REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Karalystės teismas antradienį nurodė, kad vyriausybių paslaptis viešinančios svetainės „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as negali iškart būti išduotas JAV dėl kaltinimų šnipinėjimu.

Jungtinės Karalystės teismas antradienį nurodė, kad vyriausybių paslaptis viešinančios svetainės „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as negali iškart būti išduotas JAV dėl kaltinimų šnipinėjimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Du Aukštojo teismo teisėjai pareiškė, kad leis J. Assange'ui pateikti naują apeliacinį skundą, jei JAV institucijos nepateiks papildomų garantijų, kas su juo bus daroma. Šis sprendimas reiškia, kad daugiau nei dešimtmetį besitęsianti teisinė saga tęsis.

REKLAMA

Pasak teismo, JAV vyriausybės advokatai turi pateikti „pakankamas garantijas“ dėl žodžio laisvės apsaugos ir dėl to, kad J. Assange'ui nebus skirta mirties bausmė, jei jis bus nuteistas.

Kitas posėdis JK teisme bus surengtas gegužę.

52 metų J. Assange'ui Jungtinėse Valstijose gresia teismas dėl kaltinimų šnipinėjimu ir galimai ilga kalėjimo bausmė dėl „WikiLeaks“ paskelbtų slaptų JAV dokumentų, susijusių su karais Afganistane ir Irake.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusį mėnesį du Aukštojo teismo teisėjai Londone per dvi dienas išklausė jo teisininkų bei JAV vyriausybės advokatų pareiškimus ir dabar sprendė, ar patenkinti jo naują apeliaciją dėl ekstradicijos.

Pats J. Assange'as nepasirodė teisme ir dėl ligos nesekė teismo proceso vaizdo ryšiu, tuo metu sakė jo advokatas.

Vašingtonas 2018–2020 metais kelis kartus pateikė kaltinimų Australijos piliečiui J. Assange'ui, kuris 2006-aisiais sukūrė „WikiLeaks“, dėl šimtų tūkstančių slaptų karinių ir diplomatinių bylų apie JAV vadovaujamus karus Irake ir Afganistane paviešinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo to laiko jis kovoja prieš išsiuntimą į Jungtines Valstijas, tačiau keli iš eilės teismo sprendimai buvo jam nepalankūs.

Per dvi dienas trukusius posėdžius vasario mėnesį J. Assange'o advokatai tvirtino, kad JAV kaltinimai yra politiniai ir kad jis persekiojamas „už įprastą žurnalistinę praktiką – įslaptintos informacijos gavimą ir skelbimą“.

Jie taip pat teigė, kad jam gresianti kelių dešimtmečių laisvės atėmimo bausmė yra neproporcinga, ir kaltino Vašingtoną veikiant nesąžiningai ir pažeidžiant ekstradicijos sutartį su Britanija.

REKLAMA

Tačiau JAV vyriausybės advokatai ragino teisėjus Victorią Sharp ir Jeremy Johnsoną atmesti jo argumentus dėl įvairių teisinių priežasčių.

JAV prezidentas Joe Bidenas susidūrė su vidaus ir tarptautiniu spaudimu, kad Virdžinijos federaliniame teisme būtų panaikintas 18 punktų kaltinimas J. Assange'ui, pateiktas jo pirmtako Donaldo Trumpo laikais.

Pagrindinės žiniasklaidos organizacijos, spaudos laisvės gynėjai ir Australijos parlamentas pasmerkė baudžiamąjį persekiojimą pagal 1917 metų Šnipinėjimo įstatymą, kuris niekada nebuvo taikomas dėl įslaptintos informacijos skelbimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų