Rinkdamiesi šalia nelaimės vietos rusai dėjo gėles ir žvakes šalia „Crocus City Hall“ koncertų salės Maskvos priemiestyej, atmindami aukas.
„Labai gaila dėl aukų, viskas baisu“, – „The Moscow Times“ sakė Milena.
„Baisu suvokti, kad tai vyksta šalia tavęs. Buvau namuose ir įsivaizdavau, kaip atsitiko ši tragedija“, – verkdama pasakojo ji.
„Tai buvo kaip košmaras“, – pridūrė.
Negailestingas išpuolis
Užsimaskavę užpuolikai penktadienio vakarą, prieš pat grupės „Piknik“ koncertą, paleido šūvius į susirinkusius koncertų salėje bei, kaip pranešama, detonavo granatą ar padegamąjį užtaisą, nuo kurio kilo milžiniškas gaisras.
Filmuotoje medžiagoje buvo matyti, kaip į koncerto žiūrovus buvo šaudoma, o pastatas skendėjo liepsnose. Pasak tyrėjų, žmonės mirė ir nuo šautinių žaizdų, ir įkvėpę dūmų, kai gaisras apėmė kone visą pastatą.
Oficialiais skaičiavimais, ataka, už kurią atsakomybę prisiėmė džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“, yra antra pagal aukų skaičių šiuolaikinėje Rusijos istorijoje, po 2003 m. atakos Beslano mokykloje.
Susirinkusieji raudojo aukų
Kai kurie žmonės, šeštadienį susirinkę prie koncertų salės, verkė.
„Aš taip pat esu grupės gerbėja ir žinau, kokie žmonės klausosi šios grupės. Jaučiuosi tarsi praradusi savo draugus“, – „The Moscow Times“ sakė Ksenia, atėjusi pagerbti aukų.
„Tai galėjau būti aš“, – verkdama pasakė Ksenija.
„Širdis liepė eiti. Šįryt atsikėliau ir pamačiau naujienas“, – kalbėjo kita rusė Raisa.
„Vaikai buvo nužudyti. Tai labai skausminga“.
Šeštadienį kai kuriuos reklaminius plakatus visoje Maskvoje pakeitė memorialiniai plakatai su viena žvake ir užrašu „Mes gedime“.
Sekmadienis buvo paskelbtas oficialia gedulo diena.
Prie kelių Maskvos ligoninių susidarė ilgos eilės norinčių duoti kraujo sužeistiesiems.
„Esame vieningi žmonės ir turime palaikyti vieni kitus tokiais sudėtingais laikais“, – sakė Aleksejus, kuris tris valandas laukė eilėje prie kraujo donorystės centro.
Putinas ieško sąsajų su Ukraina, ji tai neigia
Prireikė maždaug 19 valandų, kol prezidentas Vladimiras Putinas kreipėsi į tautą dėl išpuolio.
„Teroristai, žudikai, ne žmonės susidurs su nepavydėtinu atpildo ir užmaršties likimu“, – per televiziją sakė V. Putinas.
„Nusikaltėliai šaltakraujiškai ir tikslingai ėjo būtent žudyti, šaudyti mūsų piliečius. Mūsų vaikus. Kaip kadaise naciai vykdė žudynes okupuotose teritorijose, jie planavo surengti parodomąją egzekuciją“, – sakė jis, turėdamas omenyje Ukrainą, kuri kovoja dvejus metus trunkantį karą prieš įsiveržusias Rusijos pajėgas.
Putinas neatsižvelgė į „Islamo valstybės“ prisiimtą atsakomybę už išpuolį. Kyjivas griežtai neigia bet kokį ryšį su išpuoliu, o Jungtinės Valstijos pareiškė, kad IS vienintelė yra atsakinga.
Rusija pranešė, kad buvo suimta 11 žmonių, įskaitant keturis šaulius.
Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB) nurodė, kad kai kurie nusikaltėliai bėgo link Ukrainos sienos, ir pridūrė, kad užpuolikai turėjo „atitinkamus ryšius“ šalyje. Visgi Kyjivas tokius kaltinimus neigia.
Išpuolis daugeliui rusų priminė per pastaruosius dešimtmečius visoje šalyje įvykusius susišaudymus ir sprogdinimus, ypač 2002 m. Maskvos Dubrovkos teatro išpuolį, kai čečėnų sukilėliai paėmė daugiau nei 800 įkaitų. Saugumo tarnybos užtvindė teatrą migdomosiomis dujomis, žuvo 132 įkaitai.
Po penktadienio išpuolio dalyje Rusijos įvestos papildomos kovos su terorizmu ir antisabotažo priemones.
Kelia klausimą dėl koncertų salės saugumo
Išpuolio liudininkai ir žmonės, gyvenantys netoli koncertų salės, suabejojo pastato saugumo priemonėmis ir evakuacijos maršrutais.
Penktadienio vakarą renginio vietoje buvęs fotografas Dave'as Primovas paskelbė vaizdo įrašus, kuriuose matyti, kaip jis ir kiti žmonės, ieškodami išėjimo iš pastato, susidūrė su užrakintomis durimis. Jie galiausiai turėjo išlaužti vienas duris, kad sugebėtų pabėgti.
„Tai didelis klausimas saugumui – kaip jie juos [užpuolikus] praleido ir kaip jie taip ramiai įėjo į salę. Kodėl taip atsitiko?“, – kėlė klausimus netoliese koncertų salės gyvenanti rusė Ana.
Kita liudininkė sakė, kad kurį laiką nepastebėjo policijos ar greitosios pagalbos tarnybų, kai teko bėgti iš pastato.
„Buvau vos neprispausta rūbinės durų. Bėgome daugiau nei pusvalandį... Per tą laiką jokių [oficialių] tarnybų nematėme ir negirdėjome. Apskritai, mes išsigelbėjome patys“, – socialiniame tinkle „VKontakte“ rašė pastato viduje buvusi Marina.
„Šiandien mano antrasis gimtadienis. Aš gyvas“, – rašė mergina.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Bet, kai pagalvoji ką ta šalis kasdien daro Ukrainoje, ką darė Sirijoje, Čečėnijoje ir kitur, tai supranti, jog jie yra pasirinkę tokį kelią. Tai amžinos kovos su kaimynais, karinė retorika, neapykanta.
Toks gyvenimo būdas priveda prie to, jog aplink vieni priešai. Šios šalies skleidžiama neapykanta grįžta jos piliečiams, kurie kaip ir ne prie ko, bet jie kartu yra tos sugedusios visuomenės dalis. Todėl sunku rasti savyje užuojautą šiems žmonėms.