• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos žvalgybos atstovas tvirtina, kad Rusijos turimų tiksliai valdomų raketų skaičius pasiekė „kritinį lygį“, rašo CNN.

Ukrainos žvalgybos atstovas tvirtina, kad Rusijos turimų tiksliai valdomų raketų skaičius pasiekė „kritinį lygį“, rašo CNN.

REKLAMA

Svarbiausi įvykiai:

23:58 | Ukrainos pajėgos artrėja prie Kreminos

Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidai pirmadienį teigė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos šiuo metu priartėjo netoli Kreminos, rašo UNIAN.

S. Haidai tikina, kad iš Ukrainos Generalinio štabo artimiausiu metu galima tikėtis džiugių žinių.

Be to, administracijos atstovas pastebėjo, kad Rusijos kariuomenė šiuo metu gavo užduotį užimti Bachmutą, todėl okupantų pajėgos yra sutelktos aplink šia teritoriją ir Lysyčanską. 

23:33 | Prieš perduodant HIMARS Ukrainai, atliktos papildomos modifikacijos

JAV, prieš perduodama Ukrainai HIMARS raketų paleidimo sistemas, jas modifikavo, kad įrenginys negalėtų būti naudojamos ilgų nuotolių atakoms, rašo UNIAN, cituodama „The Wall Street Journal“ (WJS). 

REKLAMA
REKLAMA

Remiantis skirtingų šaltinių teigimu, JAV prezidento Joe Bideno aplinkos žmonės, prieš perduodant HIMARS sistemas, norėjo išvengti galimų rizikų, susijusių su karo eskalavimu, mat pagrindiniu Kyjivo taikiniu galėtų tapti Rusijos Federacija. 

REKLAMA

JAV savo ruožtu baiminasi, kad Ukraina gali nebetesėti duotų pažadų ir galiausiai su ginklais, kuriuos perdavė Vašingtonas, paleisti ilgojo nuotolio raketas į Rusijos teritoriją.

Ir nors JAV neperdavė ilgo nuotolio raketų ATACMS, HIMARS modifikacijos užtikrino, kad Ukraina negalėtų naudoti šių paleidimo įrenginių tolimojo nuotolio amunicijai paleisti tuo atveju, jei Kyjivui tokio tipo raketas perduotų kitos valstybės.

WSJ pastebi, kad Pentagonas atsisakė pateikti daugiau komentarų dėl atliktų HIMARS raketų paleidimo sistemų modifikacijų. 

REKLAMA
REKLAMA

22:26 | V. Zelenskis: rusai pražudė 4 civilius

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pranešė, kad po Rusijos paleistų raketų į Ukrainos teritoriją žuvo mažiausiai 4 civiliai, rašo  „Ukrinform“.

V. Zelenskis dar kartą pasidžiaugė Vakarų parama, teigdamas, kad oro gynybos leidžia pasiekti tam tikrų rezultatų.

„Kiekviena numušta Rusijos raketa yra realus įrodymas, kad terorizmas gali būti įveikiamas. Deja, mes vis dar negalime garantuoti visiškos apsaugos – buvo suduoti keli smūgiai. Nelaimei, yra aukų. Rusijos atakos pražudė 4 žmones. Siunčiu užuojauta žuvusiųjų šeimoms ir draugams“, – teigė prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

21:45 | Ukrainiečiai numušė rusų raketą

Paviešintas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip yra numušama rusų kariuomenės plaiesta raketa.

20:33 | Energetikos operatorius: dėl rusų smūgių visuose Ukrainos regionuose bus išjungta elektra

Ukrainiečių nacionalinė energetikos bendrovė „Ukrenergo“ pirmadienį perspėjo, kad visoje Ukrainoje, šaliai kovojant su naujos Rusijos atakų bangos padariniais, bus taikomi avariniai elektros energijos tiekimo nutraukimai.

REKLAMA

„Dėl apšaudymo padarinių... siekiant išlaikyti pusiausvyrą tarp elektros energijos gamybos ir vartojimo, visuose Ukrainos regionuose bus įvestas avarinio išjungimo režimas“, – sakoma „Ukrenergo“ pranešime „Telegram“.

„Pirmiausia elektros energija bus tiekiama ypatingos svarbos infrastruktūros objektams“, – priduriama jame.

20:31 | Ankara giria Švedijos sprendimą dėl PKK nario ekstradicijos, bet tikisi daugiau veiksmų

Turkija pirmadienį palankiai įvertino Švedijos įvykdytą nuteisto kurdų kovotojo ekstradiciją, tačiau pareiškė, kad prieš patvirtindama Stokholmo prašymą įstoti į NATO tikisi daugiau veiksmų.

REKLAMA

Savaitgalį turkų valstybinė žiniasklaida pranešė, kad Švedija Turkijai išdavė nuteistą uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) narį.

Mahmutas Tatas, kuris už narystę PKK Turkijoje buvo nuteistas kalėti šešerius metus ir 10 mėnesių, 2015-aisiais pabėgo į Švediją, tačiau jo prieglobsčio prašymas buvo atmestas.

Netrukus po nusileidimo Stambulo oro uoste M. Tatą sulaikė Turkijos policija, o Stambulo teismas jį įkalino.

PKK, kurią Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos yra įtraukusios į teroristinių grupuočių sąrašą, nuo 1984 metų vykdo sukilimą prieš Turkijos valstybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turkija kaltina Suomiją ir ypač Švediją, kad jos suteikia prieglobstį uždraustoms kurdų grupuotėms, kurias laiko „teroristais“, ir, nepaisant birželį Madride pasiekto susitarimo, delsia ratifikuoti jų paraiškas dėl narystės NATO.

„PKK teroristo grąžinimas yra pradžia, rodanti (Švedijos) nuoširdumą“, – valstybinei televizijai TRT sakė Turkijos teisingumo ministras Bekiras Bozdagas.

„Tikimės, kad po to atsiras naujų“ žingsnių, sakė jis.

Švedijos migracijos ministrė Maria Malmer Stenergard (Marija Malmer Stenergard) šeštadienį pabrėžė, kad sprendimą dėl M. Tato ekstradicijos priėmė Skandinavijos šalies migracijos valdyba ir teismai, o ne vyriausybė.

REKLAMA

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Švedija ir Suomija gegužės mėnesį atsisakė dešimtmečius trukusio karinio neprisijungimo politikos ir ėmė siekti narystės NATO.

Sprendimui priimti reikia JAV vadovaujamo gynybos aljanso bendro sutarimo. Iš visų Aljanso narių tik Vengrija ir Turkija dar nėra davusios pritarimo. Vengrija žada atitinkamą balsavimą surengti kitąmet.

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu surengė trišales derybas su kolegomis iš Švedijos ir Suomijos praėjusią savaitę Bukarešte vykusio NATO susitikimo kuluaruose.

REKLAMA

„Pareiškimai (iš Švedijos) yra geri, ryžtas yra geras, bet mums reikia konkrečių veiksmų“, – sakė M. Cavusoglu.

Ankara pareiškė, kad tikisi, jog Stokholmas imsis veiksmų, be kita ko, dėl nuteistųjų ekstradicijos ir teroristų turto įšaldymo.

19:40 | Kremlius meta kaltinimus Ukrainai

Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad dviejose rusų oro bazėse pirmadienį nugriaudėjusius sprogimus, per kuriuos žuvo trys žmonės, sukėlė Ukrainos dronų atakos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienio rytą „Kyjivo režimas sovietiniais dronais bandė smogti Djagilevo oro bazei Riazanės srityje ir Engelso oro bazei Saratovo srityje“, sakoma ministerijos pranešime, kuriame priduriama, kad žuvo trys kariai.

Ministerijos teigimu, dronai, kuriais siekta „sutrikdyti Rusijos tolimojo nuotolio lėktuvus“, buvo numušti, tačiau jų nuolaužos nukrito ir sprogo bazėse.

Dar keturi kariai buvo sužeisti ir nugabenti į gydymo įstaigas.

Pareiškime teigiama, kad du lėktuvai buvo nežymiai apgadinti.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas buvo informuotas apie šiuos incidentus.

REKLAMA

„Iš visų atitinkamų tarnybų prezidentas reguliariai gauna informaciją apie viską, kas vyksta“, – pridūrė jis, atsisakydamas pateikti daugiau detalių.

Tame pačiame pareiškime Rusijos gynybos ministerija nurodė, kad apie 12 val. Grinvičo (14 val. Lietuvos) laiku įvykdė „masinę ataką prieš Ukrainos karines valdymo sistemas ir su jomis susijusius gynybos, ryšių, energetikos ir karinius objektus".

„Buvo pataikyta į visus 17 taikinių“, – pranešė ministerija.

19:26 | Rusija susiduria su sunkumais

Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos atstovas Andrijus Jusovas pastebi, kad nors dabartiniai ženklai rodo, kad Rusijos turimų ir tiksliai valdomų raketų skaičius gerokai sumažėjęs, visgi Kremlius vis dar pajėgus sukelti didelę grėsmę svarbiausiai Ukrainos infrastruktūrai, įskaitant civilių gyvenamuosius pastatus.

REKLAMA

„Kalbant apie didelio tikslumo ginklus Rusijoje, daugelis ženklų rodo, kad raketų atsargos sumažėjo iki kritinio lygio.

Rusija šiuo metu negali sau leisti vykdyti reguliarių masinių [raketų atakų], tačiau tai nereiškia, kad [Kremlius] Ukrainai negali pridaryti nuostolių, žalos infrastruktūrai. Tai yra rimtas išbandymas mums“, – teigė jis.

Kiek anksčiau JAV žvalgybos atstovė skelbė, kad Rusija, pradėdama karą Ukrainoje, susidūrė su dar vienu iššūkiu.

REKLAMA
REKLAMA

„NBC News“, remdamasi JAV nacionalinės žvalgybos direktorės Avril Haynes teigimu, rašo, kad Rusijos kariuomenė naudoja amuniciją greičiau, nei Kremlius yra pajėgus ją pagaminti.

Be to, priduriama, kad rusų kariuomenė dažniau naudoja kur kas tikslesnę amuniciją nei įprastą.

„Nemanau, kad galiu įvardyti tikslius skaičius, tačiau [Rusija] pakankamai greitai [naudoja amuniciją], t.y. pernelyg greitai.

Mūsų nuomone, [Rusija] nėra pajėgi savarankiškai pagaminti daugiau [amunicijos], nei sunaudoja. Taigi tai [Kremliui] bus iššūkis“, – teigė JAV žvalgybos atstovė. 

Dėl šios priežasties, pasak Avril Haynes, Rusijos Federacija priversta prašyti kitų valstybių pagalbos, įskaitant Šiaurės Korėją. 

Kiek anksčiau JAV prezidentas Joe Bidenas minėjo, kad Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas kreipėsi į Šiaurės Korėją, kad ši suteiktų artilerijos amunicijos atsargų. Nors įžvelgiama, kad Šiaurės Korėjos pagalba yra minimali, situacija vis dar stebima. 

A. Haynes tikina, kad amunicijos stygius yra tik viena problema iš daugelio, su kuriomis susiduria Rusijos kariuomenė. JAV atstovė taip pat paminėjo, kad rusų kariai susiduria su moraliniais, taip pat logistiniais iššūkiais.

18:58 | Rusų raketos pražudė 2 žmones

Pranešta, kad po Rusijos surengtų atakų Zaporižios regione žuvo mažiausiai du žmonės, dar trys asmenys buvo sužeisti, tarp jų –vaikas. 

REKLAMA

18:23 | Ukraina numušė virš 60 paleistų rusų raketų

Ukraina pirmadienį numušė daugiau kaip 60 Rusijos paleistų raketų į šalies teritoriją, rašo „The Guardian“.

Ukrainos oro pajėgų atstovų teigimu, Rusija į šalies teritoriją galėjo paleisti daugiau kaip 70 raketų.  

17:33 |  V. Zelenskis: Ukraina numušė daugumą rusų raketų

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pareiškė, kad jo šalies kariuomenė numušė didžiąją dalį Rusijos raketų, anksčiau tą pačią dieną paleistų į svarbiausius infrastruktūros objektus.

„Priešlėktuvinės gynybos pajėgos numušė didžiąją dalį raketų. Inžinieriai jau pradėjo atkurti elektros energijos tiekimą. Mūsų žmonės niekada nepasiduoda“, – sakė V. Zelenskis vaizdo pareiškime socialiniuose tinkluose.

17:08 | V. Putinas aplankė Krymo tiltą po spalį įvykusio sprogimo

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį lankėsi prie tilto, jungiančio Maskvos aneksuotą Krymą su Rusijos žemynine dalimi, praėjus dviem mėnesiams po to, kai svarbią transporto jungtį sukrėtė sprogimas.

REKLAMA

V. Putinas sėdėdamas už „Mercedes“ automobilio vairo ir važiuodamas per tiltą išklausė ministro pirmininko pavaduotojo Marato Chusnulino pranešimą apie tilto remonto darbus po spalio mėnesį įvykusio sprogimo, dėl kurio Maskva kaltina Ukrainą.

Kerčės tiltas, 2018-aisiais asmeniškai inauguruotas Rusijos prezidento, yra itin svarbi transporto jungtis gabenti karinę techniką Ukrainoje kovojantiems rusų kariams.

Rusija pranešė, kad spalio 8-osios rytą sprogusi transporto priemonė sukėlė didelį gaisrą, nuo kurio užsidegė septynios traukinio naftos cisternos ir įgriuvo dvi automobiliams skirtos didžiulio tilto juostos.

Socialiniuose tinkluose paskelbtoje vaizdo medžiagoje buvo matyti liepsnojantis tiltas, kurio dalys krenta į jūrą.

Joks Ukrainos atstovas neprisiėmė tiesioginės atsakomybės už sprogimą, įvykusį po V. Putino 70-ojo gimtadienio.

16:31 | Putinas pasirašė įstatymą, draudžiantį LGBTQ „propagandą“

Pirmadienį Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą, draudžiantį bet kokią LGBTQ „propagandą“, praneša „Reuters“ naujienų agentūra.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad dar praėjusią savaitę Rusijos įstatymų leidėjai žemuosiuose parlamento rūmuose ketvirtadienį per galutinį svarstymą vienbalsiai pritarė įstatymui, kurį pirmadienį galiausiai pasirašė V. Putinas.

„Bet kokia netradicinių lytinių santykių propaganda užtrauks atsakomybę“, – platformoje „Telegram“ pareiškė Rusijos žemųjų parlamento rūmų pirmininkas Viačeslavas Volodinas. 

Jis pridūrė, kad šis teisės aktas „apsaugos mūsų vaikus ir šalies ateitį nuo JAV ir Europos valstybių skleidžiamos tamsos“.

NEXTA rašo, kad V. Putinas papildomai pasirašė įstatymą, draudžiantį vykdyti protesto akcijas šalia valdžios institucijų pastatų, universtitetų, mokyklų, ligoninių, taip pat oro uostų, traukinių stočių, bažnyčių.

16:03 | Raketos nuolaužos nukrito Moldovoje

UNIAN skelbia, kad Moldovoje, Bričenio teritorijoje, nukrito raketos nuolaužos.

Teigiama, kad raketos nuolaužas aptiko pasieniečiai.

Kol kas Moldovos vidaus reikalų ministerija nenurodė jokios papildomos informacijos, ar tai buvo Rusijos paleista raketa.

REKLAMA

Brečenio miestas yra netoli sienos su Ukraina.

14:56 | Masyvi Rusijos ataka: be elektros liko dalis Ukrainos ir Moldovos

Sumų sritis liko be elektros. Skelbiama, kad ji buvo atjungta tikslingai, siekiant po Rusijos antskrydžių sumažinti galimų avarijų skaičių Ukrainos elektros energijos tiekimo sistemoje.

Dalis Krivyj Riho srities taip pat liko be elektros – atjungtos katilinės ir kiti siurblinės. Apie elektros tiekimo sutrikimus skelbiama ir Žytomiro srityje.

Zaporižios srityje raketai nukritus Novosfijevkos kaime žuvo du žmonės, dar du buvo sužeisti, skelbiama Ukrainos prezidento V. Zelenskio administracijoje.

Odesoje elektros tiekimas nutrauktas visoms siurblinių stotims ir rezervinėms linijoms – miestas liko be vandens.

Maža to, pranešama, kad kaimyninė Moldova taip pat liko be elektros.  Kituose šaltiniuose skelbiama, kad didžiuosiuose Moldovos miestuose pastebimas elektros tiekimo sutrikimas.

14:32 | Sprogimai fiksuojami visoje Ukrainoje

Ukrainos žiniasklaida skelbia apie stiprius sprogimus Odesos, Kyjivo, Čerkasų, Vinycios ir Kirovohrado srityse, o taip pat Mykolajive ir Zaporižioje.

13:39 | Rusija vėl smogė Ukrainai raketomis: skelbiama apie 50 raketų paleidimą iš Juodosios jūros

Pirmadienį buvo skelbiama, kad į orą Rusija pakėlė daugiau nei tuziną strateginių bombonešių Tu-95. Vėliau pasirodė pranešimai, kad Ukrainoje skelbiamas oro pavojus. Taip pat Odesos srities administracija patvirtino, kad buvo užfiksuotas raketų paleidimas Ukrainos link. Kol kas tiksliai nėra aišku, į kuriuos miestus nusitaikė Rusijos kariuomenė.

REKLAMA

Šiandien paaiškėjo, kad Rusijoje nugriaudėjo du sprogimai kariniuose aerodromuose. Kol kas taip pat nėra žinoma, ar šis Rusijos antskrydis gali būti siejamas su tais sprogimais.

UNIAN taip pat skelbiama, kad pasirodė pranešimai apie oro gynybos sistemų veiklą Charkivo srityje.

„Ukraina Online“, remiantis šaltiniais Ukrainos regioninėje valdžioje, skelbia apie pastebėtas „grupes raketų“, skriejančias link sostinės Kyjivo. Taip pat patvirtinta, kad oro gynyba suveikė Poltavoje.

12:18 | Volodymyras Zelenskis tapo metų žmogumi pagal „Financial Times“

Ukrainos prezidentas Volododymyras Zelenskis autoritetingame leidinyje „Financial Times“ paskelbtas metų žmogumi. Leidinyje Ukrainos lyderis vadinamas „Ukrainos tautos drąsos ir ištvermės ir jos kovos prieš Rusijos agresiją įkūnijimu“.

10:15 | Žiniasklaida: Rusijoje – sprogimai dviejuose aerodromuose, sunaikinti du strateginiai bombonešiai Tu-95

Skelbiama, kad vieno iš įvykių metu žuvo trys žmonės, o kito galėjo būti apgadinti du strateginiai bombonešiai Tu-95.

Ukrainos ir Rusijos opozicinės informavimo priemonės skelbia informaciją apie Engelse, Saratovo srityje įvykusią drono ataką kariniame aerodrome. Skelbiama, kad buvo „pažeisti“ du strateginiai bombonešiai Tu-95, kuriai yra apšaudoma Ukrainos teritorija.

REKLAMA

Vietos administracijos vadovas Romanas Busarginas išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad „gyvenamuosiuose kvartaluose nieko neįvyko“ ir „nė vienas civilinės infrastruktūros objektas nenukentėjo“, tačiau paties sprogimo aerodrome fakto nekomentavo.

Taip pat pranešama apie sprogimą Riazanės apylinkėse. Vietos aerodrome tariamai sprogo benzovežis – žuvo trys žmonės, dar penki buvo sužeisti, skelbiama prokremliškoje „Readovka“.

09:35 | Įsigalioja rusiškos naftos kainų „lubos“

Pirmadienį įsigalioja Europos Sąjungos (ES), Didžiojo septyneto (G-7) ir Australijos suderintos rusiškos naftos kainų „lubos“, kuriomis siekiama apriboti Rusijos pajamas ir kartu užtikrinti, kad Maskva toliau tiektų „juodąjį auksą“ pasaulio rinkai.

08:44 | V. Zelenskis: žiema bus sunki, bet priartins prie pergalės

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, sekmadienio vakaro kreipimesi pabrėžęs, kad Rusija tikisi savo terorui pasitelkti žiemos šaltį ir sunkumus, paragino ukrainiečius vienytis ir padėti vieni kitiems ištverti šį sunkų periodą.

Pasak prezidento, žiema bus sudėtinga, bet ją reiktų vertinti ne kaip išbandymą, o kaip laikotarpį, priartinantį prie pergalės.

„Priešas labai tikisi panaudoti žiemą prieš mus: paversti žiemos šaltį ir sunkumus savo teroro dalimi, o mes privalome padaryti visa, kad ištvertume šią žiemą, kad ir kaip būtų sunku... Ir mes ištversime“, – sakė jis.

REKLAMA

V. Zelenskis pripažino, kad Rusija „dar turi raketų ir pranašumą kalbant apie artileriją“.

„Tačiau mes turime tai, ko okupantas neturi ir neturės. Mes giname savo namus ir tai teikia mums pačią stipriausią motyvaciją... Mes kovojame už laisvę, o tai visada didina bet kokias jėgas. Mes giname tiesą, o tai vienija... visą pasaulį“, – pabrėžė jis.

Prezidentas atkreipė dėmesį, kad išvaduotuose miestuose ukrainiečiai mato laimingus žmones, pasitinkančius Ukrainos vėliavą.

„Tai reiškia, kad mūsų laukia visur, kur dar yra okupacija. Laukia ir tikisi, kad Ukraina sugrįš“, – sakė V. Zelenskis.

Prezidentas taip pat paragino visus ukrainiečius „dar labiau padėti vieni kitiems, labiau nei bet kada, ir dar labiau rūpintis vieniems kitais“.

„Ir prašom neklausti, ar reikia padėti ir kuo padėti. Tiesiog padėkite, kai matote, kad galite tai padaryti“, – ragino jis.

07:35 | Naktį Rusija smogė Kyvyj Rihui ir Zaporižei: žuvo mažiausiai vienas civilis

Rusijos pajėgos naktį iš sekmadienio į pirmadienį trimis raketomis apšaudė Kryvyj Rihą ir pražudė vienos gamyklos darbininką. Įvykio vietoje prasidėjo gaisras, keli žmonės buvo sužeisti.

„Obozrevatel“ pažymima, kad oro pavojus regione nebuvo paskelbtas.

„Kryvyj Rihas. Mieste keli galinti sprogimai. Nieko nefilmuokite ir nerodykite soc. tinkluose“, – pažymėjo vietos administracijos vadovas Oleksandras Vilkulas savo telegrame.

Miestas yra nuolat atakuojamas Rusijos pajėgų – vien nuo rugsėjo tai jau mažiausiai penktas raketų antskrydis. Anksčiau buvo taikomasi į vietos vandentiekį, geležinkelių infrastruktūrą, oro uostą ir pramonės objektus.

Taip pat naktį buvo apšaudyta Zaporižia – apšaudyti pramonės ir elektros tiekimo objektai.

„Šįkart okupantai smogė savo prakeiktomis raketomis į miesto pramonės ir energetikos infrastruktūrą mieste. Žinoma, kad nukentėjo viena privati įmonė“, – pažymėjo vietos savivaldos atstovas Anatolijus Kurtevas.

Pažeidimų pobūdis ir nukentėjusiųjų skaičius yra tikslinamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų