Milijonai Ukrainos piliečių ES turi apsaugos statusą, tačiau R. Sikorskis įsitikinęs, kad ukrainiečiai vyrai turėtų grįžti atgal į savo šalį ir padėti Kyjivo ginkluotosioms pajėgoms apsiginti nuo Rusijos invazijos.
Pasak lenkų diplomato, Europos valstybės turėtų nustoti mokėti tam tikras išmokas ukrainiečiams vyrams, kurie pagal savo amžių gali įstoti į kariuomenę ir ginti savo šalį nuo rusų okupantų.
Savo ruožtu „The Telegraph“ primena, kad Ukrainos pajėgoms reikia daugiau karių tam, kad būtų galima išlaikyti gynybą, Rusijos kariuomenei toliau žengiant į priekį šalies rytuose.
„Tai nėra žmogaus teisė, kad būtų sumokama už tai, jog išvengtumėte šaukimo į kariuomenę. <...> Mes, Lenkijoje, to nedarome“, – sakė politikas.
„Eurostat“ duomenimis, šių metų liepos mėnesį daugiau kaip 4,1 mln. ukrainiečių turėjo laikinosios apsaugos statusą ES šalyse. Maždaug 22 proc. iš jų buvo suaugę vyrai.
Duda: Lenkija yra su tais, kurie ginasi nuo Rusijos dominavimo
Antradienį, minint SSRS agresijos prieš Lenkiją 85-ąsias metines, prezidentas Andrzejus Duda padėjo vainiką prie paminklo Žuvusiesiems ir nužudytiesiems Rytuose. Kalboje, pasakytoje Varšuvos Motinos Sibirietės aikštėje, valstybės vadovas priminė tragiškus Sovietų Sąjungos prisijungimo prie nacistinės Vokietijos agresijos prieš Lenkiją 1939 metais padarinius.
„Hitleris ir Stalinas iš esmės įvykdė ketvirtąjį Lenkijos padalijimą. Šis planas buvo visiškai realizuotas rugsėjo 17-ąją, kai sovietai prisijungė prie pamažu okupuojančios mūsų šalį hitlerinės Vokietijos, smogdami savo tėvynę ginantiems lenkams į nugarą, užpuldami iš rytų“, – sakė prezidentas. „Tas rugsėjis, rugsėjo 17-oji, buvo mūsų tautos pragaro pradžia“, – pridūrė jis.
Prezidentas pabrėžė, kad sovietų agresijos prieš Lenkiją padariniai buvo Katynė ir sovietų surengtos lenkų karininkų žudynės, šimtai tūkstančių perkeltųjų asmenų, trėmimai į Sibirą ir sovietų komunistų vykdytos represijos.
Pasak A. Dudos, po Antrojo pasaulinio karo Lenkijai „nepavyko nusimesti sovietinės priespaudos“, ir iki 1989 metų ji buvo už geležinės uždangos, sovietų įtakos sferoje.
„Tai mums skaudi sukaktis, labai tragiška daugeliui šeimų, kurių artimieji buvo nužudyti taip, kaip lenkų karininkai Katynėje, sienos apsaugos korpuso karininkai ar Lenkijos policijos karininkai“, – sakė jis.
Prezidentas pažymėjo, kad Rusijos agresija prieš Ukrainą ir rusų įvykdyti nusikaltimai, pavyzdžiui, Bučoje, primena „Katynės modelį, kai žudomi beginkliai žmonės už nugaros surištomis rankomis“.
„Suprantame šią didžiulę kančią, poreikį padėti kaimynams ukrainiečiams. Tikimės, kad Rusijos imperializmas nelaimės ir Vakarų bendruomenė, kuriai šiandien priklausome, drąsiai ir ryžtingai sustabdys sovietų imperializmą, remdama ukrainiečius, ginančius savo tėvynę“, – sakė A. Duda.
Anot prezidento, istorija rodo, jog nepriklausomai nuo to, ar tai carinis, ar sovietinis, ar Putino imperializmas, jis vis tiek yra „tas pats baisus monstras“.
„Tai tas pats Rusijos kolonializmo modelis, dominavimo prieš kitas tautas, jų žemės, jų gamtos išteklių grobimo, jų išnaudojimo, pavergimo, savo ideologijos piršimo, to, ką jie vadina „rusų pasauliu“, kurio mes nenorime, primetimo modelis. Mes turime savo kultūrą, turime savo civilizaciją, turime savo religiją. Priklausome Vakarų kultūros ratui, todėl remiame ir remsime tuos, kurie ginasi nuo Rusijos dominavimo ir rusų kultūrinių modelių primetimo“, - pareiškė Lenkijos prezidentas.
Prieš 85 metus, 1939 m. rugsėjo 17-ąją, sulaužydama Lenkijos ir SSRS nepuolimo sutartį, Raudonoji armija įžengė į Lenkijos teritoriją. Sovietų agresija prieš Lenkiją buvo 1939 m. rugpjūčio 23 d. Maskvoje Trečiojo Reicho užsienio reikalų ministro Joachimo von Ribbentropo ir Sovietų Sąjungos užsienio reikalų liaudies komisaro Viačeslavo Molotovo pasirašyto pakto išdava.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!