Prieš savaitę „Sodrai“ paskelbus, kad laiku nesusimokėjusių privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų laukia priverstinis išieškojimas, kilo didžiulis emigrantų pasipiktinimas. „Sodra“ vos atlaiko skambučių ir paraiškų laviną, o sąskaitą jau papildė milijoninės sumos.

Pinigai (nuotr. Fotolia.com)

Pinigai (nuotr. Fotolia.com)

„Sodros“ atstovas spaudai Rytas Stalnionis pasakoja, kad išsiuntinėjus laiškus apie skolas bei žiniasklaidoje pasklidus naujienai, įmokų srautai itin suintensyvėjo. Įprastą dieną „Sodra“ sulaukdavo maždaug 45 tūkst. įmokų. Pirmosios dienomis, po laiškų skolininkams praeitą savaitę srautas padvigubėjo, o dabar tie srautai keturis kartus didesni.

„Sausio 30 dieną, užvakar, buvo beveik 312 tūkst. eurų įmokų. Šiuo metu, nuo gruodžio 1 dienos, iš viso surinkta 2,2 mln. eurų grynai PSD įmokų lėšų. Pirmoji porcija išieškojimų buvo gruodžio 13 d. , iš tų 2,2 mln. – 28,5 tūkst. eurų tik buvo išieškota. 2,18 mln. eurų buvo sumokėta savarankiškai. Tai absoliučiai didžioji dalis, apie 1 proc. tik sudaro išieškotos sumos.

Tai vėlgi „Sodra“ apie tai komunikuoti pradėjo pernai pavasarį. Matom, kad tol kol žmonėms pranešimo neišsiunti, kol nepamato sankcijų, nereagavo. Nenorime gąsdinti ir būti tie baisieji, bet buvo labai daug komunikacijos, intensyviai į užsienį orientavome savo komunikaciją. Žinoma, labai sunku ten žmones pasiekti, neskaito ten esančių naujienų portalų lietuviams. Tai lieka vienintelė galimybė imtis kažkokių sankcijų, akivaizdu, kad tas galimas išieškojimas veikia kaip prevencinė priemonė“, – naujienų portalui tv3.lt komentavo R. Stalnionis.

REKLAMA

„Sodros“ kol kas neapleidžia ir skambučių antplūdis. Žmonės vis dar kreipiasi. Jau yra gauta apie 17 tūkst. laiškų su dokumentais. Tarp jų yra ir tokių, kurie gavo pranešimus dėl skolos, ir tų, kurie suskubo susitvarkyti dokumentus dėl išvykimo dar nepriskaičiavus skolos.

„Tai dabar vyksta tos informacijos analizavimas. Iš tikrųjų procesas aktyviai vyksta ir yra tiek susimokėjusių labai daug. Jeigu jie pateikė dokumentus įrodančius, kad įmokas mokėjo kitoje šalyje, tai, be abejo, jokios sankcijos nebus taikomis.

Nespėjusiems yra galimybė pateikti prašymą, kad sankcijos nebūtų taikomos, nes iš Jungtinės Karalystės tam tikras formas bus galima gauti tik balandžio mėn., tai žmonės gali parašyti prašymą nukelti 4 mėn. sankcijas. Nes buvo paskaičiuota, kad toms procedūroms gauti dokumentus užsienio šalyse, reikia iki keturių mėnesių“, – sako R. Stalnionis.

Emigrantai piktinasi, kad institucijos nebendradarbiauja

Naujienų portalui tv3.lt pranešus apie „Sodros“ skolininkus bei priverstinį lėšų išieškojimą, sulaukta daugybė skaitytojų komentarų ir laiškų. Dauguma jų piktinosi, kad prieš išvykdami susitvarkė dokumentus su Registrų centru ar Valstybine mokesčių inspekcija (VMI), tačiau šios institucijos nesugebėjo pateikti tikslingos informacijos „Sodrai“.

Kiti išreiškė nusivylimą, kad priklausome Europos Sąjungai, bet Lietuva nesugeba iš kitų šalių surinkti informacijos apie savo piliečius. Taip Lietuvą skaitytojai prilygino net Afrikos šalims, mat tarp kitų ES valstybių komunikacija vyksta.

REKLAMA

R. Stalnionis patikino, kad išvykstantieji gali deklaruoti ir VMI, ir Registrų centrui visą informaciją. Bendradarbiavimas tarp šių institucijų tikrai yra, tačiau patys gyventojai galėjo neteisingai interpretuoti pateikiamus dokumentus.

„Esame iš VMI gavę visus duomenis, kadangi iki 2016 m. sausio 1 d. tų savarankiškai mokančių PSD įmokas administravimu užsiėmė VMI, užpernai visus duomenis jie perdavė mums. Galų gale reikia analizuoti kiekvieną atvejį, tai daroma. Jei žmogus deklaravęs išvykimą, tačiau dėl kažkokių priežasčių vis tiek priskiriamas prie PSD draudimo asmenų. Reikia žiūrėti individualiai, nes tų priežasčių gali būti skirtingų.

Jei žmogus labai seniai išvykęs, tai gali būti ne dėl to, kad institucijos nebendradarbiauja, bet gal tais laikais, kai buvo popierinės išvykimo deklaracijos ir ne visur centralizuotos duomenų bazės buvo, tad duomenys nepasiekė. Bet kiek aš kalbėjausi su mūsų kolegomis, tikrai nėra masinis reiškinys.

Kalbantis su tais žmonėmis iš patirties aišku, kad elementariausiai žmonės ne taip interpretuoja išvykimo deklaravimą. Jie išsiregistruoja iš savo gyvenamosios vietos, bet išvykimo jie nedeklaruoja ir, tada sako, va aš deklaravau. Ne jūs nedeklaravote.

Arba deklaruoja gyvenamąją vietą užsienyje. Užsienio šalys mums nepraneša. Nebūna taip, nes žmonės nuvažiavę nepasako mes lietuviai, atiduokite Lietuvai tą informaciją apie mus. Nėra taip. Žmogus darydamas tokį svarbų žingsnį savo gyvenime turi bent jau pasidomėti, ką turi padaryti, kokios prievolės jam priklauso, nes įstatymas deklaruoti gyvenamąją vietą ne pernai ir ne užpernai išleistas“, – komentavo „Sodros“ atstovas R. Stalnionis.

REKLAMA

Tikėtina, kad žmonėms pradėjus masiškai pateikinėti dokumentus apie išvykimą, koreguosis ir Lietuvos emigracijos statistika. Dalis išvykusiųjų be deklaracijų pasimatys iš dokumentų apie savo darbą ir mokesčius užsienio šalyse.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad praeitą savaitę „Sodra“ pranešė, jog 20 tūkstančių asmenų vėluoja 11–12 mėnesių susimokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Ši skola – 5,7 milijonai eurų – vasario pradžioje bus išieškota priverstiniu būdu, jei skolininkai jos nepadengs iki sausio 31 dienos.

Tiesa, įsiskolinusiųjų skaičius augs, nes sankcija netrukus bus pritaikyta ir tiems, kurie turi didesnes nei 1 mėnesio skolas.

„Net jei žmogus šiuo metu gyvena ir dirba ne Lietuvoje, tačiau apie tai nepateikė jokios informacijos „Sodrai“, Gyventojų registrui ar Valstybinei mokesčių inspekcija, įmokos jam yra skaičiuojamos, o laiku nesumokėtos – išieškomos priverstine tvarka. Ši sankcija netrukus bus pritaikyta ir visoms didesnėms nei 1 mėnesio skoloms“, – praeitą savaitę išplatintame pranešime cituojamas Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktoriaus pavaduotojas Ježy Miskis.

„Sodra“ primena, kad darbo santykių neturintys, jokios ekonominės veiklos nevykdantys ir valstybės lėšomis nedrausti asmenys kas mėnesį privalo savarankiškai mokėti PSD įmokas. Jos sudaro 9 proc. nuo minimalios mėnesinės algos; šiuo metu galiojanti mėnesio įmoka yra 34,20 Eur.

 

Mindaugas
2017-02-01 17:07:20
valdzioi nemastantys sedi arba nesupranta ka daro bet greiciausiai tai tycinis tautos naikinimas
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Renatejus 2017-02-02 01:36:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sankcijos bedarbiams, arba išvykusiems į užsienį. Drąsi šunauja, kai mano, kad gali skalambyti ir kandžioti patys būdami saugūs. Gal mano, kad net užsieni lietuviai liko tokiais pat budeliais kaip buvo, kurie nekovos už save. Pamanė, kad jei jau jiems Europa suteikė teisę pasiekti piliečius išvykusius į užsienį, tai grubiu reketu gali daryti nebaudžiamai nusikaltimus nesuderinamus nei su Lietuvos konstitucija nei su Europos teise ? Bet ar galėjo jie nesuprati, kad bus neišvengiamas atgalinis ryšys ? Juk dar turėtu prisiminti ir matyti skaičiukus, kad ir iš Snoro istorijos, kai lietuviškos valdžios gobšumas nepraslydo ir Europos teismas apgynė daugumą indėlininkų, ir Lietuva jau dešimteriopai sumokėjo ? Nors vėlgi gi ne iš valdžios kišenės, o iš visų likusių LT piliečių. O ir dar kaip nepasiruošę pavarė, visoj Europoj mokesčių inspekcijose darbuotojai stebisi lietuviškų sodrininku grasinlaiškių absurdiškumu. Po teisybei, tai labiausiai panašu į bandymą nuversti žaliųjų valdžią, nesvarbu kokią būtų to kaina.    ATSAKYTI
mindaugas 2017-02-01 17:37:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prezidente irgi pjauna butu gera tai nors atsiprasytu lt zmoniu uz neveikiancia sistema zmoniu gerovei.O daba visi zino kad zmones piktinasi ir neiseis y gatves nes ka apvoge tai uzsieny sedi
bet apie pasekmes negalvoja debilai.LT genocidas stambiu mastu   ATSAKYTI
mindaugas 2017-02-01 17:31:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
lt demokratija neegzistuoja daba politikai ziuri y tokius komentarus ir galvoja pasedekim dantis sukande nesnekam ta tema ir praeis nifiga patrijotai kurie dabar yra uzsienyje niekada to nepamirs   ATSAKYTI
mindaugas 2017-02-01 17:16:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai kur tas nuostabusis karbauskis ne politikas o atrodo kaskieno pakalikas   ATSAKYTI
mindaugas 2017-02-01 17:19:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nedarymas nieko taspats kas pritarti tokioms absurdiskomis vagystemis is saskaitos  
Mindaugas 2017-02-01 17:07:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
valdzioi nemastantys sedi arba nesupranta ka daro bet greiciausiai tai tycinis tautos naikinimas   ATSAKYTI
Juozas 2017-02-01 16:12:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Esu pasipiktinęs.   ATSAKYTI
tiek 2017-02-01 14:42:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
toks koks yra kabylinis PSDec apstatymas yra antikonstitucinis - tai sasaldemOkratų išvada ,nors patiem užgrobus valdžią vietoj žadėto panaikinimo teišgirdom patenkintą laimingų paršų čepsėjimą prie lovio . O šiaip - tai žmonės pilną teisę turėtų šimtais tūkstančių įšeit į gatves ir pareikalaut gražint tą PSDecą atgal į GPM - t.y gyventojų pajamų mokesčių procentus ,KO PASEKOJ ŽYMIAI SUMAŽĖTŲ MOKESČIAI GYVENTOJAMS IR SVARBIAUSIA - NELIKTŲ TOS GULAGU ATSIDUODANČIOS PRIEVARTOS BEDARBIAMS MOKĖT NET IR NETURINT JOKIŲ OFICIALIŲ DARBINIŲ PAJAMŲ. Kas ir yra antikonstituciška. Be to būtina reikalaut iš vis sumažint gyventojų apmokestinimą : valdantieji privalo pasirinkt vieną iš dviejų - arba PSD arba GPM ,kaip buvo žadėta prieš įvedant "naujovišką " PSD mokestį . Taip mums ,LT piliečiams paiškino Prunskienė PSD įvedimo pagrindinį motyvą . Matomai ,už pažado netęsėjimą Dievulis ją ir nubaudė - iš veidelio š.m. atrodo gerokai nuskalpuota.    ATSAKYTI
PP 2017-02-01 14:08:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesidžiaugiu tokiais monais ir bauginimais. Tai ar buvo humaniška ir logiška tokia prievarta, kas negerai įstatymdavystėje?   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
(nuotr. TV3/Raimundas Maslauskas)
Karantino akivaizdoje didelis darbo krūvis atiteko parduotuvių darbuotojams. Jie sparčiai pildo vis ištuštėjančias lentynas ir aptarnauja pirkėjus, kurie šiuo metu perka gal ir ...
(nuotr. stop kadras)
Parduotuvės yra įpareigotos valdyti pirkėjų srautus taip, kad nesusidarytų grūstys ir būtų išlaikomi saugūs atstumai. Tai mėginę daryti „Lidl“ darbuotojai sako sulaukę ...
„Barbora“. Fotodiena/Justino Auškelio nuotr.
Įvedus karantiną, itin išaugo maisto produktų pristatymo į namus paslaugų paklausa. Jas teikiančių įmonių darbuotojai vos spėja suktis. Ir anot jų, įmonės pelnu ...
Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Prasidėjus karantinui visi sporto klubai buvo priversti sustabdyti savo veiklą, visgi kai kurie klientai gavo pranešimus, kuriuose prašoma sumokėti sąskaitas, nors paslaugos ir ...
Darbas Andrius Ufartas/Fotobankas
Kovo mėnesį apie atleidimą įspėta 360 darbuotojų – iš viso devynios grupės, iš jų trys grupės, arba 144 žmonės darbo neteks dėl paskelbto karantino.    „Dauguma ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų