Apsiperkantiems Latvijoje – itin nemaloni žinia

Užsitraukti dūmą ar išlenkti taurelę nuo kovo jau yra brangiau – mat didinami akcizai ir stipriajam alkoholiui, ir cigaretėms. Beje, pirmą kartą akcizo mokestis pritaikomas ir elektroninių cigarečių skysčiui. Jo rūkaliai skaičiuoja, kad nuo šiol jis brangesnis bus kone šešis kart. Alkoholio gamintojai perspėja, kad dėl didinamų kainų Lietuva praras dešimtis milijonų eurų, mat lietuvių eilės lenkiškose parduotuvėse tik ilgės. O štai pigesnio alkoholio traukti į Latviją jau nebeapsimokės.

„Blogai. Blogai kai kelia. Jei pensijos pridėtų, kad lygiagrečiai būtų, o dabar kai tik kainos kyla“, – atviravo gyventojas alkoholinių gėrimų skyriuje.

(62 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Pasižvalgykite po parduotuves

Kitas žmogus taip pat piktinosi, esą kainos kils, o žmonės vis tiek gers nemažiau alkoholinių gėrimų.

Nors reikės šiek tiek laiko, kad kainos ant etikečių prekybos centruose pasikeistų, vidutiniškai stipriojo alkoholio litras brangs 40-ia euro centų.

Tačiau ir tai dar ne viskas – pigesnių alkoholinių gėrimų traukusiems į Latviją – kita naujiena. Kaimynai nuo kovo taip pat didina akcizą ir net kiek labiau. Pavyzdžiui, puslitris degtinės ten kainuos 41 euro centu brangiau nei iki šiol.

REKLAMA

„Šiaurės lietuviams blogiau, o pietų Lietuvai tai Lenkija po šonu. Tie akcizų nekelia. Vyrai gėrė, vyrai gers, kol žemelė apsivers“, – rėžė vienas gyventojas.

Ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad Baltijos šalys stengiasi akcizus derinti, kad išvengtų galimo pinigų nutekėjimo. Visgi, anot specialisto, lazdos perlenkti negalima – staigiai ir drastiškai didinant šias kainas, gali plėstis ir šešėlis. 

„Staigus akcizų šuolis, padidinimas jų penktadaliu ar dešimtadaliu, iškart sukuria dar didesnį atotrūkį tarp legalios ir nelegalios produkcijos ir kai kuriuo vartotojus gali stumtelėti link nelegalios, kontrabandinės produkcijos", – komentavo ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Nors skaičiuojama, kad dėl padidinto akcizo į šalies biudžetą kasmet kapsės papildomi 11 milijonų eurų, stipriųjų gėrimų gamintojai aiškina, jog laukia atvirkštinis procesas. Tautiečiai esą masiškai trauktų į Lenkiją, kur alkoholis iki šiol kainavo trečdaliu pigiau. Taip pat daugiau žmonių atsigręš ir į nelegalias prekes, nuo kurių mokesčių į biudžetą nemokama nė cento.

„Jei mes pasižiūrėsime, kokie yra Lietuvoje atlyginimai ir kokios alkoholio kainos, tai pas mus jau labai brangu. Šitos kainos žmonėms per didelės. Jie atitinkamai ir elgiasi. Perka šešėlines prekes, tą vadinamąjį pilstuką", – mano Legalaus verslo aljanso prezidentas Romas Apulskis.

Nuo kovo didėja ir tabako gaminių akcizai. Cigarečių pakelis vidutiniškai brangsta 11 centų, cigarilių pakuotė 12, o įprasta rūkomojo tabako pakuotė 30 centų. Gamintojų atstovai sako, kad dar iki akcizo didinimo kontrabandinių cigarečių mūsų šalyje buvo aptinkama daugiau nei prieš kelerius metus – nelegalūs tabako gaminiai sudaro apie penktadalį rinkos arba 60 milijonų eurų apyvartos per metus. 

„Norime sumažinti rūkančiųjų skaičių, norime, kad žmonės sveikiau gyventų, bet pasiekiame atvirkštinį rezultatą. Žmonės renkasi nelegalią, kontrabandinę produkciją, kur mes nežinome kokybės ir iš kur ji atkeliavusi. Tuo labiau prarandame nemažą dalį į biudžetą", – sako „Phillip Morris“ atstovas Gintaras Kalinauskas.


Rašyti komentarą...
A
Aron
2019-03-04 11:28:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
tai kad nieks nesikeis. lietuva brangina 40ct o latvija 41ct. tai islieka tas pats skirtumas. aisku dar reikia paminet, kad lietuva kelia akciza 40ct, bet realiai visada pabrangsta 1 euru nes cia lietuva, cia verslininkai "nedurni" :D
Atsakyti
0

t
tai
2019-03-04 11:47:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
KLP-Suwalkai varai statybiniu medz.,kiauliuko,apsirengti-paimi ir to alaus ....alga lietuviska ir turi sutaupes....
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų