REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienio vakarą keliuose Ukrainos regionuose paskelbtas oro pavojus, Kyjivo srityje suveikė priešlėktuvinės gynybos sistema. Taip pat pranešama apie sprogimą Dniepropetrovske. 

Pirmadienio vakarą keliuose Ukrainos regionuose paskelbtas oro pavojus, Kyjivo srityje suveikė priešlėktuvinės gynybos sistema. Taip pat pranešama apie sprogimą Dniepropetrovske. 

REKLAMA

Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:

23:46 | Oro pavojus paskelbtas daugiau sričių, Kyjive nugriaudėjo sprogimas

Ukrainoje toliau kaukia oro pavojaus sirenos, rašo UNIAN. Patvirtinta, kad Kyjivo ir Dniepropetrovsko regionuose ukrainiečiai jau numušė kelis dronus kamikadzes.

Oro pavojus paskelbtas Poltavos, Chersono, Rivnės, Donecko ir Voluinės srityse.

Taip pat pranešama, kad Kyjive nugriaudėjo sprogimas.

23:30 | Zelenskis apsilankė rajone, kurį praktiškai kasdien apšaudo Rusija

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apsilankė Dniepropetrovsko srityje esančiame Nikopolio rajone, kurį nuolat bombarduoja Rusijos okupantai, rašo UNIAN.

Vizito metu prezidentas susipažino su padėtimi ir rusų smūgių padariniais Nikopolio rajone.

Kaip skelbia minėta agentūra, V. Zelenskiui buvo pateikta informacija apie infrastruktūros atkūrimo eigą, apsaugos nuo galimų naujų okupantų išpuolių stiprinimą.

REKLAMA
REKLAMA

V. Zelenskis pirmadienį taip pat lankėsi Zaporižioje, nuvyko apžiūrėti daugiabučius, kuriuos prieš savaitę sugriovė okupantų raketos.

Netrukus apie apsilankymą šiame regione pranešė ir TATENA vadovas Rafaelis Grossi. Jis teigė ten susitikęs su V. Zelenskiu.

REKLAMA

„Šiandien Zaporižios mieste susitikau su Zelenskiu ir turiningai apsikeitėme nuomonėmis apie Zaporižios atominės elektrinės ir jos darbuotojų apsaugą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė TATENA vadovas.

„Pakartojau, kad TATENA visapusiškai remia Ukrainos branduolinius objektus“, – pridūrė jis.

22:59 | Ukrainoje kaukia pavojaus sirenos: pranešama apie sprogimus, Kyjive suveikė priešlėktuvinė gynyba

Pirmadienio vakarą keliuose Ukrainos regionuose paskelbtas oro pavojus, rašo UNIAN. Kyjivo gyventojai buvo įspėti apie dronų atakų grėsmę.

REKLAMA
REKLAMA

22:24 oro pavojus paskelbtas Kyjivo, Černihivo, Sumų, Zaporižios ir Dniepropetrovsko srityse.

„Suspilne“ pranešė apie sprogimą Dniepropetrovske. Tuo pat metu Dniepropetrovsko srities tarybos pirmininkas Dmytro Lukašukas prašo srities gyventojų neignoruoti pavojaus signalo.

Dar kiek vėliau pranešta, kad Kyjivo srityje suveikė priešlėktuvinės gynybos sistema, oro pavojus paskelbtas Chersono srityje.

Oro pavojus apie 22:44 paskelbtas Žytomyro srityje.

22:36 | Zelenskis: nepasitraukus Rusijai, Zaporižios atominės elektrinės saugumas neįmanomas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį į Zaporižią atvykusiam Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovui pareiškė, kad, Rusijai vis dar kontroliuojant Zaporižios atominę elektrinę, atkurti jos saugumą nėra įmanoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei iš Zaporižios atominės elektrinės ir gretimos teritorijos nebus nedelsiant išvesta Rusijos kariuomenė ir personalas, bet kokios iniciatyvos atkurti branduolinę saugą ir saugumą bus pasmerktos žlugti“, – Rafaeliui Grossi sakė V. Zelenskis, nurodoma Ukrainos prezidentūros pranešime.

Anksčiau pirmadienį Ukrainos lyderis pranešė aplankęs savo šalies kariuomenės dalinius pietiniame Zaporižios regione, kurį iš dalies kontroliuoja Rusijos pajėgos.

REKLAMA

Netrukus apie apsilankymą šiame regione pranešė ir R. Grossi. Jis teigė ten susitikęs su V. Zelenskiu.

„Šiandien Zaporižios mieste susitikau su Zelenskiu ir turiningai apsikeitėme nuomonėmis apie Zaporižios atominės elektrinės ir jos darbuotojų apsaugą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė TATENA vadovas.

„Pakartojau, kad TATENA visapusiškai remia Ukrainos branduolinius objektus“, – pridūrė jis.

21:46 | Ukraina skelbia apie incidentą ant Krymo tilto: dalis rusų šarvuočių nepasiekė fronto

REKLAMA

Ant Krymo tilto įvyko incidentas, rašo UNIAN. Anot Ukrainos gynybos žvalgybos, ant Krymo tilto susidūrus šarvuočiams „Z-StS Akhmat“, dalis jų nepasiekė mūšio lauko.

„Kovo 26 d. 34-osios atskirosios motorizuotosios šaulių brigados penkių Z-StS automobilių kolona važiavo per Krymo tiltą okupuoto Krymo kryptimi. Tačiau, oficialiais duomenimis, įveikti kelią iki galo jiems sutrukdė tai, kad „viršijo leistiną greitį ir nesilaikė saugaus atstumo važiuodami konvojumi“, – cituojama žvalgybos tarnyba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl to keturiems iš penkių šarvuočių reikia rimto remonto, priduria žvalgyba.

Skelbiama, kad šarvuočiai važiavo į Chersono sritį.

21:33 | Oficialu: Vokietija pristatė Ukrainai tankus „Leopard“

Vokietija pristatė Ukrainai žadėtus kovinius tankus „Leopard“, pirmadienį pareiškė kancleris Olafas Scholzas.

„Taip, mes pristatėme tankus „Leopard“, kaip ir skelbėme“, – pareiškė jis per Roterdame surengtą spaudos konferenciją su Nyderlandų ministru pirmininku Marku Rutte, kai jo buvo paklausta apie žurnale „Spiegel“ pasirodžiusį pranešimą.

REKLAMA

Leidinys pranešė, kad Berlynas pristatė 18 pažangių tankų „Leopard“ ir paskutiniai iš šių tankų iš Vokietijos buvo išgabenti praėjusios savaitės pabaigoje ir prie sienos buvo perduoti Ukrainai.

Ukrainai taip pat jau pristatyta apie 40 pėstininkų kovos mašinų „Marder“, nurodė leidinys ir pridūrė, jog Berlynas saugumo sumetimais neatskleidžia pristatymo maršruto.

Vokietijos gynybos ministerija atsisakė pateikti komentarų naujienų agentūrai AFP.

Sausio pabaigoje Berlynas pagaliau uždegė žalią šviesą Vokietijoje pagamintų tankų „Leopard“ – vienų pažangiausių pasaulyje tankų, kuriuos naudoja įvairių Europos šalių kariuomenės, – perdavimui Ukrainai.

REKLAMA

Pagal Vokietijos įstatymus, bet kokia šalis, norinti nusiųsti tankų į kitą šalį, pirmiausia privalo gauti Berlyno leidimą.

Vokietijos ir Nyderlandų ministrų kabinetai pirmadienį Roterdame surengė specialų bendrą posėdį, kuriame, pasak O. Scholzo ir M. Rutte, buvo kalbama apie, be kitą ko, karinę paramą Ukrainai ir apie „unikalų“ Vokietijos ir Nyderlandų karinį bendradarbiavimą.

20:57 | Zelenskis apžiūrėjo daugiabučius, kuriuos prieš savaitę sugriovė rusų raketos

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį apsilankė Zaporižioje, prie daugiabučių, kuriuos prieš savaitę apšaudė rusų pajėgos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kovo 22-ąją rusai raketomis smogė Zaporižiai, sugriovė du gyvenamuosius daugiabučius. Smūgis pareikalavo aukų.

Pirmadienį V. Zelenskis lankėsi Zaporižioje, nuvyko ir į šio išpuolio vietą.

„Kovo 22 d. priešo apšaudymo Zaporižioje padariniai. Dviejuose labiausiai apgadintuose pastatuose negyvenami dešimtys butų. Nukentėjusiems gyventojams buvo suteikta būtinoji medicinos pagalba, taip pat tiems, kuriems jos reikėjo, suteiktas laikinas būstas.

Tragedijos vietoje veikia pagalbos punktai ir mobilusis administracinių paslaugų centras, kuriame žmonės gali gauti visas reikiamas konsultacijas ir kreiptis dėl materialinės pagalbos suteikimo“, – savo „Telegram“ skelbia V. Zelenskis.

REKLAMA

Kaip rašo „Ukrinform“, Zaporižios srities karinės administracijos vadovas Jurijus Malaško ir srities Nacionalinės policijos vyriausiojo skyriaus viršininkas Artiomas Kisko informavo prezidentą apie rusų išpuolio aplinkybes ir padarinių likvidavimą.

Dėl į vieną iš devynių aukštų gyvenamųjų namų pataikiusio sprogmens buvo pažeistos vieno iš įėjimų laikančiosios konstrukcijos. Šios pastato dalies viršutinių aukštų konstrukcijų griūtis neįvyko, tačiau yra didelė tikimybė, todėl būtina šią pastato dalį išardyti naudojant specialią įrangą.

REKLAMA

V. Zelenskis ir TATENA vadovas Rafaelis Grossi pirmadienį nuvyko į Zaporižią.

„Man didelė garbė šiandien būti čia, šalia mūsų kariškių“, – socialiniuose tinkluose sakė V. Zelenskis, paskelbęs vaizdo įrašą su savimi ir ukrainiečių kariais.

„Mes tikrai laimėsime“, – pridūrė jis.

20:25 | Ukraina įvardijo miestus, kuriuose vyksta aršiausios kovos

Šiuo metu aršiausios kovos tęsiasi dėl Bachmuto, Avdijivkos ir Marinkos, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas, rašo UNIAN. Čia ukrainiečiai atmušė 41 rusų ataką.

REKLAMA
REKLAMA

„Priešas sutelkia pagrindines pastangas vykdyti puolamuosius veiksmus Lymano, Bachmuto, Avdijivkos ir Marinkos kryptimis“, – cituojamas pranešimas.

Vis dėlto Kupjansko ir Lymano kryptimis rusų puolimo veiksmai nebuvo sėkmingi.

Okupantai 12 kartų apšaudė Charkivo, Luhansko ir Donecko sričių gyvenvietes.

„Bachmuto kryptimi priešas toliau šturmuoja Bachmuto miestą, kurį laiko mūsų gynėjai, taip pat Donecko srities Ivanovsko gyvenvietę.

Zaporižios ir Chersono kryptimis priešas toliau vykdo gynybinius veiksmus, apšaudė kelias Donecko ir Zaporižios sričių gyvenvietes, Antonivką ir Chersoną, taip pat atakavo Berislavos civilinės infrastruktūros objektams.

19:43 | Vengrijos parlamentas ratifikavo Suomijos stojimą į NATO

Vengrijos parlamentas, kuriame dominuoja ministro pirmininko Viktoro Orbano valdančioji dešiniųjų partija „Fidesz“, pirmadienį ratifikavo Suomijos prašymą prisijungti prie NATO.

Už Šiaurės šalies stojimą į karinį aljansą balsavo didžioji dauguma įstatymų leidėjų – 182, o prieš pasisakė tik šeši parlamentarai.

19:07 | Naujausi rusų atakos prieš Slovjanską aukų skaičiai

Naujausiais duomenimis, rusų atakos prieš Slovjanską metu buvo sužeisti 36 žmonės, rašo UNIAN.

Rusai pirmadienio rytą raketomis atakavo Slovjanską.

„Sužeistųjų Slovjanske padaugėjo. Dėl šiandienos Rusijos teroristų raketinės atakos sužeisti 36 žmonės. Tokie skaičiai yra 16:00“, – cituojama Slovjansko miesto taryba.

REKLAMA

Dar du žmonės atakos metu žuvo.

18:58 | Lenkijoje dėl įtarimų šnipinėjimu Rusijai sulaikytas užsienio pilietis

Lenkijos prokurorai pirmadienį pranešė, kad šnipinėjimu Rusijai įtariamas užsienio pilietis bus suimtas tris mėnesius, kol bus baigtas tyrimas.

Už karinius reikalus atsakingi Gdansko prokurorai teigė, kad užsienietis, kurio tapatybė neskelbiama, prisipažino perdavęs slaptą informaciją Rusijos žvalgybai.

Įtariamasis Lenkijoje yra nuo sausio ir rinko informaciją apie pagrindinę infrastruktūrą bei saugumo procedūras šalies šiaurėje, sakė prokuratūros atstovė Grazyna Wawryniuk (Gražina Vavriniuk).

Lenkijos šiaurėje yra dujų terminalas ir pagrindiniai šalies uostai.

Siekiant padėti tyrėjams, teismas patenkino prokuratūros prašymą palikti įtariamąjį suimtą trims mėnesiams. Jei įtariamasis bus pripažintas kaltu, jam gresia iki 10 metų kalėjimo.

Tai naujausias iš kelių šnipinėjimu Rusijai įtariamų asmenų suėmimų po Maskvos 2022-ųjų vasario 24-ąją pradėtos invazijos į Ukrainą.

Anksčiau šį mėnesį Lenkijos, tvirtos Kyjivo rėmėjos, valdžios institucijos sulaikė devynis asmenis, kurie, kaip įtariama, priklausė Rusijos šnipinėjimo grupuotei, rengusiai sabotažo aktus. Tuo metu Ispanijos žurnalistas, taip pat turintis Rusijos pasą, dėl įtarimų šnipinėjimu yra sulaikytas jau daugiau nei metus.

REKLAMA

18:20 | Rupšys sako branduolinių ginklų dislokavimą Baltarusijoje vertinantis kaip iššūkį

Rusijos sprendimą Baltarusijoje dislokuoti taktinį branduolinį ginklą Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys vertina kaip iššūkį, tačiau pabrėžia, kad toks Kremliaus žingsnis nėra netikėtas.

„Aišku, vertinu kaip iššūkį, vertinu neigiamai, tai yra eskalacija, plačiąja prasme. Bet tai nieko netikėto“, – pirmadienį Rukloje sakė kariuomenės vadas.

Jis pabrėžė, kad tokį ginklą gali nešti „įvairios priemonės“, o jų saugojimui taip pat reikalingos specifinės sandėliavimo sąlygos.

„Taip paprastai nepasidaro“, – kalbėjo V. Rupšys.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pareiškė, kad kaimyninėje Baltarusijoje dislokuos taktinius branduolinius ginklus. Anot jo, šiuo atveju Rusija elgiasi taip pat kaip JAV, savo taktinius branduolinius ginklus laikanti sąjungininkų teritorijoje.

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pareiškė, kad Briuselis yra pasirengęs įvesti naujas sankcijas Baltarusijai, jei Minske bus laikomi Rusijos branduoliniai ginklai.

Baltieji rūmai sureagavo teigdami, kad nepastebėjo jokių požymių, kad Rusija jau būtų perkėlusi kokius nors branduolinius ginklus.

17:55 | Žiniasklaida: Ukrainą pasiekė „Leopard 2“ tankai ir „Marder“ kovos mašinos

Ukrainai buvo perduota 18 Vokietijos tankų „Leopard 2“ ir 40 pėstininkų kovos mašinų „Marder“, skelbia „Der Spiegel“.

REKLAMA

Sausio mėnesį po ilgų dvejonių Vokietijos vyriausybė paskelbė, kad tieks Ukrainai tankus „Leopard 2“.

Berlyno sprendimas taip pat atvėrė kelią ir kitoms šalims reeksportuoti dalį Vokietijoje pagamintų „Leopard“ tankų į Ukrainą.

 

16:50 | Nausėda: būtina stabdyti agresorės Rusijos galimybes sukelti branduolinę katastrofą

Rusijai nusprendus Baltarusijoje dislokuoti taktinį branduolinį ginklą, būtina stabdyti agresorės Rusijos galimybes sukelti branduolinę katastrofą, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

„Rusijos branduolinis šantažas tęsiasi Putinui skelbiant planus dislokuoti taktinį branduolinį ginklą Baltarusijoje. Dar kartą – tai visiška nepagarba tarptautiniams susitarimams. Agresorius privalo būti sustabdytas, kad nesukeltų branduolinės katastrofos“, – tviteryje pirmadienį pareiškė G. Nausėda.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pareiškė, kad kaimyninėje Baltarusijoje dislokuos taktinius branduolinius ginklus. Anot jo, šiuo atveju Rusija elgiasi taip pat kaip JAV, savo taktinius branduolinius ginklus laikanti sąjungininkų teritorijoje.

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) pareiškė, kad Briuselis yra pasirengęs įvesti naujas sankcijas Baltarusijai, jei Minske bus laikomi Rusijos branduoliniai ginklai. Baltieji rūmai sureagavo teigdami, kad nepastebėjo jokių požymių, kad Rusija jau būtų perkėlusi kokius nors branduolinius ginklus.

REKLAMA

16:13 | Zelenskis lankosi Zaporižioje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį lankosi Zaporižios regione, rašo CNN. Tai yra vienas iš keturių regionų, kurių aneksiją dar pernai rudenį paskelbė Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas.

Dalis Zaporižios išlieka okupuota Rusijos.

„Man didelė garbė šiandien būti čia, šalia mūsų kariškių“, – „Telegram“ skelbia V. Zelenskis.

„Esu dėkingas kiekvienam mūsų kariui už tai, kad gina Ukrainą, mūsų suverenitetą, mūsų miestus ir mūsų vaikus“, – pridūrė jis.

„Mes tikrai nugalėsime“, – tikina V. Zelenskis.

15:48 | Ukraina evakuoja savivaldybės darbuotojus iš fronto linijoje esančios Avdijivkos

Ukrainos pareigūnas iš fronto linijoje atsidūrusio Avdijivkos miesto rytinėje Donecko srityje pirmadienį pranešė, kad savivaldybės darbuotojai yra evakuojami, Rusijos pajėgoms vis labiau įsitvirtinant netoliese.

„Gėda pripažinti, bet Avdijivka vis labiau primena sceną iš postapokaliptinių filmų“, – socialinėje žiniasklaidoje sakė miesto administracijos vadovas Vitalijus Barabašas.

„Todėl buvo priimtas sunkus sprendimas evakuoti... savivaldybės darbuotojus, kurie bent kaip nors stengėsi palaikyti miesto švarą ir gyvybingumą“, – pridūrė jis.

14:55 | Lavrovas skundžiasi Vakarais

Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, viešai skundžiasi, kad Rusija tapo viso pasaulio šalių noro „atšaukti“ Rusiją auka. Pasak S. Lavrovo, šiais sunkiais laikais sprendžiamas pasaulio tvarkos klausimas ir vyksta kova dėl Rusijos vietos pasaulyje. 

REKLAMA

„Bandymai veikti vadovaujantis „skaldyk ir valdyk“ dvasia yra pasmerkti nesėkmei. Nepaisant Rusijos atšaukimo kampanijos, mes vis dar turime daug draugų, taip pat ir Vakaruose. Jie dalijasi tradicinėmis mūsų propaguojamomis vertybėmis“, – Rusijos žiniasklaida cituoja S. Lavrovą.

S. Lavrovas skundėsi, kad antrą kartą istorijoje Rusijos Federacija susidūrė su „atvira kolektyvinių Vakarų agresija“. Tiesa, S. Lavrovas sąžiningai atkartojo V. Putino melagystes, eilinį kartą apkaltindamas ukrainiečius esant naciais.

„Tai jau tapo jų darbo prieš Rusiją metodu. Panaudoti prieš mus nacizmo teoriją ir panaudoti tas jėgas, kurios yra pasirengusios šią teoriją pritaikyti praktiškai“, – kliedesį išreiškė S. Lavrovas.

14:31 | Kremlius sako nekeisiantis planų dėl branduolinio ginklo dislokavimo Baltarusijoje

Kremlius pirmadienį pareiškė, kad Vakarų kritika nepaskatins pakeisti Rusijos prezidento Vladimiro Putino paskelbtų planų dislokuoti taktinius branduolinius ginklus kaimyninėje Baltarusijoje.

„Tokia reakcija, žinoma, negali turėti įtakos Rusijos planams“, – sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

V. Putinas šeštadienį pareiškė, jog Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus kaimyninėje valstybėje ir sąjungininkėje Baltarusijoje „nepažeidžiant mūsų tarptautinių susitarimų dėl branduolinio ginklo neplatinimo“.

REKLAMA

14:08 | Išaugo aukų skaičius

Naujausiais duomenimis, per apšaudymą Slovjanske žuvo du žmonės, 29 buvo sužeisti, tarp jų ir vaikas.

13:41 | Apšaudomas Slovjanskas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis praneša, kad pirmadienio rytą Rusijos karinės pajėgos apšaudė Rytų Ukrainos miestą Slovjanską, esantį Donecko srityje.

„Dar viena diena, prasidėjusi Rusijos Federacijos terorizmu. Valstybė agresorė apšaudė mūsų Slovjanską. Deja, yra žuvusiųjų ir įvairaus sunkumo sužeistųjų. Visos tarnybos dirba vietoje. Teikiama pagalba. Ardomi griuvėsiai“, – „Telegram“ skelbia V. Zelenskis.

Kol kas žinoma apie vieną žuvusį žmogų ir 25 sužeistuosius.

13:28 | Ukrainos kariai JK baigė mokymus naudotis tankais „Challenger 2“

Didžiosios Britanijos vyriausybė pirmadienį pranešė, kad ukrainiečių įgulos, kurios mokėsi naudotis Jungtinės Karalystės dovanotais tankais „Challenger 2“, yra pasirengusios vykti į fronto liniją.

„Ukrainos tankų įgulos baigė mokymus su tankais „Challenger 2“ Jungtinėje Karalystėje ir grįžo namo tęsti kovos su neteisėta ir neišprovokuota Rusijos invazija“, – sakoma Gynybos ministerijos pranešime.

Mokymai prasidėjo netrukus po to, kai sausį Londonas paskelbė, kad į fronto liniją išsiųs 14 šių tankų.

REKLAMA

Įgulos išmoko valdyti, vairuoti ir „efektyviai atpažinti bei atakuoti taikinius“, teigė Jungtinės Karalystės ministerija, kuri tai pavadino „esminiu Ukrainos ginkluotųjų pajėgų gebėjimų pokyčiu“.

„Tikrai įkvepia ukrainiečių karių, baigusių mokymus su britų tankais „Challenger 2“ Didžiosios Britanijos teritorijoje, ryžtas“, – sakė gynybos sekretorius Benas Wallace'as.

„Jie grįžta į tėvynę geriau pasirengę, bet į ne mažesnį pavojų. Mes ir toliau juos palaikysime ir darysime viską, ką galime, kad paremtume Ukrainą tiek, kiek reikės“, – pridūrė jis.

Pulkininkas leitenantas Johnas Stone'as, vadovavęs mokymo misijai, sakė, kad britų instruktoriams „didžiulį įspūdį paliko Ukrainos įgulų kompetencijos lygis“.

Tikimasi, kad šie kariai ir tankai dalyvaus galimame pavasariniame Ukrainos kontrpuolime.

12:56 | Ukrainiečių kerštas už skerdynes – likvidavo aukštą rusų karininką

Ukrainos ginkluotosios pajėgos likvidavo Rusijos karininką bataliono vadą Dmitrijų Lysickį, kuris įsakė nužudyti ukrainiečių gynėjus, 2014 metais mėginusius prasiveržti pro rusų apsuptį Ilovaiske, pranešė Ukrainos karo žurnalistas Jurijus Butusovas.

Pasak jo, Rusijos karininko pašalinimas buvo dalis keršto operacijos už Ilovaisko tragediją – vieną daugiausiai aukų pareikalavusių mūšių Ukrainos istorijoje.

Tai, kad D. Lysickis buvo nukautas, patvirtino Rusijos Stavropolio krašto Blagodarnenskovo rajono vadovas Aleksandras Tenkovas.

2014 metų rugpjūčio pabaigoje po įnirtingų kovų Ukrainos kariai prie Ilovaisko buvo apsupti Rusijos kariuomenės.

Pagal abipusį Rusijos ir Ukrainos susitarimą gynėjai turėjo išeiti iš miestelio humanitariniu „koridoriumi“. Tačiau Rusijos kariai pradėjo apšaudymą, kai ukrainiečių kariai bandė juos eiti.

Per žudynes žuvo 366 ukrainiečių kariai, dar 450 buvo sužeisti, o 300 – paimti į nelaisvę.

12:17 | Rusų kontroliuojamame Mariupolyje per automobilio sprogdinimą sužeistas policijos vadas

Rusijos kontroliuojamame Ukrainos Mariupolio uostamiestyje pirmadienį buvo pasikėsinta nužudyti policijos viršininką – susprogdintas jo automobilis, pranešė Rusijos valstybinė žiniasklaida.

Maskvos įsteigtos valdžios institucijos okupuotose Ukrainos teritorijose periodiškai praneša apie sabotažininkų išpuolius, dėl kurių kaltina Kyjivą.

Naujienų agentūra TASS, remdamasi Rytų Ukrainos separatistų šaltiniu, pranešė, kad policijos viršininko Michailo Moskvino automobilis buvo susprogdintas, tačiau pareigūnas liko gyvas.

„Ryte buvo susprogdintas policijos viršininko Moskvino automobilis. Jis gyvas, viskas gerai“, – sakė anoniminis šaltinis ir pridūrė, kad M. Moskvinas buvo „lengvai sužeistas“.

Agentūra „RIA Novosti“ pranešė, kad sprogstamasis užtaisas, padėtas po M. Moskvino automobiliu, sprogo, kai jis stovėjo netoliese, ir kad jam nereikėjo gultis į ligoninę.

11:30 | Mėgino pulti karinį laivyną

Kovo 22 d. mažiausiai trys antvandeniniai laivai be įgulos ir vienas bepilotis orlaivis bandė smogti Rusijos karinio jūrų laivyno bazei Sevastopolyje okupuotame Kryme, skelbia Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos žvalgyba savo naujausioje ataskaitoje.

Atvirųjų šaltinių žvalgybos pranešimai rodo, kad vienas laivas buvo sustabdytas ginantis, o du buvo sunaikinti uoste. Rusijos pareigūnai pareiškė, kad jokie Rusijos laivai nebuvo apgadinti.

Pranešama, kad per ankstesnę analogišką ataką Sevastopolyje pernai spalio 29 d. ukrainiečiams pavyko apgadinti tralerį „Ivanas Golubecas“ ir fregatą „Admirolas Makarovas“.

„Nors naujosios atakos greičiausiai nepadarė žalos jokiam kariniam turtui, antvandeninių laivų grėsmė greičiausiai ir toliau varžys Rusijos Juodosios jūros laivyno operacijas“, – daro išvadą britų žvalgai.

10:43 | Taikli ukrainiečių ataka – smogė „Wagner“ samdinių slėptuvei

Ukrainos pasieniečiai sunaikino grupę privačios karinės bendrovės „Wagner“ samdinių.

Apie tai „Facebook“ skelbia Ukrainos valstybės sienos apsaugos tarnyba. Pažymima, kad pasieniečių žvalgyba iš oro Bachmute užfiksavo susitelkusį „Wagner“ samdinių būrelį.

„Išvykus vienai iš [karių] grupių, kovotojai nustatė, kad priešas telkiasi garažų teritorijoje. Apšaudžius juos minosvaidžiais, susitelkusių okupantų grupė buvo išsklaidyta. Dėl to pasieniečiai nukovė mažiausiai 15 samdinių“, – praneša Ukrainos valstybės sienos apsaugos tarnyba.

10:03 | Baltarusijoje grasinama užtvindyti Vilnių ir sudeginti Varšuvą

Baltarusijos propagandos atstovai džiūgauja V. Putino sprendimo dislokuoti branduolinį ginklą šalies teritorijoje ir jau „matuojasi“, kur galėtų jį paleisti. Vienas aršiausių Baltarusijos režimo gynėjų Grigorijus Azarenokas puolė grasinti kaimyninėms valstybėms.

09:41 | ISW: Putinas vis dar tiki galintis laimėti

Naujausioje savo ataskaitoje JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai skelbia, kad, nors kare ir patyrė didžiulių nuostolių bei užtraukė savo šaliai griežtų ekonominių sankcijų, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tebetiki savo galimybe laimėti karą Ukrainoje.

„Nei Ukraina, nei Vakarai neįtikino Putino, kad jis turėtų svarstyti kokį nors kompromisą. Vietoj to, Putinas tebėra susitelkęs į savo pirminių karinių tikslų siekimą per užsitęsusį konfliktą, kuriame jis laimės primetęs savo valią Ukrainai arba palaužęs Ukrainos valią po to, kai Vakarai nustos remti Kyjivą“, – rašoma naujausioje ISW ataskaitoje.

Institutas pažymėjo, kad nepaisant to, jog V. Putinui nepavyko žiemą „sušaldyti“ Ukrainos ir Europos (atakuojant energetinę infrastruktūrą ir taikant spaudimą energetiniais ištekliais – red.), o Rusijos žiemos-pavasario puolimas artėja prie kulminacijos, jis ir toliau žodžiais ir darbais leidžia suprasti, kad nėra pasiruošęs atsisakyti savo maksimalistinių tikslų Ukrainos atžvilgiu.

„Rusijos puolimo operacijų tęsimas aplink Bachmutą ir Avdijivką, taip pat prie fronto linijos Luhansko ir vakarų Donecko srityse yra dar vienas požymis, kad Putinas tebėra pasiryžęs laimėti užsitęsusį karą“, – rašoma ataskaitoje.

ISW analitikai pastebi, kad dabar V. Putinas nekelia jokių sąlygų deryboms, išskyrus visišką Rusijos pergalę.

„Putinas nesiima karinių veiksmų, o tai būtų protinga, jei jis rimtai norėtų rasti kompromisą per derybas. Dabartinė fronto linija sudarytų labai palankias sąlygas naujai Rusijos invazijai, jei Putinas pasiūlytų ją priimti kaip paliaubų sieną. Bet jis aiškiai nenori to daryti“, – sako ekspertai.

Taigi, pažymi ISW, pasirinkimas, su kuriuo dabar susiduria Ukraina ir jos Vakarų partneriai, yra gana paprastas.

„Ukraina gali vienašališkai nutraukti karo veiksmus, net jei Rusijos antžeminės ir oro atakos tęsis, o tai baigsis katastrofišku pralaimėjimu. Ukrainos kariai gali toliau kovoti labai ribotai, siekdami tik išlaikyti tai, ką turi dabar, o tai paskatins Putiną toliau dėti pastangas siekti visiškos karinės pergalė.

Arba ukrainiečiai gali pradėti nuoseklius atsakomuosius puolimus, kurių tikslas yra įtikinti Putiną priimti sutartą kompromisą arba sukurti pakankamai palankią karinę situaciją Ukrainai, kad Kyjivas ir jo Vakarų sąjungininkai galėtų patys efektyviai įšaldyti konfliktą, nepaisydami V. Putino sprendimų“, – tokius galimus scenarijus mini analitikai.

08:52 | Zelenskis: užbaigti karą Ukrainoje šiais metais – bendra civilizuoto pasaulio užduotis

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį pareiškė, kad šiais metais užbaigti karą jo šalyje yra civilizuoto pasaulio bendras uždavinys. 

Tai Ukrainos lyderis sakė savo kasdieniame vakariniame vaizdo kreipimesi. Jis taip pat paragino žmones, kurie turi galimybę prisidėti prie informacijos skleidimo, kuo aktyviau tai daryti. 

„Tai susiję ne tik su žurnalistais. Tai liečia visus, kas gali skleisti tiesą apie agresiją. Tuos, kas gali priminti pasauliui apie Ukrainą ir ukrainiečius, kenčiančius nuo okupacijos, netekčių... apie Ukrainos kovą už laisvę ir teisingumą tiek mūsų žmonėms, tiek visoms tautoms, kurioms gresia Rusijos tironija“, – teigė V. Zelenskis. 

Jis pabrėžė, kad reiktų taip pat intensyviai kaip ir praėjusiais metais kalbėti pasauliui, jog agresija prieš Ukrainą tęsiasi. 

" [Pasaulis] privalo išgirsti, kad karą būtina sustabdyti jau šiais metais; išlaisvinti Ukrainą nuo Rusijos blogio jau šiais metais – tai bendras civilizuoto pasaulio uždavinys. Nes civilizuotumas, be kita ko, reiškia ryžtą ginti žmogiškumą“, – pridūrė prezidentas. 

08:27 | Sprogimas Melitopolyje

Pirmadienio rytą laikinai užimtame Zaporižios srities Melitopolio mieste nugriaudėjo keli sprogimai, „Telegram“ skelbia meras Ivanas Fiodorovas.

„Okupantams Melitopolyje „nieko nenutinka“. Mieste jau nuaidėjo keli sprogimai. Kas šįkart spirgina priešą, išsiaiškinsime. Laukiame gerų žinių iš ginkluotųjų pajėgų“, – rašė jis.

07:45 | Dideli rusų nuostoliai

Rusijos okupacinės pajėgos ir toliau patiria didelių nuostolių. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas praneša, kad kovo 26 dieną Luhansko srities Troickės mieste į centrinės rajono ligoninės morgą buvo atgabenta apie 100 mūšyje žuvusių rusų karių kūnų. Taip pat dar 140 sužeistųjų.

07:00 | ES įves naujas sankcijas Minskui, jei Baltarusija priims Rusijos branduolinius ginklus

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis sekmadienį pareiškė, kad Briuselis yra pasirengęs įvesti naujas sankcijas Baltarusijai, jei Minske bus laikomi Rusijos branduoliniai ginklai.

„Rusijos branduolinių ginklų priėmimas Baltarusijoje reikštų neatsakingą eskalaciją ir grėsmę Europos saugumui. Baltarusija vis dar gali tai sustabdyti, tai yra jos pasirinkimas. ES yra pasirengusi atsakyti tolesnėmis sankcijomis“, – rašė jis tviteryje.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį paskelbė, kad jo šalis dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje.

Svarbiausi savaitgalio įvykiai

► Ukraina sekmadienį paragino surengti nepaprastąjį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį dėl Rusijos pranešimo, kad ji dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje.

► Kyjivas sako, kad jo pajėgoms pavyksta stabilizuoti padėtį aplink Bachmutą Rytų Ukrainoje, kuriame vyksta ilgiausias mūšis per Rusijos invaziją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų