Planuojamas vamzdynas, kuriuo Sibire išgaunamos gamtinės dujos pasiektų Europą aplenkiant Ukrainą, dėl krizės toje šalyje tapo dar vienu įtampos šaltiniu Maskvos, Briuselio ir Vašingtono santykiuose.
„Neleisime įstumti mūsų į tokią situaciją, kad mūsų apsirūpinimas dujomis priklausytų nuo Ukrainos“, - sakė V.Orbanas žurnalistams po derybų su Serbijos vyriausybės vadovu Aleksandru Vučičiumi.
„Vengrija įgyvendins „South Stream“, nes jis mums garantuos energijos išteklių tiekimą“, - pabrėžė jis.
V.Orbanas sakė, kad nors jo šalis remia Ukrainą, Vengrija yra „atsakinga už savo piliečius ir energijos išteklius“.
Premjeras pridūrė: „Tie, kas sako, kad mums nederėtų tiesti „South Stream“, turi pasiūlyti alternatyvą, nes negalime gyventi be energijos“.
„South Stream“ dujotiekis yra didžiulio masto projektas, kuriuo Maskva siekia sumažinti priklausomybę nuo Ukrainos kaip dujų tranzito valstybės po 2006 ir 2009 metais vykusių ginčų su Kijevu, dėl kurių buvo nutrūkęs dujų tiekimas Europai.
Europos Komisija birželio pradžioje rekomendavo Bendrijos narėms stabdyti „ South Stream“ projektą kaip prieštaraujantį Europos Sąjungos Trečiajam energetikos paketui, kol bus atitinkamai pakoreguotos projekte dalyvaujančių šalių dvišalės sutartys su Rusijos dujų monopolininke „Gazprom“.
ES narės laikosi skirtingo požiūrio į šį projektą, o kelios Bendrijos valstybės, priklausomos nuo rusiškų dujų, kurios pumpuojamos per Ukrainą, jį tvirtai remia.
Spaudžiama ES ir Jungtinių Valstijų, Bulgarija birželį pranešė stabdanti darbus „South Stream“ projekte.
Tuo tarpu ES kandidatė Serbija, palaikanti glaudžius ryšius su Rusija, nurodė esanti pasirengusi tęsti projektą, prie kurio prisijungė lapkritį.
Šiuo beveik 2 500 km ilgio vamzdynu, kurio dalis bus nutiesta Juodosios jūros dugnu, planuojama kasmet nuo 2016-ųjų perpumpuoti 63 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų iš Rusijos į Vidurio ir Pietų Europos valstybes - Bulgariją, Serbiją, Vengriją, Slovėniją bei Italiją.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.