Nors daugeliui lietuvių žodžių junginys „senelių namai“ vis dar asocijuojasi su nelengva senatve ir slogia atmosfera, kai kurie tokių namų atstovai tvirtina esą sąlygos ten prilygsta 4 žvaigždučių viešbučiui. Tiesa, neretai ir jų kainos kelis kartus viršija vidutinio lietuvio senatvės pensiją. Kai kada už mėnesį tokioje įstaigoje gali tekti pakloti ir kone du tūkstančius eurų.

Adutiškio senelių namai

Adutiškio senelių namai

Dvivietis kambarys – kone du tūkstančiai

Nuo 31 euro už parą turint gydytojo siuntimą, iki 62 eurų už parą (1860 eurų per mėnesį) be jo. Tokias kainas dviviečiame kambaryje siūlo Vilniuje įsikūrę reabilitacijos ir slaugos namai „Gemma“. Kaip tv3.lt teigė jų atstovė Anželika Voinė, kainos nepriklauso nuo diagnozės ar kliento būklės sunkumo. Viską esą lemia pacientų ir jų artimųjų pageidaujamas komforto lygis.

„Iš viso mūsų centre galime priimti 100 pacientų. Jie gali būti apgyvendinti vienviečiuose arba dviviečiuose kambariuose, kuriuose yra funkcinės lovos, spintos ir spintelės rūbams bei kitiems daiktams, televizoriai, kondicionieriai, internetas.

REKLAMA

Kiekviena palata turi individualias dušo ir tualeto patalpas su specialia neslidžia danga, porankiais. Pacientai turi galimybę išsikviesti personalą neišėję iš kambario pagalbos iškvietimo mygtuku. Esant poreikiui, jie aprūpinami judėjimui reikalinga neįgaliųjų įranga“, – vardijo A. Voinė.

Pasak slaugos namų atstovės, į minėtą kainą taip pat įeina maitinimas keturis kartus per dieną, o švenčių proga – specialus meniu. Be to, organizuojamas ir įvairus pacientų užimtumas kiekvieną dieną.

Palieka penktadalį pensijos

560 eurų už palyginus sveikų senjorų priežiūrą ir beveik 900 eurų už specialių poreikių reikalaujančių senolių slaugą. Tiek mėnesis kainuotų Adutiškyje įsikūrusiame reabilitacijos ir slaugos centre. Šių senelių namų direktorius Žydrūnas Eimutis sako, kad 560 eurų mokestis taikomas nesunkiomis ligomis sergantiems senjorams, kurie gali apsieiti ir be slaugytojo pagalbos.

„Standartinė bazinė kaina su slaugytojo priežiūra yra 690 eurų. Jeigu žmogus ar jo artimieji nenori rūpintis senolio vaistais, sauskelnėmis, tada kaina bus 790 eurų. O žmonėms su specialiaisiais poreikiais – 890 eurų, arba 29 eurai per parą“, – aiškino Ž. Eimutis.

Jis pridūrė, kad už 29 eurus esą galima jaustis kaip 4 žvaigždutes turinčiame viešbutyje su „viskas įskaičiuota“ paslauga.

Apie 100 vietų turinčiuose senelių namai taip pat priima ir tuos senolius, už kurių slaugą pasiruošusi mokėti valstybė. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, jeigu savivaldybės specialistai patvirtina, kad žmogus turi specialiųjų poreikių ir jam yra būtina nuolatinė globa, teoriškai pastarasis turi teisę patekti į norimus senelių namus bet kurioje savivaldybėje.

REKLAMA

Tokiu atveju už gyvenimą senelių namuose senjoras turi atseikėti 80 proc. savo pensijos (pensijos dydis nėra svarbus) bei 100 proc. gaunamų slaugos kompensacijos pinigų. Likusią reikalingą dalį išskiria savivaldybė.

„Galiu pateikti konkrečių pavyzdžių. Vieno kliento išlaikymas per mėnesį kainuoja 890 eurų. Kaip jis apmokamas? 80 procentų žmogaus pensijos šiuo atveju lygu 111,57 euro, 56 eurai yra slaugos arba tikslinės priežiūros kompensacijos pinigai, o likę 722 eurai – sumokėti savivaldybės.

Kitam žmogui 890 eurų suma kompensuojama taip: 378 eurai ateina iš savivaldybės, 231 euras yra reikalinga pensijos dalis, o 280 eurų – slaugos pinigai“, – apmokėjimo sistemą paaiškino Ž. Eimutis.

Be to, jis pažymėjo, kad kiekviena savivaldybė yra nustačiusi maksimalią sumą už parą senelių namuose, kuri gali būti dengiama valstybės lėšomis ir dažniausiai svyruoja ties 30 eurų riba. Todėl, jeigu norima žūtbūt gyventi brangesniuose senelių namuose, skirtumą asmuo turi susimokėti pats.

Pasirašo ne visiems 

Tiesa, pašnekovas pridūrė, kad pasitaiko situacijų, kuomet vienos savivaldybės atsakingi specialistai nenori išleisti žmonių į kitose savivaldybėse įsikūrusius senelių namus. Be to, neva yra atvejų, kuomet specialiuosius senjoro poreikius patvirtinantys dokumentai išduodami nenoriai. Tuomet už priežiūrą senelių namuose pacientų giminės arba jie patys privalo mokėti tik iš savos kišenės.

„Problema yra ta, kad šiuo metu nėra centralizuotos eilės į senelių namus. Gali, pavyzdžiui, šimtas žmonių atsistoti kad ir į dešimt skirtingų senelių namų ir laukti. Taip sukuriama eilių fikcija. Net jeigu vien įstaiga jau žmogų priėmė, kitoje jis vis dar stovi“, – teigė Adutiškio senelio namų vadovas.

REKLAMA

Pasak Neįgaliųjų reikalų departamento Programų stebėsenos ir kontrolės skyriaus vedėjos Marijos Oleškevičienės, svarbu nemaišyti socialinės globos ir senelių namų.

„Didelė dalis valstybinių socialinės globos namų yra skirti proto ar psichikos negalią turintiems žmonėms, kurie nebūtinai turi būti senjorai“, – teigė M. Oleškevičienė.

Iš šiuo metu departamento tinklalapyje pateiktų valstybės valdomų socialinės globos namų sąrašo, tik dvi įstaigos, pasak M. Oleškevičienės, labiau atitiktų senelių namų statusą: į juos patenka nebūtinai psichikos ar proto negalią turintys žmonės. Tiesa, kainos juose taip pat kandžiojasi.

Štai mėnesis Senjorų socialinės globos namuose asmeniui su sunkia negalia atsieina 880 eurų, o specialiuosiuose socialinės globos namuose „Tremtinių namai“ – 810 eurų.

„Sodros“ skaičiavimais, vidutinė socialinio draudimo senatvės pensija 2018 m. gruodį Lietuvoje siekė 319, 35 euro.

cyberuser
2019-03-24 11:15:38
Kainos kaip Vakaru Europoje, pensijos kaip atsilikusioje salyje.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
J 2020-04-14 21:00:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na va visur kainos virsija kelis kartus pajamas ar cia normalu manau kad ne tas pats su darzeliais.mokyklom ir visur kitur kur tik tenka susidurti tai norom nenorom bet prisimeni tarybu santvarka kur zmogus buvo laikomas zmogumi viskas nemokamai o cia pensija vidurkis 300euru o slauga apie 1.500 na tai sokiruoja negi viskas paskaiciuota atsizvelgiant tik milijonieriams bet juk slauga daugiausiai ir reikalinga tik skurdziam va tau ir nepriklausomybe kaip paslaugu kainos virsija pajamas   ATSAKYTI
Onutė 2020-03-12 05:57:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apiplėšimas vidury sviesio dienos.    ATSAKYTI
Morta 2020-03-11 15:56:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tie kurie užmiršo vaikus, galės badauti , į tokius senelių namus nepateks . Vilniuje kas met reikia apie 20-30 senelių namų kasmet , gal net netures kas atneš sriubos jiems. Kiek yra nemokančių vaikams išlaikymo ir turinčių skola valstybei . Tūkstančiai tevelių tokių , vaikai kaip uzaugs galės nesirūpinti .    ATSAKYTI
Ona 2020-03-11 14:11:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Leistų įstatymai vienišiems pensininkams pereiti per gatvę degant raudonai šviesai,pasilikę gyvi lengviau ir pigiau gautų vietas senelių namuose.   ATSAKYTI
mėta 2020-03-11 09:51:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dieve brangus ar jie bent nutuokia iš gaut senoliui šitokius pinigus.... Pasijutau nekaip, tai mums ubagams geriau nusbaibt patiems, tais laikais slaugjmas nemokamas buvo, teks apseit be priežiūros kur nugriūsi jei ras kas numirusią jau.... Dieve dieve kokia baisi senatvėnir kikia BRANGI   ATSAKYTI
NELABAI 2020-03-10 10:18:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
supratau - negi tie dabartiniai seneliai per gyvenimą nieko neužsidirbo? Manau, už metų slaugą paliks butą (ne kokią lūšną negyvenamam kaime) - tai tikrai kažkas puikiai prižiūrės. Vaikai nenorės - svetimi panorės. O per gyvenimą buvo galima ne vieną butą ar namą užsidirbt    ATSAKYTI
Zita 2020-03-10 10:06:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kodėl gyvūnų prieglaudų daugiau negu senelių namų suprantu jie patys savim nepasirūpino o senolis kuris gauna varganą pensiją turi mirti vienišas ir niekam nereikalingas   ATSAKYTI
Jane 2020-01-21 15:00:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labas vakaras paskaičiau ir nežinau ką net parašyti slauga vyro mama jį nevaikšto tik guli ir į diena kartą stengiuosi ja pasodinti iš valstybės gaunu tik 216 eu o puo metu gausiu tik 212eu ji turi viso penkis vaikus skaičiuojant su mano vyrų iš jų dvi dukras nei vienas nesutiko jos žiūrėti nes tipo nėra vietos ir pan aš sutikau tai jie 4 man dar po 30 eu į mėnesį sumoka manote tuo gana kai turiu du vaikus niekam neįdomu, nei jos vaikam nei jai pasiėmiau tai žiūrėk va padėka mūsų visuomenės ir valstybės, pensijos ji gauna tik 200,per mėnesį man gaunasi tik apie 350,gaučiau aš tuos 1800 tai būčiau dėkinga. Niekam niekas nerupi   ATSAKYTI
Zitulka petruskele 2020-03-12 13:14:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei nerupi kruvai vaiku tai kam gali rupeti dabar kapitalizmas kiekvienas uz save   ATSAKYTI
Janina 2019-11-19 11:28:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Baisūs pamąstymai kai kurių skaitytojų, net šaltis eina per visą kūną. Mes visi tiesiog privalome pasirūpinti savo tėvais, juk mes esame dėka savo tėvų šiame pasaulyje. Gražu matyti, girdėti, kai vaikai rūpinasi savo tėvais ir jos globuoja ir
oriai padeda išeiti iš šio vargo ir kančių pasaulio. Aš savo tėvais rūpinausi iki mirties ir taip smagu būdavo pasikalbėti apie visą praeitą gyvenimo kelią, juk tiek
daug tėvai mums davė. Tai gyvenimas į kurį įeina vaikystė, mokslai, mūsų vaikystės ligos ir dar daug dalykų ir mes turime pasirūpinti savo tėvais, kad ne
pamirštų iš kur jie atėjo... Man tiesiog širdis sustoja plakusi, kai skaitau, kad " Ar vaikai gimdomi tam kad atsisakytų savo asmeninio gyvenimo ir karšintų senus ligotus tėvus...... tokius vaikus reikėjo neauginti, nemokslinti, o trenkti už kojų į sieną kad gali net taip galvoti,,,,,Tai siaubas ne vaikai.... Iš viso jų tokių nereikėjo nei auginti, nei mokslinti.... Kaip gražu, kai mama eina pasivaikščioti su sūnumi ar dukra ir anūkais, bet dabar buržuazinėje Lietuvoje seni tėvai prilyginami nepilnapročiais, nežinau net kaip pasakyti, juk ir vaikams ateis ta senatvė, kaip
bus skaudu ir nepakeliama
suprasti, kai jų pačių vaikai pasakys, kad nereikėjo " pasigaminti" kas prašė....????
Taip - tai skaudūs žodžiai... Ir visi išeiname tenai iš kur nebegrįžtama niekada....
Tai mūsų visų gyvenimo pradžia ir pabaiga. Tam ir gyename, kad padėtume vienas kitam ateiti į šį kančių, linksmybių, gėrio, turto, vargo ir nesėkmių pasaulį, kad vienas kitam padėtume ateiti ir išeiti nes nieko negalime pakeisti....
Mylėkime, gerbkime ir rūpinkimės kol mums leidžia mūsų gamta ir mus supantis pasaulis.... Nekaltinkime, kodėl čia mes esame, tai jau ne mūsų
reikalas....


   ATSAKYTI
KRIS 2020-03-10 10:11:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Priratiu 100 proc   ATSAKYTI
Zitulka 2020-03-12 13:22:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai teisingai parasete    ATSAKYTI
lietuvos senjoras 2019-03-29 21:56:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
duokit man tuos 1800 euru,o as pats pasirupinsiu savo oria senatve   ATSAKYTI
Sigita 2019-03-29 10:35:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
O ką, niekas vaikų neturi????   ATSAKYTI
2019-03-30 14:45:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Ar vaikai gimdomi tam kad atsisakytu savo asmeninio gyvenimo ir karšintu senus ligotus tėvus. Jie pasinėrę į savo darbus, savo vaikų auginimą. Dažnas gyvena užsienyje.   ATSAKYTI
Kardas 2019-03-25 08:12:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas gali tiek moket, čia gal amerikonams grįžusiems numirt...   ATSAKYTI
lietuvos senjoras 2019-03-24 22:58:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
mano pencija 200 su trupuciu. tikiuosi rogutems uzteks,kad vaikams nereiketu ant kupros nesti.   ATSAKYTI
Ona 2019-03-24 18:24:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kiek tėvų dabar savo vaikams nemoka elementų ir nebendrauja. Kai seima isiskiria. Neprasykit ,kad vaikai išlaikytų savo tėvus senatvėje. Bus krakas tokiems tėvams senatvėje.Nepavydziu.Nes vaiką išaugint ir rūpintis lengviau negu senu žmogumi.Lietuva sensta socialinė sistema neapims visiems kuriems bus reikalinga pagalba. Vaikai tikrai nebesirūpins tokiais tėvais.    ATSAKYTI
Gluše 2019-03-25 19:39:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
O kam tiem vaikams batereikos?    ATSAKYTI
Rima 2019-03-24 17:55:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
komentatoriai netgi neistenge perskaityti straipsnio iki galo. Keista logika...rasyti tai, ka susapnavo...   ATSAKYTI
Jana 2019-03-24 12:30:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ankčiau buvo 1800 litais a dabar 1800 eurais. Iš kur paimt pensininkui kur gauna maza pensija ir nera kam pasirupenti.    ATSAKYTI
Zitulka 2020-03-12 13:26:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei nera kam vienisi pirmumo eile valdiskose istaigose galu gale juk mes turime butus namus atiduokim tam kas ziuri o ne lakyti saviems kurie nesirupina   ATSAKYTI
V 2019-03-24 12:24:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Chm,pagalba rimta,prieinama ne visu kastu atstovams,kosmokastos realiai egzistuoja.   ATSAKYTI
cyberuser 2019-03-24 11:15:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kainos kaip Vakaru Europoje, pensijos kaip atsilikusioje salyje.    ATSAKYTI
R 2019-03-24 10:27:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei senjoras - tai ir senjorų namai - o ne senelių   ATSAKYTI
Zita 2019-03-24 11:23:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ir kas čia taip įsižeidė? Gauname pensijas ir esame pensininkai. Senjorai - Ispanijos žemvaldžiai...   ATSAKYTI
Erika 2019-03-24 09:32:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mano tėtis ant patalo pragulėjo 2 metus, tokio ligonio priežiūra reikalauja ypatingo dėmesio, dug ne tik fizinių jėgų, bet ir psichologinio nuovargio ir , ji tu esi dirbantis žmogus-tau tiesiog reikia mesti darbą ir apleisti savo šeimą, nes priežiūra reikalinga ištisą laiką. Ačiū Dievui, kad yra tokie namai... Mes gulėjome Rekyvos namuose, nuostabūs darbuotoja, o priežiūra tobula. Taip kaina didoka, bet tikrai neišauginta. Bandėme žiūrėti priežiūra namuose, išėjo brangiau ir daug sudėtingiau... Tik valstybės dėmesio jokio... viskas ant artimųjų pečių, o socialiniai skyriai, tai kažkoks nesusipratimas, ne jie pagalbą suteikia, o tu turi jų išklausti, per pažįstamus susižinoti ir t.t., nepasinaudojome jokia pagalba... Manau, kadvalstybė turėtų dengti skirtumą tarp pensijos ir likutinės sumos, o visiems gulintiems antpatalo turi būti pasiūlyta galimybė tokiuose namuose. Jiems ir artimiesiems spręsti, kaip pasielgti....   ATSAKYTI
Milgedas 2019-03-24 12:59:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
1000% T I E S A!!!   ATSAKYTI
Vanda 2019-12-04 17:00:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Komentaras100proc. pritariu. Žmogus, užauginęs vaikus ir užsidirbęs pensiją, valstybei atidavęs savo sveikatą ir gyvenimą, neturi galimybės oriai praleisti likusias gyvenimo dienas...Valstybė turėtų padengti visą skirtumą tarp nerealiai mažos pensijos ir nerealiai, o gal ir realiai, norint oriai gyventi, senelių globos ar slaugos namų kainos. tai turėtų būti mūsų valstybės privalomas realus įsipareigojimas savo piliečiams, o ne žodiniai paistalai apie seimūnų rūpestį žmonėmis...   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Vidmantas Janulevičius. Martyno Ambrazo nuotr.
Visame pasaulyje vis garsiau kalbama apie antrąją koronaviruso bangą. Tačiau naujasis Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas ir verslininkas Vidmantas ...
Asociatyvi (nuotr. stop kadras)
„Vilniaus vandenys“ dėl savaitgalį užfiksuotos plastiko taršos stabdo nuotekų priėmimą iš „Ecso“ – pranešama, kad plastikas į aplinką nepateko. Kaip informavo „Vilniaus ...
Vandens telkinio kasimas (nuotr. „Urbkasa“)
Didesnį ar mažesnį vandens telkinį galima rasti prie nemažos dalies Lietuvos sodybų. Vieniems tai aplinkos puošmena, kitiems – būtinybė sodų ar daržų laistymui. Ekspertai ...
(nuotr. Broniaus Jablonsko)
Nekilnojamojo turto (NT) nuomotojai dabar privalo pirkti verslo liudijimą kiekvienam išnuomojamam butui ar namui, nors iki liepos visam turtui užtekdavo jo vieno. Kai kurie NT ...
Pinigai (Fotobankas)
Už įvažiavimą į Neringą mokamo ekologinio mokesčio per pirmąjį šių metų pusmetį surinkta 145 tūkst. eurų mažiau nei planuota, informavo savivaldybė. Kaip teigė BNS teigė ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų