R. Vainienė (nuotr. Elta)

R. Vainienė (nuotr. Elta)

Vyriausybėje vakar svarstytas Fizinių asmenų bankroto įstatymo projektas, kuris bus siūlomas tvirtinti Seimui, tačiau tokios redakcijos įstatymui, galinčiam palengvinti komerciniams bankams prasiskolinusių žmonių gyvenimus, nepritaria Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).

Kodėl? Juk kitose valstybėse toks įstatymas seniai taikomas. Kodėl LLRI nesutinka, kad ir Lietuvos žmonės visam gyvenimui neįsikinkytų į bankų jungą? Atsako LLRI prezidentė Rūta Vainienė:

- Ekspertizėje detaliai esame išdėstę. Toks įstatymas, jei būtų priimtas, skatintų žmones neatsakingai skolintis ir padalinti tą skolos naštą kitiems. Pavyzdžiui, indėlininkams. Bankai yra tik tarpininkai, todėl bankai šiam įstatymui per daug ir nesipriešina. Bet įstatymo projektas prieštarauja sąžiningam skolintojo ir skolininko bendravimui. Suprantu, būna nelaimių žmonėms, tačiau tai turėtų būti išimtiniai atvejai. Tik varguolius būtų galima atleisti nuo skolų, jei pasiskolino 20 tūkstančių litų.  Bankai, saugodami savo reputaciją, galėtų sukurti specialius fondus beviltiškiems. Bet dėl 20-30 tūkstančių litų niekas neskelbs fizinio asmens bankroto. Ir įmonės buvo paėmusios paskolų, už kurias fiziniai asmenys laidavo. Dabar bankai derasi su skolininkais, įvairias taiko derybas, o kai priims Fizinių asmenų bankroto įstatymą – eik ir bankrutuok. Prieš žmones šis įstatymas atsisuks, prieš paprastus žmones. Jei ne prabangai paskolą išleido, turto vertė nukrito - tai objektyvios priežastys. Bet kai kurie išleido paskolą prabangai, o dabar įstatymas bus ir vieniems, ir kitiems vienodai taikomas. Žmonės, jei yra nustatytos griežtos ribos, mažiau linkę rizikuoti skolindamiesi. O jei galės bankrutuoti, tai dar labiau išprovokuos skolintis.

REKLAMA

- O gal išprovokuos masinę bankrotų bangą?

- Masiškai nebus. Klaidinga mintis. Mažuliukams, skolingiems tik 20-30 tūkstančių litų, bankroto procedūra bus per daug sudėtinga, kad į ją apsimokėtų įsivelti. Priklausys, kiek bankroto administravimas kainuos. Gal žmogus tiesiog pasiskolins pinigų iš draugų ir nesivels į bankroto procedūras.

- Kas jam skolins, jei vos ne visi gyventojai prasiskolinę? Be to, paprasti žmonės savo draugams dar skolina be jokių palūkanų.

- Bet didiesiems skolininkams Fizinių asmenų bankroto įstatymas apsimoka. Padarysime jiems paslaugą. Ne apie mažą žmogų kalbame. Nepamatysime to įstatymo tikrosios kainos, bet bankai negalės jos neįvertinti. Siūlėme kompromisą. Kad žmogus, imdamas paskolą, galėtų deklaruoti, ar naudosis Fizinių asmenų bankroto procedūra. Ir tada bankas, duodamas paskolą, turėtų pasirinkimą. Jei rizikos laipsnis būtų didesnis, tai ir palūkanos būtų didesnės. Be to, teisinėse valstybėse įstatymai bei taisyklės turėtų būti kuriami tik į priekį, ne atgaline tvarka. Žvelgdami atgal mes visi daug ką norėtume pakeisti. O nuo kada mes skolas skaičiuosime? Ar nuo praeities, ar į priekį, kad bankai skolintų atsargiau?

- Lietuvoje kai kurie komerciniai bankai priklauso skandinavams. Kodėl jiems baimintis dėl Fizinių asmenų bankroto įstatymo, jei, tarkime, Švedijoje toks įstatymas seniai veikia ir bankai dėl to nebankrutuoja?

- Švedijoje fizinių asmenų bankroto įstatymas veikia, bet nežinau Švedijos pavyzdžių. Tačiau tai nėra priežastis Lietuvoje tokio įstatymo neturėti. Skirtingose šalyse yra sukurtos įvairios sistemos, šalys jas pasirenka. O Lietuvoje buvo priimta, kad visi moka savo skolas. Tai garbinga ir sąžininga. Tai ne argumentas, kad ir pas mus turi būti taip, kaip kitur. Pavyzdžiui, Singapūre kramtomosios gumos negalima kramtyti, tai ir mes nekramtysime?

REKLAMA

- Tačiau leisti paskolų prislėgtam lietuviui atsitiesti ir vėl kabintis į gyvenimą bent būtų humaniškiau? Ar įkinkyti jį į banko jungą iki mirties?

- Išbraukime bankus. Skolinantis dalyvauja du žmonės. Ne vien tas, kuris skolinosi, bet ir tas, kuris paskolino. Kuriam mes būsime sąžiningi? Yra įmonių, už kurių paskolas savo turtu laidavo fiziniai asmenys. Žmonės sutaupė, paskolino kitam, todėl kitas turi grąžinti. O dabar įtvirtinama nuostata - netaupyk, neskolink, nes atsiranda rizika, jog gali negrąžinti. Humaniškumas pasislenka į priešingą pusę.

- Gal žmonės nebūtų taip į bankų paskolas įklimpę, jei jų nebūtų sugundę tų pačių komercinių bankų analitikai? Atsiminkime, ką prieš krizę kalbėjo Gitanas Nausėda? Juk dauguma ekonomistų pūste pūtė nekilnojamojo turto burbulą. Visomis progomis tikino ekonominio išsilavinimo neturinčius žmones, kad pirktų butus dabar, nes ateityje jie tik brangs. Juk komerciniai bankai dalijo žmonėms paskolas ir į dešinę, ir į kairę. Tad kodėl tik eilinis skolininkas dabar turi prisiimti atsakomybę už ekonominę krizę?

- Lietuvos indėlis į tai labai mažas. Čia federalinio rezervo, Europos centrinio banko (ECB) prispausdintų pinigų pasekmė. Buvo per daug prispausdinta pinigų. Tai nei Gitano Nausėdos, nei Rūtos Vainienės, nei Lietuvos banko kaltė. Kai kas prasigyveno, o kai kas už tai moka, bet krizę pradėjo Jungtinės Amerikos Valstijos ir ECB.

- Tačiau JAV yra taikomas fizinių asmenų bankrotas?

- Taip, JAV toks įstatymas taikomas. Jei JAV gyventojo nekilnojamojo turto vertė nukrito, jis gali atnešti būsto raktus ir palikti bankui. Atsisakyti paskolinių įsipareigojimų. Tačiau JAV Vyriausybei tada pačiai tenka bankus gelbėti. Yra kitoks pasirinkimas, bet tada visi pyksta, kodėl valdžia gelbėja bankus. Yra pasirinkimas, kas apmokės. Ar patys žmonės turi būti atsakingi už savo elgesį, ar ta atsakomybė paskirstoma kitiems.

REKLAMA

- Tačiau ar nėra pavojaus, kad skolų prislėgti žmonės, jei negalės pasinaudoti Fizinių asmenų bankroto įstatymu, ims dar labiau emigruoti iš Lietuvos? Pabėgs nuo skolų?

- Priimdami Fizinių asmenų bankroto įstatymą politikai, matyt, siekia ir politinių dividendų, bet nežinau, ar žmonės Lietuvoje fiziškai nuo skolų bėga. Tokios statistikos neturiu. Nėra tai masinis reiškinys. Bet emigracija gali būti politikų motyvas priimti Fizinių asmenų bankroto įstatymą.

Olava Strikulienė

Algis
2011-03-25 11:12:06
Na va Vainienė su savo Laisvosios rinkos institutu pasirodo visu gražumu. Kaip jos nuomone gali nukentėti bankai. Jie juk skolino į dešinę ir kairę nežiūrėdami kiek žmogus turi turto ir pinigų ir bankai yra gi nekalti. Jie paprasčiausiai turėjo perdaug pinigų ir juos dalino net negalvodami, ar juos kas grąžins. Net beveik per prievartą bruko. O dabar , kai valstybė pradeda taisyti jų "pridirbimus" ir per tai turės nuostolių, tada prasideda tokie dejavimai kaip pas p. Vainienę. Tai nesąžininga, kokie bankai geručiai. Įmonės, jeigu nemokios, skola nurašoma , įmonė bankrutavo , o jeigu savininkas protingas "susitaupė iš bankroto" atidaro kitą firmą ir bankas jį užmiršo. Jis toliau dirba. O žmogų bankas persekios visą gyvenimą, procentus skaičiuos irgi visą gyvenimą. Tegul galų gale bankai prieš skolindami įsitikina, ar galės žmogus grąžinti. O dėl grasinimo didinti palūkanas, leiskit į Lietuvą daugiau bankų ateiti, bus konkurenciją ir skolins kaip ciuckiai tie bankai, nes laikyti apsiglėbus pinigus, jiems irgi neapsimoka.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Modus 2011-04-03 23:34:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik juoktis galima iš bankų gynėjos .Na ,nerimti tie LLRI "ruporo" argumentai.Ypač bejėgiškai atrodo ,kai susiriesdama bando į vieną gretą statyti ir lyginti Singapūro kramtoškės ir fizinių asmenų bankroto įstatymo peripetijas ....   ATSAKYTI
Nežiniukas 2011-04-01 13:38:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
LLRI jau gresia moralinis bankrotas?   ATSAKYTI
britney 2011-03-30 09:17:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gal kas gali pasakyti lotyniska teisini termina,KUOMET KREDITORIUS SKOLINA TIKSLIAI ZINODAMAS KAD PASKOLOS GAVEJAS PINIGU NEATIDUOS?Man atrodo,kad toks terminas turetu buti...   ATSAKYTI
marco 2011-03-25 20:57:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kapitalistu padlaize   ATSAKYTI
skorpis 2011-03-25 19:09:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Makaronai". zmones prabalsavo uz "ejima" i Vakarus, i ES todel ir istaymai ir pragyvenimo lygis Lietuvoje turi buti kaip vakaruose (arba bent arteti). Jei valstybe "neis" i Vakarus tai visi zmones patys ten isvaziuos- liks tik vainiene ir nauseda su kitais kubilistais...   ATSAKYTI
labai 2011-03-25 17:20:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gerai vienas skaitytojas pasake, jei gali bankrutuoti UAB-as, tai kodel negali fizinis asmuo?   ATSAKYTI
o 2011-03-25 14:45:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ko jus norit is sios ponios, bankai moka institutui uz blevyzgas, tai ji ir atidirbineja, kai zmones mokes institutui, tuomet ji pliurps kitaip.   ATSAKYTI
kita 2011-03-25 14:16:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na ir kiaura ta vainiene, nors gal uz tam tikrus pinigus apsimeta kiaura. Na bet kuriuo atveju nesuprantu kas cia per veikeja, kodel ish jos ima interviu, juk tas llri banku ir oligarchu parankinis, kodel man turi but idomi kokio tais oligarcho nuomone perteikiama per llri, pseudo insitituta su speudo eGGGzpertais ?   ATSAKYTI
Nnj 2011-03-25 13:47:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"zmogus pasiskolins pingiu IS draugu" KAIP JUMS SPRENDIMAS)? "LAISVO" ISNTITUTO, TOLIAU DAR GERIAU, TOTALI BANKINE DEMGOGIJA, BUTAI/PASKOLOS BRANGS)))

VISI TIE 80 000 GALIMU SKOLININKU, JAU BANRUTAVO !! NBET "LAISVAM" ISNTITUTUI TAI TURETU BUTI AISKU. JEI TEKO BENT IVADINI KURSA SKAITYT, APIE EKONOMIKA> TAI KLAUSIMAS TIK AR JUOS GRAZINT I EKONOMIKA> AR DAR NETEKTI 80 000 TUKSTANCIU DARBINGU PILIECIU, KURIE BANRUTUOS KITUR.   ATSAKYTI
? 2011-03-25 13:42:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
laisvosios rinkos institutas)) whauuuu) taip nusikliedeti neraapaprasta, reiskia bankai apsisike totaliai, jei samodo tik tokius ruporus??))   ATSAKYTI
aaa 2011-03-25 12:31:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Per tokias miršta Lietuva.   ATSAKYTI
zzz 2011-03-25 11:21:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jo, spausdina pinigus, tik yra vienas bet, kad 1 procentas yra popieriniai pinigai, o like elektroniniai saskaitose   ATSAKYTI
Algis 2011-03-25 11:12:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na va Vainienė su savo Laisvosios rinkos institutu pasirodo visu gražumu. Kaip jos nuomone gali nukentėti bankai. Jie juk skolino į dešinę ir kairę nežiūrėdami kiek žmogus turi turto ir pinigų ir bankai yra gi nekalti. Jie paprasčiausiai turėjo perdaug pinigų ir juos dalino net negalvodami, ar juos kas grąžins. Net beveik per prievartą bruko. O dabar , kai valstybė pradeda taisyti jų "pridirbimus" ir per tai turės nuostolių, tada prasideda tokie dejavimai kaip pas p. Vainienę. Tai nesąžininga, kokie bankai geručiai. Įmonės, jeigu nemokios, skola nurašoma , įmonė bankrutavo , o jeigu savininkas protingas "susitaupė iš bankroto" atidaro kitą firmą ir bankas jį užmiršo. Jis toliau dirba. O žmogų bankas persekios visą gyvenimą, procentus skaičiuos irgi visą gyvenimą. Tegul galų gale bankai prieš skolindami įsitikina, ar galės žmogus grąžinti. O dėl grasinimo didinti palūkanas, leiskit į Lietuvą daugiau bankų ateiti, bus konkurenciją ir skolins kaip ciuckiai tie bankai, nes laikyti apsiglėbus pinigus, jiems irgi neapsimoka.   ATSAKYTI

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
REKLAMA
Asociatyvi nuotr. (nuotr. stop kadras)
Viename Čekijos ūkyje buvo patvirtinta itin patogeniška paukščių gripo atmaina, šeštadienį pareiškė šalies pareigūnai. Čekijos valstybinės veterinarijos administracijos (SVS) ...
Daivos Žebelienės nuotr.
Vos kelioms minutėms neužrakinusi buto durų vilniečių šeima mažamečio vaiko akivaizdoje buvo apvogta. Policija pripažįsta, kad tokių vagysčių būna daug ir pataria, kaip ...
Remigijus Šimašius (nuotr. stop kadras)
Šiais intensyvaus gyvenimo laikais esame priversti būti mobilūs: tikslą norime pasiekti kuo greičiau, o asmeniniai automobiliai, kurių šiemet „Regitroje“ užregistruota beveik 2 ...
Noras turėti nuosavą automobilį ir visur juo važiuoti net jei tam nėra būtinybės lietuviams atsisuka kitu galu – tam išleidžiame kur kas daugiau pinigų nei europiečiai. ...
Sankt Peterburgas (nuotr. 123rf.com)
Skrydžių kompanija „Wizz Air“ penktadienį paskelbė, kad vykdys 4 naujus skrydžius. Kompanija pradės skraidinti į Sankt Peterburgą iš keturių Europos miestų: Vilniaus, Sofijos, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
Sprogimas netoli Elektrėnų – sugriuvo namas, yra sužeistų
DABAR RODOMA
Sprogimas netoli Elektrėnų – sugriuvo namas, yra sužeistų
DABAR RODOMA
Elgesys pašiurpino – Šiauliuose rado pakartą šunį
DABAR RODOMA
Nelaimė Kaune – vyrą partrenkė, kol taisė automobilį šalikelėje
DABAR RODOMA
„Peugeot“ salto sostinėje: atsitrenkęs į stulpą vertėsi aukštielninkas
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone: BMW vairuotojas apie partrenktą žmogų suprato ne iš karto
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Rasta vieta Garliavoje, kur slepiant žiaurų nusikaltimą užkasta auka
DABAR RODOMA
Policija apie ieškomos mergaitės bylą: įvykis buvo, pagrobimo – ne
DABAR RODOMA
Pareiškus įtarimus prabilo „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius
DABAR RODOMA
Prabilo ir į kariuomenę pašaukta Londone gyvenanti Zofija
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų