44 proc. Lietuvos gyventojų sutiktų dirbti už neoficialų atlyginimą, paaiškėjo tyrimų bendrovei RAIT atlikus Lietuvos gyventojų apklausą.Penktadalis (20 proc.) Lietuvos gyventojų pasiruošę dirbti bet kokiomis sąlygomis, net jeigu ir visas atlyginimas būtų neoficialus, mokamas „vokelyje“. 24 proc. Lietuvos gyventojų teigė, kad sutiktų dirbti, jeigu tik dalis atlyginimo būtų „vokelyje“, o kita – oficiali.
Bedarbiai bei žmonės, turintys vidurinį išsimokslinimą, labiau sutiktų dirbti už neoficialų atlyginimą. 41 proc. Lietuvos gyventojų nesutiktų dirbti už neoficialų atlyginimą. Taip manančiųjų buvo daugiausiai tarp pensinio amžiaus Lietuvos gyventojų. 15 proc. Lietuvos gyventojų neatsakė į šį klausimą.
Tyrimas atskleidė, kad 21 proc. Lietuvos gyventojų yra tekę gauti visą ar dalį atlyginimo „vokelyje“. Analizuojant dirbančių Lietuvos gyventojų atsakymus paaiškėjo, kad 27 proc. dirbančių žmonių yra kada nors gavę neoficialų atlyginimą.
Apklausa parodė, kad, lyginant su kitomis gyventojų grupėmis, vyrai bei Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų gyventojai statistiškai reikšmingai dažniau nurodė, kad jiems yra tekę visą ar dalį atlyginimo gauti neoficialiai.
„Mūsų apklausos duomenys atskleidė, kad per 20 metų daugiausiai Lietuvos gyventojų neoficialius atlyginimus yra gavę laikotarpiu tarp 2003 ir 2007 metų. Beveik trečdalis (31 proc.) neoficialų atlyginimą kada nors gavę Lietuvos gyventojų tuo laikotarpiu teigia gavę visą ar dalį atlyginimo neoficialiai. Kitas didžiausias neoficialių atlyginimų laikotarpis yra 2010 metai. 27 proc. kada nors dirbusių už neoficialų atlyginimą jį gavo praėjusiais metais“, – apklausos duomenis komentuoja RAIT valdybos pirmininkė Inga Nausėdienė.
Per pastaruosius 12 mėnesių (2010 metais) neoficialiai visą ar dalį atlyginimo „vokelyje“ dažniau gavo jauni 15–24 metų asmenys. Tokį sąlyginai didelį atlyginimo „vokelyje“ paplitimą tarp šios amžiaus grupės asmenų galėjo lemti didelis jaunimo nedarbo mastas.
RAIT Lietuvos rinkos tyrimų specialistai apklausą atliko sausio 13–23 dienomis. Apklausta 1007 15–74 metų nuolatinių Lietuvos gyventojų.