„New Voice“ publikuota Ukrainos tarptautinio respublikinio instituto Analizės ir sociologinių tyrimų centro apklausa buvo atlikta vasario 17-21. Tyrimą finansavo JAV tarptautinės plėtros agentūra (USAID).
Atsakydami į klausimą, kokios bus Ukrainos sienos pasibaigus karui, 45 proc. respondentų išsakė įsitikinimą, kad Ukraina išsaugos visas savo teritorijas, kurias turėjo 1991 m. Šis skaičius pirmą sykį nuo Rusijos plataus masto įsiveržimo 2022-ųjų vasarį nusileido žemiau 50 proc. ribos, skelbiama „New Voice“. 2022 m. balandį tuo tikėjo 53 proc. ukrainiečių, 2022 m. birželį – 64 proc., 2023 m. vasarį – 74 proc., o 2023 m. rugsėjį – 68 proc.
Dar 7 proc. ukrainiečių šiuo metu mano, kad Ukraina susigrąžins Donbasą, bet ne Krymą. Kiti 7 proc. įsitikinę, kad Ukrainai pavyks susigrąžinti Krymą, tačiau be šiuo metu Rusijos okupuotų rytinių šalies teritorijų.
16 proc. ukrainiečių mano, jog karo baigties atveju Ukraina susigrąžins tas teritorijas, kurias kontroliavo iki Rusijos plataus masto puolimo pradžios.
Dar 16 proc. respondentų mano, kad Ukraina neteks daugiau teritorijų, lyginant su situacija 2024 m. vasario 24-ąja. Beje, tik 1 proc. apklaustųjų tiki, kad Rusijai pavyks visiškai okupuoti Ukrainą.
2 proc. respondentų pateikė savo situacijos vertinimą, o 6 proc. negalėjo atsakyti.
Jaunimas mažiau tiki visiška pergale negu vyresni žmonės
Šiuo metu Ukrainoje daugiausiai tiki tuo, kad sienos „grįš“ į 1991-ųjų ribas yra vyresnio amžiaus žmonės (vyresni nei 51 metų) – 52 proc. Tačiau Ukrainos jaunimas (18-35 m.) daug pesimistiškesnis – tik 37 proc. laikosi nuomonės, kad Ukrainai pavyks grįžti į 1991-ųjų sienų ribas.
Atsakydami, koks yra pagrindinis Ukrainos tikslas šiame kare apklaustieji išskyrė būtent „grįžimą į 1991-ųjų sienų ribas“ (39 proc.), 23 proc. pasisakė už narystę NATO, išvengti tolimesnių Ukrainos gyventojų netekčių pageidautų 19 proc., o narystės ES – 11 proc.
Apklausos buvo vykdomos visoje Ukrainos kontroliuojamoje teritorijoje (išskyrus Rusijos okupuotas žemes, įskaitant Krymo, Donbaso ir pietinės Ukrainos) 2024-ųjų vasario 17-24 dienomis. Apklausa buvo vykdoma telefonu, atsitiktinai parenkant vartotojų telefono numerius. Apklausoje negalėjo dalyvauti ukrainiečiai, šiuo metu gyvenantys ne Ukrainoje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!