Nors karantino metu gyventojai į parduotuves užsuka rečiau, bet kainas stebi itin atidžiai. Daugelis pastebėjo, kad išaugo mėsos kainos, ypač – kiaulienos. Specialistai tikina, kad kainų augimą lėmė pernykštis kiaulių maras Kinijoje, o karantinas čia niekuo dėtas.

(Vygintas Skaraitis/Fotobankas)

(Vygintas Skaraitis/Fotobankas)

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro atliktame pagrindinių maisto produktų kainų palyginime, kuris skelbiamas portale produktukainos.lt, pastebima, kad mėsos kainos didžiuosiuose prekybos tinkluose išaugo.

Pavyzdžiui, kiaulienos kilogramas lyginant su pernai metais pabrango 40 proc. Labiausiai brango kiaulienos sprandinė. Šiek tiek mažiau – beveik 19 proc. pabrango kiaulienos nugarinė, o 24 proc. – kiaulienos kumpis.

Per pastarąjį mėnesį 2 proc. augo kiaulienos sprandinė ir nugarinė, o beveik 9 proc. virtos dešrelės. 

REKLAMA

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, apie pusė Lietuvoje suvartojamos kiaulienos yra pagaminama mūsų šalyje, o kita pusė – importuojama iš užsienio. Vienas gyventojas per metus suvartoja vidutiniškai 49 kg kiaulienos – gerokai daugiau nei jautienos ar paukštienos.

Kainų augimą lėmė kiaulių maras Kinijoje

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Vainienė tikina, kad kiaulienos kainos augo dėl kiaulių maro protrūkio Kinijoje.

„Didžiausias kiaulienos kainų augimas buvo užfiksuotas pernai pavasarį, kovo ir balandžio mėnesiais. O karantinas su šiuo kainų augimu yra nesusijęs.

Priešingai, karantino metu prekybininkai yra parengę deklaracijas, kuriomis įsipareigoja nesinaudoti susidariusia situacija ir kainų nekelti“, – tvirtina R. Vainienė.

Prekybininkų atstovei pritaria ir Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius.

„Pernai kiaulienos kainos didėjo iki 40 proc. dėl kiaulių maro Kinijoje. Vertinant mėnesio kainų augimą, sunku įvardinti priežastis, reikėtų kainas stebėti bent pusę metų ir tada lyginti ir ieškoti priežasčių“, – tikina perdirbėjų atstovas.

Pasak E. Mackevičiaus, šiuo metu pati mėsos žaliava nebrangsta. Tačiau jeigu perdirbimo įmonės susidurtų su kokiais nors karantino suvaržymais, atsirastų kainų augimo galimybė.

„Dar kainas lemia sezoniškumas, pavasarį labiausiai brangsta kiaulienos sprandinė. Ši mėsa geriausiai tinka kepti lauko kepsninėse. Kiaulienos kumpį ar nugarinę žmonės perka mažiau, todėl ir brangsta ši mėsa nedaug.

REKLAMA

Šiuo metu kiaulienos kainos yra gana stabilios, nematome didelių šuolių. Sezoniškumas kiaulieną gali pabranginti iki 15 proc. Tačiau panašus kainų svyravimas pastebimas kasmet. Normalu, kad augant paklausai, auga ir kainos“, – aiškina mėsos perdirbėjų atstovas.

Pasak E. Mackevičiaus, dar Lietuva turi ir vietinės žaliavos trūkumą.

„Didžiąją dalį mėsos importuojame iš kitų šalių. Tačiau šiuo metu importas vyksta sklandžiai. Tad dėl to kainų svyravimai nenumatomi.

Pabrangus žaliavai brangtų ir mėsos produktai. Pavyzdžiui, jeigu kiaulienos žaliava pabrango 40 proc., gaminys brangs 20 procentų“, – teigia mėsos perdirbėjų atstovas.

Žaliava nebrangsta, priešingai – pinga

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas teigia, kad pačių kiaulių kainos nedidėja.

„Kai Lietuvoje buvo paskelbtas karantinas, gyvų kiaulių supirkimo kainos nukrito daugiau nei 0,1 euro. Tačiau šis kainų svyravimas nėra susijęs tiesiogiai su karantinu. Viską lemia pasiūla ir paklausa.

Šiuo metu neturime dirbtinų trukdžių, kurie stabdytų rinką. Tiesa, pačioje pradžioje paskelbus karantiną buvo problemų su pervežimu Lenkijos pasienyje. Tačiau šiuo metu prekės juda laisvai.

Vis dėlto paskelbus karantiną, parduotuvėse mėsa pabrango. Kilo pirkėjų nepasitenkinimas. Tačiau tokia situacija galėjo susidaryti dėl nežinomybės, kaip viskas klostysis toliau. Konkrečių priežasčių, kurios lėmė mėsos kainų augimą, karantino metu, aš nematau“, – tikina kiaulių augintojų atstovas.

Pasak jo, vasarą ima brangti kiauliena, nes prasideda lauko kepsnių sezonas.

„Šiltuoju metu laiku vis daugiau žmonių leidžia laiką lauke, kepa mėsą ir dažniausiai renkasi būtent kiaulieną. Šiais metais dar nežinia, kada šis sezonas prasidės, nes karantino metu didelė dalis žmonių priversti laiką leisti butuose.

REKLAMA

Tendencija kiekvienais metais išlieka tokia pati. Pavasarį kiaulienos kaina ima kilti. Vasaros viduryje kaina pasiekia piką. Liepos mėnesį kiauliena kainuoja daugiausiai. Po to po truputį kaina vėl ima kristi“, – kainų tendencijas atskleidžia A. Baravykas.

Seimas patvirtino produktų ir prekių kainų reguliavimą

Seimas praėjusią savaitę pritarė leisti Vyriausybei karantino metu reguliuoti prekių ir paslaugų kainas, riboti prekių arba paslaugų prieinamumą.

Pristatydamas atitinkamas įstatymo pataisas praėjusią savaitę, teisingumo ministras Elvinas Jankevičius teigė, kad jos būtų naudojamos tik nustačius piktnaudžiavimo atvejus.

„Įstatymo projekto tikslas suteikti Vyriausybei teisę nustatyti paskelbus valstybės lygio ekstremaliąją situaciją ar įvedus nepaprastąją padėtį <...> pačių būtiniausių prekių ar paslaugų maksimalias didmenines ar mažmenines kainas“, – Seime kalbėjo teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Ministras priminė, kad pagal Konstituciją Seimas turi teisę suteikti Vyriausybei arba kitai institucijai teisę reguliuoti kainą tam tikromis ypatingomis aplinkybėmis.

„Tokių priemonių būtų galima imtis ne prevenciškai, o tik nustačius piktnaudžiavimus rinkoje ar prekių trūkumą dėl paskelbtos valstybės lygiu ekstremaliosios padėties“, – patikino E. Jankevičius.

Vis dėlto penktadienį paskelbta, kad šalies prezidentas Gitanas Nausėda vetavo priimtą įstatymą ir grąžino Seimui svarstyti iš naujo.

Prezidento nuomone, valstybinis kainų reguliavimas galimas tik išimtiniais atvejais, kai reikia ypatingų – nepaprastų priemonių, pavyzdžiui, šalyje paskelbus nepaprastąją padėtį.

REKLAMA

„Valstybinio lygmens ekstremalios situacijos dėl įvairių priežasčių yra skelbiamos beveik kasmet, todėl tokios aplinkybės savaime nesudaro pagrindo taikyti itin sudėtingas ir rizikingas kainų reguliavimo priemones. Praktika ne kartą patvirtino, kad kainų stabilizavimą leidžia pasiekti ne ribojimai, bet trūkstamų prekių ir paslaugų pasiūlos didinimas ir biurokratinių kliūčių mažinimas.

Grąžindamas Seimui įstatymų paketą tobulinti, teikiu pasiūlymą įpareigoti Vyriausybę iškilus poreikiui efektyviai spręsti staiga išaugusių kainų problemą ne neveiksmingais draudimais, o prekių prieinamumo ir pasiūlos didinimo priemonėmis“, – Prezidentūros išlplatintame pranešime cituojamas šalies vadovas.

Eik tu sau
2020-04-18 15:27:41
Ir atsitik tu man šitaip, nu būna gi sutapimų...;) Kiaulių maras Kinijoje buvo pernai, o mėsa pabrango šiemet ir būtent per karantiną:) Tiesiog bananų šalis ta Lietuva:) Sukčiai visada ras būdą apeiti įstatymus...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
As 2020-04-30 14:18:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ale kaip tyciojamasi is Musu muziku nieko pries nepasakysi   ATSAKYTI
Šitaip 2020-04-28 11:03:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai lietuva ir amerika ir yra bananu šalis , o prezidentas škurlis    ATSAKYTI
2020-04-20 11:11:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš manau kad siena su Lenkija uždaryta ir todėl pabrango nes nelegali mėsa būtent iš ten važiavo.   ATSAKYTI
Kalti 2020-04-19 12:43:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pidarasai verslininkai.   ATSAKYTI
Mikalda 2020-04-19 11:20:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas gerai. Brangesnė mėsa yra skanesnė.   ATSAKYTI
Jo 2020-04-19 09:41:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš manau, kad kiekviena šalis turi turėti savos produkcijos, juk lietuviai darbštuoliai, leiskit patiems užsiauginti, o drauskit, juk kiaulės Lietuvoj visa gyvenimą augino ir viskas buvo gerai, gėrėm savo karvių pieną, o dabar viskas pagal europa   ATSAKYTI
Joli 2020-04-19 08:02:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ileisk kiaule i baznycia, tai ant altoriaus uzsilips.
Cia apie verslininkus ir kainu reguliavima.   ATSAKYTI
Godumas 2020-04-18 19:51:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaltas prekybininkų godumas ir Prezidento sprendimas nereguliuoti kainas. Ispanijoje maisto prekėms galimas tik 5% antkainis. O pas mus Prezidentas teigia, kad kainų reguliavimas tai sovietų palikimas.   ATSAKYTI
Emigrantas 2020-04-18 19:25:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na kaip visa laik uzdraude lietuvoj augint kiaules nes maras . Kinijoj maras del to kiauliena brangsta.,o visa kiauliena is lenkijos .uz puse kainos .ot lobstat. Kada jus sprogsit.   ATSAKYTI
Pzd 2020-04-18 17:54:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dieve prašau pasiimk tu tuos mūsų visus politikus greičiau pas savę, žinoma tik ne į rojų. Nes jie čia jau prigyveno sočiais pilvais.    ATSAKYTI
oho 2020-04-18 17:53:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Oi, prie ko cia kinai???Norfa deklaruoja, kad mes valgom tik lietuviska mesyte, kuiliena pavyzdziui, tai prie ko cia kinai???   ATSAKYTI
Rimas 2020-04-18 17:40:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ka tie pidarai suede visus šiksnosparnius odabar ir nusu kiaules sues???   ATSAKYTI
Pašalinis, 2020-04-18 17:33:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvių pamėgta mėsa yra strutiena, bizoniena ir krokodiliena bet girdėjau kad kaimuose dar valgo lašinius.    ATSAKYTI
o prie ko 2020-04-18 17:19:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kinų mėsa ir lietuvių ? Mes gyvenam Lietuvoje ir valgom lietuvišką mėsą, juk mums ir nereikia kiniečių mėsos, kodėl mūsų mėsa brangsta. Nereikia smaugti savų ūkininkų , ir viskas bus visiems normalu.
Sušerkit koronai savo didžiulį, bet tuščią pavydą ir jokie virusai nepuls , broliai lietuviai...   ATSAKYTI
Jo 2020-04-18 17:04:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dabar brangins mesa ir kt .prekes o pinigu niekam neprides tik skyles lopis pirmiausia O jus paziurekit i ta mesyte ir ir eikit namo    ATSAKYTI
Pušis 2020-04-18 16:38:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dabar tai net prajuokino,gal 10 metų lietuvos smulkieji ūkininkai girdėjo kaip kiaulių maras,kad pas juos ūkis apsikrėtęs,norėjo išnaikinti mažuosius ūkius,tą ir padarė,nes būriais važiuodavo tikrinti.Tokie ir rezultatai.   ATSAKYTI
Lietuvis 2020-04-18 16:12:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Spekuliantai nori pasipelnyti jiems vis negana kur žmogiškumas kai žmonės netenka darbo   ATSAKYTI
UOSIS 2020-04-18 16:11:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
juokaas dabar ima , ir nesiskuskite skrandziais dabar   ATSAKYTI
UOSIS 2020-04-18 16:09:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
liuks , ko jus burbate , musu prekybininkai skaityk sunaikino lt uky , paskelbusios kiauliu mara , nes trecdalis lietuvos augino kiaules , neidavo y parduotuves , mesa nors kvepejo , parsioka uzauginti reikia 1 metu , o dabar pes pusmety uzauga , ten puse mendelejevo elementu lenteles yra , reikejo tik sugriestinti auginima kaimo senoliams , o dabar verslininkai tuo ir naudojasi   ATSAKYTI
Linas 2020-04-18 15:34:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Hmmm,ydomu kas bus kaltas del dar vienos emigracijos bangos po karantino...   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Autobusas (Linos Jakubauskienės nuotr.)
Maždaug trečdalį tarptautinių maršrutų atnaujinę šalies vežėjai sako, kad keleivių srautai dar tik artėja prie pusės pernykščio lygio. Pasak jų, sumažėjo autobusais ...
Alytaus meras Nerijus Cesiulis (nuotr. Raimundo Maslausko)
Alytuje planuojama statyti dengtą futbolo maniežą, rašo alytausgidas.lt.  „Tikimės, kad ateityje mes turėsime dengtą futbolo maniežą“, – Alytaus apskrities futbolo ...
Kapinės. E. Genučio nuotr.
Nuolat lankyti ir prižiūrėti artimųjų kapus gali ne visi, todėl daugėja žmonių, kurie samdo kapų prižiūrėtojus. Šie tikina, kad karštomis vasaromis darbo netrūksta. Žmonės ...
 (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Artėja liepos 6-oji – Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, kai ant visų pastatų turės būti iškelta valstybės vėliava. Jei jos neturite ir pirmadienį neiškelsite – gresia bauda. ...
Šventinės dienos Lietuvoje: vieni nori daugiau, kiti – mažiau, bet geresnių (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuva kiek viršija Europos šventinių dienų vidurkį, šiemet laisvadienių sąrašą papildė lapkričio 2 d., o kitąmet į darbą gali nereikėti eiti ir dar vieną dieną. Kol vieni ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų