama už praeitą mėnesį.

„Sausį žmonės, kuriems pensija paaugo dėl bendro pensijų augimo nuo sausio galėjo gauti didesnę pensiją nei vasarį, nes sausį juos taip pat pasiekė senoji priemoka prie per mažos gruodžio pensijos“, – aiškino T. Tomilinas.

Kaip pavyzdį jis pateikė realią situaciją. Žmogus Kaune skundžiasi, kad gruodį gavo 257 eurus, sausį – 280 eurų, o vasarį – vos 268 eurus.

„Taip atsitiko todėl, kad reali žmogaus pensija buvo dar daug mažesnė nei 257 eurai ir ankstesnės kadencijos Seimo sprendimu jam buvo mokama priemoka patempiant pensiją iki minimalaus lygio (didinimas iš apačios). 

Sausį pensijai išaugus iki 268 eurų dėl bendro pensijų augimo jam jau priemoka nebepriklauso, bet sausį dar žmogų pavijo priemoka, kuri mokėta už gruodį. Kitaip nei pensijos, priemokos prie jų mokamos už praėjusį mėnesį“, – komentavo Seimo narys.

REKLAMA

Jis svarstė, kad galbūt skurdžiausiai gyvenantiems asmenims išmokas reikėtų mokėti panašiai kaip mokami vaiko pinigai.

„Pasaulyje dėl augančios nelygybės, robotizacijos vyksta diskusijos dėl universalių bazinių pajamų, o šios priemokos prie mažiausių pensijų siekiant tam tikro minimumo, net jei nėra stažo ir sukaupta įmokų yra praktinis pavyzdys žingsnio link tokio solidaraus sprendimo, kaip ir, pavyzdžiui, vaiko pinigai“, – portalui tv3.lt sakė T. Tomilinas.

Didėjo mažiau nei galėjo pasirodyti sausį

Kaip informavo „Sodra“, pensijos yra didinamos kasmet. Jos didėja vidutiniškai tiek, kiek auga ekonomika ir gyventojų darbo užmokesčio fondas. 2021 metais socialinio draudimo pensijos didėjo 9,58 proc.

„Gaunantiems pačias mažiausias pensijas, mokamos pensijų priemokos. Turinčiųjų būtinąjį stažą visų gaunamų pensijų suma negali būti mažesnė nei minimalių vartojimo poreikių dydis. 2020 metais jis siekė 257 eurus, o 2021 metais ūgtelėjo iki 260 eurų. Jei būtinojo stažo žmogus nesukaupė, primokama mažiau. Tada priemokos dydis priklauso nuo turimo ir būtinojo stažo santykio“, – komentare nurodė „Sodra“.

Esą po pensijų indeksavimo kai kurie gyventojai gali gauti mažesnę priemoką. Pavyzdžiui, gyventojo, turinčio būtinąjį stažą, senatvės pensija pernai siekė 230 eurų ir buvo mažesnė nei 257 eurų, tad jis gaudavo ir 27 eurų priemoką mažų pensijų gavėjams.

Po indeksavimo jo pensija 2021 metų sausį pasiekė 250 eurų. Pensijos mokamos už einamąjį mėnesį, tad jau sausį gyventojas gavo 250 eurų pensiją. Tuo metu priemokos mokamos už praėjusį mėnesį – taigi sausį gyventojas gavo priemoką už gruodį, kuri apskaičiuota pagal gruodžio mėnesio gaunamą pensiją ir siekė 27 eurus. Taigi sausį žmogus iš viso gavo 277 eurus.

Vasario mėnesį gyventojas gavo padidėjusią pensiją – 250 eurų ir priemoką už sausio mėnesį, kuri siekia 10 eurų, kad visa pensijų ir išmokų suma nebūtų mažesnė nei 260 eurų. Taigi, palyginti su sausiu, gyventojas gavo mažesnę sumą, tačiau lyginant su 2020 metų gruodžiu ši suma padidėjo.

REKLAMA

Priemokos sumažėjimą gali lemti ir kitos pensijų išmokos. Pavyzdžiui, jeigu gyventojui paskiriama našlių pensija, priemoka sumažėja arba gali būti išvis nebemokama, jeigu žmogaus pajamos, gavus našlių pensiją, perkopia 260 eurų. Šiemet našlių pensijos bazinis dydis padidėjo iki 28,63 euro.

„Kai kurių gyventojų pensijos ne tik bus indeksuotos nuo sausio, tačiau ir atnaujinamos. Šių pokyčių sulauks tie pensininkai ir neįgalieji, kurie praeitais metais dirbo ir mokėjo pensijų socialinio draudimo įmokas.

Daugumai tokių gavėjų pensijos didės dėl papildomai įgyto stažo ir apskaitos vienetų. Kiek padidės dirbusio pensininko ar neįgaliojo pensija, priklausys nuo darbo pajamų ir sumokėtų pensijų socialinio draudimo įmokų“, – komentavo „Sodra“.

Mažų pensijų gavėjams, kurių pensija (ar kelių gaunamų pensijų suma) po atnaujinimo neviršys 260 eurų, ir toliau bus mokamos pensijų priemokos.

„Sodra“ skaičiuoja, kad priemokos prie mažiausių pensijų bus išmokėtos apie 95 tūkst. žmonių.


Rašyti komentarą...
g
gioygg
2021-02-12 16:51:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
atejo koncervu driskiai ir viskas ,gausit maziau
Atsakyti
-35

R
Rūta
2021-02-12 16:46:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaip galima susigaudyti šituose skaičiavimų labirintuose pagyvenusiam žmogui ? Tai prideda tai atima........ nenoriu aš tos pensijos.
Atsakyti
-20

E
Egidijus
2021-02-12 16:20:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Įdomu kam aš gadinsiu savo sveikatą , mokėsi išlaikymui Sodra , galiu gauti grynais ir nemokėti psd
Atsakyti
-28

SKAITYTI KOMENTARUS (160)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų