• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau - VMI) informuoja, kad per dvejus bendro VMI pasitikėjimo telefono 1882 gyvavimo metus, sulaukta per 4500 įvairių pranešimų apie mokamus „atlyginimus vokeliuose“, darbo sutarčių sudarymo, darbo drausmės, darbo laiko apskaitos bei kitus finansinius pažeidimus.

REKLAMA
REKLAMA

Apie 75 proc. skambinusiųjų sutiko prisistatyti ir toliau bendradarbiauti su VMI specialistais, atskleidžiant finansinius nusikaltimus. Šiek tiek dažniau apie įvairius pažeidimus praneša moterys: apie 60 proc. visos informacijos gaunama iš dailiosios lyties atstovių.

REKLAMA

Dažniausiai žmonės informuoja apie „atlyginimų vokeliuose“ mokėjimo atvejus – sulaukta apie 2600 pranešimų.

Kaip ir anksčiau, išlieka tendencija, kad daugiausia apie galimus pažeidimus informuoja Vilniaus, Kauno, Klaipėdos gyventojai. Pranešimų skaičius atspindi šalies regionų ekonomikos lygį. Pažymėtina, kad Vilniuje savo veiklą vykdo ypač daug statybos bendrovių, viešojo maitinimo ir apgyvendinimo paslaugas teikiančių įmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešimų srautas apie mokestinius ir kitus pažeidimus nuo praėjusių metų rugsėjo mėnesio išlieka stabilus: vidutiniškai per mėnesį sulaukiama apie 220 pranešimų.

Išanalizavus pasitikėjimo telefonu gautą informaciją, nuo pasitikėjimo telefono starto pradžios iki šių metų balandžio mėnesio (I-as 2008 m. ketvirtis) nustatyta apie 4,6 mln. litų išmokėto neapskaityto darbo užmokesčio – vidutiniškai kas savaitę buvo išaiškinama nauja įmonė, mokėjusi atlyginimus „vokeliuose“. Pagal pasitikėjimo telefonu gautą informaciją nustatyta 310 nelegaliai dirbusių darbuotojų, dėl nelegalaus darbo faktų Administracinės teisės pažeidimų protokolai surašyti daugiau negu 90 darbdavių, dėl neapskaityto darbo užmokesčio išmokėjimo – 130 darbdavių, be to, pagal nustatytus faktus pradėti 59 ikiteisminiai tyrimai. Atliktų mokestinių patikrinimų metu papildomai apskaičiuota ir sprendimais patvirtinta per 6 mln. litų mokesčių, baudų bei delspinigių, dalis patikrinimų yra nebaigti. Tiriant gautus pranešimus, taip pat surašyta daugiau nei 1482 Administracinės teisės pažeidimų protokolų dėl kitų pažeidimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasitikėjimo telefonas buvo sukurtas kaip įrankis kovai su šešėline ekonomika, įtraukiant visuomenę. Ši priemonė pasiteisino, mokesčių mokėtojai aktyviai padeda mažinti šešėlinio verslo apraiškas, o įmonės pasuko skaidrėjimo keliu. Šiandien pasitikėjimo telefonas tapo ir pagalbine priemone, padedančia analizuoti pokyčius šalies versle: pastebėti naujas mokesčių nemokėjimo tendencijas ir jau žinomų modelių paplitimą“, - teigia VMI prie FM viršininko pavaduotojas Dainius Daugirda, akcentuodamas, kad tiek pasitikėjimo telefonas, tiek ir kitos priemonės padeda mokesčių inspekcijai operatyviai vertinti pokyčius versle ir pasirinkti efektyviausius kontrolės būdus kovojant su šešėline ekonomika.

REKLAMA

VMI pastebi, kad situacija, buvusi prieš 2 metus, dabar yra pasikeitusi. 2007 m. IV ketvirtyje paskelbtos „Eurobarometro“ apklausos duomenimis, net 49 proc. Lietuvos gyventojų pažymėjo, jog rizika būti sugautiems, mokant darbo užmokestį „vokeliuose“, yra didelė (2 vieta Europos Sąjungoje), o Lietuvos laisvosios rinkos instituto tyrimo duomenimis šešėlinės ekonomikos mažėjimui daug įtakos turi ir valdžios institucijų veikla, nukreipta prieš nelegalų verslą ir pajamų slėpimą.

VMI, siekdama aktyviau kovoti su šešėline ekonomika, o tuo pačiu ir su atlyginimų mokėjimu „vokeliuose“, aktyviai bendradarbiauja su įvairiomis teisėsaugos institucijomis, asocijuotomis verslo struktūromis, profesinėmis sąjungomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų