Vyriausybei baigus pasitarimą oficialiai pristatytas kitų metų biudžetas. Jame daugiausia dėmesio skiriama skurdo mažinimui. O be to, numatyta kovoti su žalingu įpročiu - rūkymu. 

Pabrėžiama, kad pirmą kartą per Nepriklausomybės istoriją planuojamas perteklinis biudžetas. Nurodoma, kad pagrindinis dėmesys bus skiriamas skurdo mažinimui, šalies saugumo užtikrinimui, verslumo ir produktyvių investicijų skatinimui bei savivaldybių ir finansinio savarankiškumo augimui.

„Tai mūsų Vyriausybės pirmas biudžetas. Reikėtų pabrėžti, kad tai bus nedeficitinis biudžetas, perteklinis. Ir tai labai svaru kalbant apie mūsų finansinę atsakomybę. Tai itin socialiai orientuotas biudžetas. Nes daugiau nei 600 mln. eurų skiriama įvairioms socialinėms sritims. Ypatingai tiems, kurie gyvena žemiau skurdo ribos, gauna mažiausias pajamas. (...) Istorinis momentas ir tai, kad pasieksime finansavimą krašto gynybai 2 proc., tad mūsų įsipareigojimas NATO partneriams bus įvykdytas.

Tikiuosi, kad bus pritarta Seime, nebus daroma populistinių intervencijų“, – kalbėjo premjeras Saulius Skvernelis.

REKLAMA

Numatoma, kad 2018 m. Lietuvos ekonomika augs 2,9 proc., kainų augimas sieks 2,7 proc., vidutinis daro užmokestis augs 6,2 proc., o nedarbo lygis sumažės iki 6,4 proc.

„Biudžetas suformuotas atsakingai, jei bus pasaulyje kokie netikėtumai, mums nereikės ieškoti greitojo kredito. Atsižvelgėme į fiskalinės drausmės taisykles, kad dalis pajamų yra laikinos – dėl šylančios ekonomikos. Šiais metais pasiekėme piką, prognozuojame, kad kitais metais ekonomika augs lėčiau. Būtina infliaciją suvaldyti, sumažinti valstybės finansų riziką“, – kalbėjo finansų ministras Vilius Šapoka.

Pasak jo, labiausiai augs skiriamos lėšos „Sodros“ biudžetui, Sveikatos apsaugai ir regionams, t.y. savivaldybėms.

Netikėtumai: grąžinta PVM lengvata šildymui ir akcizų didinimas

Nuostabą galėjo sukelti biudžete numatyta PVM lengvatų bei akcizų tvarka. Iki 2018 metų grąžinta 9 proc. šilumos lengvata, panašu, kad išliks ilgam. Nors anksčiau buvo siūloma įvesti naują 15 proc. tarifą, kuris būtų taikomas centriniam šildymui ir apgyvendinimo paslaugoms, dabar visgi 2018 metų biudžeto projekte rašyta, kad 9 proc. tarifas bus taikomas centriniam šildymui, apgyvendinimo bei keleivių vežimo paslaugoms bei knygoms, o 5 proc. PVM tarifas bus taikomas vaistams ir neįgaliųjų technikai.

„Atsižvelgdami į tai, kad visose arba daugelyje sričių radome politinį konsensusą. Tik šildymo lengvatos neradome. Tad liekame prie status quo, neįvedame 15 proc. ir manau prie tos temos bus galima grįžti kai dauguma daugiabučių bus renovuoti“, – sako V. Šapoka.

REKLAMA

„Nėra kritinės būtinybės taupyti naikinant šią lengvatą. Dėl to įvertintos finansinės mūsų galimybės, žmonių nuotaikos. Kol kas tikrai minimaliai įgyvendinta renovacijos programa“, – sako S. Skvernelis.

S. Skvernelis prideda, kad kartelė šildymo lengvatai lieka 10 proc.

Kita žinia, sukėlusi visuomenės pasipiktinimą – akcizų kėlimas tabakui bei dyzeliui. Skaičiuojamas, kad pakėlus dyzelino akcizą, kainos augs apie 2 centus. Tuo tarpu 5 proc. padidinus akcizą tabakui, cigarečių kaina turėtų augti apie 10 euro centų.

„Valstybė išloš, nes žmonės bus sveikesni. Kainos didinimas turi įtakos šio žalingo įpročio atsisakymui. Tad čia ne piniguose esmė, o kovoje su šiuo įpročiu. Tai Lietuvos iniciatyva, fiskalinis laimėjimas nebus reikšmingas“, - sako V. Šapoka apie akcizus tabakui.

Didina MMA, algas medikams ir pedagogams

Biudžeto projekte numatoma, kad kitais metais neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) turėtų būti padidintas nuo 310 Eur iki 380 Eur, o minimali mėnesio alga (MMA) pakils iki 400 Eur. Turintiems 30–55 proc. darbingumą NPD dydis sieks 390 Eur, o 0–25 proc. – iki 450 Eur. Sako, kad taip sumažės mokesčiai neįgaliesiems ir mažiausiai uždirbantiesiems.

Atsisakoma PNPD, o vietoj jo bus skiriama 30 Eur mėnesinė išmoka vaikui, kurią gaus visi, nevertinant šeimos pajamų. Papildomų išmokų gali tikėtis auginantys tris vaikus nepriklausomai nuo pajamų, o vieną ar du vaikus auginantys tie, kurių pajamos vienam asmeniui mažesnės nei 183 Eur. Papildomos išmokos sieks 28,5 euro vaikams iki 2 metų, o nuo 2 iki 18 metų – 15,2 Eur.

REKLAMA

Skaičiuojama, kad pensijos augs 63 eurais per mėnesį: nuo šių metų jau padidėjo 20 Eur, nuo spalio vidutiniškai kils apie 13 Eur, o nuo kitų metų – 30 Eur per mėnesį. Iš viso pensijoms bus skirta 371,8 mln. eurų.

Skurdo mažinimui 2018 m. biudžete papildomai numatoma 618 ml. Eurų.

Lyginant su 2015 m. šalies gynybai ir saugumui bus skiriama dvigubai didesnė suma – 963 mln. Eur.

V. Šapoka pasakoja, kad bus skiriama rekordinė suma Sveikatos apsaugai – papildomi 170 mln. eurų: kils medikų atlyginimai, bus pradėtos finansuoti naujos iki šiol nekompensuotos gydymo paslaugos.

„Bus iš ko didinti atlyginimus medikams“, – prideda jis.

Nuo 2018 m. pedagogų atlyginimų augimui, pereinant prie etatinio apmokėjimo bus skirta 20 mln. eurų, o dėstytojų ir mokslo darbuotojų atlyginimų kėlimui – 22,6 mln. eurų. Taip pat 4 mln. eurų padidės neformalaus vaikų švietimo finansavimas ir 5 mln. nemokamas aukštasis mokslas bakalauro studijose pagal valstybės poreikį.

Kiek augs atlyginimai medikams ir mokytojams tiksliau neskaičiuojama.

Tikimasi, jog savivaldybės mažins regionų atskirtį

Palyginti su 2017 m., savivaldybių biudžetų pajamos kitąmet didės 10,2 proc., tai sudarys 255,8 mln. eurų. Iš visų pajamų šaltinių 2018 m. savivaldybių biudžeto bendra suma sieks 2 761,2 mln. eurų. Savivaldybės turės daugiau finansinio savarankiškumo, todėl tikimasi, kad kuriama ekonominė gerovė pasieks kiekvieną savivaldybės gyventoją.

Skatins verslą ir kultūrą

164 mln. eurų bus skiriama verslo skatinimui ir inovacijoms. Pradedančiam smulkiam verslui suteikiamos pelno mokesčio „atostogos“. Taip pat vienerių metų SODROS įmokų „atostogos“ suteikiamos savarankišką veiklą pradedantiems asmenims. Išradimų komercializavimui bus taikomas nebe 15 proc., o 5 proc. pelno mokestis, o investuojantys į technologinį atsinaujinimą gaus 100 proc. pelno mokesčio lengvatą vietoje buvusios 50 proc. Taip pat keisis LEZ lengvatos modelis – lengvatos bus taikomos visoms veikloms, išskyrus neatitinkančias tarptautinių principų.

REKLAMA

Lyginant su prieškriziniu laikotarpiu finansavimas kultūrai išaugo 55,3 proc., 2018 metais jis bus didesnis 28,6 mln. eurų nei šiemet. Nuo kitų metų atsiras naujiena – kultūros pasas. Tai programa, kurios tikslas suteikti Lietuvos moksleiviams galimybę nemokamai lankytis teatre, kino filmuose, koncertuose, muziejuose, taip skatinant juos dalyvauti kultūriniame gyvenime ir ugdant aktyvius kultūros vartotojus.

2018 m. kultūros pasus gaus 1–4 klasių mokiniai, tai bus pilotinis projektas, o nuo 2019 m. juos planuojama duoti ir 5-8 klasių ir 9-12 klasių moksleiviams.

Finansų ministras nurodo, kad pinigų visiems šiems pakeitimams bus paimta iš trijų pagrindinių dalykų: ekonomikos augimo, geresnio mokesčių surenkamumo – šešėlio besitraukiančio ir atsisakant nebūtinų išlaidų, nukreipiant į prioritetines sritis.

Ž. Šilėnas: tikiuosi nepamatysime apiplėšinėjimo įgūdžių

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas Žilvinas Šilėnas socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino savo įžvalgomis. Pasak jo, nesvarbu ar nedeficitinis biudžetas numatomas dėl ekonomikos augimo ar taupymo, svarbu tai, kad jis nėra deficitinis.

„Ne viena valdžia Lietuvoje gyveno spartaus ekonominio augimo sąlygomis, bet išleisdavo daugiau, nei surinkdavo, t.y. turėdavo deficitinį biudžetą. Už tai valstiečiams neabejotinas pliusas“, – rašo jis.

Vis dėlto, tuo pačiu ragina nepamiršti, kad tai tik – projektas. Nežinia, kas dar įvyks teikiant siūlymus Seime.

„Iš nedeficitinio į deficitinį jis gali pavirsti tiesiog Seimo salėje, kai prasidės Pageidavimų koncertas: „Seimo narys sveikina savo rinkiminę apygardą ir siunčia mokyklos stogą“. Deficitiniu jis gali pavirsti ir metų eigoje, jei bus pradėta dalinti pinigus visiems, kas reikalaus. Ir vienu, ir kitu atveju reikės atsispirti pagundai kelti mokesčius.

REKLAMA

Nedeficitinis biudžetas yra vertybė tik tada, kai jis nedeficitinis dėl to, kad valdžia tinkamai valdo ribotą pinigų kiekį. Jei valdžia nedeficitą pasiekia tik dėl to, kad apiplėšia gyventojus, tai nedeficitas rodo ne pinigų valdymo, o apiplėšinėjimo įgūdžius. Tikiuosi 2018 pamatysime pinigų valdymą, o ne pinigų išmušinėjimą“, – viliasi LLRI prezidentas.

Numatoma, kad 2018 metų valstybės biudžeto pajamos bei išlaidos augs. Planuojamas biudžeto deficitas bus mažesnis nei numatyta šiemet. Biudžeto pajamos kitąmet, palyginti su šių metų planu, didės 6,9 proc. (584,747 mln. eurų) iki 9,072 mlrd. eurų, tuo metu išlaidos augs 5,5 proc. (494,887 mln. eurų) iki 9,541 mlrd. eurų.

Biudžetas Seimo tvirtinamas ne vėliau kaip prieš 14 kalendorinių dienų iki metų pradžios.

Aldona
2017-10-12 03:53:42
Mokesčių pinigai pelno neduoda. Kiek bedidintume mokesčius, vis tiek nepadengsime tų išlaidų, kurių reikia gyvybiniams poreikiams. Reikia susikoncentruoti į ekonomiką. Į savo rankas susiimti resursus ir vadovauti. Jei šito negali padaryti, tai pasitrauk, nes visus pražudysi.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Aldona 2017-10-12 03:53:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mokesčių pinigai pelno neduoda. Kiek bedidintume mokesčius, vis tiek nepadengsime tų išlaidų, kurių reikia gyvybiniams poreikiams. Reikia susikoncentruoti į ekonomiką. Į savo rankas susiimti resursus ir vadovauti. Jei šito negali padaryti, tai pasitrauk, nes visus pražudysi.    ATSAKYTI
ED 2017-10-11 19:27:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kažkokia kaimo boba dustininke prasigerusi apsimyžusi smirdanti, prisidaro vaiku, juos augyna busimais bomzais, pijokais asocialais banditais o az praveriu savo pinigine ir tai apsimizusei bobai moku už vaikus pinigus o jinai vistiek prageria tuos pinigus. Tai kur teisybe?    ATSAKYTI
Genka 2017-10-11 16:48:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ar man kas nors paaiškins, kodėl 9 proc. lengvata šildymui išlieka??? Tai gal ponai ketinate ir man malkų užpirkti? nes niekaip nesuprantu, kodėl aš moku papildomai už tuos, kurie gyvena daugiabučiuose, o pačiam niekas niekuom nepadeda, kada gyveni privačiam name ir niekam neįdomu, kad gyvenu ne Vilniui, o regione, kad mano alga nuo didmiesčių atsilieka kelis kartus, p o..ui visiems, svarbu įtikti Landzbergiui. Tfu minkštalai...
   ATSAKYTI

Top Video

Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
REKLAMA
Darbas (Fotobankas)
Per 10 dienų trukusią neplaninę nelegalaus darbo prevencijos ir kontrolės akciją, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atliko 546 patikrinimus visoje Lietuvoje. Pažeidėjams VDI ...
Kelių direkcija  Fotodiena/Arnas Strumila
Lietuvos automobilių kelių direkcija tinkamai surengė žvyrkelių kapitalinio remonto konkursus, todėl jai neturėjo būti skirta 30 tūkst. eurų bauda, nutarė Aukščiausiasis ...
(J. Auškelis / Fotodiena.lt)
Šiemet visi didžiausi Lietuvos prekybos tinklai jau sulaukė skundų dėl galimų darbo sąlygų pažeidimų. Ne visais atvejais skundai pasitvirtino, tačiau pažeidimų nustatyta gana ...
(nuotr. 123rf.com)
Anksčiau ar vėliau, norite to ar ne, privalomai keičiami visi vandens skaitikliai. Taip daroma norint užtikrinti, kad sunaudojamo vandens apskaita bus tiksli. Tačiau ką daryti, ...
(Fotobankas)
Per pastaruosius metus bent jau statistiškai darbuotojų atlyginimai didėjo visose savivaldybėse – kai kuriose ir beveik penktadaliu. Tačiau ir toliau atotrūkis tarp daugiausiai ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Kauno raj. nukrito lėktuvas
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: Paulius papasakojo, su kuriais dalyviais netruko susidraugauti
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: trečiosios transliacijos jaudulys ir dalyvių pasiruošimas
DABAR RODOMA
Grybauskaitė apsilankė maltiečių rengiamoje akcijoje – pilstė sriubą drauge su kitais
DABAR RODOMA
Atsisveikinimas su Cololo – artimieji ir draugai lieja ašaras
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų