• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artimiausiomis valandomis rusai ruošiasi surengti plataus masto provokaciją Zaporižios atominėje elektrinėje, perspėja Ukrainos žvalgyba. Anot žvalgybos, provokacija bus bandoma imituoti avariją Zaporižios atominėje elektrinėje.

Artimiausiomis valandomis rusai ruošiasi surengti plataus masto provokaciją Zaporižios atominėje elektrinėje, perspėja Ukrainos žvalgyba. Anot žvalgybos, provokacija bus bandoma imituoti avariją Zaporižios atominėje elektrinėje.

REKLAMA

Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:

23:54 | Maskva palankiai vertina popiežiaus iniciatyvą dėl taikos Ukrainoje 

Rusijos užsienio reikalų ministerija penktadienį pranešė, kad palankiai vertina popiežiaus Pranciškaus iniciatyvą dėl taikos Ukrainoje bet pabrėžė, jog Vatikanas dar nesiima jokių veiksmų, kad surengtų vizitą į Maskvą.

Šis Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareiškimas valstybinei agentūrai „RIA Novosti“ yra pirmasis Maskvos komentaras apie šią popiežiaus iniciatyvą. Šis pareiškimas paskelbtas po to, kai Vatikanas savaitgalį pranešė, kad pontifikas patikėjo šią misiją kardinolui Matteo Zuppi, tikėdamasis, kad tai padės sumažinti įtampą kare Ukrainoje ir pasiekti taiką.

„Pripažįstame Šventojo Sosto nuoširdų norą skatinti taikos procesą“, – pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

REKLAMA
REKLAMA

 „Tačiau Vatikanas kol kas nesiėmė jokių praktinių veiksmų, kad suorganizuotų vizitą į Maskvą“, – pridūrė ministerija.

REKLAMA

Ketvirtadienį M. Zuppi žurnalistams teigė, kad šios misijos tikslas – sumažinti įtampą dėl konflikto Ukrainoje, taip pat tikimasi jos indėlio į taiką. Jis taip pat nurodė, kad XX amžiaus dešimtajame dešimtmetyje kartu su katalikiška labdaros organizacija „Sant'Egidio“ padėjo tarpininkauti taikos derybose, kuriomis buvo užbaigtas pilietinis karas Mozambike.

Jis sakė, kad tuo metu buvo siekiama rasti kelią į taiką ir kad susitikimai suartino kovojančias šalis, o galiausiai buvo sudarytas taikos susitarimas.

REKLAMA
REKLAMA

„Pastangos (Ukrainoje) tikrai bus dedamos šia linkme“, – kalbėdamas per Italijos vyskupų konferenciją teigė M. Zuppi. 

Apie taikos misiją popiežius užsiminė praėjusį mėnesį grįždamas iš Vengrijos, kur susitiko su Rusijos Ortodoksų Bažnyčios, remiančios Kremliaus karą Ukrainoje, pasiuntiniu.

Anksčiau šį mėnesį pontifikas Vatikane su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, kuris aiškiai pareiškė, kad nesutiks užleisti Rusijai savo teritorijų, ir atmetė Pranciškaus teiginį apie aukas abiejose pusėse, sakydamas, kad negalima tapatinti aukos ir agresoriaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

23:28 | Zelenskis apie kruviną rusų smūgį Dnipre: taip pasielgti galėjo visiškai nesveiki padarai

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasmerkė kruviną rusų išpuolį Dnipre. Rusai penktadienį smogė miesto ligoninei, žuvo du žmonės, dar bent 31 buvo sužeistas.

Apie tai V. Zelenskis kalbėjo kreipdamasis į ukrainiečius, rašo „Sky news“.

Ukrainos lyderis išpuolį surengusius asmenis pavadino „absoliučiai nesveikais padarais“.

Naujausiais duomenimis, rusų smūgis ligoninei pareikalavo dviejų gyvybių, dar bent 31 žmogus buvo sužeistas, tarp jų du mažamečiai.

REKLAMA

„Šiandien gavau pranešimus apie padėtį Dniepro mieste ir dar vieno smūgio padarinių likvidavimą.

Tai grynas žiaurumas. Rusijos raketa, balistinė raketa prieš ligoninę ir veterinarijos kliniką“, – sako V. Zelenskis.

„Absoliučiai nesveiki padarai“, – priduria jis.

V. Zelenskis pabrėžė, kad Ukraina kasdien dirba, jog gautų naujų oro gynybos sistemų, padėsiančių apsaugoti Ukrainos miestus ir miestelius nuo Rusijos atakų.

23:15 | Rusų raketa smogė veterinarijos klinikai Dnipre: gyvūnus iš degančio pastato gelbėjo veterinarai

Rusijos pajėgoms penktadienį smogus Dniepro miestui, nukentėjo ir veterinarijos klinika, rašo CNN. Anot klinikos savininko, klinikoje dirbę veterinarai puolė iš degančio pastato gelbėti gyvūnus.

Ukrainos pareigūnai teigia, kad per smūgius mieste, per kuriuos taip pat nukentėjo ligoninė ir apgadinti aplinkiniai pastatai, žuvo du žmonės ir dar mažiausiai 31 buvo sužeistas, įskaitant du mažamečius vaikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak veterinarijos klinikos savininko Andrijaus Malyško, raketa į veterinarijos kliniką pataikė apie 10:30 vietos laiku. Po smūgio kilo gaisras.

„Visi darbuotojai yra šoko būsenos“, – sako jis.

„Visi gyvūnai buvo išgelbėti iš degančio pastato“, – tikina A. Malyškas.

Anot jo, klinikoje buvo gydoma daug šunų ir keletas kačių. Visi iš degančio pastato buvo perkelti į netoliese esančias patalpas.

Vietos gyvūnų mylėtojai pradėjo paramos veterinarijos klinikai akciją, jos metu renkamos aukos klinikai.

REKLAMA

22:40 | Iš ES – perspėjimas dėl itin pavojingos eskalacijos: „Bus reaguojama griežtai ir koordinuotai“

Europos Sąjunga (ES) smerkia Rusijos ir Baltarusijos susitarimą dėl branduolinių ginklų dislokavimo Baltarusijoje, rašo „Sky news“.

ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis pareiškė, kad šis žingsnis „paskatins tolesnę itin pavojingą eskalaciją“.

Anot jo, tai taip pat prieštarauja daugeliui tarptautinių susitarimų.

„Baltarusijos režimas yra neteisėto ir neišprovokuoto Rusijos agresijos karo prieš Ukrainą bendrininkas“, – sako J. Borrellis.

REKLAMA

„Raginame Baltarusijos valdžios institucijas nedelsiant nutraukti paramą Rusijos agresijos karui prieš Ukrainą ir atšaukti sprendimus, kurie gali tik prisidėti prie įtampos didinimo regione ir pakenkti Baltarusijos suverenumui“, – skatina jis.

Anot diplomato, į bet kokį bandymą „toliau eskaluoti padėtį bus reaguojama griežtai ir koordinuotai“.

21:58 | Skubus Ukrainos perspėjimas: artimiausiomis valandomis rusai surengs didžiulę provokaciją Zaporižios elektrinėje

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Artimiausiomis valandomis rusai ruošiasi surengti plataus masto provokaciją Zaporižios atominėje elektrinėje, perspėja Ukrainos žvalgyba, rašo „Kanal 24“.

Anot žvalgybos, provokacija bus bandoma imituoti avariją Zaporižios atominėje elektrinėje.

Perspėjama, kad gali būti paskelbta apie radiacinį pavojų.

„Norėdami tai padaryti, jie smogs tiesiai į ŽNPP teritoriją. Po to bus paskelbta apie atsitiktinį radioaktyviųjų medžiagų nuotėkį. Dėl incidento tradiciškai bus kaltinama Ukraina“, – cituojamas žvalgybos perspėjimas.

REKLAMA

Ukrainos žvalgyba taip pat praneša, kad okupantai, siekdami kuo labiau nuslėpti savo veiksmus, sutrikdė penktadienį numatytą TATENA nuolatinės stebėsenos misijos rotaciją.

Anot žvalgybos, provokacija rusai siekia susidaryti galimybę persigrupuoti ir pristabdyti Ukrainos kontrpuolimą.

21:48 | Brazilijos prezidentas atmetė Putino kvietimą apsilankyti Rusijoje

Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva penktadienį per pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu atmetė kvietimą atvykti į Sankt Peterburgą.

REKLAMA

Kvietimą jis atmetė praėjus kelioms dienoms po to, kai Didžiojo septyneto (G-7) aukščiausiojo lygio susitikime Japonijoje neįvyko planuotas jo ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio susitikimas.

„Padėkojau [V. Putinui] už kvietimą atvykti į Tarptautinį ekonomikos forumą Sankt Peterburge ir atsakiau, kad šiuo metu negaliu vykti į Rusiją“, – parašė Brazilijos lyderis tviteryje, turėjęs omenyje renginį, kurį planuojama surengti birželio 14–17 dienomis.

REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau vėl pabrėžiau, kad Brazilija, kaip ir Indija, Indonezija bei Kinija, yra pasirengusi kalbėti su abiem konflikto pusėmis, siekdama taikos.“

Su kur kas didesne kaimyne Rusija Ukraina kariauja nuo tada, kai V. Putinas 2022 metų vasarį įsakė pradėti karinę invaziją.

Daugelis Vakarų šalių siunčia Ukrainai ginklus, siekdamos padėti šaliai apsiginti, ir paskelbė Maskvai virtinę finansinių sankcijų, tačiau L. I. Lula da Silva sako siekiantis taikos derybų ir pasiūlė Braziliją, kaip tarpininkę, kartu su kitomis, anot jo, neutraliomis šalimis, įskaitant Kiniją ir Indoneziją.

Neįvykus susitikimui su V. Zelenskiu Japonijoje, Brazilijos prezidentas iš pradžių sakė esąs nusiminęs, tačiau vėliau pareiškė nematąs prasmės dabar susitikti su V. Zelenskiu, nes nei jis, nei Rusijos prezidentas V. Putinas, atrodo, nenori taikos.

„Kol kas jie abu įsitikinę, kad laimės karą“, – sakė jis.

Praėjusiais metais L. I. Lula da Silva sulaukė kritikos dėl pareiškimo, kad V. Zelenskis yra toks pat atsakingas už karą, kaip ir V. Putinas.

21:30 | Ukrainiečiai vardija naujausius rusų nuostolius: suduoti sėkmingi smūgiai vadavietėms ir sandėliams

Penktadienį Ukrainos gynybos pajėgų aviacija sudavė aštuonis smūgius teritorijoms, kuriose buvo sutelkti Rusijos kariai ir karinė technika, rašo UNIAN.

REKLAMA

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo duomenimis, raketinių pajėgų ir artilerijos daliniai smogė trims kontrolės punktams, dviem ginklų ir karinės technikos susitelkimo vietoms, vienam šaudmenų sandėliui, dviem artilerijos daliniams šaudymo pozicijose, vienam priešlėktuvinės gynybos objektui ir dar vienam svarbiam rusų taikiniui.

Tuo pačiu metu Rusijos pajėgos penktadienį atliko 18 raketinių smūgių (Kyjivo ir Dniepropetrovsko srityse, panaudodamos dešimt sparnuotųjų raketų); Dniepro upėje panaudojo aštuonias priešlėktuvines valdomas raketas S-300/C-400; surengė 60 oro smūgių; atliko apie 34 raketų smūgius į Ukrainos pozicijas ir apgyvendintas vietoves.

„Raketų ir oro smūgių visoje Ukrainoje tikimybė yra labai didelė“, – įspėja Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Ukrainos skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusija jau neteko 205 720 karių.

20:45 | Daugiau informacijos apie sprogimus Mariupolyje

Informaciją apie sprogimus Mariupolyje patvirtino miesto mero patarėjas Petro Andriuščenka. Anot jo, du galingi sprogimai nugriaudėjo prie „Azovstal“.

„Kilo dūmai. Jie kilo smarkiai. Prieš tai virš Nikolsko užfiksuotas nesėkmingas oro gynybos darbas. Tai geras vakaras“, – „Kanal 24“ cituojamas jis.

20:33 | Mariupolyje netoli „Azovstal“ nugriaudėjo sprogimai

Laikinai okupuotame Mariupolyje, netoli legendinės plieno gamyklos „Azovstal“, nugriaudėjo galingi sprogimai, praneša „Kanal 24“.

REKLAMA

Kaip matyti iš internete plintančių nuotraukų, danguje matyti juodų dūmų stulpas.

20:04 | Zelenskis: Donbase mūsų kariai daro neįtikėtinus dalykus

Penktadienį rusų įvykdytas žiaurus nusikaltimas Dniepro mieste jau pareikalavo dviejų gyvybių. Ukraina darys viską, kad paspartintų daugiau ir geresnių oro gynybos sistemų pristatymą, sako šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis. Anot jo, tai yra darbo su partneriais klausimas.

Apie tai V. Zelenskis kalbėjo penktadienį kreipdamasis į ukrainiečius, rašo „Obozrevatel“.

Anot prezidento, per pastarąją savaitę Ukraina padarė didelę pažangą kuriant modernią Ukrainos aviaciją, kuri taps pagrindine oro gynybos sudedamąja dalimi.

„Modernizuodami gynybą judame sparčiau, nei buvo galima prognozuoti prieš pusmetį“, – sako jis.

Penktadienį V. Zelenskis taip pat dalyvavo Valstybės tarybos posėdyje.

„Klausimai yra akivaizdūs. Fronto linija, mūsų gynyba ir aktyvūs veiksmai, mūsų karių aprūpinimas ginklais ir šaudmenimis, įranga. Priešlėktuvinė gynyba ir apsauga nuo teroro“, – pasakoja V. Zelenskis.

„Generolas Syrskis štabe padarė svarbų pranešimą apie atitinkamas sritis Donbase. Mūsų kariai ten daro neįtikėtinus dalykus, ir kiekviena iš okupantų atkovota pozicija, kiekviena mūsų pajėgų užimta aukštuma yra nauji ir nauji argumentai pasauliui, kad Ukraina gali laimėti. Dėkoju kiekvienam kariui“, – kalba Ukrainos prezidentas.

REKLAMA

19:23 | Karinis ekspertas: Rusijos pajėgų dislokavimas Baltarusijoje yra slapta invazija

Rusijos karių ir branduolinių ginklų perkėlimas į Baltarusijos teritoriją yra slapta invazija, sako „Sky news“ analitikas Seanas Bellas.

Autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka ketvirtadienį pareiškė, kad Maskva jau pradėjo gabenti branduolinius ginklus į Baltarusiją po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kovo mėnesį paskelbė apie planus juos dislokuoti šioje šalyje.

„Putinas aiškiai parodė, kad siekia padidinti Rusijos įtakos sferą“, – sako S. Bellas.

„Baltarusijoje yra marionetinis režimas, tačiau jis yra pažeidžiamas ilgalaikėje perspektyvoje“, – svarsto jis.

Anot eksperto, pastaraisiais metais Rusija didino savo karinį buvimą Baltarusijoje, o 2022-aisiais invaziją į Ukrainą pradėjo iš Baltarusijos teritorijos.

Baltarusijos teritorija ne kartą karo metu buvo naudojama rusų kariams į Ukrainą įvesti ar šalį atakuoti.

„Visa tai didina Rusijos įtaką ir, svarbiausia, didina Rusijos karių skaičių Baltarusijoje“, – teigia S. Bellas.

„Lukašenką valdžioje išlaiko Putinas ir jis vadinamas paskutiniu Europos diktatoriumi. Tačiau jis eina sudėtinga linkme.

Jam reikia išvengti didesnių vidaus riaušių prieš jo režimą, bet taip pat reikia išlaikyti santarvę su Rusijos šeimininku.

REKLAMA

Nepriklausomai nuo to, tai beveik neabejotinai reiškia, kad Rusija veržia kilpą Baltarusijai. Tai tam tikra Rusijos invazijos forma slapta“, – sako ekspertas.

18:48 | Išaugo sužeistųjų Dniepre skaičius

Rusų pajėgoms smogus Dniepro klinikai žuvo du žmonės, dar 31 buvo sužeistas, rašo „Ukrinform“. Tarp sužeistųjų – du vaikai (trejų ir šešerių metų).

Medicinos įstaigai Dniepre rusai smogė penktadienio rytą.

18:29 | Su kinų pasiuntiniu susitikęs Lavrovas: yra rimtų kliūčių deryboms dėl taikos Ukrainoje

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį Kinijos specialiajam pasiuntiniui Li Hui sakė, kad yra rimtų kliūčių taikos deryboms, ir dėl to kaltino Ukrainą bei Vakarų šalis.

„Rusijos užsienio reikalų ministras dar kartą patvirtino Maskvos įsipareigojimą siekti politinio ir diplomatinio konflikto sprendimo, atkreipdamas dėmesį į rimtas kliūtis taikos derybų atnaujinimui, kurias sukūrė Ukrainos pusė ir jos Vakarų mentoriai“, – nurodė Užsienio reikalų ministerija.

Kinijos specialusis pasiuntinys Ukrainai Li Hui penktadienį vieši Maskvoje.

Praėjusią savaitę Li Hui lankėsi Kyjive. Ukrainos sostinėje Li Hui pakartojo raginimus Kyjivui ir Maskvai pradėti derybas, kad būtų užbaigtas karas.

Ukrainai jis pasakė, kad nėra panacėjos šiai krizei išspręsti.

Li Hui taip pat lankėsi Lenkijoje, Prancūzijoje ir Vokietijoje. 

Ši jo kelionė po Europą skirta Pekino vadovaujamoms pastangoms dėl taikos derybų Maskvos karui Ukrainoje užbaigti.

REKLAMA

Rusija ir Kinija palaiko glaudžius santykius. Kovą Maskvoje lankėsi kinų prezidentas Xi Jinpingas. Ten jis pareiškė, kad prasideda nauja šalių santykių era.

Balandžio mėnesį Xi Jinpingas valandą telefonu kalbėjosi su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.

Nors Kinija tvirtina, kad karo Ukrainoje klausimu yra neutrali, Pekinas sulaukė kritikos už atsisakymą pasmerkti Maskvą dėl invazijos.

18:17 | Landsbergis su Islandijos kolege aptarė regioninį bendradarbiavimą, paramą Ukrainai

Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis susitikime su Islandijos užsienio reikalų ministre Thordis Kolbrun Reykfjord Gylfadottir penktadienį aptarė artėjantį Vilniaus NATO viršūnių susitikimą, paramą Moldovai ir Ukrainai.

Kaip pranešė ministerija, diplomatijų vadovai taip pat aptarė dvišalius santykius, regioninį bendradarbiavimą, kitas aktualias temas.

G. Landsbergis akcentavo artėjančio Vilniaus NATO viršūnių susitikimo tikslus, regioninio saugumo ir atgrasymo didinimo svarbą. 

Lietuvos užsienio reikalų ministras pažymėjo, jog itin svarbu stiprinti glaudesnį Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimą.

„Šiaurės ir Baltijos šalių tolesnis tiek dvišalių santykių plėtojimas, tiek regioninio bendradarbiavimo stiprinimas turi didelį ilgalaikį potencialą – dirbdami kartu, kuriame ne tik saugų ir pažangų regioną, bet demonstruodami ir propaguodami savo vertybes ir bendrus interesus, siekiame mūsų regiono lyderystės ginant demokratinius principus“, – sakė ministras G. Landsbergis.

REKLAMA

Islandijos užsienio reikalų ministrė vizito į Lietuvą metu taip pat dalyvavo Vilniaus Rusijos forume.

18:02 | Rusų partizanai parodė, kaip nuo jų sprunka „elitiniai“ FSB kariai

Rusų partizanai šią savaitę šeimininkavo Rusijos teritorijoje – sėkmingai užpultas pasienio patikros postas Belgorodo srityje, o patiems partizanams pavyko užimti ir kelias paras išlaikyti gyvenvietes pasienyje. Paviešintame vaizdo įraše parodytas rusų pajėgų sunaikinimas.

17:51 | Vokietija užsakė 18 naujų „Leopard 2“ tankų, kurie pakeis išsiųstuosius į Ukrainą

Vokietijos kariuomenė užsakė 18 naujų tankų „Leopard 2“, kurie pakeis išsiųstuosius į Ukrainą anksčiau šiais metais, penktadienį pranešė viena didžiausių gynybos bendrovių.

Įmonė „Kraus-Maffei Wegmann“ teigė, kad sutartis dėl tankų „Leopard 2A8“ buvo pasirašyta su federaline karinės įrangos tarnyba. Ji nepateikė finansinės informacijos, tačiau Vokietijos parlamento biudžeto komitetas trečiadienį patvirtino apytiksliai 525 mln. eurų finansavimą.

Bendrovė nurodė, kad naujuosius tankus planuojama pradėti tiekti 2025 metais ir kad į sandorį įtrauktos galimybės įsigyti dar 105 „Leopard 2A8“ tankus.

„Kraus-Maffei Wegmann“ taip pat pagamins 12 naujų savaeigių haubicų Vokietijos kariuomenei pagal kovą sutartą galimybę.

REKLAMA

Vokietijos gynybos ministras ragino kuo greičiau įsigyti naujų tankų po to, kai sausio pabaigoje vyriausybė sutiko suteikti Ukrainai 14 kovinių tankų „Leopard 2A6“.

Po kelių savaičių šis skaičius buvo padidintas iki 18, Vokietijai ir kitoms šalims stengusis surinkti du tankų „Leopard 2“ batalionus Kyjivui.

Vokietija, Danija ir Nyderlandai taip pat susitarė aprūpinti Ukrainą atnaujintais „Leopard 1“ – senesnio modelio tankais, kurių Vokietijos kariuomenė nenaudoja jau du dešimtmečius.

17:15 | Ukrainiečiai atlaikė 10-ies valandų mūšį Avdijivkoje

Ukrainos pajėgos atlaikė 10 valandų trukusį rusų puolimą, kurio metu buvo surengta cheminė ataka, rytų Ukrainoje esančioje Avdijivkoje, rašo „Ukrinform“.

„Prieš Ukrainos pozicijų puolimą buvo pradėta artilerijos ugnis. Priešo pajėgos iš bepiločių lėktuvų mėtė amuniciją su dirginančiais aerozoliais“, – cituojamas Ukrainos Valstybės sienos apsaugos tarnybos pranešimas.

Vėliau rusai pasitelkė tankus ir šarvuočius.

„Mūšis truko apie dešimt valandų. Per šį laiką mūsų gynėjai sunaikino 30 užpuolikų, du tankus, pėstininkų kovos mašiną ir šarvuotą transporterį“, – teigia tarnyba.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo duomenimis, Rusijos agresoriai ir toliau pagrindines pajėgas telkia Kupjansko, Lymano, Bachmuto, Avdijivkos ir Marjinkos kryptimis

16:31 | Pareigūnai parodė, kas vyko pirmosiomis akimirkomis po žiauraus rusų smūgio Dniepro ligoninei

Ukrainos pareigūnai parodė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotos pirmosios minutės po kruvino rusų smūgio Dniepro ligoninei, rašo UNIAN.

Vaizdo įrašas darytas ant vieno iš patrulių buvusių kamerų.

Įrašu savo „Facebook“ puslapyje pasidalijo Ukrainos patrulinės policijos departamento vadovo pavaduotojas Oleksijus Bilošickis.

„Dniepras. Šiandien yra eilinė medicinos įstaiga. Ryte žmonės atėjo į ligoninę, kad gautų medicininę pagalbą. Priešo raketa sunaikina ne tik pastatą, bet ir atima civilių žmonių gyvybes ir sveikatą“, – rašo jis.

Vaizdo įraše matyti sugriauti pastatai, sudaužyti automobiliai, ugnis.

16:07 | Naujausia informacija apie rusų smūgį klinikai Dnipre

Rusijos raketai penktadienio rytą pataikius į medicinos įstaigą centrinėje Ukrainos dalyje esančiame Dnipre, žuvo vienas žmogus ir 23 buvo sužeisti, įskaitant du vaikus, pranešė pareigūnai.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti iš pastatų su išdaužytais langais ir be stogo besiveržiantys dūmai.

„Dnipro mieste sužeisti 23 žmonės“, – platformoje „Telegram“ parašė regiono gubernatorius Serhijus Lysakas. 

„Mirė 69 metų vyras. Jis kaip tik ėjo pro šalį, kai į miestą pataikė rusų teroristų raketa“, – pridūrė jis. 

V. Zelenskis pareiškė, kad Rusija dar kartą įrodė, kad smogdama medicinos įstaigai, kovoja prieš viską, kas žmogiška ir teisinga. 

S. Lysakas nurodė, kad tarp sužeistųjų yra trejų ir šešerių metų berniukai, kurie buvo paguldyti į ligoninę kartu su dar 19 žmonių.

Vietos žiniasklaida paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip gelbėtojai padeda sužeistiems žmonėms palikti pastatą.

S. Lysakas „Telegram“ teigė, kad trijų aukštų pastatas buvo iš dalies sugriautas, o gaisras išplito 1 000 kvadratinių metrų plote. Jis taip pat išplatino vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip ugniagesiai gesina pastato griuvėsius. 

Anksčiau jis nurodė, kad Dnipropetrovsko regionas naktį buvo masiškai apšaudomas raketomis ir dronais.

Pasak jo, Dnipro miestą apšaudant naktį užsidegė vienas namas ir buvo apgadinti dar du.

15:52 | Kovose dėl Bachmuto žuvo vienas iš žymiausių kovotojų už laisvą Baltarusiją

Kovodamas dėl Bachmuto su Rusijos režimu žuvo baltarusių savanoris ir baltarusiško „Baltojo legiono“ įkūrėjas Miroslavas Lozovskis. 49-erių vyras buvo vienas iš nepriklausomos Baltarusijos nuo Rusijos įtakos kariuomenėje ir valdžioje aktyvistų, dalyvavo protesto akcijose prieš A. Lukašenkos valdžią, o prasidėjus karui Ukrainoje stojo į savanorių gretas.

14:49 | Žiniasklaida: NATO Ukrainai Vilniuje nepasiūlys tapti Aljanso nare 

Europos politikos leidinys EURACTIV, remdamasis savo diplomatiniais šaltiniais, skelbia, kad NATO šią vasarą neketina Ukrainai pasiūlyti narystės Aljanse. Vietoj to, kaip skelbia leidinys, Ukrainai bus siūlomas atnaujintas ir glaudesnis partnerystės formatas.

Pažymima, kad Ukrainos dar pernai rugsėjį pateiktas prašymas prisijungti prie NATO taps esminiu klausimu liepą Vilniuje vyksiančiame Aljanso viršūnių susitikime. Idėja pritarti Ukrainos statusui Aljanse populiarėja tarp šalių narių, tačiau apie narystės suteikimą kol kas dar nekalbama.

EURACTIV teigimu, naujas Ukrainai ketinamas pasiūlyti santykių formatas galėtų būti naujo organo – Ukrainos ir NATO tarybos – sukūrimas. Diplomatiniai šaltiniai tai vadina pirmuoju žingsniu „stiprinant politinę partnerystę“ tarp aljanso ir Kyjivo.

„Pagal planą Ukraina bus „pilnavertė“ dalyvė prie Ukrainos ir NATO tarybos stalo ir nebus kviečiama tik diskusijoms, kaip yra dabar. Tada ukrainiečiai galėtų kada panorėję sušaukti susirinkimus ir būtų lengviau tiesiogiai pateikti informaciją apie situaciją aikštėje“, – sakė leidinio šaltiniai.

14:04 | Prigožinas Rusijai iškasė duobę – Kremliui kritiškai pritrūko karių

Per visą fronto liniją ištempta Rusijos reguliarioji kariuomenė turi užpildyti spragą, kurią paliko Rusijos privačios karinės kompanijos „Wagner“ samdiniai, pasitraukdami iš Bachmuto, rašo „The New York Times“ (NYT).

Leidinio teigimu, „Wagner“ samdinių veiksmai Bachmute parodo, kaip Rusijos ginkluotosios pajėgos yra priklausomos nuo šios privačios karinės kompanijos, kuriai vadovauja Jevgenijus Prigožinas.

13:21 | Rusija: ant „Gazprom“ pastato numestas sprogmuo

Rusijos Belgorodo srities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas „Telegram“ skelbia, kad ant Belgorode esančio „Gazprom“ pastato bepilotis orlaivis numetė sprogstamąjį įtaisą.

„Belgorodo srities Oktiabrsko kaime iš drono buvo numestas sprogmuo. Nukentėjusiųjų nebuvo. 

Per bepiločio orlaivio ataką buvo apgadintas administracinis pastatas: išdaužyti langai, apgadinti fasadas ir stogas. Visos operatyvinės tarnybos dirba vietoje“, – „Telegram“ rašė V. Gladkovas.

Anot rusakalbio „Telegram“ kanalo „Baza“, išpuolis įvyko ketvirtadienį, apie 23 val. Pažymima, kad „Gazprom“ pastatas buvo apgadintas, tačiau aukų nebuvo.

12:43 | Medvedevas: karas gali tęstis ilgai, gal net dešimtmečius

Buvusio ilgamečio Rusijos premjero ir vieną kadenciją formaliai ėjusio prezidento pareigas Dmitrijaus Medvedevo teigimu, karo veiksmai Ukrainoje gali tęstis labai ilgai, galimai, dešimtmečius.

12:08 | ISW: mažai tikėtina, kad Rusija imsis naudoti branduolinį ginklą

JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai teigia, kad taktinių branduolinių ginklų perdavimas Baltarusijai reikštų aiškų padėties eskalavimą iš Rusijos pusės. Baltarusijos lėktuvai galės gabenti branduolines galvutes, tačiau Maskva ir toliau kontroliuos branduolines atsargas.

„Rusijos Federacija iki liepos 1 d. dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje. Tai tikriausiai atnaujins sekinančias informacines kampanijas dėl galimo branduolinio eskalavimo kare Ukrainoje. 

Rusija jau seniai turi branduolinius ginklus, galinčius pataikyti į bet kurį taikinį. Vis dar labai mažai tikėtina, kad Putinas panaudos branduolinius ginklus Ukrainoje ar kur kitur“, – pažymėjo ISW analitikai.

Rusijos branduolinių pajėgų dislokavimui Baltarusijoje reikės sukurti reikšmingą karinę infrastruktūrą ir suteikti galimybę Rusijos vadovybei kontroliuoti Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų dalinius. Tai tik dar labiau padidins Baltarusijos priklausomybę nuo Rusijos.

„Kremlius tikriausiai pasinaudos šiais reikalavimais toliau integruodamas Baltarusiją į Rusijos saugumo sferą“, – apibendrino analitikai.

Antradienį Rusijos ir Baltarusijos gynybos ministerijų vadovai Sergejus Šoigu ir Viktoras Chreninas Minske pasirašė susitarimą dėl taktinio branduolinio ginklo dislokavimo Baltarusijoje.

11:16 | Siaubingi vaizdai: Rusija atakavo gydymo įstaigą Ukrainoje, yra aukų

Penktadienio rytą rusų karinės pajėgos atakavo gydymo įstaigą Ukrainos Dnipro mieste. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis skelbia apie mažiausiai vieną žuvusį žmogų ir 15 sužeistųjų.

Dnipropetrovsko karinės administracijos vadas Sergejus Lysakas „Telegram“ pranešė apie mieste penktadienį nuaidėjusius sprogimus.

„Dnipre nuaidėjo sprogimai. Mieste ir regione paskelbtas oro pavojaus signalas“, – rašė jis.

Vėliau paaiškėjo, kad per išpuolį pataikyta į miesto medicinos įstaigą, esama sužeistųjų.

Į išpuolį sureagavo ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

„Rusijos teroristai dar kartą patvirtina savo kovotojų prieš viską, kas humaniška ir sąžininga, statusą.

Raketos išpuolis klinikoje Dnipro mieste. Šiuo metu žinoma, kad vienas žmogus žuvo ir 15 buvo sužeista. Apšaudymo padariniai likviduojami, o aukos gelbėjamos. Suteikiama visa reikalinga pagalba. Užuojauta velionio šeimai“, – „Telegram“ rašė V. Zelenskis.

10:29 | Buvusį Putino žentą „purto“ Nyderlandų teisėsauga

Nyderlandų prokuratūra areštavo žemės sklypą Amsterdamo priemiestyje, kuris priklauso Jorritui Faassenasui – buvusiam Vladimiro Putino dukters Marijos Voroncovos vyrui, skelbiama „Projekt“ tyrime.

09:53 | Kyjivas atrėmė Rusijos oro atakas – Ukrainos pareigūnai

Rusijos pajėgos naktį surengė oro atakų prieš Kyjivą, penktadienį pranešė Ukrainos sostinės kariuomenės pareigūnai ir pridūrė, kad visos raketos ir dronai buvo perimti ir sunaikinti.

Ukrainos oro gynyba sėkmingai perėmė 23 Irane pagamintus dronus kamikadzes „Shahed“, du žvalgybinius dronus ir 10 sparnuotųjų raketų, teigiama pranešime.

„Dar viena oro ataka prieš Kyjivą, 13-oji iš eilės nuo gegužės pradžios! Ir, kaip visada, naktį“, – savo „Telegram“ paskyroje pranešė miesto karinė administracija.

Ji teigė, kad strateginiai bombonešiai Tu-95MS iš Kaspijos jūros regiono į miestą paleido sparnuotąsias raketas.

„Pirminiais duomenimis, visi priešo taikiniai Kyjivo oro erdvėje buvo aptikti ir sunaikinti“, – priduriama pranešime.

Ukrainos pareigūnai praneša, kad per naktinį apšaudymą Kyjive, Dnipre ir Charkivo srityje buvo apgadinti civiliniai objektai

09:05 | Rusai praneša apie sprogimus

Rusakalbis „Telegram“ kanalas „Baza“ skelbia, kad penktadienio naktį Rusijos Krasnodaro miesto centrą sudrebino du stiprūs sprogimai. Krasnodaro gyventojai teigia, kad apie 4 valandą ryto virš miesto centro pasigirdo mažiausiai du stiprūs sprogimai.

„Bazos“ duomenimis, mieste suveikė oro gynybos pajėgos, kai jam esą smogė bepiločiai orlaiviai. „Baza“ cituoja liudininkus, kurie prieš sprogimus esą girdėjo garsą, panašų į skrendančio bepiločio orlaivio.

Operatyvinis štabas oficialiai patvirtino incidentą Krasnodare. Remiantis oficialia informacija, sprogimas įvyko 4.17 val. vietos laiku. Per sprogimą niekas nenukentėjo, bet buvo apgadinti šalia sprogimo vietos esantys pastatai.

Šiuo metu įvykio vietoje dirba saugumo pajėgos.

Tai ne pirmas kartas pastaruoju metu, kai Rusijos miestai praneša buvę apšaudyti bepiločiais orlaiviais.

08:18 | Ukraina smogė unikaliam Rusijos laivui Juodojoje jūroje – paviešino smūgio akimirkos vaizdo įrašą

Ukrainos gynybos ministerija patvirtino informaciją apie Ukrainos droną, kuris trečiadienį smogė Rusijos laivui „Ivanui Chursui“.

„Kai Rusijos žvalgybos laivas „Ivanas Chursas“ sutiko Ukrainos droną. Tikrai, tobula pora!“ – žinutėje „Twitter“ skelbia ministerija, pasidalindama smūgio vaizdo įrašu.

07:38 | Rusija atakavo Ukrainą raketomis ir dronais

Penktadienio naktį Rusijos karinės pajėgos atakavo Ukrainos Dnipropetrovsko sritį raketomis ir bepiločiais orlaiviais.

Pasak srities karinės administracijos vado Serhijaus Lysako, Dnipro mieste buvo apgadinti du namai ir automobilis. Degė dvi privačios įmonės. Virš regiono buvo numuštos 5 sparnuotosios raketos ir 6 iranietiški dronai-kamikadzės.

„Rusijos puolimo pasekmės galėjo būti daug blogesnės, jei ne mūsų neįtikėtina oro gynyba“, – pridūrė jis.

06:58 | Scholzas teigia tinkamu laiku ketinantis vėl pasikalbėti su Putinu

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas teigia tinkamu laiku ketinantis vėl pasikalbėti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, taip iškeldamas perspektyvą atnaujinti ryšius po to, kai po Maskvos karo Ukrainoje pradžios santykiai beveik visiškai nutrūko.

„Mano paskutinis pokalbis telefonu buvo prieš kurį laiką, – penktadienį paskelbtame interviu laikraščiui „Koelner Stadt-Anzeiger“ sakė O. Scholzas. – Bet tinkamu laiku aš planuoju vėl pasikalbėti su Putinu.“

Paskutinį kartą vadovai telefonu kalbėjosi gruodžio pradžioje.

Svarbiausi ketvirtadienio įvykiai

► Ukrainiečių ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimas jau prasidėjo, Italijos žiniasklaidai ketvirtadienį sakė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychaila Podoliakas.

► Rusijos karinės samdinių bendrovės „Wagner“ vadovas ketvirtadienį pareiškė, kad jo vadovaujamos pajėgos pradėjo perduoti Ukrainos rytuose esančio Bachmuto kontrolę rusų kariuomenei.

► Rusų gynybos ministras Sergejus Šoigu ir baltarusių gynybos ministras Viktaras Chreninas pasirašė dokumentus dėl Rusijos nestrateginių branduolinių ginklų dislokavimo Baltarusijoje.

► Japonijos naikintuvai ketvirtadienį buvo pakilę lydėti rusų žvalgybinės informacijos rinkimo lėktuvų, pasirodžiusių prie šalies krantų, pranešė japonų štabų vadų komitetas.

► Maskva ketvirtadienį paskelbė išvaranti penkis Švedijos diplomatus ir uždaranti Rusijos generalinį konsulatą Geteborge bei švedų diplomatinę misiją Sankt Peterburge.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų