• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos aukščiausi pareigūnai antradienį provokacija pavadino Rusijos prokuratūros sprendimą tirti Baltijos šalių nepriklausomybės pripažinimo teisėtumą. V. Landzbergis siūlo Lietuvos prokurorams įvertinti Rusijos teisėtumą.

Lietuvos aukščiausi pareigūnai antradienį provokacija pavadino Rusijos prokuratūros sprendimą tirti Baltijos šalių nepriklausomybės pripažinimo teisėtumą. V. Landzbergis siūlo Lietuvos prokurorams įvertinti Rusijos teisėtumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų Nepriklausomybė iškovota Lietuvos žmonių krauju. Ir niekas negali į ją kėsintis. Savo likimą spręsime tik mes patys“, - pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

REKLAMA

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigė, kad Rusijos prokurorų tyrimas, ar Sovietų Sąjunga teisėtai pripažino Baltijos šalių nepriklausomybę, „mažų mažiausiai vertintina kaip provokacija“.

„Iš esmės tai yra teisinis, moralinis ir politinis absurdas. Deja, tai ne pirmas pastaruoju metu panašaus pobūdžio veiksmas. Kiek giliai bus klimpstama į šią absurdišką situaciją, priklausys tik nuo pačios Rusijos, ir aš tikiuosi artimiausiu metu ir politinių komentarų šiuo klausimu iš Rusijos pusės. Tikiuosi, kad bus sustabdytas kelias šitam beprasmiškam veiksmui“, - BNS sakė ministras.

REKLAMA
REKLAMA

Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas BNS teigė, kad Rusijoje pradėtas tyrimas „veda į niekur“.

„Lietuvos, Latvijos ir Estijos nepriklausomybės atkūrimas yra faktas ir realybė, pripažinta narystėmis Jungtinėse Tautose, Europos Sąjungoje, NATO ir kitose tarptautinėse organizacijose“, - sakė diplomatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos generalinė prokuratūra pradėjo patikrinimą, ar 1991 metais Sovietų Sąjungos Valstybės Tarybos sprendimas pripažinti Baltijos šalių nepriklausomybę buvo teisėtas, antradienį pranešė naujienų agentūra „Interfax“.

„Teisiškai sprendimas dėl Baltijos šalių nepriklausomybės pripažinimo yra nevisavertis, nes jis buvo priimtas nekonstitucinio organo“, – sakė naujienų agentūrai „Interfax“ neįvardytas šaltinis, komentuodamas vieno Valstybės Dūmos deputato prokuratūrai pateiktą užklausą.

REKLAMA

Pasak jo, atsakymas į tą užklausą „bus analogiškas (pateiktam) į užklausą dėl Krymo“.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Artūro Paulausko teigimu, minėtas Rusijos generalinės prokuratūros sprendimas „yra daugiau negu kvailas“.

„Tai yra akivaizdi informacinio karo išraiška. Tokiais sprendimais siekiama įnešti sumaišties į mūsų šalies visuomenę, kad mes patys pradėtume abejoti, ar teisėtai atkūrėme nepriklausomybę. Tai yra visuomenės skaldymas ir propaganda“, – pranešime spaudai teigė A.Paulauskas.

REKLAMA

Rusijos Valstybės Dūmos narys iš opozicinės Teisingosios Rusijos partijos Michailas Emelianovas sakė netikintis, kad Rusijos generalinė prokuratūra iš tikrųjų tirs šį klausimą.

„Patikėkite, mano patirtis politikoje yra didelė. Aš labai abejoju, kad yra būtent taip. Dūmoje tai būtų žinoma“, - BNS telefonu iš Rusijos sakė M.Emelianovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai būtų labai keistas sprendimas, jis būtų provokacinis ir netarnautų Rusijos interesams. Tokį sprendimą gali inicijuoti tik Rusijos priešai“, - pridūrė jis.

Dūmos nario teigimu, kontroversiškus užklausimus Rusijos teisėsaugai politikai linkę teikti „šlovės, viešųjų ryšių tikslais“.

REKLAMA

Generalinė prokuratūra praeitą penktadienį paskelbtoje išvadoje konstatavo, kad Krymo pusiasalio, kurį iki 1954 metų administravo Rusijos federacinė respublika Sovietų Sąjungos sudėtyje, perdavimas sovietinei Ukrainos respublikai prieštaravo tuometei šalies konstitucijai.

REKLAMA

Vis dėlto „Interfax“ šaltinis pažymėjo, kad ta išvada nesukelia jokių realių teisinių pasekmių.

„Rusijos Federacijos generalinė prokuratūra tik konstatavo faktą, kad Krymo perdavimas Ukrainai (tuomečio Sovietų Sąjungos lyderio) Nikitos Chruščiovo laikais įvyko ne konstituciniu pagrindu, kadangi atitinkami sprendimai buvo priimti tokių įgaliojimų neturinčių valdžios organų“, – paaiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak šaltinio, „dabartinėmis sąlygomis ir realijomis nėra tokio valdžios organo, kuris tą sprendimą galėtų atšaukti“.

„Nors tokios būtinybės irgi jau nebėra. Krymas dabar vėl yra Rusijos sudėtyje, o šis klausimas perėjo į politinę sritį“, – pridūrė pašnekovas, turėdamas omenyje pernai kovą Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją, kurios nepripažįsta Ukraina ir tarptautinė bendruomenė.

REKLAMA

Šaltinis sakė manantis, kad Generalinės prokuratūros atsakymai į panašias užklausas turėtų būti „labiau apgalvoti“.

„Pripažįstant neteisėtais vienus ar kitus lemtingus sprendimus galima žengti per toli – iki pat Sovietų Sąjungos ir kitų valstybių įkūrimo legitimumo“, – pažymėjo jis..

REKLAMA

Dėl šios priežasties, priimant panašius sprendimus pagal deputatų užklausas, „reikia atsižvelgti ne vien į teisinį, bet ir politinį keliamų klausimų aspektą“, teigė jis.

(papildyta 16.59) V.Landsbergis: Lietuvos prokurorai galėtų ištirti Rusijos teisėtumą

Lietuva neturėtų veltis į diskusijas ir kreipti daug dėmesio į Rusijos prokuratūros pradėtą tyrimą dėl Baltijos šalių nepriklausomybės teisėtumo, sako pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, tokiu žingsniu Maskva bando provokuoti ginčą.

„Jie vėl bando mus išprovokuoti į kažkokį ginčą. Galėtų mūsų politikai, Seimo nariai kreiptis į Lietuvos prokuratūrą atsakymo, ar Rusija yra teisėta. Nes Rusija tikriausiai neteisėta - ji nuvertė carą, nužudė su vaikais, tai kokia čia teisėta valstybė?“ - BNS sakė V.Landsbergis.

Taip buvęs Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas sakė paklaustas apie Rusijos žiniasklaidos pranešimą, kad Rusijos generalinė prokuratūra pradėjo patikrinimą, ar 1991 metais Sovietų sąjungos Valstybės Tarybos sprendimas pripažinti Baltijos šalių nepriklausomybę buvo teisėtas.

„Kodėl dabar? Todėl, kad neturi ką veikti arba turi kokį nors planą. Visada jie tikrina, tikrina mūsų jautrumą arba brandumą. Jeigu mums nepakanka brandumo, mes pradedame jaudintis, įrodinėti, kad mes teisėti, ir jau jie gauna pliusą, kad klausimas ginčytinas. Net dėmesio kreipti nereikia, juo labiau diskutuoti“, - BNS sakė V.Landsbergis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų