Kreipdamasis į didžiulę šalininkų minią mieste, kuris laikomas Brazilijos ekonominiu centru, J. Bolsonaro dar kartą paneigė kaltinimus, kad rengė perversmą siekdamas likti valdžioje po pralaimėtų 2022 metų spalio rinkimų.
„Kas yra perversmas? Tankai gatvėse, ginklai, sąmokslas. Brazilijoje nieko iš to neįvyko“, – sakė J. Bolsonaro, kurio pasą konfiskavo policija, kol jo ir jo artimiausios aplinkos atžvilgiu atliekamas tyrimas.
„Negalime sutikti su tuo, kad valdžia gali pašalinti bet kurį asmenį iš politinės arenos, nebent tam būtų teisinga priežastis“, – sakė jis.
Birželį rinkimų tribunolas uždraudė J. Bolsonaro kandidatuoti į renkamas pareigas iki 2030 metų – dėl jo išpuolių prieš rinkimų sistemą.
J. Bolsonaro taip pat paragino paskelbti „amnestiją toms vargšėms nelaimingoms sieloms, kurios yra įkalintos Brazilijoje“ po to, kai 2023 metų sausį į prezidento rūmus, Kongresą ir Aukščiausiąjį Teismą įsiveržė jo šalininkai, reikalavę kariuomenės įsikišimo į, jų teigimu, pavogtus rinkimus.
68-erių buvęs kariuomenės kapitonas sekmadienio protestą pavadino palaikymo akcija.
Praėjus kiek daugiau nei metams po to, kai jis pasitraukė iš pareigų pralaimėjęs daug nesutarimų sukėlusius rinkimus dabartiniam prezidentui Luizui Inacio Lulai da Silvai (Luisui Inasiju Lulai da Silvai), jo teisinės problemos vis didėja.
Apsirengę žaliais ir geltonais – Brazilijos vėliavos spalvų, kurias J. Bolsonaro eidamas pareigas laikė savo simboliu – drabužiais, jo šalininkai būriavosi Paulistos prospekte, vienoje iš pagrindinių miesto arterijų.
Buvęs lyderis pakartojo, kad buvo persekiojamas po 2019–2022 metų valdymo.
„Siekiu nusiraminimo, noriu ištrinti praeitį ir rasti būdą, kaip mums gyventi taikiai“, – sakė jis.
„Tiesos valanda“
Vasario 8 dieną tyrėjai pradėjo operaciją „Tempus Veritatis“ (lot. k. „Tiesos valanda“) ir per ją policija surengė dešimtis kratų bei reidų ir sulaikė kelis J. Bolsonaro sąjungininkus.
Tyrėjai įtaria, jog J. Bolsonaro kelis mėnesius vykdė antidemokratinius veiksmus, įskaitant planą prieš rinkimus diskredituoti Brazilijos elektroninę balsavimo sistemą vykdant dezinformacijos kampaniją, kad būtų galima pateisinti karinę intervenciją, jei jis pralaimėtų rinkimus.
Policija teigia, kad J. Bolsonaro suredagavo prezidento dekreto projektą, kuriuo būtų įvesta nepaprastoji padėtis, paskelbti nauji rinkimai ir įsakyta suimti Aukščiausiojo rinkimų teismo pirmininką Alexandre de Moraesą (Alešandri di Moraesą).
Jie taip pat paskelbė 2022 metų liepą įvykusio susitikimo vaizdo įrašą, kuriame J. Bolsonaro rėkdamas ir keikdamasis liepia ministrams padėti jam diskredituoti rinkimų sistemą.
Kraštutinių dešiniųjų pažiūrų buvęs prezidentas J. Bolsonaro neigia kaltinimus ir atsisakė atsakyti į klausimus per pusvalandį trukusią apklausą ketvirtadienį federalinės policijos būstinėje Brazilijoje.
L. I. Lulos da Silvos Darbininkų partijos (PT) vadovė Gleisi Hoffmann socialiniame tinkle „X“ rašė, kad šis mitingas buvo „dar vienas Bolsonaro grasinimas institucijoms ir iššūkis teismų sistemai“.
Šalininkai jį dievina
J. Bolsonaro atžvilgiu atliekami ir keli kiti tyrimai, pavyzdžiui, dėl COVID-19 skiepų sertifikatų klastojimo arba įtariamo iš kitų šalių gautų dovanų, pavyzdžiui, Saudo Arabijos dovanotų juvelyrinių dirbinių, pasisavinimo.
Nepaisant to, J. Bolsonaro vis dar laikomas opozicijos lyderiu, o jo ištikimi šalininkai jį tiesiog dievina.
„Bolsonaro yra sąžiningas žmogus, persekiojimo auka“, – sakė 63-ejų metų statybininkas Wilsonas Aseka, į protestą atvykęs iš Minas Žeraiso valstijos, esančios už 700 kilometrų.
„Svarbu jį palaikyti, nes jis atstovauja Dievui, šaliai ir šeimai“, – pridūrė jis, pakartodamas buvusio prezidento šūkį. Vyras proteste dalyvavo su Brazilijos vėliava ant pečių.
Sekmadienio popietę įvykęs protestas buvo laikomas savotišku lakmuso popierėliu prieš spalį vyksiančius savivaldybių rinkimus. Juose, kaip tikimasi, eksprezidento įtaka vis dar poliarizuotoje šalyje bus svarbus veiksnys.
Protesto metu J. Bolsonaro ir jo šalininkai taip pat mojavo Izraelio vėliavomis, taip išreikšdami nepritarimą neseniai išsakytiems L. I. Lulos da Silvos komentarams, kuriais Izraelio kampanija Gazos Ruože buvo palyginta su Holokaustu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!