Per susišaudymą, kai Sirijos priešlėktuvinės gynybos sistema pasienio zonoje numušė Turkijos naikintuvą, pagrindinį vaidmenį atliko Rusijos technikai, rašo thesundaytimes.co.uk.
Pasak gerai informuotų diplomatinių šaltinių Viduriniuosiuose Rytuose, per sekundės dalį priimtas sprendimas sunaikinti „F-4E Phantom II“ buvo skirtas įspėti NATO šalis, kad šios nesikištų į vidinį Sirijos konfliktą, virstantį pilietiniu karu.
Incidentas sukėlė didelį nerimą tarptautinėje bendruomenėje, o jo atgarsiai nusirito nuo Ankaros Turkijoje iki Vašingtono JAV.
Reaguodami į augantį spaudimą imtis kokių nors veiksmų po lėktuvo praradimo, Turkijos vadovai sustiprino karines pajėgas pasienyje su Sirija. Damaskas savo ruožtu į tai atsakė pasienio zonon pasiųsdamas dvi tankų brigadas,
Sirija ilgą laiką buvo Sovietų Sąjungos klientė ginklų prekyboje ir per keturis pastaruosius dešimtmečius iš Maskvos susipirko sudėtingą priešlėktuvinės gynybos sistemą. Šalies opozicijos teigimu, Sirijos režimas – paskutinysis Vladimiro Putino draugas arabų šalyse.
„Čia neabejotinai matyti Rusijos pėdsakai. Sirija nėra Libija, ir bet kokie bandymai įvesti neskraidymo zoną susidurs su stipriausia Žemėje egzistuojančia priešlėktuvine sistema ir brangiai kainuos bet kokiam įsibrovėliui“, – thesundaytimes.co.uk. sakė diplomatas, apibendrinęs Rusijos žinutę.
Prieš trejus metus Sirija apsirūpino moderniais Rusijos gamybos priešlėktuvinės gynybos įrenginiais „Pantsir-S1“ (kitaip vadinami „SA 22 Greyhound“) su 36 mobiliais raketų paleidimo pabūklais.
Manoma, kad būtent Rusijos specialistai apmokė kolegas Sirijoje, o diplomatinių šaltinių teigimu, dalis rusų iki šiol dirba Sirijos raketų valdymo centruose.
Schema, kaip buvo numuštas Turkijos lėktuvas (nuotr. thesundaytimes.co.uk)