Nemaža dalis Honkongo gyventojų keliauja į JAV, kad sumokėtų moterims už tai, kad šios pagimdys jiems vaiką. Už surogatinę motiną jie sumoka nuo 20 iki 35 tūkst. dolerių, rašo „The Wall Street Journal“.
Dešimtmečio senumo Honkongo įstatymai komercinę surogaciją, kuomet sumokama motinai, laiko nusikaltimu, nesvarbu, kurioje pasaulio vietoje tai atliekama.
Honkongo milijardieriaus šeimoje gimusių trynukų nuotraukas neseniai buvo galima pamatyti visuose šalies dienraščiuose. Kūdikių senelis Lee Shau-Kee, nekilnojamo turto bendrovės „Henderson Land Development“ savininkas ir vienas turtingiausių žmonių Azijoje, savo rankose laikė 3 kūdikius. Šalia jo stovėjo jų tėtis, Peteris Lee, nevedęs vicepirmininkas ir neabejotinas „Henderson“ imperijos paveldėtojas. Vis dėlto kažko trūko – motinos.
Spalį trynukų pasirodymas Lee šeimoje buvo sutiktas su didžiuliu džiaugsmu: pranešimai žiniasklaidai, nuotraukos, parama vietinei ligoninei ir 1 300 JAV dolerių premijos beveik 1,3 tūkst. „Henderson Land“ darbuotojų.
Kai kurie vietiniai dienraščiai pranešė, kad trynukai gimė sumokėjus Kalifornijoje gyvenančiai surogatinei motinai. Cyd Ho, viena Honkongo įstatymų leidėjų, žiniasklaidai sakė, kad tokie veiksmai rodo, jog šalyje bet kas gali pažeidinėti įstatymus ir jie nebus nubausti. „Surogacija komerciniais tikslais – tas pats kaip prekyba organais, – kalbėjo ji. – Tai vis tiek yra prekyba, o moterys, gyvenančios skurde, gali būti įtikintos įsitraukti į tokią veiklą.“
Nepaisant draudimų, Honkongo susidomėjimas surogatinėmis motinomis pateikia nemažą būrį klientų Kalifornijos valstijoje įsikūrusioms kompanijoms, kurios teikia siūlymus Honkongo šeimoms. Prieš 6 metus Kalifornijoje buvo įkurtas ir Honkongo surogacijos centras.
„Kol kas nesame susidūrę su jokiomis teisinėmis problemomis“, – sakė centro teisininkė Hilary Neiman. Jos teigimu, 40 proc. centro klientų – vieniši vyrai.
Visas surogacijos procesas, nuo apvaisinimo iki gimdymo, yra vykdomas Jungtinėse Valstijose. Vėliau susitinka abiejų pusių advokatai ir yra pateikiami reikalavimai (pavyzdžiui, motina turi valgyti tik ekologišką maistą) bei pasirašomos sutartys. Visas medicinines išlaidas apmoka tėvai.
Honkongas nėra vienintelė valstybė, draudžianti tokią praktiką. Australija, Olandija ir Prancūzija taip pat yra uždraudusios komercinę surogaciją.