Vienas JAV Atstovų Rūmų komitetas trečiadienį sumažino sumą, kurios prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) prašė priešraketinio skydo elementams Rytų Europoje dislokuoti, o kai kurie įstatymų leidėjai sakė, kad trūko konsultacijų su sąjungininkėmis NATO ir šios technologijos bandymų.
JAV planą nuo 2012 metų Lenkijoje dislokuoti 10 raketų gaudytuvų, o Čekijoje - radiolokatorių Rusija laiko rimta grėsme jos nacionaliniam saugumui. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas protestuodamas sustabdė dalyvavimą po šaltojo karo sudarytoje sutartyje dėl įprastinės ginkluotės Europoje.
Tačiau G.W.Busho administracija sako, kad šios sistemos reikia Europai ir JAV pajėgoms joje apginti nuo Irano raketų. Amerikos žvalgybininkai sako, kad Iranas iki 2015 metų gali įsigyti tolimesnio nuotolio raketų.
JAV Atstovų Rūmų Ginkluotųjų pajėgų komiteto Strateginių pajėgų pakomitetis vienbalsiai 160-čia mln. dolerių (406 mln. litų) sumažino 310 mln. dolerių sumą, kurios administracija prašė šiai programai 2008 finansiniams metams, prasidėsiantiems spalio 1 dieną.
Pakomitetis išbraukė pinigus, kurių reikia raketinės bazės Lenkijoje statybai pradėti, paaiškino pakomitečio pirmininkė Ellen Tauscher (Elen Taušer).
Finansavimas dar gali būti atkurtas visame Ginkluotųjų pajėgų komitete, visuose Atstovų Rūmuose ar Senate. Kai kurie pakomitečio respublikonai reiškė viltį, kad finansavimas bus atkurtas, bet sakė, kad trečiadienį balsavo už tą įstatymo projektą dėl to, kad juo buvo sumokėta už kitus jų remiamus projektus.
Kalifornijai atstovaujanti demokratė E.Tauscher paneigė, kad įstatymų leidėjai suteikia Rusijai veto dėl priešraketinės gynybos Rytų Europoje, ir sakė, kad jos tikslas buvo kuriam laikui uždelsti šį projektą, kol tęsiasi darbas dėl šios "iš dalies neišbandytos technologijos" ir kol tęsiasi diplomatinės konsultacijos NATO viduje.
"Rusija negali to vetuoti, mes niekada nesuteiksime Rusijai ar kam nors kitam veto (teisės) dėl mūsų nacionalinio saugumo interesų", - žurnalistams sakė E.Tauscher.
Pasak jos, G.W.Busho administracija dar neatliko visų reikalingų parengiamųjų darbų su Rusija ar sąjungininkėmis NATO. Šie dalykai neapgalvoti iki NATO pritarimo ar entuziazmo lygmens, sakė ji.
Anksčiau šią savaitę G.W.Bushas gynė priešraketinės gynybos planą Rytų Europai.
"Mūsų noras, žinoma, yra turėti gynybos sistemą, kuri neleidžia piktavaliams režimams laikyti Vakarų Europą ir/ar Ameriką įkaitais", - sakė jis.