• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tik atsibudus daugeliui iš mūsų reikia nedelsiant išgerti puodelį kavos.

Tik atsibudus daugeliui iš mūsų reikia nedelsiant išgerti puodelį kavos.

REKLAMA

Nors šis kasdienis kofeino kiekis tikrai padeda pralinksmėti ir pasiruošti ateinančiai dienai, nauji tyrimai rodo, kad kofeinas iš tikrųjų negali pagerinti kognicijos (pažinimo), todėl jūs vis dar galite padaryti klaidų dėl miego trūkumo.

Tyrime, kuriame dalyvavo 276 dalyviai, buvo lyginamas gebėjimas atlikti įvairaus sunkumo užduotis vieną kartą atsibudus ir budrioje stadijoje, o po to dar kartą vėliau, kai mokslininkai arba privertė visą naktį nemiegoti laboratorijoje, arba grįžti miegoti namo.

Kai kuriems dalyviams prieš atliekant antrąją užduotį buvo suteiktas didelis kofeino kiekis (200 miligramų), o kitiems – placebas. Buvo lyginami rezultatai ir keliamas klausimas, ar kofeinas panaikina pablogėjimą dėl miego trūkumo.

Rezultatai, kurie buvo paskelbti leidinyje „Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, & Cognition“, parodė, kad kofeino suvartojimas padėjo grupei atlikti užduotis, tačiau jis nepagerino jų užduočių rezultatų, palyginus su kontroline grupe, kurie jautė tik miego trūkumą.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes nustatėme, kad dėl miego trūkumo sutriko abiejų tipų užduočių atlikimas ir kad kofeino vartojimas padėjo žmonėms sėkmingai atlikti lengvesnę užduotį. Tačiau daugeliui dalyvių kofeinas nepadėjo išvengti klaidų atliekant užduotis“, – sakė profesorė Kimberly Fenn, viena iš šio straipsnio autorių.

REKLAMA

„Kofeinas gali pagerinti gebėjimą išlikti budrumo stadijoje ir vykdyti užduotis, tačiau jis nepadeda išvengti procedūrinių klaidų, kurios gali sukelti medicinines klaidas ir autoavarijas“, – pridūrė ji, rašo „Live Science".

Šiuo metu neaišku, kodėl miego trūkumas pakenkia kognityvinių užduočių atlikimui. Yra rašyta, kad dėl miego trūkumo blogėja darbinė atmintis, dėmesio sutelkimas ir sprendimų priėmimas, o tai reiškia, jog svarbius sprendimus priimantiems asmenims labai svarbu išsimiegoti. Tai ypač pasakytina apie gydytojus ir chirurgus, kurių ilgos darbo valandos ir įtemptos sąlygos trukdo išsimiegoti ir vėliau atlikti gyvybei pavojingas operacijas.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimuose, kuriuose tai buvo nagrinėjama, pastebėta, kad operacijose, atliekamose po darbo valandų, pacientai miršta žymiai dažniau nei rytinių operacijų metu. Tai rodo, kad nuovargis gali turėti įtakos medicininiams rezultatams. Atsižvelgiant į tai, kad kofeinas gali būti neveiksmingas sprendimas kovojant su nuovargiu, tai gali rimtai paveikti požiūrį į kokybišką miegą.

„Jei būtume nustatę, kad kofeinas gerokai sumažina procedūrines klaidas esant miego trūkumui, tai turėtų didelę reikšmę asmenims, kurie turi atlikti svarbias procedūras nepakankamai išsimiegoję, pavyzdžiui, chirurgams, pilotams ir policijos pareigūnams, – sakė K. Fenn. – Tačiau mūsų atradimai pabrėžia, kad yra svarbu teikti prioritetą miegui.“

Tyrėjai nesako, kad kofeinas yra nenaudingas. Jis buvo nepaprastai naudingas priverčiant dalyvius atlikti savo užduotis, o tai kartais yra viskas, ko reikia darbo vietoje. Taip pat į tyrimą buvo įtrauktas ribotas užduočių rinkinys. Todėl gali būti, kad kofeinas gali padėti tose srityse, kurios nebuvo apžvelgtos tyrime, tačiau tam reikėtų papildomų tyrimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų