REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europai iškilo grėsmė artimiausiu laiku pristigti energetikos išteklių, kai Maskva ketvirtadienį nurodė krizės prislėgtai Ukrainai iš anksto apmokėti už visas iš Rusijos importuojamas dujas, nes Kijevas yra įsiskolinęs milijardus dolerių.

Europai iškilo grėsmė artimiausiu laiku pristigti energetikos išteklių, kai Maskva ketvirtadienį nurodė krizės prislėgtai Ukrainai iš anksto apmokėti už visas iš Rusijos importuojamas dujas, nes Kijevas yra įsiskolinęs milijardus dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis žingsnis, apie kurį jau seniai buvo perspėjama, kelia pavojų apsirūpinimui dujomis didelėje Europos Sąjungos (ES) dalyje, nes beveik 15 proc. rusiškų dujų, suvartojamų 28 šalių bloko, tiekiamos tranzitu per Ukrainą.

REKLAMA

Kijevas atsisakė iki nustatyto termino apmokėti už importuotas dujas, protestuodamas dėl Rusijos sprendimo beveik dvigubai padidinti jų kainą kaimyninei šaliai po to, kai vasarį buvo nuverstas Kremliaus palaikomas Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus režimas.

Rusijos energetikos ministerija nurodė, kad Ukraina iki numatyto galutinio termino trečiadienį nepadengė 3,5 mlrd. JAV dolerių (8,68 mlrd. litų) įsiskolinimo, todėl nuo birželio 1-osios už dujas Kijevas privalės apmokėti iš anksto.

REKLAMA
REKLAMA

„Rusija įveda išankstinio apmokėjimo režimą už dujų tiekimą Ukrainai“, – sakoma energetikos ministro Aleksandro Novako pranešime.

Prezidentas Vladimiras Putinas praeitą mėnesį 18 ES šalių adresuotame laiške perspėjo, kad Maskva reikalaus iš Ukrainos iš anksto sumokėti už dujas, jeigu Europa nepadės Kijevui sumokėti sumos, kurią jis skolingas Rusijos dujų eksporto monopolininkei „Gazprom“.

„Rusija nebegali – ir neprivalo – viena nešti Ukrainos ekonomikos palaikymo naštą, suteikdama jai nuolaidas už dujas ir atleidžianti nuo skolų, faktiškai apmokėdama savo subsidijomis Ukrainos ir ES šalių prekybos deficitą“, – pažymėjo A.Novakas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ES atsidūrė keblioje padėtyje, nes Ukraina, kurios valstybės iždas ištuštėjęs, yra beveik visiškai priklausomas nuo 17 mlrd. JAV dolerių finansinės pagalbos paketo, kurį per dvejus metus pažadėjo suteikti Tarptautinis valiutos fondas (TVF).

Tikėtina, kad Kijevas nesugebės apmokėti skolų ir pradės savintis dujas, kurias Rusija tranzitu tiekia savo klientams Europoje.

46 mln. gyventojų turinti šalis pradėjo savintis Europai skirtas dujas, kai Maskva nutraukė tiekimą Ukrainai per ankstesnius ginčus dėl kainų 2006 ir 2009 metais.

REKLAMA

Ukraina iš Rusijos importuoja apie pusę savo suvartojamų dujų. Praeitais metais „Gazprom“ perpumpavo kaimyninei šaliai apie 30 mlrd. kubinių metrų dujų.

Tuo tarpu Europa 2013 metais nupirko iš Rusijos daugiau nei 160 mlrd. kubinių metrų dujų.

Analitikai prognozuoja, kad dujų tiekimo krizė trumpuoju laikotarpiu Europai nebus labai aštri, nes po neįprastai šiltos žiemos ES šalys sukaupė daug atsargų.

Tačiau Bendrijos mėginimai išspręsti ginčą dėl apmokėjimo už dujas iki šiol buvo bergždžios. Naujienų agentūra "Interfax" citavo A.Novaką, kad naujas trišalių derybų etapas vyks pirmadienį Briuselyje.

REKLAMA

Kijevas šią savaitę gavo pirmąją 3,19 mlrd. dolerių (7,91 mlrd. litų) išmoką pagal TVF pagalbos paketą, o Ukrainos energetikos ministras sakė, kad tos lėšos gali būti panaudotos apmokėti skolai už Rusijos tiektas dujas.

Tačiau energetikos ministras Jurijus Prodanas pabrėžė, kad Kijevas pasiryžęs mokėti „Gazprom“ tik pagal ankstesnį tarifą – 268,5 JAV dolerio (665,9 lito) už tūkstantį kubinių metrų, o ne pagal naująjį – 485,5 dolerio (1204 litus).

„268,5 dolerio už tūkstantį kubinių metrų – ekonomiškai pagrįsta kaina, pagal kurią Ukraina pasiruošusi atsiskaityti (su „Gazprom“), naudodama pirmąją TVF išmoką“, – Ukrainos žiniasklaida citavo J.Prodaną.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų