Gamtinių dujų kainos kyla visoje Europoje. Jų didėjimą skatina pastaruosius kelis mėnesius tarptautinėse rinkose itin sparčiai brangusi nafta. Lietuviai jau seniau moka didžiausią kainą.

Pramonės įmonėms parduodamų dujų kainos šuoliuoja dar didesniais žingsniais nei gyventojams.

Europa už dujas moka brangiau nei jos kainuoja Amerikoje, o Rusijoje dujų kainos yra pačios mažiausios. Taigi pasaulyje už dujas daugiausia moka Europa, o Europoje rusiškas dujas brangiausiai perka Lietuva. Taip LŽ teigė AB „Achema“ komercijos direktorius Tautvydas Misiūnas.

Lietuva už dujas jau moka apie 400 dolerių - 20 proc. daugiau nei metų pradžioje. Nuo metų pradžios pasienyje „Lietuvos dujų“ ir „Dujotekanos“ iš rusų perkamos dujos pabrango nuo 330 iki 380 JAV dolerių už 1000 kub. metrų. Sausio 1 dieną „Gazprom“ dujų kainą Lietuvai pakėlė apie 50 procentų.

Toliau už Vokietijos sieną...

Iš Rusijos atitekančias dujas Lietuva perka didesnėmis kainomis, nei „Gazprom“ jas parduoda prie Vokietijos sienos, nors iki Lietuvos tuo pačiu dujotiekiu kaip ir į Vokietiją dujos teka 1000 km trumpesnį atstumą.

REKLAMA

Dabartinė (II ketvirčio) kaina prie Vokietijos sienos (Waidhaus prekybos taške) yra 384 JAV doleriai už 1000 kub. metrų.

Dujas importuojančiai bendrovei „Achema“ kaina birželio mėnesį yra jau apie 440 JAV dolerių už tūkstantį kub. metrų, kiti mūsų šalies importuotojai mokės dar keliais doleriais brangiau.

LŽ žiniomis, dujų transportavimo kaina yra apie 26-30 JAV dolerių už 1000 kub. metrų transportavimą 1000 kilometrų.

„Logiškai mąstant dujų kaina turėtų būti tokia: iš pinigų sumos, kuri mokama prie Vokietijos sienos, atėmus transportavimo iki Lietuvos išlaidų skirtumą gauta suma. Nes iki mūsų nutiestas dujotiekis yra 1000 km trumpesnis nei iki Vokietijos. Deja, mums dujų kaina yra skaičiuojama priešingai“, - pažymėjo pašnekovas.

Faktai

Vokietijos energetikos milžinės E.ON padalinys „Ruhrgas“ nuo liepos 1 dienos dujų kainas pakels mažiausiai 20 procentų.

Vokietijos statistikos duomenys rodo, kad dujų importas į Vokietiją per metus padidėjo 4,4 procento. Pagal importo geografiją, 44 proc. dujų buvo importuota iš Rusijos, 32 proc. - iš Norvegijos, 23 proc. - iš Olandijos.

Jungtinėje Karalystėje bendrovė „British Gas“ įspėjo vartotojus, kad ateinančią žiemą dujos didmeninėje rinkoje brangs 80 procentų. Per šį balandį didmeninė dujų kaina jau pakilo 12 proc., o nuo šių metų pradžios - 20 procentų. Geriausiu atveju Didžiosios Britanijos vartotojams dujų kaina šią vasarą vidutiniškai pakils 10 proc. arba 105 svarais, kitas 15 proc. arba 173 svarais brangimas numatomas 2009 metų sausį. Labiausiai šioje šalyje dujos pabrango 2006 metais, kai jų kaina pakilo 38 procentais.

REKLAMA

Ukrainai tiekiamų „Gazprom“ dujų kaina „artima europinei“ taps 2011-2012 metais. Nuo šių metų Ukrainos importuojamos rusiškos dujos pabrango 38 procentais.

Gamtinių dujų importo į Latviją per pirmus du šių metų mėnesius finansinis rodiklis buvo 4,8 proc. didesnis nei pernai sausį-vasarį, nors per šį laikotarpį Latvija jų importavo 9,1 proc. mažiau. Tai reiškia, kad vieno teradžaulio dujų kaina padidėjo 15,4 procento. 2007-aisiais Latvijos importuojamos dujos pabrango 23,1 procento.

Rusijos koncerno „Gazprom“ skaičiavimais, jam tenkanti Europos, neskaitant Baltijos ir NVS šalių, dujų rinkos dalis 2007-aisiais padidėjo iki 24,4 procento. Norvegijos „Statoil Hydro“ tenkanti Europos dujų rinkos dalis 2007 metais šoktelėjo iki 12,1 procento. Nyderlandų „Gasunie“ ir Alžyro „Sonatrach“ rinkos dalys Europoje sumenko atitinkamai iki 8,6 ir 9 procentų.Neatsilieka nuo naftos kainų

Kontraktinės dujų kainos laisvosios rinkos šalyse yra susietos su tam tikromis formulėmis, kurios apima ir naftos bei naftos produktų kainų koeficientus. Taip teigė T. Misiūnas.

„Naftos kainoms pasiekus neregėtas aukštumas, atitinkamai kyla ir dujų kainos įvairiose šalyse. Tačiau tokioje šalyje kaip Rusija, kurioje egzistuoja valstybinė dujų kainų reguliavimo politika, jos nedidėja. Tuo metu laisvosios rinkos šalyse - neatsilieka nuo didėjančių naftos kainų“, - dėstė „Achemos“ komercijos direktorius.

Pasak jo, su Rusijos pramone konkuruojančioms pasaulio įmonėms tokiu būdu nustatomos nevienodos žaidimo taisyklės. Rusijos vyriausybė, svarsčiusi sulyginti vietines dujų pardavimo kainas, su grąža, gaunama iš dujų eksporto Europai, šių planų jau rengiasi atsisakyti, nes pagal eksporto kainas dujų kaina Rusijoje irgi gerokai pakiltų, o tai neigiamai paveiktų šalies ekonomiką.

REKLAMA

„Kaip pavyzdį galiu pateikti, kad gaminant azoto trąšas, 80 proc. jų savikainos sudaro dujų kaina, o tai yra net 6-7 kartus daugiau nei už tai moka tokią pačią produkciją gaminantys Rusijos gamintojai“, - pabrėžė pašnekovas.

Mažos dujų kainos yra ir kitose pigių dujų šalyse - Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos šalyse, kur gamyklos statomos tiesiog ant telkinio, iš kurio išgaunamos dujos.

„Ryškėja didžiuliai gamybos išlaidų skirtumai ir didėja šių šalių konkurenciniai pranašumai. Laisvosios rinkos sąlygomis gyvenančiose valstybėse dujų kainos pokyčiai ketvirčiu atsilieka nuo naftos kainos kilimo. Todėl esant dabartinėms naftos kainoms, galima prognozuoti, kad rudenį dujų kaina pasieks rekordines aukštumas“, - teigė T. Misiūnas.

Gyvenimas be alternatyvos

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl Lietuvoje dujų kaina yra viena didžiausių pasaulyje, - mūsų šalis rusiškoms dujoms neturi kitų tiekimo alternatyvų.

„Vakarų Europos gamintojai, turintys alternatyvų, - kelis vamzdžius, suskystintų dujų terminalus ar kitų dujų gavimo šaltinių, gali rinktis geresnį variantą, todėl Vakarų Europos rinka yra gana lanksti. Vietiniai dujų vartotojai turi galimybę pirkti dujas pasirinkdami arba kontraktinę kainą, arba momentinę (spot) biržos kainą. Ši kaina kartais gali būti mažesnė, kartais didesnė nei ta kontraktinė kaina, kuri yra ilgalaikė ir už kurią dujas perka Lietuva“, - aiškino T. Misiūnas.

Pasak pašnekovo, realiausia išeitis sumažinti perkamų dujų kainą yra užsitikrinti galimybę pirkti dujas pagal ilgalaikius kontraktus ir momentinius sandorius.

REKLAMA

„Tuo metu Lietuvoje tai dar neįmanoma, nes mes turime tik vieną vamzdį ir vienintelį tiekėją. Išeitis - pastatyti suskystintų dujų terminalą šalies pajūryje, į kurį būtų galima importuoti dujas iš kitų pigių dujų turinčių šalių“, - mažesnių dujų kainų galimybę išskyrė pašnekovas.

Jolita Žvirblytė

Teresius
2008-05-27 10:20:24
Kas kaltas, kad iki siol neturim terminalo?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
vasia 2009-01-21 10:25:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Д. ОРЕШКИН: Собственно говоря, я уже сказал. Я не специалист по газу, в отличие от Милова. Но мне кажется, на обывательском уровне понятно, коль скоро Россия закупает газ у Туркмении, Узбекистана, причём за очень серьёзные деньги, говорят о 300 долларов за 1 тыс. кубов, значит своего не хватает   ATSAKYTI
Alikui 2008-06-04 14:56:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai ka , Alikai, dujotekana nebeduoda Paulausko partijai, tuomet tikrai teks is danu prasyt, sakau, gal nera visiski kiaules ir numes ka nors pries rinkimus, tu tik mesla reklamuot nepamirsk   ATSAKYTI
Alikas 2008-06-03 19:07:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mėšlo energetika- Lietuvos ateitis,
SSSR laikais buvome šalies kiaulių ferma. Mums atveždavo kanadietiškus- amerikoniškus grūdus, išveždavo mėsą, likdavo mėšlas. Daug mėšlo. Dabar tą pat daro danai. Išveža ne visą mėsą. Irgi daug mėšlo. Ir smarvės. Vadinas tai galingas atsinaujančios energijos šaltinis. Mėšlo fabrikai-Lietuvos ateitis. Iki danų mėšlo kiekių mums toli. Bet stengiamės. Ir turim dar ir kitus be kiaulių žaliavos šaltinius. Buvo atvažiavę į Lietuvą ir žydai, pažiūrėjo, kad mūsų broileriai priauga 30 proc svorio nuo sunaudoto kuro, tfu, velnias ,pašaro. O pas juos 70 proc. priauga. Tai ir klausia- pas jus čia vištienos ar mėšlo fabrikas? Ir nėr ką tiem žydam atsakyt. Nebent kad ruošiam strateginį rezervą energetinės križės atvejui. Višta aišku, ne kiaulė, tiek daug neprišiks, bet kokiam 1 W dujų tai prišiks. O jeigu vištų milijonas? Visų rusų ir danų pavydui prišiks MW. O kad tų biodujų didesnės pusės nepavyks surinkt ir kad MVVh kaina įvertinus pajungimo mokestį šoktelia iki 1 Lt tai nieko- juk tai dėl tautinio mėšlo.   ATSAKYTI
Drąsius 2008-05-30 19:55:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mat kaip pakeitė savo katarinką poniukai iš Latvių gatvės. Terminalą statytis teks, o šie ponėkai galės savo dujas susirankioje bėgti į Kiniją. Gal parduos brangiau.   ATSAKYTI
ojė 2008-05-28 19:48:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o ko jūs norit, jei net pats premjeras dėl gazprom jaudinasi, na o penktoji kolona jam antrina, tipo lįskit kremlinam į užpakalį, vietoj to, kad šalis mokslą remtų dėl alternatyvių energijos šaltinių, vis dėl gazo besibaigiančio yra verkšlenama, po šimts, kodėl apie dujų tarpininkus nerašoma, jie kas per fruktai   ATSAKYTI
Vilnietis 2008-05-28 07:32:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ne tik neigiamas faktas. Rusijos galimybė mus šantažuoti tuo sumažėja. Lenkai statosi suskystintų dujų terminalą, tai pasidaro ekonominiai pateisinamą kai dujų kainos kyla. Galėsime ir mes.   ATSAKYTI
tiu 2008-05-28 01:48:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokia pigi Lietuvos valdžia, tokios aukštos dujų kainos?
Ir net alternatyvą dujoms tiekti turint iš kitur, kainos būtų didžiausios.
Korupcinė , atkatinė,oligarchinė valdžia Lietuvoje taip dirba.
Ir vis jų reitingai aukšti. Marazmas kažkoks.   ATSAKYTI
Dzukas 2008-05-27 15:59:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ko dar tiketis, kai premjeras - KPSS partines mokyklos aukletinis ? Sia proga vertetu prisiminti kad Kirkilo pirmtakas, buves Komunistu partijos pirmasis sekretorius Brazauskas, parduodamas uz ypatingai maza kaina "Lietuvos duju" imone Gazpromui, zadejo kad dujos iki 2011 metu nebrangs (pvz. imone "Lietuvos dujos" buvo ivertintos 10 kartu maziau nei analogiska duju imone Slovakijoje).   ATSAKYTI
ZZ 2008-05-27 13:57:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Terminalą pastatyti tai galima, tik ką į jį dėsime ir kiek tai kainuos? Gal turi parengę studiją tie, kurie negali be priekabių kaimynams gyventi, o gal ruošiasi iš pykčio tiek prigadinti orą, kad užkrautų terminalą?.   ATSAKYTI
O kur AMB 2008-05-27 13:46:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pažadai,kai pardavinėjo vamzdžius ir įkūrė Dujotekanas???   ATSAKYTI
Gal? 2008-05-27 13:44:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal Malkom ir durpėmis pradėkime kurenti. Kalinius įdarbinkime malkas krauti? Mano seneliai ir proseneliai taip gyveno ir nemirė...   ATSAKYTI
Runkeliai 2008-05-27 12:35:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gal išsirinkim savo valdžią ir velniop visas sąjungas- bus Ignalina ir su visais gerai sugyvensim,o kelius ES mums ir taip nuties, nes jiems reikia važiuoti į Rusiją. Klausykite Uspakicho- kuris paakė, kad geriau (skityk-pelningiau) turėti draugų negu priešų.   ATSAKYTI
s 2008-05-27 12:21:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
na va, paskaicius visokiu runkeliu ir kitu 5 kolonos elementu komentaru labai puikiai matosi, kad ruskiams spaudimas ir manipuliavimas zaliavu kainomis visai neblogai pasiteisina:)    ATSAKYTI
d a 2008-05-27 11:44:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Va dabar visi matom kokios pasekmes buna, kai i Rusija ziurim kaip i priesa ir nesistengiam bendradarbiaut.Padekokim uz tai sventosioms karvems konservatoriams.
Ir Lenkijoj valdzioje konservantoriai, putojo ant visu kaip tik mokejo, visi jiems priesai buvo, bet atejo D.Tusko Liberali pilieciu platforma ir viskas pradejo keistis, nustojo ieskoti priesu ir kaip tik stengiasi bendradarbiauti.   ATSAKYTI
Pasistatykim terminalą 2008-05-27 11:23:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasistatykim terminalą, visi bus patenkinti: statybininkai - turės darbo,energetikai - turės dujų, trąšų gamintojai ir katilinės - turės kuro, uostai - turės pelno, Lietuva - galės spjaut ivanui į snukį...   ATSAKYTI
Deja... 2008-05-27 11:06:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Runkelis visada ir bus runkelis.   ATSAKYTI
be komentaru 2008-05-27 10:55:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Durniai moka brangiausiai   ATSAKYTI
runkelis 2008-05-27 10:53:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
da lokim ant rusų, tai galėsim kjarvės mėšlu namus kurent. lansbergistai suknisti...   ATSAKYTI
Tai pasistatykime terminalą 2008-05-27 10:48:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai pasistatykime terminalą, nieks mums jo nepastatys, jei patys nedarysim. Tuo turėtų būti suinteresuoti ir privatūs šilumininkai ir "Achema" ir elektros gamintojai taip pat.   ATSAKYTI
Klausimas 2008-05-27 10:34:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kaimynui mėtom į daržą akmenis, po to skundžiamės kad jis mus skriaudžia...   ATSAKYTI

Top Video

Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Kosinčia keleive pasiskundęs autobuso vairuotojas po savaitės mirė nuo koronaviruso
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
REKLAMA
Seimui siūloma stambius investuotojus atleisti nuo pelno mokesčio (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Seimui antradienį pristatytos pataisos, kuriomis nuo pelno mokesčio siūloma atleisti įmones, kurios investuos ne mažiau 30 mln. eurų ir sukurs bent 200 darbo vietų.   ...
Lietuviai grįžta namo iš Tenerifės (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seimas įteisino specialius kuponus – jų gaus keliautojai, negalėję išvykti į apmokėtas keliones dėl paskelbto karantino. Žmonės su kuponais galės atostogauti vėliau. Tokių ...
Eurai Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Lietuva, iš tarptautinių bankų pastarosiomis dienomis gavusi 1,5 mlrd. eurų paskolų, jas ketina panaudoti balandžio ir gegužės mėnesiais, priklausomai nuo poreikio. Finansų ...
Eurai (nuotr. Fotodiena.lt)
Antradienį Seimas galutinai pritarė Užimtumo įstatymo pataisoms, pagal kurias darbdaviai ir dirbantys savarankiškai jau teikia prašymus subsidijoms ir išmokoms ...
 „Grigeo“ (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio popieriaus gamybos įmonių grupė „Grigeo“ paskelbė, kad dėl koronaviruso krizės nebaigtas bendrovės 2019 metų veiklos auditas, dėl ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų