REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujojoje Zelandijoje priimtas įstatymas, kuris draudžia cigarečių pardavimą asmenims, gimusiems po 2009-ųjų sausio 1-osios. Šalis jau anksčiau skelbė apie visišką atsisakymą nuo rūkymo iki 2025-ųjų.

Naujojoje Zelandijoje priimtas įstatymas, kuris draudžia cigarečių pardavimą asmenims, gimusiems po 2009-ųjų sausio 1-osios. Šalis jau anksčiau skelbė apie visišką atsisakymą nuo rūkymo iki 2025-ųjų.

REKLAMA

Naujoji Zelandija anksčiau skelbė planuojanti iš esmės uždrausti rūkyti, palaipsniui didinant amžiaus, nuo kurio galima nusipirkti tabako gaminių, ribą.

Šis siekis, vadinamas pirmuoju tokiu pasaulyje, reiškia, kad šiandienos jaunesni paaugliai niekada nebegalės legaliai nusipirkti cigarečių. Toks sprendimas yra pirmasis pasaulyje, kitose valstybėse tokių griežtų draudimų nėra įvesta.

Šiuo metu Naujojoje Zelandijoje draudžiama pardavinėti tabaką jaunesniems nei 18 metų žmonėms. Kaip sakė asocijuotoji sveikatos apsaugos ministrė Ayesha Verrall, nuo 2027-ųjų kasmet ši amžiaus riba bus didinama vienais metais.

„Norime užtikrinti, kad žmonės niekada nepradėtų rūkyti... Su amžiumi jie ir būsimos kartos niekada negalės legaliai nusipirkti tabako, nes tiesa ta, kad nėra saugaus amžiaus pradėti rūkyti“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

A. Verrall pridūrė, kad vyriausybė taip pat įstatymais apribos tabako produktų pardavinėjimo vietas ir sieks, kad į rinką patektų tik produktai su nedideliu nikotino kiekiu. Taip siekiama mažinti pripratimo tikimybę.

REKLAMA

Pasak A. Verrall, šiomis priemonėmis išlaikomas Naujosios Zelandijos pasaulinis vaidmuo ribojant tabako vartojimą. Tarp novatoriškų šalies sprendimų šioje srityje yra 1990 metais įvestas draudimas cigarečių kompanijoms remti sportą ir 2004-ųjų sprendimas uždrausti rūkyti baruose.

„Tai istorinė diena mūsų žmonių sveikatai, – sakė A. Verrall. – Rūkymas Naujojoje Zelandijoje vis dar yra pagrindinė mirčių, kurių galima išvengti, priežastis; [rūkymas] nulemia  ketvirtadalį visų vėžio atvejų.“

A. Verrall teigimu, dėl rūkymo ypač nukenčia maorių ir kitos Ramiojo vandenyno salų etninės bendruomenės, kur rūkančiųjų yra maždaug dvigubai daugiau nei 13,5 proc. likusioje populiacijos dalyje.

REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybė siekia šį skaičių iki 2025 metų sumažinti iki 5 proc. ir apskaičiavo, kad pasiekus tikslą sveikatos apsaugos sistemai būtų sutaupyta 5,5 mlrd. Naujosios Zelandijos dolerių (3,3 mlrd. eurų) būsimų išlaidų.

Lobistų grupė „Action on Smoking and Health“ (ASH) sakė, jog planuojami pokyčiai reiškia realią perspektyvą, ir gyrė vyriausybę dėl iššūkio tabako pramonei.

„Šio vienas kitą papildančių priemonių derinio pavydės šalys, sunkiai kovojančios su... rūkymo nulemiamomis mirtimis ir bėdomis“, – sakė ASH pirmininkas Robertas Beaglehole'as.

„Tabako kontrolės [srityje] žengsime pasaulio priešakyje“, – sakė jis.

Tabako kompanija „British American Tobacco New Zealand“ savo ruožtu sakė, kad šios priemonės yra „neišbandytos, neįrodytos ir be jokių mokslinių veiksmingumo įrodymų“.

„Bendras poveikis iš esmės yra laipsniškas uždraudimas, paprasčiausiai išstumiant tiekimą... į juodąją rinką“, – sakoma kompanijos pareiškime.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų