„Tankų nuostoliai nuo plataus masto invazijos pradžios dabar greičiausiai viršija 3 tūkstančius“, – sakė B. Giegerichas. – Rusijos tankų nuostoliai mūšio lauke yra didesni nei 2022 m., kai ji pradėjo puolimą“.
Tačiau tikėtina, kad Maskva kelerius metus galės išlaikyti savo tankų parką naudodama prastesnės kokybės transporto priemones, vertino analitinis centras.
Pristatydamas savo metinę ataskaitą „Military Balance“ (angl. „Karinis balansas“) analitinis centras teigė, kad Rusija šiuo metu turi apie 1750 įvairių modelių pagrindinių kovos tankų – nuo dabar jau pasenusių T-55 iki modernių T-90. Dar keli tūkstančiai jų laikomi sandėliuose.
Stengiasi kompensuoti didelius nuostolius
Artėjant antrosioms visuotinio karo metinėms yra pastebima, kad atkaklus konfliktas smarkiai atsiliepė tiek Rusijos, tiek Ukrainos sausumos pajėgoms. Tarptautinio strateginių tyrimų instituto (IISS) duomenys yra naujausias rodiklis, parodantis invazijos poveikį Rusijos ginkluotosioms pajėgoms, kai jos keliuose fronto linijos taškuose vykdo puolimą.
2023 m. vasarį IISS įvertino, kad per pirmuosius išplėstinio karo metus Rusija neteko iki pusės savo pagrindinių kovinių tankų. Sausio pabaigoje Didžiosios Britanijos ginkluotųjų pajėgų ministras Jamesas Heappey sakė Jungtinės Karalystės įstatymų leidėjams, kad Londonas apskaičiavo, jog bendri Rusijos tankų nuostoliai sudaro daugiau kaip 2,6 tūkst., o sunaikinta apie 4,9 tūkst. šarvuočių.
Tuo metu vasarį Ukrainos kariuomenė Rusijos tankų nuostolius įvertino 6424. Kyjivo skaičiavimai dažnai būna didesni už Vakarų analitikų pateikiamus skaičius.
Siekdama kompensuoti didelius nuostolius, Rusija ištraukė tankus iš saugyklų ir parengė savo gynybos pramonę karo padėčiai, kad galėtų papildyti savo atsargas. Šalis agresorė nuolat patiria Ukrainos pajėgų smūgius. Rusijos vidaus tankų gamyba nuo 2022 m. vasario mėnesio padidėjo penkis kartus, anksčiau šį mėnesį sakė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
„Maskva sugebėjo papildyti atsargas, tačiau transporto priemonės, kurios atsirado Rusijos gamybos įmonėse, daugeliu atvejų nėra naujos“, – sakė B. Giegerichas.
IISS pridūrė, kad Rusija jau pradėjo aukoti savo tankų kokybę dėl kiekybės. Jungtinės Karalystės vyriausybė anksčiau teigė, kad Maskva gali pagaminti apie 100 pagrindinių kovinių tankų per mėnesį, o tai padės artimiausioje ateityje palaikyti Rusijos puolimą.
Rusai žengia į priekį aplink Avdijivką
Maskva patyrė skaudžių tankų ir šarvuotosios technikos nuostolių nuo spalio 10 d. puldama Donecko miestą Avdijivką, esantį į šiaurės vakarus nuo regiono sostinės Donecko.
Nuo spalio pradžios iki sausio pabaigos, intensyvėjant Avdijivkos puolimui, Rusija neteko iki 365 tankų ir 700 šarvuočių, praėjusį mėnesį pranešė Didžiosios Britanijos gynybos ministerija. Ukraina pasidalijo vaizdais, kuriuose, pasak jos, matyti aplink Avdijivką išmėtyti rusų tankų ir transporto priemonių masyvai.
Per pastaruosius dvejus metus Ukrainos tankų parkas pasikeitė, nes Vakarų pagalba sovietmečio transporto priemones papildė NATO standartus atitinkančiais tankais. IISS duomenimis, 2024 m. pradžioje Kyjivas turės apie 937 tankus, įskaitant kelis Vokietijoje pagamintų tankų „Leopard“ modelius.
Vakarų teikiama pagalba ypač padeda
„Apskritai, mūsų vertinimu, praėjus dvejiems metams po plataus masto invazijos, Ukrainos ginkluotosiose pajėgose naudojamų MBT (pagrindinių kovinių tankų) skaičius išlieka artimas prieškariniam lygiui“, o kitų šarvuotųjų transporto priemonių skaičius didėja dėl Vakarų karinės pagalbos, teigė IISS.
IISS teigė, kad dėl Vakarų pagalbos pagerėjo Ukrainos įrangos kokybė. Ukrainai ypač padeda NATO standartus atitinkantys tankai, nors tai ir apsunkino logistiką, susijusią su naujų įrangos komplektų dislokavimu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!