naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šią savaitę rusų sutuoktinių pora buvo suimta Stokholme. Sergejus Skvorcovas ir Jelena Kulkova daug metų gyveno Švedijoje, nesukeldami nei kaimynų, nei pažįstamų įtarimų. Kaip išsiaiškino „The Insider“ ir „Bellingcat“, S. Skvorcovas užsiėmė pelninga verslo veikla su žinomu GRU karininku, kažkada deportuotu iš Prancūzijos už šnipinėjimą, ir belgų verslininku, kuriam buvo taikomos sankcijos už Amerikos karinių technologijų pardavimą Kinijai.

Šią savaitę rusų sutuoktinių pora buvo suimta Stokholme. Sergejus Skvorcovas ir Jelena Kulkova daug metų gyveno Švedijoje, nesukeldami nei kaimynų, nei pažįstamų įtarimų. Kaip išsiaiškino „The Insider“ ir „Bellingcat“, S. Skvorcovas užsiėmė pelninga verslo veikla su žinomu GRU karininku, kažkada deportuotu iš Prancūzijos už šnipinėjimą, ir belgų verslininku, kuriam buvo taikomos sankcijos už Amerikos karinių technologijų pardavimą Kinijai.

REKLAMA

Taip pat, kaip rašo „The Insider“ ir „Bellingcat“, prieš pat išvykimą į Švediją Skvorcovas ir Kulkova gavo butą Zorge gatvėje – tuo pačiu adresu, kur gyveno vienas Skripalių apnuodytojų Denisas Sergejevas. Pastate dažnai lankėsi ir kiti aukšto rango GRU pareigūnai. Tuo tarpu Kulkovos dukra, kaip paaiškėjo, persikėlė gyventi pas buvusį Švedijos karinės žvalgybos departamento vadovą.

Lapkričio 22 d., antradienio, rytą Švedijos specialiosios pajėgos suėmė rusų porą Sergejų Nikolajevičių Skvorcovą (gim. 1963 m. liepos 28 d.) ir Jeleną Michailovną Kulkovą (gim. 1964 m. gegužės 22 d.), jie buvo apkaltinti šnipinėjimu Stokholmo priemiestyje, jų namuose buvo atlikta krata. Kulkova ketvirtadienį buvo paleista, nors ji vis dar įtariama bendrininkavimu. „Sutuoktiniai“ persikėlė į Švediją 1999 m., o, pasak vietos valdžios, Skvorcovas šnipinėjo prieš JAV nuo 2013 m., o prieš Švediją – nuo ​​2014 m.

REKLAMA

Kaip sužinojo „The Insider“ ir „Bellingcat“, Maskvoje Skvorcovas ir Kulkova gyveno Zorge gatvėje 36, šalia vieno iš trijų Skripalių apnuodijusių žmonių – GRU karininko Deniso Sergejevo (dar žinomo kaip Sergejus Fedotovas). Sergejevo buto numeris buvo 288, o Skvorcovas ir Kulkova gyveno dviem aukštais žemiau 282 bute. Anot „The Insider“, butą jie gavo 1999 m. spalį – prieš pat išvykstant į Švediją.

REKLAMA

Skvorcovas Švedijoje turėjo verslą. Visgi keletą metų vienintelė Skvorcovo pastatų ir duomenų technologijų verslo sandorio šalis buvo įmonė, pavadinta „European Technical Trading“, ir Skvorcovas reguliariai gaudavo iš jos lygiai tokio paties dydžio mokėjimus, nors šių sandorių pobūdis buvo neaiškus.

Švedijos valdžia įtaria, kad sandoriai buvo fiktyvūs ir buvo panaudoti pinigams iš Nyderlandų pervesti į Švediją. Nyderlandų įmonei vadovavo belgas Hansas de Geetere'as, kurio įmonėms JAV anksčiau buvo skirtos sankcijos už bandymą perparduoti Kinijai amerikietiškas technologijas, naudojamas raketose ir lėktuvuose.

REKLAMA

Tačiau čia yra daugiau įdomybių: tiek Hansas de Geetere, tiek Skvorcovas palaikė glaudžius ryšius su Vladimiru Kulemekovu, kuris atvirai pripažįsta savo GRU praeitį ir net ja didžiuojasi. O Kulemekovo komentaras po Hanso de Geetere nuotrauka „Facebook“ rodo, kad jie vienas kitą gerai pažįsta jau seniai.

Bet svarbiausia, kad Skvorcovas užėmė Kulemekovo įmonės „Instrument Electronics i Stockholm AB“ vykdomojo direktoriaus pareigas. Pats Kulemekovas taip pat yra turėjęs šnipinėjimo Europoje ir JAV patirties. Per 1983 m. JAV Senato posėdį senatorius paprašė pateikti sąrašą visų sovietų diplomatų, kurie 1974–1983 m. buvo išsiųsti iš visų pasaulio šalių už šnipinėjimą. Sąraše taip pat buvo Kulemekovo pavardė.

REKLAMA
REKLAMA

Įdomu ir tai, kad šnipinėjimu įtariamos Elenos Kulkovos dukra Anna Vladimirovna Run gyveno tame pačiame bute Zorge gatvėje. Be to, jos tėvavardis kelia klausimą, ar Skvorcovas ir Kulkova buvo tikra pora, ar jų santuoka buvo žvalgybinė priedanga)

2015 m. šis butas buvo įregistruotas Anos vardu, nors ji jau ilgą laiką nuolat gyveno Švedijoje, o dauguma pažįstamų net nežinojo apie jos rusišką kilmę.

2013 metais Anna užmezgė ryšius su buvusiu Švedijos karinės žvalgybos „Must“ skyriaus vadovu (jo vardas žinomas „The Insider“ ir „Bellingcat“), moteris 2015 m. persikėlė pas jį. Ten ji, tikėtina, gavo prieigą prie įslaptintos informacijos.

REKLAMA

Apie Aną nepavyko rasti informacijos Rusijos duomenų bazėse, išskyrus Rosreestr (Rusijos nekilnojamojo turto registrą), kur ji nurodyta kaip buto bendrasavininkė. Tai gali būti susiję su tuo, kad ji vaikystėje išvyko į Švediją ir niekada nesikreipė dėl Rusijos vidaus tapatybės dokumento.

Pažymėtina, kad likus vos savaitei iki Skvorcovo ir Kulkovos suėmimo, Švedija taip pat suėmė du Irane gimusius Švedijos piliečius: 42 metų Peymaną Kia ir 35 metų Payam Kia. Broliai buvo apkaltinti šnipinėjimu sunkinančiomis aplinkybėmis, o vienam iš jų papildomai pareikšti įtarimai dėl šiurkštaus neteisėto įslaptintos informacijos tvarkymo ir gresia kalėjimas iki gyvos galvos.

REKLAMA

Remiantis kaltinimu, broliai „bendrai“ perdavė informaciją GRU nuo 2011 m. rugsėjo 28 d. iki 2021 m. rugsėjo 20 d. Peymanas anksčiau dirbo „Must“, prieš pereidamas į muitinės tarnybą.

Šnipinėjimo įrodymai datuojami nuo jo laikų Muste, kur, kaip teigia Švedijos žiniasklaida, jis dirbo padalinyje, atsakingame už Švedijos karinę žvalgybą užsienyje. Jaunesnysis brolis Payamas dirbo Švedijos saugumo tarnyboje SAPO. Nors brolių Kia GRU ryšininko tapatybė neatskleidžiama, jų suėmimų laikas rodo galimą ryšį tarp jų ir Skvorcovo bei Kulkovos bylos.

Rusai niekada net moraliai ne pasmerkti už savo nusikaltimus po karo visą laiką naudojosi gerais taikiais kaimynais. O ES tapo tik pinigų, fiziologinių malonumų vergais, tai ko Putinui ne siautėti. Reikia mokytis iš žydų tautos, kuri reikalauja visų kelintos kartos mokėti už holokaustą , ko nesugebėjo už okupaciją, tautų žudymą išreikalauti iš Rusijos visi nukentėję.
Išsigimėlių išsigimėliai. Tokius uždaryti iki gyvos galvos be jokio teismo.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų