REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
19
Berdiansko mieste nugriaudėjo sprogimai (nuotr. Telegram)

UNIAN skelbia, kad Zaporižio srityje ketvirtadienį vėlai vakare nugriaudėjo virtinė galingų sprogimų.

19

UNIAN skelbia, kad Zaporižio srityje ketvirtadienį vėlai vakare nugriaudėjo virtinė galingų sprogimų.

REKLAMA

Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:

23:58 | V. Zelenskis: vanduo užliejo kuro, cheminių medžiagų, trąšų sandėlius

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį teigė, kad Kachovkos užtvankos susprogdinimas – tai katastrofa, kurią sukėlė Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino įsakymai, o situacija išlieka „ekstremaliai sudėtinga“.

„Ukrainska Pravda“ rašo, kad Rusijai susprogdinus užtvanką, dabar situaciją dar labiau pablogėjo, nes dešimtyje gyvenviečių, kurios šiuo metu yra okupuotos, rusai nevykdo gyventojų evakuacijos.

„Žmonės antrą dieną yra ant stogų, įkalinti dėl užplūdusio vandens, be geriamojo vandens, maisto, medicininės priežiūros. Kiek mirusių ar sužeistų ten šiuo metu yra, mes kol kas nežinome“, – kalbėjo prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA

V. Zelenskis taip pat pridūrė, kad rusams susprogdinus užtvanką, vanduo užliejo kuro, cheminių medžiagų, trąšų sandėlius, juodligės kapinynus, tačiau kokia situacija ten yra šiuo metu, neįmanoma pasakyti, kadangi rusų kariai yra okupavę Ukrainos teritoriją.

REKLAMA

Be to, pažymima, kad ten nebuvo centralizuotos kanalizacijos, tad visos nuotekos pateko tiesiog į vandenį.

23:27 | Berdiansko mieste nugriaudėjo sprogimai

Berdiansko mieste, esančiame Zaporižios srityje, ketvirtadienį vakare nugriaudėjo virtinė sprogimų, rašo UNIAN. 

Socialiniame tinkle „Telegram“ taip pat pat pradėjo plisti atskiri vaizdo įrašai bei nuotraukose, kuriose matyti gaisro židinys.

Šiuo metu Berdiansko miestą yra okupavę Rusijos kariuomenė.

22:01 | A. Anušauskas: buvęs NATO vadovas spekuliuoja dėl Baltijos šalių karių siuntimo į Ukrainą

REKLAMA
REKLAMA

 Buvusio NATO vadovo Anderso Fogho Rasmusseno teiginius, kad Kyjivui nesuteikus aiškių narystės perspektyvų, Lenkija ir Baltijos šalys galėtų pačios siųsti karius į Ukrainą, krašto apsaugos ministras vadina spekuliacijomis.

„(Vertinu – BNS) kaip spekuliaciją. Deja, bet taip. Iš tikrųjų NATO valstybės, ne visos, bet absoliuti dauguma yra sutarusios teikti visokeriopą pagalbą Ukrainai, tai yra, ukrainiečiai kariauja, naudoja Vakarų ginkluotę, Vakarų amuniciją, bet Ukraina šiuo metu, deja, nėra NATO valstybė“, – lrt sakė Arvydas Anušauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, paramą ir toliau numatoma teikti „tol, kol Ukraina laimės“.

„Tačiau spekuliuoti NATO įsitraukimu, manyčiau, juo labiau buvusiam generaliniam sekretoriui, tikrai nederėtų“, – pridūrė jis.

2009–2014 metais Aljansui vadovavęs A. Foghas Rasmussenas, pastaruoju metu taip pat ėjęs Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjo pareigas, savo turo po Europą ir JAV metu prieš Vilniaus NATO viršūnių susitikimą pareiškė, jog jei NATO Vilniuje nepavyks sutarti dėl aiškaus kelio Ukrainai link narystės, „yra aiški galimybė, kai kurios šalys gali imtis individualių veiksmų“.

REKLAMA

„Žinome didelį Lenkijos įsitraukimą tiekiant konkrečią paramą Ukrainai. Ir aš neatmesčiau galimybės, kad Lenkija įsitrauktų dar labiau šiame kontekste nacionaliniu pagrindu, ir ja pasektų Baltijos šalys, galbūt įtraukiant galimybę siųsti karius“, – sakė jis.

Pernai rugsėjį Rusijai oficialiai aneksavus keturis okupuotus Ukrainos regionus, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė prašymą priimti šalį į NATO taikant spartesnę procedūrą. Ukrainiečiai tikisi aiškesnių žinių dėl narystės Aljanse perspektyvų per liepos 11–12 dienomis Vilniuje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą.

REKLAMA

21:48 | Ukraina: Rusija gali ryžtis įvykdyti naują teroristinę ataką

Antradienį susprogdinus Kachovkos užtvanką Rusijos kontroliuojamoje Pietų Ukrainos dalyje, vanduo užtvindė dešimtis kaimų ir dalį netoliese esančio miesto bei sukėlė nuogąstavimų dėl humanitarinės katastrofos. Tuo metu Ukrainos žvalgyba skelbia, kad Rusija gali ryžtis įvykdyti dar vieną teroristinį aktą.

„Ukrainska Pravda“, remdamasi Ukrainos žvalgybos atstovų teigimu, rašo, kad naujas teroristinis aktas gali būti susijęs su dujų tiekimo sistemų pažeidimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos energetikos ministerijos atstovai buvo informuoti apie gerokai sumažėjusį slėgį pagrindinių dujų kompresorinėse, kuriomis naudojantis Rusija tiekia gamtines dujas Europai per Ukrainos teritoriją.

Ukrainos žvalgybos teigimu, tokie pavojingi Rusijos „juokeliai“, susiję su slėgių skirtumais, gali reikšti pasirengimą naujai teroristinei atakai, mat gali būti siekiama pažeisti pagrindines dujotiekių atkarpas ar kitą svarbią dujotiekio infrastruktūrą Rusijos Federacijos teritorijoje.

REKLAMA

Pastebima, kad tokiu būdu Kremlius sukurtų naują propagandinį naratyvą, pagal kurį dėl įvykusių galimų incidentų būtų kaltinama Ukraina.

Be to, manoma, kad tokiu būdu Rusija gali siekti pabloginti dabartinius Ukrainos santykius su Vakarų partneriais, taip pat nukreipti dėmesį nuo Kachovkos užtvankos susprogdinimo įvykių. 

20:41 | Ukrainoje aidi oro pavojaus sirenos

Visoje Ukrainos teritorijoje paskelbtas oro pavojus, pranešė UNIAN.

Socialiniame tinkle „Telegram“ taip pat paviešintas vaizdo įrašas, kuriame, kaip rašo UNIAN, užfiksuota virš Odesos praskriejanti raketa.

REKLAMA

20:26 | Švedija teigia apmokiusi Ukrainos karius naudotis vikšrinėmis kovos mašinomis

Švedija ketvirtadienį pareiškė, kad ji apmokė Ukrainos karius naudotis 50 vikšrinių kovos mašinų CV90, kurias ji padovanojo Kyjivui. 

Tačiau Stokholmas nenurodė, kokį skaičių ukrainiečių karių apmokė.

„Saugumo sumetimais šiuo metu neatskleisime išsamios informacijos apie mokymų apimtį ar trukmę“, -  naujienų agentūrai AFP sakė Švedijos ginkluotųjų pajėgų atstovė spaudai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Švedijos naujienų agentūros TT duomenimis, per pastaruosius kelis mėnesius keturios vikšrinių kovos mašinų kuopos buvo apmokytos slaptose šalies vietose.

Įvairiose šalyse skiriasi apmokomų kuopų dydis, jos gali turėti nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų karių.

Šių metų pradžioje Švedija pranešė, kad į Ukrainą siųs 50 savo vikšrinių kovos mašinų. 

Ukrainos pajėgų teigimu, į šalį atsiųstas būtent toks modelis – CV9040C su 40 mm automatine patranka, galinčia nusitaikyti į sraigtasparnį už keturių kilometrų. 

REKLAMA

Švedija taip pat įsipareigojo Kyjivui atsiųsti mobiliąją artilerijos sistemą „Archer“ ir prieštankines raketas NLAW.

Anksčiau Skandinavijos šalis nurodė, kad artimiausiu metu Kyjivui atsiųs apie 10 tankų „Leopard 2“ ir priešlėktuvinių raketų sistemų IRIS-T ir HAWK.

Netrukus po to, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, Švedija sulaužė savo doktriną netiekti ginklų kariaujančioms šalims ir pažadėjo tūkstančius prieštankinių ginklų AT4.

Stokholmas taip pat pažadėjo Ukrainai 16,9 mlrd. Švedijos kronų (1,45 mlrd. eurų) vertės karinės pagalbos.

REKLAMA

19:50 | O Syrskis: šalies gynėjai Bachmuto kryptimi veržiasi tolyn

Ukrainos sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis skelbia, kad šalies gynėjai sėkmingai veržiasi tolyn Bachmuto kryptimi.

Kaip rašo UNIAN, O. Syrskis šią žinią pranešė socialinio tinklo „Telegram“ paskyroje.

„Gynybos pajėgos parodė pažangą ir tęsią [puolimą] toliau. Gynybinė operacija tęsiasi, priešas [rusų kariai] bando sustabdyti mūsų pajėgas, tačiau jie sulaukia smūgių į dantis“, – rašė O. Syrskis.

REKLAMA
REKLAMA

19:38 | Ukrainos Kachovkos užtvankos rezervuaras nebegali tiekti vandens Zaporižios AE

Ukrainos pietuose esančios sugriautos Kachovkos užtvankos rezervuaras nebegali tiekti vandens Zaporižios atominės elektrinės reaktoriams aušinti, ketvirtadienį pranešė užtvankos operatorius.

Ukrainos energetikos bendrovės „Ukrhydroenergo“ generalinis direktorius Ihoris Syrota teigė, kad šiuo metu vandens lygis yra žemiau kritinės 12,7 m ribos. Tai reiškia, kad Kachovkos užtvankos rezervuaras nebegali aprūpinti Zaporižios atominės elektrinės tvenkinių, naudojamų elektrinei aušinti.

18:43 | JAV žiniasklaida skelbia, kad Ukraina pradėjo kontrpuolimą

UNIAN skelbia, kad Zaporižios srityje, Berdiansko mieste, kurį šiuo metu yra okupavę rusai, ketvirtadienį nugriaudėjo galingi sprogimai.

Taip pat socialiniame tinkle „Telegram“ paviešinti atskiri vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuotas kilęs gaisras.

Kaip teigė Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hana Maliar prakalbo apie situaciją Zaporižios regione, Orichivo mieste, kur Ukrainos ginkluotosios pajėgos, anot Rusijos teiginių, vykdo kontrpuolimą.

Pasak Ukrianos atstovės, šios srityje šalies ginkluotosios pajėgos privertė rusų okupantus pereiti prie gynybos. Tuo metu Bachmuto kryptimi rusų okupantai, pasak H. Maliar, bandė vykdyti puolimo operaciją, tačiau ji nebuvo sėkminga, o šioje teritorijoje ir toliau verda aršios kovos.

REKLAMA

Savo ruožtu „The Washington Post“ patikino, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos jau pradėjo vykdyti kontrpuolimą, o anonimiškumą išlaikę 4 karinę tarnybą atliekantys asmenys apibūdino įvykių raidą. 

„Ukrainos kariai, įskaitant specializuotus smogiamuosius dalinius, kurie yra apginkluoti vakarietiškais ginklais ir buvo apmokyti NATO naudojamų karinių taktikų, trečiadienio vakarą sustiprino atakas prieš priešakines pozicijas, esančias šalies pietryčiuose“, – teigė anonimiškumą išlaikę asmenys.

Taip pat nurodoma, kad Zaporižės srityje Ukrainos ginkluotosios pajėgos gali pralaužti „sausumos tiltą“ tarp Rusijos Federacijos teritorijos ir laikinai okupuoto Krymo.

Be to, pažymima, kad jei puolimo operacija pasiseks, Ukrainos kariuomenė gali nutraukti pagrindines Rusijos Federacijos tiekimo linijas ir bandyti deokupuoti Melitopolio, Melitopolio ir Enerhodaro miestus. Būtent pastarajame mieste yra Zaporižės atominė elektrinė.

Ukrainos pajėgų atstovas Valerijus Šeršenas savo ruožtu taip pat patvirtino, kad Zaporižios srityje prasidėjo intensyvūs mūšiai, tačiau jis šių karinių veiksmų nevadina kontrpuolimo pradžia.

17:39 | „Dėl nieko nesigailiu, tai pasakysiu teismui“

Maskvoje ketvirtadienį prasidėjo „Memorial“ vadovų Olego Orlovo teismas dėl kaltinimų kariuomenės diskreditavimu, pagal kuriuos jam gali būti skirta laisvės atėmimo iki penkerių metų bausmė.

REKLAMA

Apie teismo proceso – dar vieno prieš Rusijos pilietinės visuomenės veikėjus – pradžią iš Maskvos Golovino rajono teismo salės pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

„Viskas bus gerai“, – nurodė O. Orlovas, iškėlęs kumštį į viršų ir rodydamas žurnalistams Aleksandro Baunovo knygą „Režimo pabaiga“ apie Europos diktatūrų žlugimą.

Į teismo posėdį kartu su juo atvyko Nobelio taikos premijos laureatas Dmitrijus Muratovas, kuris prisijungė prie jo gynėjų grupės.

Teismo proceso išvakarėse duodamas interviu naujienų agentūrai AFP O. Orlovas sakė, kad jo gynėjų komanda ketina kovoti su absurdiškais kaltinimais.

Jis yra kaltinamas Rusijos pajėgų diskreditavimu dėl piketų prieš Maskvos invaziją į Ukrainą ir dėl Prancūzijos leidinyje „Mediapart“ išspausdinto teksto pavadinimu „Jie norėjo fašizmo, jie jį gavo“.

Jis nurodė, kad savo nuomonės nepakeitė, tačiau neturi iliuzijų dėl teismo proceso baigties.

„Kai kurie gali sau sakyti, kad geriau tylėti. Tačiau visas mano ankstesnis gyvenimas ir mano padėtis mane įpareigojo netylėti“, – AFP teigė O. Orlovas.

„Nuosprendis bus apkaltinamasis, niekas tuo neabejoja“, – teigė jis ir svarstė, koks griežtas bus nuosprendis.

„Dėl nieko nesigailiu, tai pasakysiu teismui“, – pareiškė O. Orlovas. 

Jo vadovaujama organizacija tapo vienu iš svarbiausių pilietinės visuomenės ramsčių, rūpindamasi komunistinių represijų aukų atminimo išsaugojimu ir vykdydama kampaniją prieš žmogaus teisių pažeidimus prezidento Vladimiro Putino valdomoje Rusijoje.

REKLAMA

Ji buvo išformuota 2021 metais, likus vos keliems mėnesiams iki Maskvos plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios. 

Šių metų kovą „Memorial“ darbuotojai buvo apkaltinti nacizmo reabilitavimu.

Nuo invazijos pradžios Rusijos vyriausybė sustiprino represijas prieš kritiškai nusiteikusius asmenis, priimdama daugybę teisės aktų, įskaitant įstatymus, draudžiančius diskredituoti kariuomenę.

16:48 | Rusija teigia atrėmusi Ukrainos pajėgų puolimą Zaporižios srityje

Rusija ketvirtadienį paskelbė, kad po dvi valandas trukusių kovų jie neva atrėmė ukrainiečių pajėgų puolimą Ukrainos pietinėje Zaporižios srityje. 

Teigiama, kad kovose dalyvavo apie 1 500 karių. 

„Šiandien 1 val. 30 min. vietos (ir Lietuvos) laiku Zaporižios rajone... bandyta pralaužti mūsų gynybą, – sakė rusų gynybos ministras Sergejus Šoigu. 

„Priešas buvo sustabdytas ir po didelių nuostolių atsitraukė“, – teigė jis. 

16:25 | Maskvoje prasidėjo vieno „Memorial“ vadovų teismas dėl kritikos invazijai į Ukrainą

Maskvoje ketvirtadienį prasidėjo vieno iš žmogaus teisių organizacijos „Memorial“ vadovų Olego Orlovo teismas dėl kaltinimų kariuomenės diskreditavimu, pagal kuriuos jam gali būti skirta laisvės atėmimo iki penkerių metų bausmė.

REKLAMA

Apie teismo proceso – dar vieno prieš Rusijos pilietinės visuomenės veikėjus – pradžią iš Maskvos Golovino rajono teismo salės pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

15:47 | Rusai apšaudė nuo potvynio gelbėjamus žmones Chersone

Rusijos pajėgos apšaudė potvynio kamuojamą Chersoną, taikytasi į vietas, kur gelbėtojai gabeno nukentėjusius nuo potvynio aplinkinių rajonų gyventojus.

Vaizdo įrašuose matyti, kad sprogmenys pataiko ne tik į uosta, kuriame išlaipinami nuo potvynio nukentėję žmonės, bet ir į aplinkinius gyvenamuosius namus. Apšaudyti ir gelbėjimo operaciją stebėję užsienio šalių žurnalistai.

15:06 | Rusai apšaudė mokyklą su evakuojamais žmonėmis

Rusijos pajėgos apšaudė mokyklą laikinai okupuotame Chersono srities Oleškų mieste, kur rinkosi apsemtų namų gyventojai.

Apie tai „Telegram“ pranešė Oleškų meras Jevhenas Ryščukas: „Orkai ką tik apšaudė 2-osios mokyklos pastatą, kur rinkosi žmonės iš užlietų namų“.

14:36 | Rusijos pajėgos apšaudė Chersoną

Chersono srities karinės administracijos vadovas Oleksandras Prokudinas pranešė, kad Rusijos okupantai ketvirtadienio popietę apšaudė Chersoną.

„Rusai apšaudo Chersoną. Jie taikosi į pakrantės rajonus ir centrinę miesto dalį“, – „Telegram“ rašo O. Prokudinas.

REKLAMA

Pažymėtina, kad šiuo metu vyksta Chersono gyventojų evakuacija iš apsemtų teritorijų.

Ketvirtadienį prezidentas Volodymyras Zelenskis atvyko į Chersono sritį, kur rusų okupantai susprogdino Kachovkos hidroelektrinę ir užtvindė dešimtis gyvenviečių.

14:05 | Bužinskis ragina sunaikinti Kyjivo hidroelektrinę

Viename iš Rusijos kanalų pasisakęs profesorius, atsargos generolas Jevgenijus Bužinskis pareiškė, kad rusai, keršydami Ukrainai už susprogdintą Kachovkos hidroelektrinę, turėtų sunaikinti Kyjivo hidroelektrinę, rašo „Focus“.

Rusai kaltina ukrainiečius dėl tragedijos Kachovkoje, nors ir patys ukrainiečiai, ir tarptautinė bendruomenė bei Vakarų pasaulio lyderiai neabejoja, kad patys rusai sunaikino Kachovkos hidroelektrinę.

„Gal verta pažvelgti į šios kaskados pradžią, Kyjivo hidroelektrinę? Čia yra gražus rezervuaras, tiesiai virš Kyjivo, 4 kubiniai kilometrai vandens. Aš apie tai pagalvočiau“, – sakė vienas iš laidos svečių, J. Bužinskis.

Į laidos vedėjos patikslinantį klausimą, ką pasieks Rusija, sunaikinusi Kyjivo hidroelekrinės užtvanką, svečias atsakė: „Tam, kad parodytume, reikia atsakyti už Šebekiną“. 

Rusijos Belgorodo srities miestas Šebekinas pastaruoju metu patyrė ne vieną rusų partizanų, kovojančių prieš Rusijos diktatą, išpuolį.

REKLAMA

13:40 | Ukraina teigia, kad per Rusijos smūgį žuvo senelis, tėvas ir anūkas

Policija ketvirtadienį pranešė, kad per Rusijos apšaudymą Rytų Ukrainoje žuvo trys vienos šeimos kartos – senelis, tėvas ir anūkas.

„Rusijos kariai artilerijos ugnimi apšaudė Ukrainsko gyvenamąjį sektorių. Žuvo ketverių metų berniukas, jo tėvas ir senelis“, – socialiniame tinkle pranešė policija ir pridūrė, kad dar keturi vaikai nuo 3 iki 13 metų ir suaugęs žmogus buvo sužeisti.

13:17 | Rusų kariuomenės papulkininkis: „Wagner“ pavogė iš mūsų du tankus T-80, grobė ir prievartavo karius

Rusijos kariuomenės papulkininkis Romanas Vinivitinas, išgarsėjęs tuo, kad jį paėmė į nelaisvę pačių rusų samdinių bendrovės „Wagner“ kariai, išplatino vaizdo įrašą, kuriame pasakojo, kad J. Prigožino žmonės jį mušė, kankino, o prieš tai pavogė iš kariuomenės du tankus.

12:53 | Ukraina: po Kachovkos užtvankos griūties užtvindyta 600 kvadratinių kilometrų teritorija

Ukrainos pietuose Kachovkos užtvankos griūties sukeltas potvynis apima 600 kvadratinių kilometrų teritoriją Kyjivo kontroliuojamame dešiniajame Dnipro upės krante ir Rusijos okupuotame kairiajame krante, ketvirtadienį pranešė regiono gubernatorius.

REKLAMA

„Vidutinis potvynio lygis yra 5,61 metro. 600 kvadratinių kilometrų ploto Chersono srities teritorija yra apsemta vandens... 32 proc. yra dešiniajame krante, o 68 proc. – kairiajame krante“, – socialinėje žiniasklaidoje pranešė Chersono srities gubernatorius Oleksandras Prokudinas.

Jis nurodė, kad nepaisant pavojaus ir intensyvaus Rusijos apšaudymo, evakuacija iš užtvindytos teritorijos tęsiasi.

12:19 | ISW: rusai priversti mesti rezervą į Bachmutą

Naujausioje savo ataskaitoje JAV Karo studijų institutas (ISW) skelbia, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos vykdo puolimo operacijas Bachmuto kryptimi. 

Kaip pastebi analitikai, Ukrainos gynybos ministerija paskelbė apie perėjimą nuo gynybinių operacijų prie puolimo, taip pat apie 200–1000 metrų proveržį įvairiose fronto srityse Bachmuto apylinkėse.

Savo ruožtu Rusijos kariai pranešė apie Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontratakas Kliščivkos, Orihovo-Vasylivkos, Berchivkos ir Jakovlivkos gyvenviečių apylinkėse. Pasak Ukrainos gynybos viceministrės Hannos Maliar, rusai meta savo karių atsargas į Bachmutą, kad užtikrintų gilią ešeloninę gynybą.

ISW ataskaitoje taip pat teigiama, kad Rusijos pajėgos tęsė ribotas sausumos atakas Avdijivkos-Donecko linijoje. Ukrainos generalinio štabo teigimu, okupantai Avdijivkos kryptimi vykdė bergždžias puolimo operacijas.

11:40 | V. Zelenskis giria pagalbos pastangas Chersono srityje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį gyrė gelbėtojų ir savanorių pastangas Chersono srityje toliau evakuojant gyventojus iš rajonų, užlietų griuvus Rusijos kontroliuojamoje Pietų Ukrainos dalyje esančiai užtvankai.

Jis sakė apsilankęs ten, kur žmonės evakuojami iš užlietų rajonų. „Mūsų užduotis yra apsaugoti gyvybes ir kuo labiau padėti žmonėms. Dėkoju gelbėtojams ir savanoriams! Dėkoju visiems, dalyvaujantiems šiame darbe!“ – kalbėjo V. Zelenskis.

11:12 | V. Zelenskis lankosi užtvindytoje Chersono srityje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį apsilankė potvynio paveiktoje pietinėje Chersono srityje, tęsiantis evakuacijai po to, kai prie fronto linijos, Rusijos okupuotoje Pietų Ukrainos dalyje, buvo sugriauta didelė užtvanka.

V. Zelenskis sakė, kad surengė darbinę kelionę į Chersono sritį, kur aptarė gyventojų evakuaciją iš galimų potvynių zonų, užtvankos sprogimo sukeltos avarinės situacijos likvidavimą ir gyvybiškai svarbios pagalbos užlietose teritorijose organizavimą.

10:40 | V. Zelenskis neigia, kad už „Nord Stream“ sprogimų stovi Ukraina

Kyjivas nieko nežinojo apie planą susprogdinti dujotiekius „Nord Stream“, trečiadienį pareiškė prezidentas Volodymyras Zelenskis, vėl pasigirdus spėlionėms, kad už sprogimų stovi Ukraina.

Kaip prezidentas jis turi galią duoti įsakymus, sakė V. Zelenskis Vokietijos dienraščiui „Bild“.

„Nieko panašaus nepadariau. Niekada nebūčiau taip pasielgęs“, – sakė jis. Jo žodžius vertė vokiečių vertėjas.

„Manau, kad mūsų kariuomenė ir žvalgybos tarnybos nieko panašaus nepadarė“, – tvirtino V. Zelenskis ir pridūrė, kad norėtų pamatyti įrodymus.

„Šimtu procentų apie tai nieko nežinome“, – sakė jis.

10:22 | Rusų kontroliuojamame Luhanske nugriaudėjo keturi galingi sprogimai

Rusijos okupuotame Luhanske pasigirdo keli galingi sprogimai. Prieš tai liudininkai skelbė matę atskriejančias raketas, o vėliau pasirodė ir vaizdo įrašai, kuriuose matyti galingo sprogimo padariniai.

UNIAN skelbiama, kad Luhansko mikrorajone Gorodok matyti į dangų kylančių dūmų stulpas.

09:46 | „Ukrainietis vedė savo močiutę, siekdamas išvengti mobilizacijos“: rusai platina melagieną 

Rusijos žiniasklaidoje ir „Telegram“ kanaluose išplito naujiena apie tariamai Vinycioje savo antros eilės 79-metę vedusį 22-ejų jaunuolį, kad galėtų išvengti mobilizacijos. Iš tiesų ši istorija įvyko dar 2017-aisiais, tuomet Ukrainoje dar nebuvo mobilizacijos.

08:58 | Zelenskis nusivylė tarptautinėmis organizacijomis

Interviu Vokietijos leidiniui BILD Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad yra šokiruotas tuo, kiek mažai Jungtinių Tautų ar Raudonojo Kryžiaus dėmesio sulaukė su Kachovkos hidroelektrinės sprogimu susidūrusi Ukraina.

V. Zelenskis atkreipė dėmesį į tai, kad Ukrainoje dabar vyksta tragedija – katastrofa aplinkai ir žmonėms, kai žmonės nuo užlietų namų stogų gali stebėti pro šalį plaukiančius nuskendusius žmones.

„Žuvo žmonės ir gyvūnai. Nuo apsemtų namų stogų žmonės mato pro šalį plaukiančius nuskendusius žmones. Tai matyti iš kitos pusės. Iš užimtos Chersono srities dalies labai sunku išgabenti žmones“, – sakė V. Zelenskis.

Ukrainos prezidentas pabrėžė, kad dėl šios tragedijos kalti tik Rusiją ir laikinai dalį Chersono valdantys žmonės: „Jie bijo, kad mes pradėsime kontrpuolimą šia kryptimi ir nori apsunkinti mūsų teritorijų išlaisvinimą“, – toliau kalbėjo V. Zelenskis.

08:23 | Rusų nuostoliai

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios daugiau nei 212 tūkst. rusų karių, 730 iš jų – per praėjusią parą.

Kaip skelbia generalinis štabas, per praėjusią parą Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino 18 rusų tankų, 16 šarvuočių, 28 artilerijos sistemas, vieną daugkartinio paleidimo raketų sistemą, tris oro gynybos sistemas, 15 bepiločių orlaivių, 35 mašinas ir aštuonis specialiosios įrangos vienetus.

07:43 | Ukraina skelbia apie pirmąsias Kachovkos tragedijos aukas: nuskendo trys žmonės

Susprogdinus Kachovkos hidroelektrinę ir užtvinus aplinkinėms gyvenvietėms, laikinai okupuotame Chersono Oleškų mieste žuvo trys žmonės.

Apie tai „Facebook“ pirmiausiai paskelbė Oleškų meras Jevhenas Riščukas: „Deja, yra pirmųjų pranešimų apie potvynių aukas“.

Vėliau meras pridūrė, kad žuvo trys žmonės. Mero teigimu, užtvindyta 90 proc. miestų, o vandens lygis kai kuriose gatvėse siekia tris metrus.

07:02 | Baltieji rūmai: J. Bidenas priims NATO vadovą birželio 12 dieną vyksiančiose derybose

Likus mėnesiui iki karinio aljanso aukščiausiojo lygio susitikimo, birželio 12 dieną, JAV prezidentas Joe Bidenas priims NATO generalinį sekretorių Jensą Stoltenbergą ir surengs derybas, kurių darbotvarkėje svarbiausias klausimas bus Ukraina, trečiadienį paskelbė Baltieji rūmai.

Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre sakė, kad jie apžvelgs pasirengimą aukščiausiojo lygio susitikimui Lietuvoje ir „aptars sąjungininkų paramą Ukrainai žiauraus Rusijos agresijos karo akivaizdoje“.

Liepos 11–12 dienomis sostinėje Vilniuje vyks NATO vadovų susitikimas.

J. Stoltenbergo, kaip NATO vadovo, įgaliojimai baigsis spalį. Paklausta apie galimą kadencijos pratęsimą, K. Jean-Pierre nenorėjo nieko komentuoti, bet sakė: „Sekretorius atliko puikų darbą... šiuo kritiniu istorijos momentu“.

Baltieji rūmai yra „labai, labai dėkingi už jo vadovavimą“, sakė ji žurnalistams.

Svarbiausi trečiadienio įvykiai

► Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas per pokalbius su Rusijos ir Ukrainos prezidentais pasiūlė sudaryti tarptautinę komisiją Ukrainos Kachovkos užtvankos sugriovimui ištirti.

► Ukrainos pajėgos kovose už Bachmutą perėjo nuo gynybos prie puolimo, trečiadienį platformoje „Telegram“ pranešė šalies gynybos ministro pavaduotoja Hana Maliar. 

► Pietų Ukrainos gyventojai trečiadienį rengėsi antrai potvynio dienai, pareigūnams perspėjus, kad dėl Dnipro upės užtvankos sunaikinimo iš milžiniško rezervuaro toliau plūsta vanduo.

► Pareigūnai pranešė, kad susprogdinus Kachovkos užtvanką Ukrainoje, abiejose Dnipro upės pusėse jau evakuota daugiau kaip 2 700 žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų