• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Civilių žudymas Ukrainos sostinės Bučos priemiestyje buvo „tyčinės žudynės“, po skubaus rusų pajėgų atsitraukimo iš Kyjivo srities sekmadienį pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

Civilių žudymas Ukrainos sostinės Bučos priemiestyje buvo „tyčinės žudynės“, po skubaus rusų pajėgų atsitraukimo iš Kyjivo srities sekmadienį pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

REKLAMA

„Žudynės Bučoje buvo tyčinės. Rusai siekia sunaikinti tiek ukrainiečių, kiek tik gali. Privalome sustabdyti juos ir juos išspirti. Reikalauju naujų triuškinančių G-7 sankcijų DABAR“, – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

Fiksuojama daugiau įrodymų apie rusų galimai vykdytus civilių žudymus 

AFP žurnalistai praneša vienoje Bučos – Kyjivo priemiesčio – gatvėje matę mažiausiai 20 kūnų. Visi žmonės buvo apsirengę civiliai. Taip pat netoliese esančiame kaime buvo rastas ir dingusio fotografo kūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Trys iš šių žmonių buvo rasti šalia dviračių, o kiti – šalia kulkų suvarpytų ir suknežintų automobilių. Vieno žmogaus rankos buvo balta medžiagos skiaute surištos už nugaros. Vyras buvo nušautas, o šalia jo kūno gulėjo atvertas ukrainietiškas pasas, nurodė AFP žurnalistai.

REKLAMA

„Visi šie žmonės buvo nušauti, – AFP pareiškė Bučos meras Anatolijus Fedorukas, kuris taip pat pranešė, jog mieste esančiose masinėse kapavietėse palaidota dar 280 žmonių. – Tai yra rusų okupacijos pasekmės.“

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorė Liz Truss (Liz Tras) sakė esanti „pasibaisėjusi Bučoje ir kituose Ukrainos miesteliuose įvykdytais žiaurumais. Pranešimai apie tai, kad rusų pajėgos taikėsi į nekaltus civilius, yra pasibaisėtini. JK bendradarbiauja su kitomis šalimis, kad būtų surinkta įrodymų ir paremtas Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) tyrimas dėl karo nusikaltimų. Atsakingieji bus nubausti“, – vėlų šeštadienio vakarą parašė ji tviteryje.

REKLAMA
REKLAMA

TBT jau yra pradėjęs tyrimą dėl Ukrainoje galimai įvykdytų karo nusikaltimų, o kai kurie Vakarų lyderiai, įskaitant ir JAV prezidentą Joe Bideną (Džo Baideną), Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną yra pavadinę „karo nusikaltėliu“.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis taip pat apkaltino iš šiaurinės Ukrainos dalies atsitraukiančius rusų karius užminuojant įvairus objektus bei spendžiant kitokius spąstus.

„Jie palieka po savęs visišką katastrofą ir daugybę pavojų. ... Pirmiausia, tęsiamas apšaudymas iš oro. Antra, jie užminuoja visą teritoriją. Užminuoja namus, įrangą, net nužudytų žmonių kūnus, – šeštadienį paskelbtame vaizdo pranešime kalbėjo Ukrainos prezidentas ir perspėjo sugrįžtančius žmones apie spąstus ir kitokius pavojus. – Judame į priekį. Judame atsargiai ir visi sugrįžtantieji į šį rajoną turi būti labai atsargūs.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors, rodos, rusų pajėgos atsitraukia šiaurėje, sekmadienio rytą istoriniame Juodosios jūros uoste Odesoje buvo girdėti serija sprogimų. Vienas AFP žurnalistas pranešė matęs juodų dūmų stulpus ir ugnį, kaip manoma, strateginio miesto pramoninėje dalyje.

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Heraščenka sakė, kad Odesa buvo apšaudyta iš oro. „Kai kuriuose rajonuose pranešama apie gaisrus. Kai kurias raketas pavyko numušti oro gynybai“, – parašė jis „Telegram“ tinkle.

REKLAMA

Tuo metu siekdamos dar labiau padidinti ekonominį spaudimą Rusijai, Lietuva, Latvija ir Estija šeštadienį pranešė visiškai nutraukusios rusiškų gamtinių dujų importą.

Rusijos „žodinis sutikimas“

Potencialiu pažangos siekiant nutraukti kovas ženklu laikomas Ukrainos derybininko Davido Archamijos pareiškimas vietos televizijos kanalams, jog taikos derybose Rusija esą „žodžiu“ pritarė daugumai Kyjivo pasiūlymų, išskyrus pasiūlymus dėl 2014 metais Maskvos aneksuoto Krymo.

REKLAMA

Tarp sutartų punktų esą yra tai, jog referendumas dėl neutralaus šalies statuso „būtų vienintelis kelias iš šios situacijos“, sakė jis.

Pasak jo, „labai tikėtina“, kad bet koks V. Zelenskio ir V. Putino susitikimas įvyktų Turkijoje, kuri šiuo metu tarpininkauja konflikte.

Rusų pajėgoms traukiantis iš kai kurių šiaurinių Ukrainos rajonų, rodos, kad Maskva sutelkė dėmesį į rytinius ir pietinius šalies rajonus, kur ji jau kontroliuoja dideles teritorijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Koks yra Rusijos pajėgų tikslas? Jie nori pasiimti Donbasą ir Pietų Ukrainą, – vėlų šeštadienio vakarą vaizdo kreipimesi sakė V. Zelenskis. – Koks yra mūsų tikslas? Ginti mūsų laisvę, mūsų žemę ir mūsų žmones.“

Tačiau prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas socialiniuose tinkluose perspėjo, kad „be sunkiosios ginkluotės mes negalėsime išvaryti Rusijos“.

Visgi šeštadienį Ukrainos valdžia savo piliečiams paskelbė bent šiokių tokių gerų žinių ir nurodė, kad jau daugiau nei penkias savaites kovojant su rusais – o Maskva sukėlė didžiausią konfliktą Europoje per kelis dešimtmečius – pasiekta pažangos.

REKLAMA

„Irpinė, Buča, Hostomelis ir visa Kyjivo sritis išvaduota nuo įsibrovėlio“, – feisbuke pranešė gynybos ministro pavaduoja Ganna Maliar, turėdama omenyje miestelius, kurie per kovas buvo smarkiai apgriauti ar visiškai sunaikinti.

Ukraina skaičiuoja, kad nuo rusų invazijos pradžios vasario 24 dieną jau žuvo 20 tūkst. žmonių, o daugiau nei 10 mln. šalies gyventojų buvo priversti palikti namus.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų