• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 

Antradienį Strasbūre Europos Parlamentas pritarė ES ir Ukrainos Asociacijos ir laisvosios prekybos sutarčiai (535 balsai už, 127 prieš, o 35 susilaikė). Tuo pačiu metu sutartį ratifikavo ir Ukrainos Aukščiausioji Rada, o abiejų parlamentų nariai tarpusavio vaizdo ryšiu galėjo tiesiogiai stebėti ratifikavimą. Sutartis leis sustiprinti ES ir Ukrainos politinius ir ekonominius ryšius.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai istorinis momentas, kai du parlamentai laisvai apsisprendė vienu metu balsuoti dėl šios sutarties. Europos Parlamentas visada gynė ir toliau gins Ukrainos teritorinį vientisumą ir suverenitetą“, – pažymėjo EP pirmininkas Martin Schulz, kreipdamasis į Europos Parlamento ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narius.

REKLAMA

„Šis sinchroninis ratifikavimas – šventė ne tik Ukrainai, bet ir Europai, nes be Ukrainos negali būti suvienytos Europos“, – kalbėjo Ukrainos prezidentas Petro Porošenko. Jis padėkojo Europos Sąjungai už paramą ir paragino Ukrainos valdžios institucijas neatidėlioti būtinų reformų įgyvendinimo.

Politinė sutarties dalis priartina Ukrainą prie ES, nes suteikia daugiau politinio dialogo galimybių bei nustato bendradarbiavimo taisykles tokiose srityse kaip energetika, transportas ir švietimas. Sutartis įpareigoja Ukrainą įgyvendinti reformas ir gerbti demokratijos, žmogaus teisių ir teisės viršenybės principus.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, sutartyje numatyta didesnė darbuotojų judėjimo galimybė ir bevizio režimo įgyvendinimo tikslas. Prekybai skirta sutarties dalis numato stiprią ES ir Ukrainos rinkų integraciją. Tam pasitarnaus importo muitų ir kitų prekybos apribojimų panaikinimas, nors ir su pereinamaisiais laikotarpiais jautriose srityse, pvz., žemės ūkio sektoriuje. Sutartis iš dalies integruos ir ES bei Ukrainos viešųjų pirkimų rinkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos Parlamento ir Ukrainos Aukščiausios Rados pritarimas sutarčiai leidžia ją iš anksto pradėti taikyti, tačiau konkrečią taikymo datą nustatys ES Taryba. Buvo planuota prekybinę sutarties dalį taikyti nuo šio lapkričio, tačiau rugsėjo 12 d. vykusiame ES, Ukrainos ir Rusijos susitikime sutarta atidėti jos taikymą iki 2015 m. gruodžio 31 d.

REKLAMA

Savo ruožtu ketinama pratęsti prekybos lengvatas (kol kas galiojančias iki lapkričio 1 d.), kurios vienašališkai atveria ES rinką Ukrainos prekėms, tačiau tokiam sprendimui dar turės pritarti Europos Parlamentas. Galutiniam sutarties įsigaliojimui būtina, kad ją ratifikuotų visų ES valstybių parlamentai. Ji jau ratifikuota šešiose ES šalyse, tarp jų ir Lietuvoje. Po balsavimo EP pirmininkas Martin Schulz viešai pasirašė laišką, raginantį ES institucijas kuo greičiau įgyvendinti ES ir Ukrainos asociacijos sutartį.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų