švedija

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „švedija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „švedija“.

Švedija Ukrainai padovanos 13 atsarginių dyzelinių generatorių

Švedija ketvirtadienį paskelbė siunčianti 13 atsarginių dyzelinių generatorių Ukrainai, kurioje dėl Rusijos atakų prieš šalies energetikos tinklus kai kuriuos miestuose ilgą laiką žmonės neturėjo elektros.  Ukrainos energetikos ministerija padidino elektros importą iš Europos šalių ir įvedė griežtus elektros tiekimo ribojimus po Rusijos atakų, dėl kurių ukrainiečių elektros gamybos pajėgumai sumažėjo perpus, palyginti su situacija prieš metus.
2024-07-18

Švedijoje infliacija sulėtėjo iki 2,6 proc. – žemiausio lygio per 33 mėnesius

Penktadienį paskelbtais Švedijos statistikos biuro duomenimis, birželį vartotojų kainų infliacija šalyje dar labiau nukrito ir pasiekė žemiausią lygį per daugiau nei dvejus su puse metų. Lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, vartotojų kainų indeksas, gegužę augęs 3,7 proc., birželį nukrito iki 2,6 proc. Ekonomistai prognozavo, kad infliacija sulėtės iki 2,8 proc. Be to, tai buvo mažiausias infliacijos rodiklis nuo 2021 m. rugsėjo, kai kainos kilo 2,5 proc.
2024-07-12

Švedija teigia, kad didžiausią grėsmę jos saugumui kelia Rusija

Ateinančius kelerius metus didžiausią grėsmę Švedijos ir jos sąjungininkių saugumui kels Rusija, pirmadienį paskelbtoje strategijoje pareiškė Stokholmas. Kilus susirūpinimui, kuris paskatino šalies kariuomenės vyriausiąjį vadą sausį perspėti švedus „psichologiškai ruoštis karui“, Švedija sustiprino savo nacionalinio saugumo politiką. „Negalima atmesti ginkluotos atakos prieš Švediją ar jos sąjungininkes“, – sakoma pirmadienį paskelbtoje naujoje nacionalinio saugumo strategijoje.
2024-07-08

Švedijos URM reiškia protestą dėl Irake švedams paskelbtų mirties nuosprendžių

Švedijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį pranešė, kad iškvies Irako reikalų patikėtinį Stokholme ir pareikš protestą dėl Irake švedams paskelbtų mirties nuosprendžių. Praėjusį mėnesį Stokholmas pasmerkė mirties nuosprendį vienam švedui. Ketvirtadienį buvo patvirtinti dar du mirties nuosprendžiai, o tai reiškia, kad per pastarąsias savaites Irake mirties bausme buvo nuteisti mažiausiai trys švedai.
2024-07-05

Dėl remonto darbų Švedijoje iki spalio bus ribojama „NordBalt“ jungtis

Dėl remonto darbų Švedijoje iki spalio bus ribojamas Lietuvą ir šią šalį jungiančios jūrinės elektros jungties „NordBalt“ pralaidumas.  Praėjusį ketvirtadienį 700 megavatų (MW) galios jungtis buvo apribota Švedijos tinklo operatorės „Svenska kraftnat“ sprendimu, antradienį pranešė Lietuvos perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“.  Švedijos operatorė informuoja, kad iki liepos 8 dienos „NordBalt“ jungties apribojimai galimi dėl vidinių tinklo remonto darbų ir aplinkos oro temperatūros ...
2024-06-25

Švedijos parlamentas patvirtino karinį susitarimą su JAV

Švedijos parlamentas antradienį patvirtino prieštaringai vertinamą susitarimą dėl karinio bendradarbiavimo su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis. Susitarimas reglamentuoja JAV karinio buvimo Švedijoje sąlygas. Švedijos transliuotojas SVT citavo Švedijos gynybos ministrą Palą Jonsoną, sakiusį, kad susitarimas reikšmingai pagerins JAV paramos sąlygas krizės ar karo metu.
2024-06-19

Švedijos parlamentarai balsuos dėl bendradarbiavimo gynybos srityje susitarimo su JAV

Švedijos įstatymų leidėjai antradienį balsuos dėl prieštaringai vertinamo bendradarbiavimo gynybos srityje susitarimo (DCA) su JAV, pagal kurį, kaip kritikai baiminasi, Švedijos teritorijoje gali būti dislokuoti branduoliniai ginklai ir atsirasti nuolatinės amerikiečių bazės.   DCA yra svarbus žingsnis šaliai, kovą atsisakiusiai du šimtmečius vykdytos neprisijungimo politikos ir įstojusiai į NATO.
2024-06-18

Švedija iškvietė Rusijos ambasadorių dėl įtariamo oro erdvės pažeidimo

Švedijos užsienio reikalų ministerija antradienį pranešė iškvietusi Rusijos ambasadorių pokalbiui po to, kai Rusijos bombonešis SU-24, kaip teigiama, pažeidė jos oro erdvę netoli strateginės Baltijos jūros Gotlando salos. Ministerija sakė, kad iškvietė ambasadorių norėdama „išreikšti savo poziciją dėl Rusijos įvykdyto Švedijos oro erdvės pažeidimo penktadienį, birželio 14 dieną“, praėjus maždaug trims mėnesiams po to, kai Skandinavijos šalis įstojo į NATO.
2024-06-18

Švedijos kairieji bijo, kad gynybos sutartis su JAV leis dislokuoti šalyje branduolinius ginklus

Antradienį Švedijos įstatymų leidėjai balsuos dėl prieštaringai vertinamo gynybos susitarimo su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, kritikai baiminasi, kad pagal šį susitarimą Švedijos teritorijoje gali būti dislokuoti branduoliniai ginklai ir nuolatinės JAV bazės. Gynybos bendradarbiavimo sutartis (DCA) yra svarbus žingsnis šaliai, kovo mėnesį nutraukusiai du šimtmečius trukusį neutralitetą ir įstojusiai į NATO.
2024-06-18

Rusija vis įžūliau bando NATO kantrybę: auga atvejų, kai prie Baltijos jūros tenka kelti naikintuvus

Švedija ir Suomija, naujausios NATO narės, pranešė apie atskirus Rusijos karinių lėktuvų oro erdvės pažeidimus praėjusią savaitę, kai regione vyko didelės Aljanso pratybos. Birželio 14 d. popietę Švedijos karinės oro pajėgos pakėlė naikintuvą JAS 39 „Gripen“ po to, kai Rusijos taktinis bombonešis Su-24 įskrido į ribotą oro erdvę prie strateginės Baltijos jūros Gotlando salos pietinės pusės, sakoma šalies ginkluotųjų pajėgų pranešime.
54 2024-06-18
REKLAMA
REKLAMA

Švedija pakėlė naikintuvą Rusijos bombonešiui pažeidus oro erdvę

Rusijos bombonešis SU-24 pažeidė Švedijos oro erdvę netoli strategiškai svarbios Baltijos jūros Gotlando salos ir išskrido tik po to, kai Švedija pakėlė naikintuvą JAS-39, šeštadienį pranešė Švedijos kariuomenė. Incidentas penktadienį įvyko praėjus trims mėnesiams po to, kai Skandinavijos šalis tapo visateise NATO nare ir nutraukė du šimtmečius trukusią karinio neprisijungimo politiką.
100 2024-06-15

Švedija dalyvaus NATO oro policijos misijoje Baltijos valstybėse

Vos prieš tris mėnesius į NATO įstojusi Švedija paskelbė dalyvausianti karinio aljanso vadovaujamoje oro erdvės stebėjimo misijoje. Apie tokį sprendimą ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas pranešė penktadienį. Švedijos naikintuvai bus dislokuoti kaip NATO oro policijos misijos pajėgų dalis ir visų pirma patruliuos Baltijos valstybių padangę.
2024-06-07

Zelenskis pakvietė Švedijos karalių apsilankyti Ukrainoje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis per audienciją pas Švedijos karalių Karolį XVI Gustavą padėkojo už visapusišką paramą Ukrainai ir tvirtą solidarumą su ukrainiečiais prasidėjus Rusijos plataus masto agresijai. Kaip rašo „Ukrinform“, tai pranešė valstybės vadovo spaudos tarnyba. V. Zelenskis ypač pažymėjo, kad Švedija suteikė laikiną prieglobstį daugiau kaip 35 tūkst. ukrainiečių.
2024-05-31

Švedijos žvalgyba: Iranas naudojasi švedų grupuotėmis „smurto veiksmams“ prieš Izraelį

Švedijos žvalgybos agentūra ketvirtadienį pareiškė, kad Iranas naudojasi švedų nusikaltėlių grupuotėmis „smurto veiksmams“ prieš Izraelį ir kitas valstybes bei Švedijoje veikiančias grupes, kurias Teheranas laiko keliančiomis grėsmę. Šis pranešimas buvo paskelbtas praėjus dviem savaitėms po to, kai naktį prie Izraelio ambasados Stokholme buvo šaudoma, ir trims mėnesiams po to, kai policija Izraelio komplekso teritorijoje rado nesprogusią granatą.
2024-05-30

Švedijoje prie mečetės rastas negyvas šernas, policija atlieka tyrimą dėl neapykantos

Švedijos policija trečiadienį pranešė tirianti neapykantos nusikaltimą po to, kai nenustatytas asmuo naktį prie mečetės šalies pietuose numetė negyvą šerną.  Policijos internetinėje svetainėje teigiama, kad kad į mečetės fasadą „buvo mesta kiaulė“. „Skundas kvalifikuojamas kaip kurstymas prieš etninę grupę, tačiau vėliau gali kilti ir kitų įtarimų“, – nurodė policija.
2024-05-29

Zelenskis: „kritiškai svarbi“ Švedijos karinė pagalba padės išgelbėti „ukrainiečių gyvybes“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pasveikino 1,25 mln. JAV dolerių naujos karinės pagalbos paketą, kurį jo karo draskomai ir nesibaigiančias rusų atakas atremti mėginančiai šaliai pažadėjo suteikti Švedija. „Šis indėlis yra kritiškai svarbus Ukrainos gynybai ir sugebėjimui greitai atgauti jėgas.
2024-05-29

Švedija žada Ukrainai skirti 1,16 mlrd. eurų vertės karinę pagalbą

Švedija trečiadienį pažadėjo 13,3 mlrd. kronų (1,16 mlrd. eurų) karinę pagalbą Ukrainai, Kyjivui susiduriant su nuolatiniais itin svarbios Vakarų karinės paramos vėlavimais. Kovą į NATO įstojusi Švedija skirs įvairių priemonių, įskaitant stebėjimo orlaivius „ASC 890“, vidutinio nuotolio raketas „oras–oras“ „Rb 99“, artilerijos šaudmenis ir visas 302-o modelio pėstininkų kovos mašinas. „Švedija parems Ukrainą 16-uoju pagalbos paketu, didžiausiu iki šiol, 13,3 mlrd.
2024-05-29

Ministras: Švedija stabdo planą perduoti Ukrainai lėktuvų „Gripen“

Švedija stabdo planą perduoti Ukrainai lėktuvų „Gripen“, kad dėmesys būtų sutelktas į naikintuvų F-16 tiekimą. Tai antradienį Briuselyje žurnalistams pareiškė Švedijos gynybos ministras Pålas Jonsonas, praneša „Ukrinform“. Pasak ministro, oro gynybos koalicijai priklausančios šalys paprašė Švediją luktelėti su „Gripen“ sistemos tiekimu.
2024-05-28

Švedija pristatė paramos Ukrainos energetikos sektoriui paketą

Švedija antradienį pristatė naują pagalbos Ukrainai paketą, kuriuo siekiama paremti karo nuniokotos šalies energetikos sektorių. Ukrainos energetikos sektorius nuo pat plataus masto karo pradžios yra Rusijos smūgių taikinys.
2024-05-28

Švedija leido Ukrainai naudoti jos ginklus atakuoti Rusijoje esančius taikinius

Švedija leido Ukrainai naudoti savo ginklus kariniams taikiniams Rusijos teritorijoje pulti, pranešė švedų naujienų kanalas „Hallandsposten“. Žurnalistai apie tai nusiuntė užklausą Švedijos gynybos ministrui Palui Jonsonui ir gavo tokį atsakymą: „Ukraina susiduria su neišprovokuota ir neteisėta Rusijos agresija. Pagal tarptautinę teisę Ukrainai turi teisę gintis kariniais veiksmais priešo teritorijoje, jeigu tokie kariniai veiksmai atitinka karo įstatymus.
2024-05-27

Švedijos kariuomenės vadas: karas Ukrainoje atsidūrė aklavietėje ir truks dar ilgai

Karas Ukrainoje atsidūrė aklavietėje ir gali tęstis labai ilgai. Tokią nuomonę interviu Vokietijos žiniasklaidos tinklui RND išsakė Švedijos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Micaelis Bydenas, rašo UNIAN. „Yra tik nedideli pasiekimai, fronto linija tai vienur, tai kitur pasislenka – apskritai situacija yra labai sudėtinga. Karas jau kelis mėnesius yra aklavietėje, ir šiuo metu jokių pokyčių nematyti. Karo pabaigos nematyti, ir nei Rusija, nei Ukraina nėra pajėgios kariniu būdu jį laimėti.
2024-05-22

Švedijos ginkluotųjų pajėgų vadas: Putinas nusitaikė į Baltijos jūrą

Švedijos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Micaelas Bydenas mano, kad Kremliaus šeimininkas Vladimiras Putinas „abiem akimis“ stebi Švedijai priklausančią Gotlando salą, kad galėtų kontroliuoti Baltijos jūrą. „Taip, esu įsitikinęs, kad Putinas net abiem akimis žiūri į Gotlandą. Putino tikslas – įgyti Baltijos jūros kontrolę. Jis tikriausiai nusitaikė į Alandų salas.
2024-05-22

Lietuvos ambasadorius Švedijoje Linas Linkevičius: „Silvesteriui jau sakiau, kad jis laimėjo“

Dainų konkurse „Eurovizija“ šiemet Lietuvai atstovausiantis Silvester Belt gegužės 5-osios popietę praleido Lietuvos Respublikos Garbės konsulate Švedijoje. Dainininką šiltai priėmė ambasadoriai, sutiko lietuvių bendruomenė. „Luktelk“ Malmėje skambėjo švedų kalba – dainos priedainį simboliškai sudainavo susirinkusieji. Silvestro Beltės šokėjai mokė kūrinio choreografijos, galiausiai svečiams buvo patiekti gėrimai ir lietuviškos vaišės.
2024-05-05

Kairys vyksta į Švediją: susitiks su Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto kultūros ministrais

Kultūros ministras Simonas Kairys šią savaitę Švedijos sostinėje Stokholme dalyvaus Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto (NB8) kultūros ministrų susitikime. Kaip pranešė Kultūros ministerija, ketvirtadienį ir penktadienį vyksiančio susitikimo darbotvarkėje numatyta aptarti kultūros paveldo apsaugą ir kultūros veiklos palaikymą krizių ar karo metu. NB8 sesijos metu ketinama priimti deklaraciją.
Aktualijos 2024-05-02

ABBA žvaigždė Benny Anderssonas kuria šaukinius Švedijos klasikinės muzikos radijui

ABBA žvaigždė Benny Anderssonas iškeitė popmuziką į klasikinę, tai jo naujas vaidmuo Švedijos radijo stotyje. 77 metų muzikantas sukūrė 37 trumpas melodijas klasikinės muzikos radijo stočiai P2, pirmadienį pranešė Švedijos nacionalinis transliuotojas „Sveriges Radio“. Nuo pirmadienio jo kompozicijas radijo stotis naudoja kaip šaukinius. Stotis pranešė, kad B. Anderssonas nedelsdamas sutiko su pasiūlymu, norėdamas sužinoti, ar gali sukurti trumpus šaukinius bei ilgesnius kūrinius.
2024-04-29

Švedijos eksportas kovą per metus susitraukė iki 176,2 mlrd. kronų

Švedijos prekių eksportas praėjusį mėnesį, palyginti su pernai kovu, sumenko 10,7 proc. iki 176,2 mlrd. kronų (15,1 mlrd. eurų), importas – 8,2 proc. iki 171,4 mlrd. kronų (14,7 mlrd. eurų), penktadienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba. Eksportas vien tik į kitas Europos Sąjungos valstybes nares sunyko 10,3 proc. iki 97,8 mlrd. kronų, importas iš jų – 7,9 proc. iki 116 mlrd. kronų. Šie rodikliai prekyboje su kitomis šalimis – nuosmukis atitinkamai 11,3 proc. ir 9 procentais.
2024-04-26

Premjeras: Švedija kitais metais į NATO misiją Latvijoje siųs savo karius

Švedija kitais metais skirs sumažintą batalioną NATO pajėgoms Latvijoje ir taip prisidės prie paramos Baltijos šaliai po Rusijos invazijos į Ukrainą, ketvirtadienį pareiškė ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas. Tai pirmas pranešimas apie Švedijos karių paramą nuo kovo mėnesio, kai šalis įstojo į NATO.
2024-04-25

Kasčiūnas pakvietė Švediją prisidėti prie oro policijos ir rotacinės oro gynybos misijų

Švedijoje viešintis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas pakvietė šią šalį prisidėti prie oro policijos misijos vykdymo ir rotacinio oro gynybos modelio įgyvendinimo Lietuvoje. „Liepos mėnesį Nyderlandai dislokuos savo „Patriot“ sistemas Lietuvoje ir tai gera pradžia įgyvendinti rotacinį modelį. L. Kasčiūnas paprašė, kad Švediją taip pat apsvarstytų tokią galimybę“, – rašoma antradienį išplatintame Krašto apsaugos ministerijos (KAM) pranešime.
Aktualijos 2024-04-23

Protestuotojos prieš politinį neveiklumą dėl klimato apjuosė Švedijos parlamentą milžinišku raudonu šaliu

Keli šimtai moterų sekmadienį apjuosė Švedijos parlamentą milžinišku megztu raudonu šaliu, protestuodamos prieš politinį neveiklumą dėl pasaulinio atšilimo, pranešė vienas AFP žurnalistas. Atsiliepdamos į judėjimo „Mothers Rebellion“ raginimą, moterys žygiavo aplink Riksdagą su šaliu, kurį sudarė 3 000 mažesni šalikai, ir ragino politikus laikytis įsipareigojimo apriboti pasaulinį atšilimą iki 1,5 laipsnio Celsijaus (34,7 laipsnio pagal Farenheitą), palyginti su ikipramoninio laikotarpio lygiu.
2024-04-22

Klimato aktyvistės apjuosė Švedijos parlamentą milžinišku raudonu šaliku

Keli šimtai moterų sekmadienį apjuosė Švedijos parlamentą milžinišku megztu raudonu šaliku, protestuodamos prieš politikų neveiksnumą dėl klimato kaitos. Atsiliepdamos į judėjimo „Mothers Rebellion“ kvietimą, moterys susirinko prie Riksdago su šaliku, pagamintu iš 3 tūkst. mažesnių šalikų, ragindamos politikus gerbti įsipareigojimą apriboti pasaulinį atšilimą 1,5 laipsnio Celsijaus palyginti su priešindustriniais laikais. „Esu čia dėl savo vaiko Dinalo ir visų vaikų.
2024-04-21

Švedijoje priimtas įstatymas, leidžiantis asmenims paprasčiau teisiškai pasikeisti lytį

Švedijos parlamentas trečiadienį priėmė įstatymą, leidžiantį asmenims paprasčiau teisiškai pasikeisti lytį. Pagal šį teisės aktą amžius, nuo kurio asmenys gali teisėtai pasikeisti lytį, sumažinamas nuo 18 iki 16 metų. Nepilnamečiams vis dar reikės globėjo, gydytojo ir Nacionalinės sveikatos ir gerovės valdybos sutikimo. Be to, šiam žingsniui žengti nebereikės lyties disforijos diagnozės, medikų vadinamos psichologiniu stresu asmenims, kurių lytis neatitinka jų lytinės tapatybės.
2024-04-17

Švedija išsiunčia Kinijos žurnalistę, gyvenusią šalyje 20 metų

Švedija nusprendė deportuoti Kinijos žurnalistę ir visam gyvenimui uždrausti jai grįžti į šalį, kai Valstybės saugumo tarnyba (Säpo) apkaltino ją keliant grėsmę Švedijos nacionaliniam saugumui. Tai pranešė leidinys „The Local“, kuriuo remiasi „Ukrinform“. 57 metų moteris, kurios vardas neskelbiamas, į Švediją atvyko prieš beveik 20 metų, ji buvo ištekėjusi už švedo.
2024-04-09

Švedijos kariškis: Rusija ryšis rizikuoti, jei laikys Vakarus silpnais

Švedijos armijos papulkininkis Joakimas Paasikivis pareiškė, kad jo šalis Rusijos keliamą grėsmę vertina rimčiau nei kitos Europos valstybės ne tik dėl savo geografinės padėties, bet ir dėl Rusijos ambicijų valdant diktatoriui Vladimirui Putinui, praneša UNIAN. „Kremlius vis dažniau kalba apie „tradicines rusų žemes“. Suomija buvo Rusijos dalis nuo 1809 iki 1917 metų. Baltijos šalys buvo okupuotos po Antrojo pasaulinio karo. Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje yra gana didelė rusakalbių mažuma.
2024-04-08

Švedija skiria 3,7 mln. dolerių humanitarinę pagalbą Ukrainai

Švedijos vyriausybė Ukrainai skyrė apie 40 mln. Švedijos kronų (3,7 mln. dolerių) humanitarinę pagalbą. Apie tai pranešė Ukrainos laikinai okupuotų teritorijų reintegracijos ministerijos spaudos tarnyba, praneša „Ukrinform“. Reintegracijos ministerija pažymėjo, kad pagalba teikiama per Jungtinių Tautų (JT) Pasaulio maisto programą. Anksčiau Švedija Ukrainai skyrė 1,4 mlrd. Švedijos kronų sumą, kuria, be kita ko, buvo siekiama paremti šalies gyventojus žiemos metu.
2024-04-01

Norvegus netikėtai užklupo kiaušinių trūkumas – šturmuoja Švedijos parduotuves, švedai jau riboja leidžiamų pirkti kiaušinių kiekį

Prieš Velykas Norvegiją užklupo netikėtas kiaušinių trūkumas. Dėl stygiaus norvegai plūsta į kaimyninės Švedijos prekybos centrus. Norvegijos naujienų portalas „Nettavisen“ skelbia, kad Švedijos prekybos centrą „Nordby“, esantį prie pat sienos su Norvegija, maždaug už 100 km į pietus nuo šalies sostinės Oslo, užplūdo norvegai, bandantys apsirūpinti kiaušiniais.
2024-03-29

Švedijos centrinis bankas davė ženklą, kad palūkanos gali būti mažinamos gegužę ar birželį

Švedijos centrinis bankas trečiadienį savo pagrindinės, aukščiausią lygį per 16 metų pasiekusios palūkanų normos nepakeitė, tačiau užsiminė, kad, jei infliacija toliau bus kontroliuojama, palūkanos galės būti mažinamos gegužę ar birželį. „Riksbank“ pranešė, kad „infliacija artėja link tikslo“ – dviejų procentų rodiklio, tačiau pridūrė, kad „infliacijos daromas spaudimas vis dar yra kiek didokas“. Metinė infliacija Švedijoje vasarį smarkiai sumažėjo ir pasiekė 4,5 proc. lygį.
2024-03-27

Vokietijoje sulaikyti du su IS siejami afganistaniečiai, įtariami rengę išpuolį Švedijoje

Vokietijoje antradienį sulaikyti du su grupuote „Islamo valstybė“ (IS) siejami afganistaniečiai, įtariami rengę išpuolį netoli Švedijos parlamento, pranešė prokurorai.  Federalinės prokuratūros išplatintame pranešime nurodoma, kad Ibrahimas M. G. ir Raminas N. buvo sulaikyti Vokietijos rytuose esančiame Geros rajone. Praėjusią vasarą džihadistų grupuotė pavedė pirmajam vyriškiui, IS nariui, įvykdyti išpuolį Europoje, reaguojant į Korano deginimo protestus Švedijoje.
2024-03-19

Karalius: Švedijos narystė NATO nėra prieš ką nors nukreipta

Švedijos įstojimas į NATO nėra prieš ką nors nukreiptas, pirmadienį per Aljanso vėliavos iškėlimo ceremoniją Stokholme prie parlamento pastatų pareiškė karalius Karlas XVI Gustavas. „Švedija niekam negrasina. Švedija trokšta taikos“, – sakė Karlas Gustavas. Karalius pridūrė, kad narystė NATO atverčia naują istorijos puslapį, bet nepakeis Švedijos užsienio ar saugumo politikos.
2024-03-18

Naujausios NATO narės apie Rusijos keliamą grėsmę: Europa jau kariauja

Buvo laikas, kai NATO, rengdama savo karinius manevrus, stengdavosi vengti tiesioginio Rusijos paminėjimo. Ne tik dėl to, kad bijojo provokacijų. Tačiau Rusijos įsiveržimas į Ukrainą visa tai pakeitė. Dabar Aljanso pratybose galvojama apie Maskvą. Vienas iš pagrindinių pratybų „Steadfast Defender“ tikslų – atgrasyti Rusiją. Tai didžiausios Aljanso pratybos nuo Šaltojo karo pabaigos, kuriose dalyvauja 90 tūkst. karių ir kurios per ateinančius kelis mėnesius vyks visame rytiniame Europos flange.
2024-03-14

Karas Ukrainoje. Iš Ukrainos kariuomenės vado – neraminanti žinia: padėtis fronte sudėtinga, Rusija pasiruošusi smogti gilyn

Ukrainos kariuomenės vadas Oleksandras Syrskis trečiadienį pareiškė, kad padėtis fronte sudėtinga, ir pridūrė, jog Rusijos pajėgos gali būti pasirengusios smogti gilyn Ukrainos linijoms rytiniame Donecko regione.
2024-03-13

Švedijos ir Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgos treniravosi naikinti priešo taikinius

Švedijos ir Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgos treniravosi naikinti priešo taikinius iš oro, antradienį pranešė Lietuvos kariuomenė. Kaip skelbiama, pratybos vyko Brigados generolo Kazio Veverskio poligone, Kazlų Rūdoje. Oficialiai 32-ąja NATO nare tapusios Švedijos Karinių oro pajėgų naikintuvai „JAS 39 Gripen“ kovinius šaudymus Lietuvoje vykdė pirmą kartą.
Aktualijos 2024-03-12

Švedijos narystė NATO yra tik proceso pradžia, sako šalies ambasadorius Vilniuje

Švedijai oficialiai tapus 32-ąja NATO nare, šalies ambasadorius Vilniuje sako, kad ji bus konstruktyvi partnerė, o jos priėmimas į Aljansą yra tik „proceso pradžia“. Tai  Larsas Wahlundas teigė per oficialią ceremoniją Aikštėje prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) penktadienį iškėlus Švedijos vėliavą, ši valstybė pasveikinta tapusi 32-ąja NATO nare.
Aktualijos 2024-03-08

Bidenas: prisijungus Švedijai, NATO tapo stipresnė nei bet kada anksčiau

Švedijai oficialiai tapus 32-ąja NATO nare, JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pareiškė, kad Aljansas dabar yra stipresnis nei bet kada anksčiau. „Kai [Rusijos prezidentas Vladimiras] Putinas pradėjo žiaurų agresijos karą prieš Ukrainos žmones, jis manė, kad gali susilpninti Europą ir suskaldyti NATO“, – išplatintame pareiškime nurodė JAV prezidentas.
2024-03-07

Prezidentas pasveikino Švediją tapus 32-ąja NATO nare: esame saugesni ir stipresni

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį pasveikino Švedijos Premjerą Ulfą Kristerssoną ir visus Švedijos žmones šaliai tapus NATO nare, pranešė Prezidentūra. „Džiaugiuosi, kad Švedijos kelias į narystę NATO jau baigtas – Švedijos ir visos euroatlantinės erdvės labui. Švedijos narystė NATO – puikus rezultatas ir visam Baltijos jūros regionui. Dabar esame saugesni ir stipresni“, – teigė prezidentas.

Kristerssonas: Švedijos prisijungimas prie NATO yra laisvės pergalė

Švedijos ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas ketvirtadienį pasveikino savo šalies įstojimą į NATO ir įvardijo tai kaip laisvės pergalę. Per ceremoniją Vašingtone jis sakė, kad „šiandien yra laisvės pergalė.
2024-03-07

Švedija oficialiai tapo NATO nare

JAV Valstybės departamentas ketvirtadienį paskelbė dokumentą, liudijantį, kad Švedija oficialiai tapo NATO nare. Ketvirtadienį įsigaliojo protokolas dėl Šiaurės šalies prisijungimo prie Aljanso, nurodė JAV valstybės departamentas. Švedija tapo 32-ąja NATO nare. Tai didelis žingsnis šaliai, kuri kadaise stengėsi neužsitraukti Rusijos pykčio ir ilgus dešimtmečius laikėsi karinio neprisijungimo politikos. Pirmadienį Aljanso būstinėje Briuselyje bus iškelta Švedijos mėlynai geltona vėliava.
102 2024-03-07

Po ilgų ginčų Švedija taps NATO nare

Po du šimtmečius trukusio karinio neprisijungimo ir dvejus metus trukusių diplomatinių pastangų Švedija ketvirtadienį taps 32-ąja NATO nare. Tai didelis žingsnis šaliai, kuri kadaise stengėsi neužsitraukti Rusijos pykčio. Švedijos ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas (Ulfas Kristersonas) lankosi Vašingtone, kur valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) iškilmingai priims ratifikavimo dokumentus po įtemptos kovos, kad būtų gautas visų NATO narių sutikimas.
2024-03-07

Lietuvos diplomatai Švedijoje prisivirė košės kaip reikiant, o Linkevičius skuba taisyti: „Apmokėsime tas skolas“

Švedijos transliuotojas SVT paskelbė, kad Lietuvos diplomatai – 7-oje vietoje pagal gautas baudas už netvarkingą automobilių statymą. Į dešimtuką Lietuva pateko kartu su tokiomis valstybėmis, kaip Kazachstanas, Irakas, Angola. Pernai lietuvių gautų baudų suma siekė 32 650 Švedijos kronų (2 896 Eur) ir kol kas nė viena iš jų nėra sumokėta.

Vengrija žengė paskutinį žingsnį dėl Švedijos narystės NATO

Vengrijos prezidentas antradienį pasirašė įstatymą dėl Švedijos paraiškos įstoti į NATO  ir tai yra paskutinis techninis Budapešto žingsnis prieš šiai Šiaurės Europos šaliai tampant 32-ąja aljanso nare. Vengrijos parlamentas vasario 26 ratifikavo Švedijos paraišką dėl stojimo į NATO, panaikindamas paskutinę kliūtį Stokholmo kelyje į Aljansą.
2024-03-06

Vengrijos prezidentas pasirašė įstatymą, ratifikuojantį Švedijos narystę NATO

Naujasis Vengrijos prezidentas Tamásas Sulyokas antradienį pasirašė įstatymą, ratifikuojantį Švedijos narystę NATO. Vengrijos parlamento vasario 26 d. priimto įstatymo projekto pasirašymas užbaigė Švedijos narystės ratifikavimo procesą, nes Vengrija yra paskutinė ratifikavusi šalis. NATO taisyklės reikalauja, kad visos NATO narės oficialiai praneštų Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybei, kad ratifikavo Švedijos priėmimo protokolus.
2024-03-05
Į viršų