77 metų amžiaus Amy Francis mirė, kai darbo patirties nestokojantis chirurgas per klaidą pašalino ne pacientės inkstą, kaip planuota, o kepenis.
Tai nutiko dar 2010 liepą Karališkojoje Gwent ligoninėje, tačiau ligi šiol netyla kalbos apie šią nelaimę. Garbingo amžiaus moteris neteko daug kraujo, dėl to ją ištiko stiprus širdies smūgis ir ji mirė.
Byla tyrusieji pareigūnai turėjo duomenų, kad Amy Joyce Francis, į pensiją išėjusi buhalterė, ligoninėje laukė operacijos, kurios metu jai turėjo būti pašalintas dešinysis inkstas, apimtas vėžio.
Operacija rinktasi atlikti laparoskopijos technika, siekiant išvengti didelių pjūvių, tikintis, kad moteris lengviau atsigaus ir bus galima greičiau imtis gydyti nuo vėžio antrąjį jos inkstą.
Laparoskopijos technika – tai mažai invazyvus chirurginis metodas, kai pro nedidelį pjūvį pilvo sienoje specialia adata, nepažeidžiant organų, į pilvo ertmę suleidžiama anglies dvideginio dujų. Jos pakelia pilvo sieną nuo viduje esančių organų ir sudaro pakankamą erdvę apžiūrėti organus ir atlikti procedūras. Vėliau pro papildomus 1–2,5 cm pjūvelius į pilvo ertmę įkišama vaizdo kamera ir specialūs chirurginiai instrumentai.
Konsultuojantis urologas, vadovavęs operacijai, Adamas Carteris, teismui pasakojo, kad organo pašalinimas buvo paprasčiausia operacijos dalis, todėl ji buvo patikėta studentei praktikantei, kuri panašaus pobūdžio operaciją atliko pirmą kartą. Tačiau, anot A.Carterio, praktikantė nebuvo tikra dėl savo veiksmų, todėl operaciją vėl perėmė jis pats. Pasak chirurgo, tikėtina, kad smulkiais instrumentais judinant organą buvo pažeista membrana, sauganti kepenis.
Tuomet, kaip įprasta tokiose operacijose, instrumentais buvo stipriai trūktelėtas organas, manant, kad šalinamas inkstas. Anesteziologas išsyk pranešė apie kritusį kraujospūdį. Tą akimirką gydytojas Carteris ir susiprato pašalinęs ne tą organą – kepenis.
Bandant išgelbėti pacientę buvo pakviesti dar du chirurgai, tačiau jų pastangos buvo nesėkmingos. Manoma, kad dėl įtrūkimo apsauginėje membranoje, kepenys pasislinko ir dėl šios priežasties chirurgas jas supainiojo su inkstais. Anot gyd. Carterio, vienintelis teigiamas šios nepavykusios operacijos rezultatas – kiek patobulintas operacijos metodas.
Iki nesėkmingojo atvejo, gyd. Carteris panašią operaciją yra atlikęs 20 kartų, visi jie buvo sėkmingi. Poniai A. J. Francis atliktos operacijos eigą ir rezultatus išanalizavo nacionalinė chirurgų komisija, ir visi jie patvirtino, kad priemonės, kurių imtasi siekiant išgelbėti pacientę, buvo teisingos ir savalaikės.
Parengta pagal www.bbc.co.uk