Prognozė Lietuvai: ekonomika trauksis, bet kitąmet – pozityvūs ženklai

Lietuvos ekonomika šiemet turėtų susitraukti 2 proc., o 2021 metais šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas sieks 2,7 proc., prognozuoja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO).

Jos ekspertų parengtoje Lietuvos apžvalgoje pažymima, kad koronaviruso pandemijos smūgis šalies ekonomikai buvo gana švelnus,  o prie to prisidėjo ir beveik 10 proc. BVP siekianti Vyriausybės paramos verslui ir gyventojams programa.

Anot ekspertų, ilgalaikiam atsigavimui sunkumų gali kelti trūkinėjanti tarptautinė prekyba.

EBPO ekspertai taip pat pažymi, kad skurdo lygis Lietuvoje išlieka didelis, ypatingai darbo neturinčių, mažiau išsilavinusių, vienišų tėvų ir senyvo amžiaus gyventojų grupėse, todėl valdžia turėtų plėsti socialinės paramos programas, tuo pačiu stiprindama ir paskatas dirbti.

Lietuva taip pat raginama daugiau dėmesio skirti žaliosios ekonomikos plėtrai, įvesti anglies dvideginio mokestį, atsisakyti subsidijų iškastiniam kurui.

EBPO teigimu, atlyginimai Lietuvoje pastaruosius kelerius metus auga sparčiau nei darbo našumas, todėl siekiant pakeisti šią tendenciją ir padidinti produktyvumą šalis turėtų reformuoti valstybės valdomas įmones, dalis kurių yra per didelės ir nepakankamai efektyvios.

Didžiausių problemų kyla dėl maždaug savivaldybės priklausančių maždaug 250 įmonių, kurios iškraipo konkurenciją, rašoma dokumente.

Lietuva tradiciškai ragina daugiau dėmesio skirti švietimai, optimizuojant mokymo įstaigų tinklą, taip pat tęsti kovą su korupcija ir šešėline ekonomika.

EBPO vertinimu, privatus vartojimas Lietuvoje šiemet sumenks 3,2 proc., tuo metu bendrojo kapitalo formavimas (investicijos) smuks 6,6 proc., tačiau 2021-aisiais šie rodikliai turėtų augti atitinkamai 2,8 proc. ir 3,8 procento.

Prognozuojama, kad Lietuvos eksportas šiemet sumažės 4,7 proc., importas – 6,9 proc., tuo metu 2021 metais jie turėtų augti atitinkamai 3,7 proc. ir 5,5 procento.

Vidutinė metinė infliacija Lietuvoje, EBPO vertinimu, šiemet bus 1,2 proc., o 2021-aisiais padidės iki 1,5 procento.

Nedarbo lygis, pernai siekęs 6,3 proc., šiemet turėtų padidėti iki 8,8 proc., o 2021 metais – sumažėti iki 8,1 procento., prognozuoja EBPO.

Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas šiemet turėtų sudaryti 8,9 proc. BVP, o 2021 metais – 5,4 proc. BVP, teigiama ataskaitoje. 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų