REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pandemijos metu darbdaviui paskelbus prastovas darbuotojams, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos gali sumažėti ir jie gali netekti vidutiniškai apie 800 eurų, įspėja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Pandemijos metu darbdaviui paskelbus prastovas darbuotojams, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos gali sumažėti ir jie gali netekti vidutiniškai apie 800 eurų, įspėja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

REKLAMA

Ji siūlo tėvams, kurių draudžiamosios pajamos dėl prastovų per pandemiją sumažėjo, išmokas skaičiuoti palankiau. Minėtos išmokos būtų apskaičiuojamos iš laikotarpio, buvusio iki pirmo karantino paskelbimo. Tai galiotų ir dirbantiems savarankiškai, kurių pajamos sumažėjo dėl veiklos apribojimų. 

„Pandemijos iššūkiai neišvengiamai palietė visus šalies gyventojus, dalies jų pajamos sumažėjo. Tikimės, kad mūsų siūlymas palankiau skaičiuoti išmokas tėvams, kurių pajamos per pandemiją sumažėjo, nuo finansinių sunkumų apsaugos šeimas su mažais vaikais“, – pranešime cituojama socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. 

Nuo pirmo karantino pradžios prastovose darbuotojai vidutiniškai praleido 28 dienas. Ministerijos paskaičiavimais, pavyzdžiui, jei vidutinį darbo užmokestį uždirbanti nėščia darbuotoja prastovose praleido 28 dienas, motinystės išmoka jai sumažėtų kiek daugiau nei 4 proc. Darbuotojai prastovose praleidus daugiau laiko, atitinkamai prastovų įtaka išmokoms būtų didesnė. 

REKLAMA
REKLAMA

Motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydis paprastai apskaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas, gautas per 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito mėnesio prieš teisės gauti šias išmokas atsiradimo mėnesį.

REKLAMA

Pavyzdžiui, įgijus teisę į išmoką 2020 m. birželio 1 d., skaičiuojamos draudžiamosios pajamos, turėtos nuo 2019 m. gegužės 1 d. iki 2020 m. balandžio 30 d.

Siūloma tėvams, kuriems pandemijos metu buvo paskelbta prastova ir prastovos gavimo laikotarpis, ar jo dalis, patenka į išmokos apskaičiavimo laikotarpį, išmokas skaičiuoti iš laikotarpio, buvusio iki karantino paskelbimo.

Jiems motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydžiai būtų apskaičiuojami pagal draudžiamąsias pajamas, turėtas nuo 2019 m. vasario 1 d. iki 2020 m. sausio 31 d. Bendra tvarka apskaičiuotą išmoką palyginus su išmoka, paskaičiuota pagal pajamas gautas iki karantino, tėvams būtų skiriama išmoka pagal palankesnį laikotarpį.

REKLAMA
REKLAMA

Savarankiškai dirbantiems asmenims motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydžiai bus apskaičiuojami pagal nuo 2019 m. vasario 1 d. iki 2020 m. sausio 31 d. gautas pajamas, nuo kurių buvo sumokėtos „Sodros“ įmokos. Bendra tvarka apskaičiuotą išmoką palyginus su išmoka, paskaičiuota pagal pajamas gautas iki karantino, tėvams būtų skiriama išmoka pagal palankesnį laikotarpį.

Jeigu Ligos ir motinystės įstatymo pakeitimams Vyriausybė ir Seimas pritartų, teisę į didesnio dydžio motinystės, tėvystės ir vaiko išmokas įgytų 5 tūkst. išmokų gavėjų, kuriems jau paskirtos mažesnės išmokos, ir apie 5 tūkst. asmenų, kuriems šios išmokos dar tik bus paskirtos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl pandemijos sumažėjusios motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos būtų kompensuojamos valstybės biudžeto lėšomis. Numatomas lėšų poreikis – apie 8 mln. eurų.

Vadinasi, jeigu įstatymas nebus pakeistas, vienas asmuo jau prarado ar dar praras vidutiniškai po 800 eurų. 

Susidūrėte su panašia problema? Papasakokite mums, konfidencialumą garantuojame.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų