Lietuvos bankai skelbia kodų kortelių eros pabaigą. Nuo rytojaus, rugsėjo 13 d., jomis naudotis nebegalės jau visų trijų didžiausių šalies bankų klientai. Bankininkai tvirtina, kad kodų kortelės atgyveno, o nauji ir išmanūs identifikacijos būdai bus neva saugesni ir patogesni. Vartotojų atstovai mano kitaip: esą tai paprasčiausiai dar vienas įžūlus bankų žingsnis taupant kaštus ir didinant savo pelnus, kurie Lietuvoje jau siekia po milijoną eurų kiekvieną mielą dieną.

Net 20 metų elektroninei bankininkystei naudotas kodų korteles nuo šiol tikrai galima laikyti tik suvenyrais. Dar rugsėjo pradžioje jų atsisakė „Swedbank“, netrukus šio banko pėdomis pasekė „Luminor“, o nuo rytojaus šią banko klientų atpažinimo priemone nebegalės naudotis ir „SEB“ klientai.

Nespėjantiems žengti koja kojon su bankų pokyčiais ir vis dar turintiems kodų korteles, bankai nepalieka kitos išeities kaip pėdinti į bankų filialus ir rinktis alternatyvius identifikacinius prisijungimo prie internetinės bankininkystės metodus. Pasak Lietuvos bankų asociacijos prezidento, pokyčiai bankų klientams neturėtų sukelti didelių nepatogumų. Neva, nauji būdai ir patogesni, ir daug saugesni.

REKLAMA

„Yra labai natūralu, kad didžioji dauguma Lietuvos bankų jų atsisako, kadangi tai yra ganėtinai senas, gana archajiškas būdas, kaip identifikuoti save internete. Jeigu atsimenate, mes kažkada naudojomės ir asmens ieškikliais, po to atsirado mobilieji telefonai. Natūralu, kad technologijos eina į priekį“, – sako bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius.

„Rinkos tyrimas rodė, kad klientai labai patenkinti naudodamiesi naujomis identifikavimosi priemonėmis, tomis kaip „Smart ID", mobilus parašas. Visi pabrėžia prisijungimo greitį, patogumą, ir tai, kad nereikia nešiotis kažkokių kitų įrenginių, o užtenka turėti savo mobilųjį telefoną“, – teigia „Swedbank" atstovė Jūratė Gumuliauskienė.

Bankininkai ypač skatina rinktis išmaniuose įrenginiuose naudojamą „Smart ID“ programėlę. Skaičiuojama, kad atsisakant ja prie savo sąskaitų prisijunginėja jau beveik milijonas lietuvių. Nors estiška programėlė pristatoma kaip itin saugi, pasak saugumo ekspertų, nuo sukčių ji apsaugo ne ką daugiau nei ant plastikinės kortelės surašyti kodai.

„Ir telefoniniai sukčiai dirba ir tiesiog gyvai dirba tam tikrose vietose. Gali paprašyti tavo mobiliu telefonu pasinaudoti ir pabėgti, gali paprašyti tavo bankinės sąskaitos prisijungimų, kad pasižiūrėtų kažką. Gali paprašyti pervest kažką, nes tau pervedė. „Smart ID“ nepadės apsaugoti nuo socialinės inžinerijos“, – mano IT saugumo ekspertas Marius Parešius.

Tiek Lietuvoje, tiek Estijoje šiemet jau užfiksuota mažiausiai du atvejai kai apsimetę bankininkais ilgapirščiai iš kelių dešimčių „Smart ID“ vartotojų sugebėjo išviliojo dešimtis tūkstančių eurų. Skeptikai „Smart ID“ kritikuoja ir dėl to, kad netekus telefono ar net interneto ryšio žmogus akimirksniu praranda, bet kokią galimybę naudotis savo pinigais.

REKLAMA

Be to, M. Pareščius sako, kad šiemet būta bent keletas kartų, kai sutriko pačios programėlės veikimas. Paskutinį kartą „Smart ID“ veikla daugiau nei dviems valandom sutriko dar šią savaitę.

„Gana patogu yra, bet reiktų vis dėlto pamąstyti apie tai, kad, jeigu yra kažkokie technologiniai trikdžiai, kaip kad buvo keletą kartų šiais metais, reikėtų ieškoti alternatyvų, kurie būtų kaip rezervas, jeigu negalėsite pasinaudoti „Smart ID“, – sako M. Parešius.

Tiesa, abejojantiems „Smart ID“ saugumu ar tiesiog neturintiems pinigų išmaniam telefonui, bankai siūlo naudotis mokamu elektroniniu parašu arba kodų generatoriais. Tačiau prieš tokius pokyčius piestu stoja vartotojų organizacijų atstovai. Esą bankai eilinį kartą pokyčius bruka per prievartą, mat kai kuriems kodų kortelės – vis dar vienintelis įveikiamas būdas, padedantis naudotis internetine bankininkyste.

„Aš matyčiau kodų kortelę kaip galimybę kartais ir mažiau su elektronika bendraujantiems žmonėms, ir vyresniems, ir galbūt, ne visai įgudusiems tarsi bandyti su bankų sektoriumi susidraugauti, naudoti bent jau kodų korteles, naudoti nedideliems pavedimams, nedideliems pinigams tvarkyti“, – kalbėjo Vartotojų aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys.

Pasak vartotojų aljanso atstovo, bankų sektorius Lietuvoje įgauna vis didesnį apetitą, todėl daugelis diegiamų pokyčių yra kuriami tam, kad bankai galėtų dar labiau padidinti ir taip jau drakoniškus savo pelnus, nusispjaunant į žmonių iš jautresnių socialinių grupių poreikius.

„Jiems reikia didinti savo pelną. Jie uždirba 360 milijonų per metus. Tai reiškia, kiekvieną dieną milijonas pelno įkrenta į bankų pelną. Ne šiaip pajamos, tai jau yra grynas pelnas. Tai ką jie gali pasiimti sau, akcininkai išsidalinti, čia jau net ir po visų premijų. Tai yra milijonas eurų kasdien, ir to, matyt, negana“, – pasakoja K. Kupšys.

REKLAMA

Šalyje mažėja ir bankomatų, ir bankų filialų. Pastarųjų nuo 2011-ųjų jų turime 450-ia mažiau. Ne vienas mažesnio miestelio gyventojas skundžiasi, kad tenka sukarti ne vieną dešimtį kilometrų norint pasiekti savo banko skyrių. Tačiau dėl tokios situacijos Lietuvos bankas problemų nemato. Esą bankai siūlo pakankamai alternatyvų, kuriomis galima pasinaudoti vietoje kelionės į banko filialą.

„Filialų mažėja, bet tų savitarnos zonų, jos yra, jos išlieka, jos niekur nedingsta. Jūs tiesiog negalėsite susitvarkyti prie langelio tų reikalų, bet galėsite savarankiškai, bankomate ar prie terminalo“, – teigia Lietuvos banko atstovas Tomas Karpavičius.

Pasak Lietuvos banko atstovo, šalyje liks bent keli bankai, kuriuose banko kodų kortelės su papildoma identifikacija dar kurį laiką bus naudojamos.

Marius
2019-09-12 21:09:53
O man patinka kodų kortelės. Su jomis daug paprasčiau. Tik durniai sudiktuodavo (taip, Pavilionienė kvaiša) visus kodus sukčiams.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
BMW 2019-09-13 22:56:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ko jus cia myzat ir sakot kad is jusu pinigus vagia. Nu nesisuksi negyvensi, o jus pavydaliai visi zliumbiat, kad bankai pinigu turi. Ir jei nepastebejot nesedim vietoj atsisede, o ka nors naujo kuriam tj nenuostabu kad atnaujino ir prisijungima. O vistiek po kokiu 15 metu vel atnaujins. Taip kad siulau negadint sau gyvenimo kitus kritikuojant ir neknist proto kitiems. Be to grynu pinigu visai nereikia, dabar jau LABAS RYTAS!!! visur galima atsiskaityti kortele ar telefonu. Smart ID Superrrrr!!!    ATSAKYTI
VERONA 2019-09-14 02:50:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žinovas _ve mažai žinai, kad galima kortele visur atsiskaityti. Turguje neatsiskaitisi. Pirkau Lietuvos spaudos kioske elektroninė pravaziavimo kortele, pareiškė gražuolė, kad tik grynais galima tam kioske atsiskaityti.   
Biruta 2019-09-14 18:47:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nesubrendusio žmogaus,savanaudžio požiūris,ne visi vyresno amžiaus naudojasi visokiom programėlėm,bankas turi derintis prie klentų poreikių  
AYCM 2019-09-15 17:21:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ponia Biruta, savanaudžio požiūris?? Iš smart id gaunu tikrai nemažai naudos, bet ar galiu būti savanaudis kai ši programa naudą teikia veik 1mln? Nelabai ka??
,, Visokias programėles'' kiek iskaitau daugiskaita, smart ID - vienaskaita, atsiprasau jeigu skaityti nebemoku, bet labiau tikėtina kad tu rasyti nebemoki.
Verona tikrai sutinku, kad yra tokiu atsilikėliu :) kurie dar neisivedę korteliu atsiskaitymo sistemos, bet mano mintis buvo kad isgyventi be grynųjų 100% galima. Biruta bankas tavo žiniai ir prisiderino prie klientų poreikių, išmanieji telefonai atsirado dar pries 10 metu, jei neklystu. Po desimt metu atsiras dar kazkoks velnias:) ir as busiu pats pirmas kuris nores isbandyti tas naujoves, visiskai priesingai nei siuolaikiniai pencininkai, kurie bamba kad mazos pencijos, kad oras blogas ir kad siandien autobusas i kapines 2 min velavo. Atsiprasau kad cia kazka aiskinu, puikiai suprantu kad ko neismokot to ir nebeismoksit, bet nuosirdziai siulau VISIEMS LIETUVOS pencininkams nueiti pas ministra ir paprasyti didesniu penciju, jei ne susimesti po pora euru ant zudiko, visi juk i kalejima netilpsit. O kai du, trys ministrai grabe gules, tai 4 sugalvos ir kaip pencijas padidinti. Gal kam nors juokinga, o gal netiesa sakau?????   
Šetonas 2019-09-17 08:05:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gryni pinigai buvo yra ir bus ;)   
Vasiliauskas 2019-09-13 09:55:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
To Alkanas.Normalioj teisinėje valstybėje galėtum prisiteisti iš banko normalią sumelę,bet čia Lietuva,čia tu neturi teisės į savo uždirbtus pinigus.Esi lyg įkaitas,todėl ir turi laukti bankų malonės,turi krauti jiems turtus ir nebambėti.Važiuok į banką,jeigu dar turi degalams pinigų,bet nepamiršk atsiprašyti iš darbo,nes Luminoras,kiek girdėjau,dirba daugelyje padalinių tik iki 16 val.,o šeštadieniais ir sekmadieniais nedirba iš vis.   ATSAKYTI
Alkanas klientas. 2019-09-13 09:33:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Užblokuota kortelė jau antrą savaitę.Du kartus bandžiau atsiskaityti už pirkinius,bet teko viską iškraustyti iš vežimėlio.Bėgu į bankomatą išsigryninti pinigų-ten grąžina kortelę ir užsidega užrašas kad operacija negalima,reikia kreiptis į banką.Bankas mūsų regione,pasirodo,panaikintas,nors niekas apie tai neinformavo.Siūlo važiuoti į artimiausią,esantį už 50 km,arba skambinti.Paskambinųs malonus balselis vis praneša kad šiuo metu visi operatoriai užimti.Šitaip dirba"Luminor"bankas,o mano šeima sėdi alkana ir nežino kas bus toliau.   ATSAKYTI
kosaja izba 2019-09-13 06:23:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiek aš girdėjau Švedijos vyriausybė iki 2022 metų, dėl įtemptos tarptautinės situacijos, žada papildomai apmokestinti bankus. Turint omenyje, pas mus pagrinde Švedų bankai, gal laikas ir mums svarstyti tokia iniciatyva. Taip mes galėtumėm mažinti biudžeto spaudimą dėl krašto apsaugos ir atlaisvintas lėšas skirti socialiniams tikslams.    ATSAKYTI
Gintaras 2019-09-12 23:41:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bankai nebežino kas esantys ir kaip žmonėms sunkinant gyvenimą dar labiau iš jų lobti. Bankomatų mažėja, o ypač Swedbank ir tie patys neretai neveikia: ar tai genda, ar pinigų nepapildo. Važiuoji keletą kilometrų į vieną- neveikia, važiuoji į kitą galą- taip pat neveikia... Absurdas. Geriausia būdavo senais laikais, kai pasiimdavai algą grynais ir tavo reikalas kaip juos leisti, po kiek per dieną panaudoti ir apskritai pasidėti į banką nors kokią dalį, ar nieko nepadėti. Žmogus buvo savo uždirbtų pinigų šeimininkas, o dabar dar ir bankus ne tik sušelpia, bet gyvena pagal jų diktatą.   ATSAKYTI
Moteris 2019-09-13 22:25:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu, visiskai nenoriu laikyti pinigu banke, daznai issimu vos ne visus pinigus is saskaitos, ir nereikia sukti galvos, kad korteles nepriims ar pan.   
ir meluoti reikia protingai 2019-09-12 23:07:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Super: Lietuvoje, iskaiciuojant vaikus, kudikius, narkomanus, labai grazaus amziaus piliecius, kurie NIEKADA nesiprekina internetu yra gal 2 milijonai gyventoju, o cia raso:
"Bankininkai ypač skatina rinktis išmaniuose įrenginiuose naudojamą „Smart ID“ programėlę. Skaičiuojama, kad atsisakant ja prie savo sąskaitų prisijunginėja jau beveik milijonas lietuvių".
   ATSAKYTI
Elzeja 2019-09-12 22:59:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Na kur gi patogiau. Stai su kodu generatoriumi. 3 kartus blogai suvedi koda ir uzblokuoja. Gyveni uzsienyje, o atblokuoti gali tik atvykus i banka. Ir ka kol negrysi i LT negali naudotis elektroninine bankininkyste. Kodel tokia isivyscius salis kaip Vokietija naudoja paprasta prisijungima prie el. bankininkystes. Kuo biednesne salis , tuo mandriau.    ATSAKYTI
Jons 2019-09-12 21:38:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pasipinigavimas,zmonems tik sunkiau,kvailina ,o bankai lopsta   ATSAKYTI
Bite 2019-09-12 21:29:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na zinoma,visi patogumai ilgapirsciams"internautams.O kas lieka senam pensininkui?Pas ka nors paklausti ,kaip cia ka...   ATSAKYTI
Marius 2019-09-12 21:09:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O man patinka kodų kortelės. Su jomis daug paprasčiau. Tik durniai sudiktuodavo (taip, Pavilionienė kvaiša) visus kodus sukčiams.   ATSAKYTI

Top Video

Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
DABAR RODOMA
Nufilmuota tragedijos akimirka: neišsiskleidęs nei vienas parašiutas pražudė vyrą
DABAR RODOMA
Paliko vienam kartui su tėčiu: mama išvydusi savo mažylę paklaiko
DABAR RODOMA
Nepaprasta akimirka: draugystė ištirpdė milijonų internautų širdis
DABAR RODOMA
Išlaisvinti dešimtys žmonių, kurie metų metus buvo laikomi narvuose
DABAR RODOMA
Keistas incidentas: gelbėjo ant pastatų laipiojančią nuogą moterį
DABAR RODOMA
Pareigūnai paviešino įrašą: gelbėjo springstantį kūdikį
REKLAMA
Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Nuo kitų metų Lietuvoje ruošiama ne viena mokestinė naujovė: prezidento Gitano Nausėdos siūlymai jau tampa konkrečiais skaičiais. Seimui ruošiantis svarstyti 2020 m. Lietuvos ...
(Fotobankas)
Ne tik Vyriausybės, atskiri Seimo nariai, bet ir prezidentas pateikė pluoštą pasiūlymų, kaip kitais metais keisti mokesčius. Šalies vadovas labiau nei ministrų kabinetas siūlo ...
SEB bankas (Fotobankas)
Kai kuriems SEB banko klientams dėl techninės klaidos nurašyti pinigai grąžinti tą pačią dieną SEB banko klientams, kuriems spalio 13 d. (sekmadienį) dėl techninės klaidos ...
Mindaugas Ubartas (nuotr. asm. archyvo)
Lietuvos informacinių ir ryšių technologijų įmonių asociacijos „Infobalt“ vadovu tapo Mindaugas Ubartas, iki šių metų pavasario vadovavęs bendrovės „Telia Lietuva“ Verslo ...
Šnipiškės (nuotr. Fotodiena.lt)
Pasaulyje įsisuka ekonominė krizė, bet lietuviai jos nejaučia. Ne tik nejaučia, bet ir nereaguoja į pranešimus apie artėjantį sunkmetį. Tai, pasak specialistų, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų