Adutiškio senelių namai

Adutiškio senelių namai

Nors daugeliui lietuvių žodžių junginys „senelių namai“ vis dar asocijuojasi su nelengva senatve ir slogia atmosfera, kai kurie tokių namų atstovai tvirtina esą sąlygos ten prilygsta 4 žvaigždučių viešbučiui. Tiesa, neretai ir jų kainos kelis kartus viršija vidutinio lietuvio senatvės pensiją. Kai kada už mėnesį tokioje įstaigoje gali tekti pakloti ir kone du tūkstančius eurų.

Dvivietis kambarys – kone du tūkstančiai

Nuo 31 euro už parą turint gydytojo siuntimą, iki 62 eurų už parą (1860 eurų per mėnesį) be jo. Tokias kainas dviviečiame kambaryje siūlo Vilniuje įsikūrę reabilitacijos ir slaugos namai „Gemma“. Kaip tv3.lt teigė jų atstovė Anželika Voinė, kainos nepriklauso nuo diagnozės ar kliento būklės sunkumo. Viską esą lemia pacientų ir jų artimųjų pageidaujamas komforto lygis.

„Iš viso mūsų centre galime priimti 100 pacientų. Jie gali būti apgyvendinti vienviečiuose arba dviviečiuose kambariuose, kuriuose yra funkcinės lovos, spintos ir spintelės rūbams bei kitiems daiktams, televizoriai, kondicionieriai, internetas.

REKLAMA

Kiekviena palata turi individualias dušo ir tualeto patalpas su specialia neslidžia danga, porankiais. Pacientai turi galimybę išsikviesti personalą neišėję iš kambario pagalbos iškvietimo mygtuku. Esant poreikiui, jie aprūpinami judėjimui reikalinga neįgaliųjų įranga“, – vardijo A. Voinė.

Pasak slaugos namų atstovės, į minėtą kainą taip pat įeina maitinimas keturis kartus per dieną, o švenčių proga – specialus meniu. Be to, organizuojamas ir įvairus pacientų užimtumas kiekvieną dieną.

Palieka penktadalį pensijos

560 eurų už palyginus sveikų senjorų priežiūrą ir beveik 900 eurų už specialių poreikių reikalaujančių senolių slaugą. Tiek mėnesis kainuotų Adutiškyje įsikūrusiame reabilitacijos ir slaugos centre. Šių senelių namų direktorius Žydrūnas Eimutis sako, kad 560 eurų mokestis taikomas nesunkiomis ligomis sergantiems senjorams, kurie gali apsieiti ir be slaugytojo pagalbos.

„Standartinė bazinė kaina su slaugytojo priežiūra yra 690 eurų. Jeigu žmogus ar jo artimieji nenori rūpintis senolio vaistais, sauskelnėmis, tada kaina bus 790 eurų. O žmonėms su specialiaisiais poreikiais – 890 eurų, arba 29 eurai per parą“, – aiškino Ž. Eimutis.

Jis pridūrė, kad už 29 eurus esą galima jaustis kaip 4 žvaigždutes turinčiame viešbutyje su „viskas įskaičiuota“ paslauga.

REKLAMA

Apie 100 vietų turinčiuose senelių namai taip pat priima ir tuos senolius, už kurių slaugą pasiruošusi mokėti valstybė. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, jeigu savivaldybės specialistai patvirtina, kad žmogus turi specialiųjų poreikių ir jam yra būtina nuolatinė globa, teoriškai pastarasis turi teisę patekti į norimus senelių namus bet kurioje savivaldybėje.

Tokiu atveju už gyvenimą senelių namuose senjoras turi atseikėti 80 proc. savo pensijos (pensijos dydis nėra svarbus) bei 100 proc. gaunamų slaugos kompensacijos pinigų. Likusią reikalingą dalį išskiria savivaldybė.

„Galiu pateikti konkrečių pavyzdžių. Vieno kliento išlaikymas per mėnesį kainuoja 890 eurų. Kaip jis apmokamas? 80 procentų žmogaus pensijos šiuo atveju lygu 111,57 euro, 56 eurai yra slaugos arba tikslinės priežiūros kompensacijos pinigai, o likę 722 eurai – sumokėti savivaldybės.

Kitam žmogui 890 eurų suma kompensuojama taip: 378 eurai ateina iš savivaldybės, 231 euras yra reikalinga pensijos dalis, o 280 eurų – slaugos pinigai“, – apmokėjimo sistemą paaiškino Ž. Eimutis.

Be to, jis pažymėjo, kad kiekviena savivaldybė yra nustačiusi maksimalią sumą už parą senelių namuose, kuri gali būti dengiama valstybės lėšomis ir dažniausiai svyruoja ties 30 eurų riba. Todėl, jeigu norima žūtbūt gyventi brangesniuose senelių namuose, skirtumą asmuo turi susimokėti pats.

REKLAMA

Pasirašo ne visiems 

Tiesa, pašnekovas pridūrė, kad pasitaiko situacijų, kuomet vienos savivaldybės atsakingi specialistai nenori išleisti žmonių į kitose savivaldybėse įsikūrusius senelių namus. Be to, neva yra atvejų, kuomet specialiuosius senjoro poreikius patvirtinantys dokumentai išduodami nenoriai. Tuomet už priežiūrą senelių namuose pacientų giminės arba jie patys privalo mokėti tik iš savos kišenės.

„Problema yra ta, kad šiuo metu nėra centralizuotos eilės į senelių namus. Gali, pavyzdžiui, šimtas žmonių atsistoti kad ir į dešimt skirtingų senelių namų ir laukti. Taip sukuriama eilių fikcija. Net jeigu vien įstaiga jau žmogų priėmė, kitoje jis vis dar stovi“, – teigė Adutiškio senelio namų vadovas.

Pasak Neįgaliųjų reikalų departamento Programų stebėsenos ir kontrolės skyriaus vedėjos Marijos Oleškevičienės, svarbu nemaišyti socialinės globos ir senelių namų.

„Didelė dalis valstybinių socialinės globos namų yra skirti proto ar psichikos negalią turintiems žmonėms, kurie nebūtinai turi būti senjorai“, – teigė M. Oleškevičienė.

Iš šiuo metu departamento tinklalapyje pateiktų valstybės valdomų socialinės globos namų sąrašo, tik dvi įstaigos, pasak M. Oleškevičienės, labiau atitiktų senelių namų statusą: į juos patenka nebūtinai psichikos ar proto negalią turintys žmonės. Tiesa, kainos juose taip pat kandžiojasi.

Štai mėnesis Senjorų socialinės globos namuose asmeniui su sunkia negalia atsieina 880 eurų, o specialiuosiuose socialinės globos namuose „Tremtinių namai“ – 810 eurų.

„Sodros“ skaičiavimais, vidutinė socialinio draudimo senatvės pensija 2018 m. gruodį Lietuvoje siekė 319, 35 euro.

senis
2019-03-23 14:15:08
vot tokia turėtu būt eilynio lietuvio pensija
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

lietuvos senjoras 2019-03-29 21:56:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
duokit man tuos 1800 euru,o as pats pasirupinsiu savo oria senatve   ATSAKYTI
Sigita 2019-03-29 10:35:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O ką, niekas vaikų neturi????   ATSAKYTI
2019-03-30 14:45:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ar vaikai gimdomi tam kad atsisakytu savo asmeninio gyvenimo ir karšintu senus ligotus tėvus. Jie pasinėrę į savo darbus, savo vaikų auginimą. Dažnas gyvena užsienyje.  
Kardas 2019-03-25 08:12:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas gali tiek moket, čia gal amerikonams grįžusiems numirt...   ATSAKYTI
lietuvos senjoras 2019-03-24 22:58:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
mano pencija 200 su trupuciu. tikiuosi rogutems uzteks,kad vaikams nereiketu ant kupros nesti.   ATSAKYTI
Ona 2019-03-24 18:24:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kiek tėvų dabar savo vaikams nemoka elementų ir nebendrauja. Kai seima isiskiria. Neprasykit ,kad vaikai išlaikytų savo tėvus senatvėje. Bus krakas tokiems tėvams senatvėje.Nepavydziu.Nes vaiką išaugint ir rūpintis lengviau negu senu žmogumi.Lietuva sensta socialinė sistema neapims visiems kuriems bus reikalinga pagalba. Vaikai tikrai nebesirūpins tokiais tėvais.    ATSAKYTI
Gluše 2019-03-25 19:39:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kam tiem vaikams batereikos?   
Rima 2019-03-24 17:55:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
komentatoriai netgi neistenge perskaityti straipsnio iki galo. Keista logika...rasyti tai, ka susapnavo...   ATSAKYTI
Jana 2019-03-24 12:30:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ankčiau buvo 1800 litais a dabar 1800 eurais. Iš kur paimt pensininkui kur gauna maza pensija ir nera kam pasirupenti.    ATSAKYTI
V 2019-03-24 12:24:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Chm,pagalba rimta,prieinama ne visu kastu atstovams,kosmokastos realiai egzistuoja.   ATSAKYTI
cyberuser 2019-03-24 11:15:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kainos kaip Vakaru Europoje, pensijos kaip atsilikusioje salyje.    ATSAKYTI
R 2019-03-24 10:27:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei senjoras - tai ir senjorų namai - o ne senelių   ATSAKYTI
Zita 2019-03-24 11:23:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ir kas čia taip įsižeidė? Gauname pensijas ir esame pensininkai. Senjorai - Ispanijos žemvaldžiai...  
Erika 2019-03-24 09:32:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano tėtis ant patalo pragulėjo 2 metus, tokio ligonio priežiūra reikalauja ypatingo dėmesio, dug ne tik fizinių jėgų, bet ir psichologinio nuovargio ir , ji tu esi dirbantis žmogus-tau tiesiog reikia mesti darbą ir apleisti savo šeimą, nes priežiūra reikalinga ištisą laiką. Ačiū Dievui, kad yra tokie namai... Mes gulėjome Rekyvos namuose, nuostabūs darbuotoja, o priežiūra tobula. Taip kaina didoka, bet tikrai neišauginta. Bandėme žiūrėti priežiūra namuose, išėjo brangiau ir daug sudėtingiau... Tik valstybės dėmesio jokio... viskas ant artimųjų pečių, o socialiniai skyriai, tai kažkoks nesusipratimas, ne jie pagalbą suteikia, o tu turi jų išklausti, per pažįstamus susižinoti ir t.t., nepasinaudojome jokia pagalba... Manau, kadvalstybė turėtų dengti skirtumą tarp pensijos ir likutinės sumos, o visiems gulintiems antpatalo turi būti pasiūlyta galimybė tokiuose namuose. Jiems ir artimiesiems spręsti, kaip pasielgti....   ATSAKYTI
Milgedas 2019-03-24 12:59:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
1000% T I E S A!!!  
Už teisybę 2019-03-24 09:13:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Braaangi mūsų Lietuva-nori joje gyventi-tai braaangiai ir mokėk už gyvenimą Lietuvoje.O kas siūlo įteisinti eutanaziją Lietuvoje-pasiūlymas išbandyti ant tokių šnekorių,kurie taip šneka.Susimąstėt?Norit gyventi,nors ir sunkiai Lietuvoje-žinau,visi nori gyventi-ar senas,ar jaunas,ar girtas,ar sergantis.   ATSAKYTI
Daina 2019-03-24 09:13:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Siaubas. Iš pensijos žmogus savarankiškai išgyvena, o jau pakliuvus ten - reikia tkstančių. Kas gi taip išaugina kainą? Ar čia ne apiplėšimas vidury šviesios dienos!   ATSAKYTI
Zita 2019-03-24 11:20:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Namie valgai kokį maistą pasigamini. O valdiškuose namuose ... moki už viešbutį, už budintį medicinos personalą, už virėjų darbą, už vadybą, už administravimą ir visus privalomus mokesčius. Štai ir yra tokia kaina. Galimi 2 pasirinkimai... Daugelis iš mūsų (senukų) užauginome vaikus ir jie tikrai pasirūpins mūsų "oriu išėjimu" iš šio pasaulio.  
Jokioskirtumo 2019-03-24 09:05:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pirmiausia tegul valdzia ziuri kaip
yra tvarkomi spec poreikiai zmonem, jei pinigu neikisi daktaram, Gaus zmogelis pacia maziausia, nes atseit nepriklauso didesni poreikiai, nors gulint slaugos ligoninej uz ligoni gauna ne maziausius pinigus,ir ligonis nevaikstantis su dideliais demensijos pozymiais, bet reiskiasi jeigu tu vesiesi zmogu namo tai ligonis pasveiko ir jam nereik slaugos, o jei talpinsi i seneliu namus tada gausi 280 is valstybes, tiesos nera, ir valdziai giliai nusisikt i slaugos ligoniniu tvarka, viena ranka ten su komisijom, psihologas neranda sutrikimu nors visi aplink mato, kai zmogus is uzduotu klausimu psihologo atsako tik savo varda tai yra vadinama vidutiniu sutrikimu,,, kosmaras auksciausio lygio!!!!    ATSAKYTI
Aldona 2019-03-24 08:50:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Palaikau Nijolę kitaip vieniši senoliai ir supūs namuose ir nepasakokit pasakų kad jie yra prižiūrimi   ATSAKYTI
Svetlana 2019-03-24 08:20:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Is kur tokie pinigei.   ATSAKYTI
goncas 2019-03-23 19:33:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Taip sakant nori gyventi-susimokėk.   ATSAKYTI
o 2019-03-23 16:43:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ir tau panaudoti paciai pirmai.   ATSAKYTI
Nijole 2019-03-23 14:53:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
įteisinkit autanaziją,ir kuo greičiau   ATSAKYTI
senis 2019-03-23 14:15:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
vot tokia turėtu būt eilynio lietuvio pensija   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
LFF burtų traukimas virto sensacija: aistras kurstė pusnuogė mergina
DABAR RODOMA
Šiurpus momentas: Lekavičius aikštę paliko kraujuojančiu veidu
DABAR RODOMA
Kaimynai ir pareigūnai prabilo apie „Iki" užpuoliką
DABAR RODOMA
Greitas ir lengvas velykinis desertas: pavyks kiekvienam
DABAR RODOMA
Viskas, ką reikia žinoti apie velykines gėlių kompozicijas
DABAR RODOMA
Sausas ir šaltas oras trukdo pradėti sėją
DABAR RODOMA
Šaro techninė Stambule. Ar „Žalgirio“ strategas pasikarščiavo be reikalo?
REKLAMA
Elektros skaitiklis (nuotr. tv3.lt)
Jau kitąmet „Elektros skirstymo operatorius“ (ESO) vartotojams pradės diegti išmaniuosius elektros energijos skaitiklius. Kaip tai atsilieps galutinei elektros kainai? ESO ...
Seišelių salos (nuotr. SCANPIX)
Vasaros ir atostogų laukimu gyvenantys lietuviai raginami suskubti – trokštantiems ir kokybiškų, ir protingomis kainomis atostogų, jau dabar patartina planuotis poilsį ...
tv3.lt nuotrauka
Lietuvos gyventojų apklausos parodė, jog net kas septintas lietuvis mano, kad senatvėje jam reikės prašyti pašalpų. Dar daugiau lietuvių tiki, kad išėjus į pensiją jie išgyvens ...
„Ikea“ parduotuvė (nuotr. SCANPIX)
Švediškas prekybos tinklas „Ikea“ pirmiausia žengė į Baltijos šalis atidarydamas parduotuvę Vilniuje, tačiau plečiasi ir į kaimynines šalis. Neseniai atidaryta parduotuvė ...
VMI skelbia pajamų deklaravimo startą (nuotr. Fotodiena.lt)
Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) metų pradžioje pradėjus šešėlinės ekonomikos mažinimo kampaniją „#TaVienintelė“ – apie galimybę deklaruoti pamirštas pajamas bei ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų