Įvardijo klaidą, kurią daro lietuviai: netenka ne tik giminaičio, bet ir pastogės

Nors artimo žmogaus mirtis ir gedulas po jos – skaudus metas kiekvienam, bet per jį neatlikus vieno svarbaus dalyko, gali tekti minti teismų slenksčius. Pasirodo, dalis žmonių nežino, kad per tris mėnesius nuo giminaičio mirties nesutvarkius turto paveldėjimo reikalų, jis automatiškai pereina valstybės žinion. Nors jį atsiimti vėliau ir nėra misija neįmanoma, tai pareikalauja nemažai laiko ir pinigų.

Tam, kad būtų paveldėtas turtas, nepakanka vien tik tuo turtu pradėti naudotis. Taip pat nepakanka ir fakto, kad mirusysis buvo sudaręs testamentą. Taip tikina Turto banko Teisės ir viešųjų pirkimų skyriaus vadovas Rolandas Galvėnas. Anot jo, asmuo visada turi priimti palikimą, kad taptų jo savininku.

„Kai kurie žmonės tai praleidžia pro akis, todėl vėliau tenka minti teismų slenksčius ir patirti nenumatytų išlaidų. Tokių atvejų kasmet būna dešimtimis“, – tikina R. Galvėnas.

Anot Turto banko atstovo, sutvarkyti paveldėjimo dokumentus nėra sunku. Žmogus turi kreiptis su pareiškimu į palikimo atsiradimo vietos notarą per 3 mėnesius. Tai, ar palikimas yra priimamas pagal įstatymą, ar testamentą, nėra svarbu.

Nespėjus kreiptis į notarą per trejus mėnesius, paveldėtojui vėliau gali tekti susidurti su nesklandumais.

Teisės į nuosavybę nesusitvarko dešimtmetį 

Kaip tv3.lt teigė advokatų kontoros „Cobalt“ teisininkas Nerijus Jurkus, tokiais atvejais, kai miršta vienas iš sutuoktinių, pastarojo turto dalis, jeigu per trejus mėnesius nepriimamas palikimas, turtas nepradedamas faktiškai valdyti ir vėliau nieko nėra daroma dėl palikimo priėmimo įforminimo, gali atitekti valstybei. Tokiu atveju nekilnojamuoju turtu rūpinasi Turto bankas, o kilnojamasis turtas savo ruožtu patenka valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) globon.

nieko per trejus mėnesius nėra daroma, atitenka Turto bankui. Į šios institucijos rankas keliauja visas nekilnojamasis turtas. Kilnojamasis turtas savo ruožtu patenka valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) globon.

REKLAMA

„Jeigu asmuo nori iki galo susitvarkyti paveldėjimą praėjus trims mėnesiams, tuomet turi būti kreipiamasi į teismą. Pavyzdžiui, jeigu turtą nori paveldėti vaikai, kurie praleido minėtą trijų mėnesių laikotarpį, tokiu atveju teks teisme įrodinėti, kad terminas praleistas dėl svarbių priežasčių“, – sako N. Jurkus. Jis pažymi, kad tarp svarbių priežasčių yra darbas užsienyje, sunki liga ar nežinojimas apie giminaičio mirties faktą.

Vis dėlto praktikoje kone visada teismas atstato galimybę susitvarkyti paveldėjimo reikalus, tikina teisininkas.

„Yra buvę atvejų, kad ir dešimt metų praėjo nuo mirties, bet teisė į turtą atstatoma. Tiesiog turtas nebūna bešeimininkis. Teisme galima ir pagal komunalinių mokėjimų kvitus įrodyti, kad kažkuris iš teisėtų paveldėtojų faktiškai priėmė palikimą pradėdamas jį valdyti“, – aiškino N. Jurkus.

„Cobalt“ teisininkas pažymėjo, kad svarstant tokio pobūdžio bylas kaip tretieji asmenys yra įtraukiami Turto bankas ir VMI, bet dažniausiai jų nuomonė esanti neutrali.

Valstybei palieka savo noru 

R. Galvėnas sako, kad vien tik praėjusiais metais Turto bankas turėjo 60 bylų, kuomet buvo ginčijamas paveldėjimas valstybės naudai.

„2018 m. buvo baigtos 42 tokios bylos. Iš baigtų bylų tik vienas ieškinys buvo atmestas, nes ieškovas nesugebėjo įrodyti, kad yra mirusiojo, kurio palikimą priėmė valstybė, giminaitis Kitose bylose ieškiniai buvo tenkinti. Arba ieškovas įrodė, jog buvo priėmęs palikimą faktiniu valdymu, arba jam buvo atnaujintas terminas palikimui priimti.

Atkreiptinas dėmesys, kad pats teismo procesas trunka apie pusę metų – tiek laiko tenka vargti, kol turtas grąžinamas įpėdiniui“, – pabrėžia Turto bankas atstovas.

Jis priminė, kad egzistuoja ir atvejų, kuomet turtas atitenka valstybei. Viena to priežasčių gali būti testamentu išreikšta mirusiojo valia.

„Tai taip pat atsitinka, jeigu palikėjas neturi įpėdinių nei pagal įstatymą, nei pagal testamentą, arba nė vienas įpėdinis nepriėmė palikimo arba iš visų įpėdinių atimta paveldėjimo teisė. Praėjusiais metais tokių atvejų buvo beveik 550“, – teigė R. Galvėnas.

REKLAMA

Testamentų versijų – kiek nori 

Tam, kad turimas turtas po mirties pereitų į konkrečių asmenų rankas, žmonės raginami pasirūpinti testamentais. N. Jurkus atkreipia dėmesį, kad pagal savo formą testamentas gali būti ir baltas popieriaus lapas su ranka surašyta velionio valia.


Rašyti komentarą...
L
Laura
2019-03-29 09:26:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai kad praktika labai paplitusi visur, nereikia čia į lietuvą žiūrėti tik. Socialiniai būstai po to iš niekur neatsiranda. Susitvarkai dokus ir tvarka, niekas iš nieko nevagia, gi jei po senaties kreipiesi atiduoda, čia visiem svarbu parėkt. Straipsnis ir yra tam skirtas, kad taip nenutiktų, ir kad žmonės žinotų.
Atsakyti
-2

W
WC
2019-03-29 09:01:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tokios nesamones gali buti tik lietuvoj.Ir vel valdzia vagia is zmoniu.Gerai daro tie kurie emigruoja.
Atsakyti
-4

S
Saule
2019-03-29 10:04:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Labai gerai ,kad zmonems paaiskina kaip elgtis tokiu atveju ,tik reiketu dazniau tai parasyti nes ne visi perskaito .
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų