Vytautas Žukauskas, LLRI jaunesnysis ekspertas. LLRI-Eltos nuotr.

Vienas didžiausių mitų ekonomikos teorijoje ir prakeiksmas ekonominės politikos praktikoje, - manymas, kad didinant pinigų kiekį ir taip „stimuliuojant“ ekonomiką galima paspartinti ekonomikos augimą. Kitas panašaus lygio mitas yra susijęs su infliacijai atvirkščiu reiškiniu – defliacija.

Terminas „defliacija“ nėra vienareikšmis. Senoji, tačiau dar naudojama „defliacijos“ reikšmė yra pinigų kiekio mažėjimas. Tačiau dažniausiai žodis „defliacija“ naudojamas norint apibūdinti bendrą kainų lygio mažėjimą. Nepagrįstai manoma, kad defliacija dėl įvairių priežasčių sukelia ekonomikos nuosmukį, todėl pasitelkiant monetarines (pinigų spausdinimo) ar intervencines (kainų reguliavimo) priemones, bet jos reikia vengti.

Sakoma, kad defliacija mažina pelną ir veda verslus prie bankroto, kadangi mažėjant verslininko parduodamų vartojimo prekių kainoms, o gamybos veiksnių (pvz. darbo užmokesčio) kainoms išlikus tokio pat lygio, verslo pajamos tampa mažesnės už sąnaudas. Tačiau gamybos veiksnių kainos taip pat keičiasi: sumažėjus verslininko pajamoms jis už gamybos veiksnius gali mokėti mažiau nei prieš tai, todėl sumažėjusi jų paklausa turi sumažinti ir jų kainą. Jeigu gamybos veiksnių kaina nemažėja arba mažėja nepakankamai, tai reiškia, jog vartotojai už gaminamą prekę ar teikiamą paslaugą nepasirengę mokėti tiek, kad verslas būtų pelningas. O tai yra visiškai įprasta pelningo ir nepelningo verslo dilema.

REKLAMA

Tariama defliacijos žala ekonomikai taip pat grindžiama tuo, jog mažėjant vartojimo prekių kainoms žmonės yra linkę atidėti savo pirkinius, kadangi mano, jog ateityje juos galės įsigyti pigiau. Tai neva mažina vartojimą ir smukdo ekonomikos augimą. Tai, kad defliacija gali atidėti žmonių vartojimą ir paskatinti juos taupyti yra tiesa. Tačiau tai nesukelia ekonomikos nuosmukio. Net ir labiausiai taupantys žmonės yra apriboti „skrandžio poreikiais“ ir tam, kad išgyventų, privalo pirkti būtiniausius pirkinius. Likusieji gi, vartos panašų kiekį prekių kaip ir nesant defliacijai. Nepaisant to, kad vėliau gal ir būtų galimybę įsigyti pigiau, kiekvienas žmogus yra linkęs pirkti prekę ar naudotis paslauga anksčiau nei vėliau (ekonomikoje tai vadinama laiko pirmenybe). Kita vertus – mažesnis vartojimas ir didesnis taupymas, atvirkščiai nei teigiama, reiškia sparčiau augančią ekonomiką: visos nesuvartotos gėrybės yra sutaupomos ir investuojamos į projektus, kurie be šio taupymo negalėtų egzistuoti.


Rašyti komentarą...
e
eimantas
2009-08-31 09:56:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aktualus ir idomus straipsnis. Taciau toje vietoje kur rasai "Jei dėl pasikeitusių vartotojo pasirinkimų ir didelės paskolų naštos verslo pajamos nebegali padengti jo sąnaudų kalta dėl to ne defliacija, o blogas prognozavimas." nors kaltinamas ir prognozuotojas, vis gi parodoma, kad defliacija yra blogai.
Atsakyti
0

L
Laurynas
2009-08-31 10:06:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aš irgi toks egzpertas.... Atskirų kainų grupių defliacija yra sveikintinas tikrai dalykas, bet bendra defliacija rodo vienintelį dalyką ekonomikos smukimą. Aišku galima galvoti, kad ekonomikos smukimas yra gerai, nes leidžia prisitaikyti prie besikeičiančių ekonominių salygų :)
Atsakyti
0

i
isvada
2009-08-31 10:26:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kadandi kas bus musu valstybeje prognozuoti nieks negali, nes esam neprognozuojami ekonomikos vystymosi atzvilgiu del dideles priklausomybes nuo isores veiksniu ir aplinkiniu valstybiu, bei nuo musu paciu politiku nesveiku neprognozuojamu ambiciju, galiu prognozuoti, kad esam tokioj skylej, jog verslininkams, besistengiantiems kazkaip isgyventi ir verdantiems savo sultyse, geriausia iseitis bus uzdaryti versla ir eiti i visas keturias puses arba tapti valstybes islaikytiniais.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (9)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų