„Apple“ stoja į kovą su ES dėl 13 mlrd. eurų nesumokėtų mokesčių

„Apple“ antradienį pradeda epinį teismo mūšį su Europos Sąjunga (ES), siekdama užginčyti istorinį Europos Komisijos nurodymą „iPhone“ gamintojai sumokėti Airijai 13 mlrd. eurų nesumokėtų mokesčių.

Kinija kaltinama šnipinėjanti „Apple“ ir „Amazon“ (nuotr. SCANPIX)

Didžiausios pasaulio bendrovės teisininkai susitiks su ES pareigūnais Liuksemburgo teisme, kad apskųstų sprendimą, kurį bendrovės vadovas Timas Cookas yra pavadinęs „visiška politine nesąmone“.

Europos Komisijos išvadą 2016 metų rugpjūčio mėnesį paskelbė už konkurenciją atsakinga jos narė Margrethe Vestager. Tai buvo netikėtas sprendimas, išgarsinęs Europą dėl pastangų suvaldyti JAV didžiųjų technologijų bendrovių galią.

Teismo posėdžiai vyks antradienį ir trečiadienį ES Bendrajame teisme, o teisėjai priims sprendimą ne anksčiau kaip 2020 metais.

Jei bus pateikta apeliacijų, jas nagrinės ES aukščiausiasis teismas – Europos Sąjungos Teisingumo Teismui, kuris priims galutinį sprendimą.

Visas procesas gali užtrukti iki 2021 metų.

ES kaltina „Apple“ tuo, kad bendrovė neapmokestinamas pajamas, gautas Europoje, Afrikoje, Viduriniuose Rytuose ir Indijoje, deklaruoja Airijoje, kuri yra tapusi didžiųjų technologijų ir farmacijos milžinių centru Europoje.

REKLAMA

Teigiama, kad ši privilegija suteikė „Apple“ pranašumą prieš kitas bendroves, leisdama jai išvengti maždaug 13 mlrd. eurų mokesčių 2003–2014 metų laikotarpiu, o tai, Briuselio teigimu, sudaro neteisėtą Airijos „valstybės pagalbą“.

„Apple“ kategoriškai nesutinka su tokiu sprendimu. JAV vyriausybė taip pat tvirtina, kad Briuselio nurodymas pažeidžia tarptautinę mokesčių teisę.

„Europos Komisija mėgina perrašyti „Apple“ istoriją Europoje, nepaisyti Airijos mokesčių įstatymų ir tai darydama sutrikdyti tarptautinę mokesčių sistemą“, – 2016 metų atvirame laiške pareiškė T. Cookas.

Grupė atkakliai tvirtina, kad ji turėtų mokėti mokesčius už atitinkamas įplaukas būtent Jungtinėse Valstijose, kur įmonė investuoja į mokslinius tyrimus ir plėtrą ir taip kuria turtą.

Tokia galimybė tapo įmanoma 2017 metų pabaigoje, kai JAV buvo įvykdyta didelės apimties mokesčių reforma, leidžianti „Apple“ repatrijuoti užsienyje uždirbtą pelną.

Be jau Jungtinėse Valstijose sumokėtų mokesčių, „Apple“ pažadėjo sumokėti Vašingtonui dar 37 mlrd. JAV dolerių.

„Gerai pasirengsime bylai“

Kalifornijoje įsikūrusią milžinę kovoje palaiko Airija, kuri taip pat pateikė apeliaciją ir atsisako būti vadinama mokesčių rojumi.

„Mes gerai pasirengsime [bylai]“, – penktadienį pažadėjo Airijos finansų ministras Paschalis Donohoe.

ES ir JAV prekybos santykiuose ir taip netrūksta įtampos, nes Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas kaltina europiečius sąmoningu amerikiečių technologijų milžinių puolimu.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų