tv3.lt sokiu laika tango manai

tv3.lt sokiu laida tango manai

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija į Donecko sritį perkelia padalinius iš Čečėnijos ir „Wagner“, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas. Anot ukrainiečių, daliniai perkeliami siekiant sustiprinti Rusijos karių grupuotę.

Rusija į Donecko sritį perkelia padalinius iš Čečėnijos ir „Wagner“, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas. Anot ukrainiečių, daliniai perkeliami siekiant sustiprinti Rusijos karių grupuotę.

REKLAMA

Svarbiausios antradienio naujienos:

23:49 | Ukrainos premjeras: rusų padaryta žala Ukrainos energetikos sistemai siekia 1,9 mlrd. dolerių

Ukrainos energetikos sistemai rusų okupantų padaryta žala siekia apie 1,9 mlrd. dolerių, sako Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis, rašo UNIAN.

Anot jo, šiuo metu atkuriant operatorės „Ukrenergo“ tinklus dirba 70 brigadų arba daugiau nei tūkstantis specialistų.

Anksčiau jis įspėjo, kad šąlant orui ir žmonėms naudojant daugiau elektros galimi dažnesni jos tiekimo sutrikimai.

Su problemomis energetikos sistemoje Ukraina susidūrė po rusų įvykdytų atakų prieš šalies energetinę infrastruktūrą.

REKLAMA

23:18 | Pasaulio bankas Ukrainai skiria 4,5 mlrd. dolerių paramą

Pasaulio bankas Ukrainai skirs 4,5 mlrd. dolerių papildomos pagalbos, rašo CNN. Anot pranešimo, lėšos turėtų padėti Ukrainai „išlaikyti pagrindines paslaugas ir pagrindines vyriausybės funkcijas nacionaliniu ir regioniniu lygmenimis“, tuo pat metu atremiant Rusijos pajėgas.

REKLAMA

JAV skirti pinigai turėtų padėti „mokėti atlyginimus ligoninių darbuotojams, vyriausybės ir mokyklų darbuotojams, pensijas pagyvenusiems žmonėms, atlyginimus valstybės tarnautojams ir socialines programas pažeidžiamiems asmenims“.

„Vykstant karui ir vis labiau griaunant infrastruktūrą, mūsų įsipareigojimas teikti skubią pagalbą Ukrainos žmonėms yra kaip niekada tvirtas“, – cituojamas Pasaulio banko grupės prezidentas Davidas Malpassas.

„Ši dosni papildoma Jungtinių Amerikos Valstijų dotacija skiriama itin svarbiu metu, nes šalis susiduria su dideliais energijos tiekimo sutrikimais ir šaltesniais orais. Pasaulio banko grupė ir toliau telks visus turimus išteklius, kad padėtų Ukrainos vyriausybei patenkinti gyvybiškai svarbius jos piliečių poreikius“, – priduria jis.

REKLAMA

22:50 | Zelenskis: Ukrainai reikia išlaisvinti dar 2 tūkst. gyvenviečių

Ukrainos ginkluotosios pajėgos turi išlaisvinti dar apie du tūkstančius gyvenviečių, sako šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis, rašo UNIAN.

Anot jo, ukrainiečiams jau pavyko išlaisvinti daugiau kaip 1,8 tūkst. gyvenviečių. Tiesa, jos liko suniokotos, išgrobtos ir užminuotos, sako V. Zelenskis.

„Iš viso yra apie du tūkstančiai miestų ir kaimų, kuriuos dar turime išlaisvinti ir atkurti. Mažiausiai keliolika iš jų, pavyzdžiui, Mariupolį ar Volnovachą, Rusijos kariuomenė visiškai sunaikino“, – teigia jis.

REKLAMA
REKLAMA

V. Zelenskio teigimu, Rusija visoje Ukrainos teritorijoje nori padaryti tai, ką daro okupuotose teritorijose – sunaikinti gyvybę.

„Kad išgyventume šią žiemą ir neleistume Rusijai paversti šalčio teroro ir pavergimo priemone, mums reikia daugybės dalykų, pradedant įvairaus galingumo generatoriais ir baigiant „Starlink“. Mums tai ne tik technologijų klausimas. Ukrainai tai yra apsauga nuo teroro. Raginu jus konkrečiai padėti ir paremti mūsų miestų ir bendruomenių apsaugą nuo teroro. Kartu mes tikrai galime tai padaryti“, – sako jis.

