Buvęs televizijos komikas pelnė visuotinę pagarbą ir palyginimus su Winstonu Churchilliu, kai 2022 metų vasarį liko Kyjive vadovauti savo šaliai Dovydo ir Galijoto mūšyje prieš įsiveržusią Rusijos kariuomenę.
Per daugiau kaip dvejus metus nuo invazijos pradžios žuvus dešimtims tūkstančių žmonių, nors Vakarai suteikė milijardų eurų vertės pagalbą ir dovanojo karinės įrangos, charizmatiškasis V. Zelenskis ėmėsi kelis mėnesius trukusių diplomatinių pastangų, siekdamas įtikinti galingiausius pasaulio žmones atvykti į jo taikos viršūnių susitikimą Šveicarijos kalnų kurorte.
Tai, kad dešimtys lyderių, taip pat ir iš globaliųjų Pietų, atvyks į konferenciją, nors vis dažniau kalbama apie nuovargį nuo karo, rodo išskirtinę V. Zelenskio sėkmę.
Lyderiai atvyksta nepaisydami to, kad į taikos konferenciją Rusija nebuvo pakviesta.
„Meistriškas diplomatinis ėjimas“
„Stebėtina, kad į taikos aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame nedalyvauja pagrindinė konflikto iniciatorė, atvyksta 100 šalių“, – sakė buvęs JAV valstybės departamento pareigūnas Maxas Bergmannas.
„Tai meistriškas diplomatinis ėjimas“, – pridūrė M. Bergmannas, dabar dirbantis Vašingtone įsikūrusiame Strateginių ir tarptautinių studijų centre (CSIS).
Buvęs JAV diplomatas Williamas Courtney savaitgalį vyksiantį susitikimą pavadino didžiule sėkme ir pridūrė: „Negaliu prisiminti jokios kitos vidutinės galios, tokios kaip Saudo Arabija ar Brazilija, kuri būtų padariusi ką nors panašaus.“
V. Zelenskis vienu svarbiausių šių metų uždavinių laikė pastangas pritraukti pasaulio lyderius į birželio 15–16 dienomis vyksiančią konferenciją.
Jis taip pat asmeniškai lankėsi įvairiose šalyse, kad pakviestų jų vadovus į susitikimą. Šiais metais V. Zelenskis jau aplankė 16 šalių, įskaitant Artimųjų Rytų ir Azijos valstybes.
Trečiadienį, dieną prieš Didžiojo septyneto (G-7) susitikimą Italijoje, V. Zelenskis su iš anksto neskelbtu vizitu lankėsi Saudo Arabijoje.
Pastaruoju metu jis taip pat lankėsi Singapūre, Filipinuose, Katare ir kai kuriose Europos sostinėse.
Pagyros ir spaudimas
Susitikdamas su prezidentais ir ministrais pirmininkais, kalbėdamas parlamentuose ir konferencijose, V. Zelenskis girdavo jį priėmusius politikus.
„Esu dėkingas prezidentui [Emmanueliui] Macronui už tai, jog jis visada stengiasi rasti geriausią sprendimą, kad apsaugotų mus ir visą Europą. Vertinu jo sprendimų drąsą ir Prancūzijos lyderystę“, – po susitikimo su E. Macronu per D dienos minėjimo iškilmes Normandijoje sakė Ukrainos prezidentas.
Tačiau V. Zelenskis nevengdavo ir kritikos.
„Jei nėra jūsų valstybės atstovo, tai yra viešas atsakas, kad kai sakote „mes visi norime taikos“, [iš tiesų] jūs norite, kad Rusija laimėtų“, – gegužę naujienų agentūrai AFP sakė ukrainiečių prezidentas.
V. Zelenskis nevengė kritikuoti JAV prezidento Joe Bideno ir Kinijos vadovo Xi Jinpingo, šiems paskelbus, kad nedalyvaus Ukrainos taikos viršūnių susitikime.
„Jei jis nedalyvaus, tai bus tas pats, kas plojimai Putinui: plojimai jam asmeniškai ir atsistojus“, – apie J. Bideną sakė V. Zelenskis.
Taikos konferencijoje Vašingtonui atstovaus Jungtinių Valstijų viceprezidentė Kamala Harris.
Tačiau kai kas mano, kad rengiantis taikos konferencijai buvo padaryta ir diplomatinių klaidų.
„Ukrainos nekantrumas [...] kartais užgauna kitas sostines“, – sakė Alissa de Carbonnel iš idėjų kalvės „International Crisis Group“ (ICG).
Pasak buvusio Jungtinės Karalystės ambasadoriaus Ukrainoje Simono Smitho, V. Zelenskiui „ne taip gerai sekėsi įtikinti šalis, kurios nėra tradicinės Kyjivo rėmėjos“.
„Nemanau, kad tai yra jo diplomatinio stiliaus nesėkmė, – AFP teigė jis. – Jam tiesiog sunkiau įtikinti kitas šalis pritarti jo pasipiktinimui tuo, ką daro Rusija, kai tos šalys nemano, kad Rusija joms kelia grėsmę.“
Charizma
Viršūnių susitikimas taip pat parodys, kaip nuo karo pradžios vystėsi V. Zelenskio diplomatija.
Anot W. Courtney, Ukrainos prezidentas labiau įgudo pasaulinėje scenoje, dažniau vyksta užsienio vizitų, kurių metu stengiasi pritraukti daugiau paramos Kyjivui.
M. Bergmannas mano, kad V. Zelenskis „prarado dalį savo patrauklumo, kurį turėjo 2022 metais“.
„Galbūt jaučiamas per didelis rodymasis. Visi girdėjo eilutes ir žinutę, kartojamą vėl ir vėl [...]. Tai šiek tiek mažina originalumą“, – pridūrė jis.
Nors pastangos pritraukti lyderius į konferenciją buvo sėkmingos, svarbiausia bus tai, ar V. Zelenskiui pavyks pasiekti daugiau.
„Zelenskis vis dar gali daug pasiekti. Kontaktai su valstybių vadovais svarbūs“, – sakė analitinio centro „Chatham House“ Ukrainos forumo vadovė Orysia Lucevyč.
Tačiau „pozicijos keisis priklausomai nuo padėties mūšio lauke“, pabrėžė ji.
„Šalys yra linkusios remti laimėtoją, o kol kas jos nėra tikros, kas laimės“, – pridūrė O. Lucevyč.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!