REKLAMA

22:13 | Ukraina sako atkovojanti Juodosios jūros pusiasalį

Ukraina atkovojo beveik visą pietinę Mykolajivo sritį, esančią izoliuotame pusiasalyje prie Juodosios jūros, kur tebevyksta kovos, antradienį pranešė srities karinės administracijos vadovas.

Kyjivo kariai stumia Rusijos pajėgas iš Ukrainos pietuose esančių Mykolajivo bei Chersono sričių ir neseniai atgavo Chersono miestą, kuris buvo vienintelis Maskvos pajėgų nuo vasario užimtas Ukrainos sričių centras.

REKLAMA

„Atkuriame visišką srities kontrolę. Mums liko trys gyvenvietės Kinburno nerijoje, kad oficialiai nebebūtume kariaujančia sritimi“, – socialiniuose tinkluose pranešė Vitalijus Kimas.

Jo pranešimas pasirodė po to, kai gynybos ministerijos atstovė spaudai šią savaitę patvirtino, kad ukrainiečių pajėgos vykdo „karinę operaciją“ Kinburno nerijoje.

„Kai tik bus rezultatų, apie juos pranešime“, – sakė Ukrainos pietinės kariuomenės vadovybės atstovė žiniasklaidai Natalija Humeniuk.

REKLAMA
REKLAMA

Pusiasalis, išsikišęs į Juodąją jūrą, yra padalytas į dvi dalis: vakaruose yra Mykolajivo srities dalis, o rytuose – Chersono srities dalis.

Jį nuo ukrainiečių pajėgų kontroliuojamos teritorijos skiria Dniepro upė, tekanti per Chersono sritį.

Ukrainos neseniai atkovota Chersono sostinė yra vakariniame upės krante, o Rusijos pajėgos įsitvirtinusios rytinėje pusėje.

Vasarį įsiveržusios rusų pajėgos greitai ir anksti užėmė Chersoną, tačiau besiverždamos toliau į vakarus buvo sustabdytos Mykolajive.

REKLAMA

21:59 | Ukrainos premjeras: galimi avariniai elektros energijos tiekimo nutraukimai

Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis įspėja, kad padėtis Ukrainos energetinėje sistemoje išlieka sudėtinga. Anot jo, galimi avariniai elektros energijos tiekimo nutraukimai.

„Padėtis išlieka sudėtinga, bet kontroliuojama. Tai reiškia, kad elektros energijos tiekimo nutraukimas vartotojams ir toliau taikomas visuose regionuose. Sudaryti atjungimo grafikai.

Laiku stengiamės juos sumažinti, tačiau prasidėjo šalčiai ir matome, kad elektros energijos suvartojimas auga. Todėl, deja, tam tikrais atvejais neatmetame galimybės, kad teks nutraukti darbą avariniu būdu“, – Vyriausybės posėdyje antradienį sakė jis.

REKLAMA

Su problemomis energetikos sektoriuje Ukraina susidūrė dėl rusų surengtų infrastruktūros apšaudymų.

21:31 | Rusija grasina sumažinti dujų srautus į Europą per Ukrainą

Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ pagrasino sumažinti gamtinių dujų tiekimą į Europą per Ukrainą nutiestu dujotiekiu, rašo „Sky news“. Bendrovė apkaltino Kyjivą prisidedant prie to, kad Moldovai skirtas dujų kiekis nepatenka į šalį.

„Gazprom“ pareiškė, kad jei „disbalansas, pastebėtas tranzitu per Ukrainą gabenant dujas Moldovos vartotojams, išliks ir toliau“, nuo kitos savaitės „pradės mažinti dujų tiekimą“ per Ukrainą.

REKLAMA
REKLAMA

Ukraina paneigė rusų kaltinimus ir tikina, kad visos Rusijos per šalį siunčiamos dujos buvo perduotos Moldovai.

„Tai ne pirmas kartas, kai Rusija griebiasi naudoti dujas kaip politinio spaudimo priemonę“, – cituojama Ukrainos dujų perdavimo sistemos operatoriaus atstovė Olha Belkova.

„Tai šiurkštus manipuliavimas faktais, siekiant pateisinti sprendimą dar labiau apriboti dujų tiekimo į Europos šalis apimtis“, – sako ji.

Energetikos krizė skaudžiai smogė Moldovai, kuriai Rusija perpus sumažino gamtinių dujų tiekimą.

REKLAMA

Maskvos išpuoliai prieš Ukrainos energetikos infrastruktūrą sukėlė masinius elektros energijos tiekimo sutrikimus keliuose Moldovos miestuose.

Prieš karą Moldova stipriai priklausė nuo Rusijos energijos, o jos sovietinių laikų energetikos sistemos tebėra sujungtos su Ukraina.

20:59 | Otava skelbia naujas sankcijas Baltarusijai

Baltarusijos opozicijos lyderei Sviatlanai Cichanouskajai viešint Kanadoje ir per susitikimą su šios šalies ministru pirmininku Justinu Trudeau rengiantis prašyti didesnės paramos Baltarusijos pilietinei visuomenei, Otava antradienį paskelbė naujų sankcijų Baltarusijos prokremliškiems pareigūnams.

REKLAMA

Kanados užsienio reikalų ministrė Melanie Joly Baltarusijos autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimą apkaltino „leidus Rusijai naudoti savo teritoriją kaip placdarmą pasibaisėtinoms Maskvos atakoms prieš Ukrainą“.

Tai darydamas, Minsko režimas „Rusijos režimui suteikia galimybę vykdyti žmogaus teisių pažeidimus tokiose vietovėse kaip Buča, Iziumas ir Mariupolis ir prisideda prie milijonų žmonių visame pasaulyje skausmo ir kančių, kurias lėmė tai, kad prezidentas Putinas maistą ir energiją pavertė ginklu“, pažymėjo ministrė pranešime spaudai.

REKLAMA

Į Kanados sankcijų sąrašą buvo įtraukti 22 Baltarusijos pareigūnai ir 15 bendrovių, veikiančių karinės pramonės, technologijų, inžinerijos, bankininkystės ir geležinkelių sektoriuose. Dabar į šį sąrašą įtraukta daugiau kaip 100 fizinių ir juridinių asmenų.

Maskva naudojasi Baltarusija kaip pagrindiniu savo karo prieš kaimyninę Ukrainą atspirties tašku ir į savo artimą sąjungininkę siunčia tūkstančius karių, kurie yra jungtinių pajėgų dalis.

Praėjusį mėnesį paskelbus apie bendrą Baltarusijos ir Rusijos pajėgų dislokavimą, kilo nuogąstavimų, kad Minskas gali ruoštis siųsti savo karius į Ukrainą tuo metu, kai Kremliaus rusų pajėgos buvo nustumtos atgal.

20:13 | Ukraina: Rusija į Donecko sritį perkelia „Wagner“ ir Čečėnijos padalinius

Rusija į Donecko sritį perkelia padalinius iš Čečėnijos ir „Wagner“, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas, rašo UNIAN.

Anot ukrainiečių, daliniai perkeliami siekiant sustiprinti Rusijos karių grupuotę.

„Į laikinai okupuotą Debalcevės miestą Donecko srityje buvo perkelti atskiri padaliniai iš Čečėnijos Respublikos teritorijos ir privačios karinės bendrovės „Wagner“, kad būtų suformuota kariuomenės grupuotė“, – cituojamas generalinio štabo pranešimas.

REKLAMA

Taip pat pranešama, kad Zaporižios srityje buvo užfiksuotas okupantų būrių persigrupavimas.

19:38 | EK skirs Ukrainai dar 2,5 mlrd. eurų paramos

Antradienį EK pirmininkė Ursula von der Leyen pranešė, kad Europos Sąjunga Ukrainai skirs dar 2,5 mlrd. eurų finansinės pagalbos, rašo CNN.

EK planuoja 2023-aisiais suteikti Ukrainai 18 mlrd. eurų paramos paketą, reguliariai išmokant lėšas atstatymui ir atsigavimui.

„Mes ir toliau remsime (Ukrainą – red. past.) tiek, kiek reikės“, – pranešė ji.

Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis padėkojo ES už pagalbą ir pavadino šias naujienas „dar vienu solidarumo žingsniu“.

19:10 | Putinas susitiks su mobilizuotų rusų motinomis

Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas šią savaitę susitiks su mobilizuotų rezervistų, kariaujančių Ukrainoje, motinomis, rašo CNN.

„Iš tiesų, toks susitikimas planuojamas, galime patvirtinti“, – antradienį sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

D. Peskovas nenurodė tikslios datos, kada vyks susitikimas.

Rusų kariai nuo pat karo pradžios pažėrė daugybę skundų dėl padėties fronte. Rusai skundžiasi vadų ir mokymų trūkumu, prasta taktika, daugybe žūčių, atlyginimais. Internete taip pat buvo pranešta apie nepakankamą uniformų kiekį, prastą maistą ir medicinos priemonių trūkumą.

REKLAMA

Ukrainos skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusija jau neteko bent 85 tūkst. karių.

18:36 | Pranešama apie sprogimus Kryme

Pranešama apie sprogimus laikinai rusų okupuotame Kryme, rašo UNIAN. Teigiama, kad sprogimai nugriaudėjo bent trijose vietose: Sevastopolyje, Balaklavoje ir Eupatorijoje.

Rusai skelbia, kad jų oro gynybos pajėgos neva numušė du bepiločius.

18:29 | Rusai apšaudė Donecko sritį, yra sužeistų

Rusai apšaudė Ukrainos Donecko srityje esantį Časiv Jarą, rašo UNIAN. Anot Donecko srities karinės administracijos vadovo Pavlo Kyrylenko, per apšaudymą buvo sužeisti du žmonės.

Iš viso Časiv Jare apgadinti keturi namai.

Nuo rusų apšaudymų antradienį taip pat nukentėjo Toreckas. Rusijos pajėgos pataikė ė daugiaaukštį pastatą, apgadino sandėliavimo patalpas.

„Časiv Jaras ir Toreckas jau ne kartą pateko į priešo ugnį, ir galima būti tikram, kad rusai nenustos smogti šiems miestams. Dar kartą visų prašau evakuotis! Be reikalo nerizikuokite“, – pabrėžia jis.

17:47 | Scholzas: „Turime būti pasiruošę eskalacijai“

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad Vokietija turi būti pasirengusi krizės Ukrainoje eskalacijai, rašo „Sky news“.

„Atsižvelgdami į karo raidą ir akivaizdžias bei vis didėjančias Rusijos nesėkmes, turime būti pasiruošę eskalacijai“, – Berlyne antradienį kalbėjo jis.

REKLAMA

Anot jo, eskalacija gali apimti ir dar didesnį Ukrainos infrastruktūros naikinimą.

17:15 | Suomija atsisako rusiško branduolinio kuro – juo apsirūpins iš JAV

Suomijos valstybinė energetikos kompanija „Fortum“ pranešė atsisakanti rusiško branduolinio kuro Lovisos atominei elektrinei, o jį pakeis amerikietišku, antradienį skelbia Suomijos visuomeninė transliuotoja „Yle“.

Iki šiol kuras šiai jėgainei buvo tiekiamas išskirtinai iš Rusijos – „Rosatom“ antrinės įmonės TVEL.

„Fortum“ pasirašė sutartį su „Westinghouse Electric Company“ dėl naujos rūšies kuro Lovisos AE kūrimo, licencijavimo ir tiekimo.

Suomijos įmonė nenurodo, kada gali būti pradėtas branduolinio kuro tiekimas iš JAV, pabrėždama, jog tai yra ilgalaikis projektas, kuriam būtinas valdžios institucijų pritarimas.

Praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio pabaigoje baigta statyti Lovisos AE turi du sovietų projekto VVER-440 reaktorius, kurių kiekvieno galia – 507 megavatai (MW).

Iš viso Suomijoje veikia dvi branduolinės jėgaines, patenkinančias apie 30 proc. šalies elektros poreikio.

Olkiluoto AE turi tris reaktorius: du daugiau nei keturis dešimtmečius veikiančius švediškus ASEA-III (po 890 MW) ir užbaigtą, bet pramoninei gamybai kol kas nenaudojamą 1650 MW galios pažangios EPR technologijos reaktorių, sukonstruotą Prancūzijoje.

REKLAMA

Trečiosios branduolinės jėgainės Suomijos projektas „Hanhikivi-1“, kurį ketino įgyvendinti „Rosatom“, atšauktas šiemet gegužę kaip pernelyg rizikingas ir užvilkintas.

16:49 | Ukrainos VRM patarėjas: Rusija ruošiasi antram mobilizacijos etapui

Kremlius ruošiasi antrajam mobilizacijos etapui ir planuoja pašaukti iki 700 tūkst. karių, pareiškė Ukrainos vidaus reikalų ministerijos patarėjas Antonas Geraščenka, rašo „Sky news“.

Rusijoje dar rugsėjį surengta „dalinė mobilizacija“, į karą Ukrainoje, anot Rusijos, pašaukta 300 tūkst. rezervistų. Tačiau nuo mobilizacijos pradžios ne kartą pranešta, kad Rusijoje verbuojami benamiai vyrai ar kaliniai.

Anot A. Geraščenkos, antrasis mobilizacijos etapas Rusijoje gali prasidėti sausio mėnesį.

„Planuojama pašaukti 500–700 tūkst. žmonių. Prieš tai pašauktieji 300 tūkst. – jau nužudyti/sužeisti/demoralizuoti.

Rusai pradeda būti tyliai nepatenkinti valdžia – jiems nesuprantami nuostoliai liaupsinamoje kariuomenėje“, – „Twitter“ rašo jis.

16:32 | „Ukrenergo“: smogdami energetikos infrastruktūrai rusai išbando įvairias strategijas

Smogdami Ukrainos energetikos infrastruktūrai rusai bando įvairias strategijas, sako „Ukrenergo“ vadovas Volodymyras Kudryckis, rašo UNIAN. Anot jo, rusai stengiasi vienu smūgiu padaryti kuo daugiau žalos.

Paskutinį masinį išpuolį prieš Ukrainos energetikos infrastruktūrą rusai surengė lapkričio 15-ąją. Tądien daugiausiai dėmesio Rusija skyrė energetikos objektams vakariniuose Ukrainos regionuose.

„Jie bando įvairias strategijas, kad vienu metu padarytų kuo daugiau žalos. Šiuo atveju buvo pasirinktos Vakarų regiono elektrinės ir pastotės. Tačiau taip būna ne visada. Kitų išpuolių metu tai gali būti kiti svarbūs elektros rajonai“, – sako jis.

16:13 | Operatorė: rusų padaryta žala energetikos infrastruktūrai „milžiniška“

Nė viena Ukrainos hidroelektrinė ar šiluminė elektrinė neliko neapgadinta Rusijos raketų atakų, sako Ukrainos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Ukrenergo“ vadovas Volodymyras Kudryckis, rašo UNIAN.

„Po šio išpuolio Ukrainoje neliko nė vienos nesugadintos šiluminės ir hidroelektrinės elektrinės. <...> Praktiškai visos šiluminės ir hidroelektrinės, jei kalbame apie dideles elektrines, buvo apgadintos ir patyrė raketų atakas“, – cituojamas jis.

REKLAMA

Anot jo, taip pat nebėra nė vienos nepažeistos „Ukrenergo“ mazginės pastotės, kiekvienas svarbus objektas buvo apšaudytas, kai kurie net tris, penkis ar aštuonis kartus iš eilės.

„Sunaikinimo mastas yra milžiniškas“, – teigia V. Kudryckis.

Rusai pastaruoju metu taikosi į Ukrainos energetikos infrastruktūrą, dėl to šalyje sutriko elektros energijos tiekimas. Anot V. Kudryckio, rusams surengus apšaudymus, siekiant stabilizuoti energetikos sistemą, įvedami avariniai elektros tiekimo nutraukimai.

„Energetikos sistema dar negali pagaminti tiek elektros energijos, kiek vartotojai norėtų suvartoti“, – sako jis.

14:00 | Rusija apšaudė humanitarinės pagalbos centrą Zaporižioje

Rusijai apšaudžius humanitarinės pagalbos išdavimo centrą Orechovo mieste, Zaporižios srityje, žuvo žmogus. Vietos karinės administracijos vadovo Oleksandro Starucho teigimu, pagalbos paskirstymo punktas buvo įrengtas vietos mokykloje, pataikymas buvo tikslinis.

Žuvo socialinis darbuotojas, sužeidimus patyrė dvi moterys. „Aukų galėjo būti gerokai daugiau, tačiau pavyko to išvengti tinkamai organizavus darbą, kuomet nesuformuojamos eilės žmonių ir netoliese yra įrengtos slėptuvės“, – paaiškino O. Staruchas.

13:32 | Ukraina surengė reidą garsiame vienuolyne, dėl įtariamų ryšių su Rusija

Ukrainos saugumo tarnyba SBU antradienį pranešė surengusi reidą garsiame istoriniame Kyjivo ortodoksų vienuolyne, dėl įtariamos Rusijos agentų veiklos.

REKLAMA

Į pietus nuo sostinės centro esanti XI amžiaus Kyjivo Pečorų laura, įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, yra Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšakos, anksčiau buvusios Maskvos jurisdikcijoje, centras.

Ryšius su Rusija Bažnyčia nutraukė netrukus po rusų kariuomenės invazijos į Ukrainą.

SBU pranešime sakoma, kad „kontržvalgybinių priemonių“ imtasi siekiant „atremti ardomąją Rusijos saugumo tarnybų veiklą Ukrainoje“.

Kyjivas siekė „užkirsti kelią tam, kad Laura būtų naudojamasi kaip „rusų pasaulio“ centru“, ir užtikrinti, kad šiame objekte nesislapstytų „sabotažo ir žvalgybos grupės“, nebūtų saugomi ginklai, nurodė SBU.

Antradienį ryte prie Kyjivo Pečorų lauros apsnigtais auksiniais kupolais stovėjo policijos automobilis, pranešė naujienų agentūros AFP reporteris.

Ginkluoti pareigūnai tikrino įeinančių tikinčiųjų tapatybę ir krepšius.

Atskirai SBU antradienį pranešė, kad imtasi „saugumo priemonių“ dviejuose vienuolynuose ir vyskupijoje Rivnės srityje Ukrainos šiaurės vakaruose.

13:25 | Ukrainoje per Rusijos invaziją jau žuvo ar buvo sužeista per 16,7 tūkst. civilių – JT

Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras (OHCHR) nuo vasario 24-osios, kai Rusija pradėjo karinę invaziją į Ukrainą, iki lapkričio 20-osios užpultoje šalyje užregistravo 16 784 civilių žūties ar sužeidimo atvejus, nurodoma naujausioje ataskaitoje, paskelbtoje OHCHR interneto svetainėje.

Per Rusijos invaziją Ukrainoje žuvo 6 595 civiliai, tarp jų 415 vaikų, o dar 10 189 civiliai, įskaitant 755 vaikus, buvo sužeisti, nurodoma ataskaitoje.

Dauguma šių civilių žuvo ar nukentėjo dėl tokios ginkluotės kaip sunkioji artilerija, reaktyvinės salvinės ugnies sistemos ir raketos, taip pat dėl antskrydžių.

OHCHR pažymi, kad tikrieji aukų skaičiai tikriausiai yra daug didesni, nes informacija iš kai kurių rajonų, kur vyksta intensyvūs kariniai veiksmai, vėluoja, be to, dar daug pranešimų turi būti patvirtinti.

11:56 | Politico: Baltijos šalys ir Lenkija reikalauja naujų sankcijų Rusijai

„Politico“ skelbiama, kad Baltijos šalys ir Lenkija aktyviai pasisako už papildomų sankcijų Rusijai, jos valdininkams ir propagandininkams bei kitiems „režimo veikėjams“ įvedimo. Kremliaus kontroliuojamą „Vagner“ samdinių organizaciją, aktyviai siunčiančią į karą Ukrainoje savo smogikus ir verbuotus kalinius, siūloma įvardinti teroristine.

Skelbiama, kad galutinis ES susitarimas dėl naftos kainos „lubų“ dar nėra galutinai patvirtintas, tačiau sprendimas gali būti priimtas jau trečiadienį vyksiančio valstybių užsienio reikalų ministrų susitikimo metu. Nėra aiškios ir konkrečios „naftos kainos lubos“. „Politico“ minimas 60 dolerių už barelį skaičius, kuris iš esmės atitiktų Rusijos naftos, prekiaujamos Azijos rinkoje vertę ir viršytų jos pagaminimo kainą. Tai yra, Rusija vis dar galėtų užsidirbti iš tokios naftos pardavimų, tačiau ne tiek daug, kiek tai pavyksta šiais metais.

V. Putinas anksčiau yra minėjęs, kad su šalimis, kurios nuspręstų įvesti „kainų lubas“, Rusija apskritai atsisakys prekiauti nafta.

10:17 | Dėl narystės NATO Stokholmas „nenori prisirišti“ prie konkrečių datų – Švedijos ministras

Švedijos užsienio reikalų ministras Tobias Billstromas sako nenorintis prisirišti prie konkrečių datų, kada jo šalis galėtų tapti pilnateise nare.

Taip jis kalbėjo antradienį viešėdamas Vilniuje, kur susitiko su Lietuvos diplomatijos vadovu Gabrieliumi Landsbergiu.

„Nenoriu prisirišti prie jokios datos šiuo laikotarpiu, kol vyksta derybų procesas“, – žurnalistams teigė ministras, paklaustas, ar Švedija galėtų tapti Aljanso nare iki kitų metų vasarą vyksiančio NATO viršūnių susitikimo Vilniuje.

08:18 | „Radiologinė katastrofa“: ekspertai paaiškino, kam Rusijai nuolatiniai smūgiai AE teritorijoje

Karo tyrimų instituto (ISW) analitikai tvirtina, kad jeigu Kremliui pavyktų įtvirtinti Zaporižios AE kontrolę, tai gali priversti pasaulio lyderius bent iš dalies pripažinti Ukrainos teritorijos aneksiją. Specialistai taip pat pažymėjo, kad per dvi pastarąsias apšaudymų dienas AE patyrė žymių pažeidimų. Kiek anksčiau TATENA atstovai tvirtino, kad pavojų keliančių pažeidimų atominė elektrinė nepatyrė.

Maža to, ISW skelbiama, kad bent vienas iš rusų karo žurnalistų, dirbančių tiesiogiai iš fronto, pripažino, jog Zaporižios AE apšaudymas vyko iš teritorijos, kurią kontroliuoja Rusijos kariuomenė į pietus nuo stoties, o ne iš ukrainiečių pusės.

„Artilerijos pabūklų smūgiai patys savaime vargu ar pramuštų apsauginę sieną, saugančią branduolinį reaktorių, tačiau kelia didelę grėsmę perdirbto branduolinio kuro saugykloms. Tai gali sukelti radioaktyvių medžiagų nuotėkį ir sukelti radiologinę, o ne branduolinę, katastrofą“, – skelbiama ISW ataskaitoje.

Rusijos pajėgos okupavo Zaporižios AE ir šalia esantį Enerhodaro miestą kovo 4-ąją. Didžiąją okupacijos laiko dalį Rusijos pajėgos apšaudo stoties teritoriją, taip keliant katastrofos grėsmę, rašoma UNIAN.

Rusija taip pat nuolat atmeta tarptautinės bendruomenės ir TATENA reikalavimus demilitarizuoti Zaporižios AE teritoriją. Teisinamasi tuo, kad „teritoriją reikia saugoti nuo išpuolių“.

06:28 | Didžioji Britanija perdavė Ukrainai modernizuotas raketas „Brimstone“

„The Daily Telegraph“ skelbiama, kad Ukraina sulaukė naujo raketų iš Didžiosios Britanijos siuntinio – „Brimstone 2“ pasiekė šalies kariuomenės sandėlius.

Britai šias raketas leidžia iš savo naikintuvų „Tornado“ ar „Typhoon“, tačiau ukrainiečiai naudoja sunkvežimiuose įrengtas paleidimo sistemas.

Lazerinį taikiklį turinčios raketos gali arba sekti radare priešo pajėgų lazerio pasirodymą ir pagal tai pasirinkti savo taikinį, arba tiesiog iš anksto suvestame sąraše pasirinkti objektą, kurį reikia aptikti itin tiksliame radare ir sunaikinti.

„Brimstone 2“ pasižymi itin dideliu tikslumu – raketų paleidimo sistema netgi gali atpažinti civilinį automobilį nuo karinės technikos.

Virš 200 tūkst. eurų kainuojanti viena raketa, paleista iš lėktuvo gali sunaikinti taikinį esantį už 60 kilometrų, o jeigu paleidžiama nuo žemės – už 12 km.

Svarbiausi pirmadienio įvykiai:

► TATENA: po apšaudymų Zaporižioje branduolinės saugos problemų nekilo

► Rusija vėl apšaudė Chersoną. Yra žuvusiųjų ir sužeistųjų civilių

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų