• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija karines pratybas „Zapad“ kas ketverius metus rengia nuo 2009-ųjų (pirmąjį sykį jos buvo surengtos dar 1999 metais, tačiau vėliau sekė ilga pertrauka). Šių pratybų tikslas yra gerinti Rusijos „gynybines galimybes“ Vakarų karinėje apygardoje. Praėjusį rugsėjį Rusijos kariuomenė paskelbė: „Zapad 2017“ yra antiteroristinės išskirtinai gynybinio pobūdžio pratybos“.

36

Rusija karines pratybas „Zapad“ kas ketverius metus rengia nuo 2009-ųjų (pirmąjį sykį jos buvo surengtos dar 1999 metais, tačiau vėliau sekė ilga pertrauka). Šių pratybų tikslas yra gerinti Rusijos „gynybines galimybes“ Vakarų karinėje apygardoje. Praėjusį rugsėjį Rusijos kariuomenė paskelbė: „Zapad 2017“ yra antiteroristinės išskirtinai gynybinio pobūdžio pratybos“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

„Zapad 2017 – karas prieš NATO“

Tačiau, didžiausio Vokietijos leidinio, tabloido „Bild“, kurie pakalbino kelis Vakarų žvalgybos analitikus, teigimu, „Zapad 2017“ buvo nei „antiteroristinės“ nei „išskirtinai gynybinio pobūdžio“ pratybos, tačiau „akivaizdus“ ir „plataus masto konvencinio karo prieš NATO ir Europą“ pasirengimas. Anot šių šaltinių, pratybose buvo išbandomos Baltijos šalių (ir Baltarusijos) okupacijos bei „staigaus puolimo“ prieš NATO šalis – Vokietiją, Nyderlandus, Lenkiją, Norvegiją ir aljanso partneres Švediją ir Suomiją, taktikos.

REKLAMA
REKLAMA

Užimti Baltijos šalis per savaitę

Pasak leidinio kalbintų dviejų šaltinių, Kremliaus pajėgos mokėsi smogti į NATO „pažeidžiamą teritoriją“, kuri, Rusijos požiūriu, yra trys Baltijos šalys. „Norint tai įgyvendinti, jūs turėsite atlikti staigią Suvalkų koridoriaus užgrobimo operacija“ tokiu būdu užkertant kelią NATO pajėgų judėjimui tarp Lenkijos ir Lietuvos. Leidinio teigimu, būtent tai Rusija ir padarė, sukurdama fiktyvią „Veišnorijos“ valstybę – Suvalkų perėjos teritoriją, perkeltą į Baltarusiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo pat metu Rusija šių mokymų metu išbandė „Baltijos šalių uostų ir oro uostų neutralizavimą ir kontrolės perėmimą, siekiant užkirsti kelią kitų šalių kariuomenės atvykimui“.

Ekspertai pažymi, kad pratybų metu buvo suplanuota „konkreti karinė operacija“, kuomet „nereikia užimti visos šalies ar skelbti ten kažkokios „liaudies respublikos“, – pajėgos būtų nukreiptos į transporto infrastruktūros puolimą.

REKLAMA

Maža to, anot „Bild“ šaltinių, „Zapad 2017“ pratybų metu vyko bombonešių treniruotės „Vakarų Europoje“: „Rusijos karinių oro pajėgų lėktuvai artėjo prie danų pakrantės iš Šiaurės jūros pusės, o taip pat prie Švedijos, Suomijos ir Lenkijos teritorijų iš Baltijos jūros. Manevruose dalyvavo strateginiai bombonešiai „Tu-95“, o taip pat naikintuvai ir kurą tiekiantys pagalbiniai lėktuvai“.

REKLAMA

Smogiamoji operacija Vakarų šalyse ir Šiaurės Europoje

„Nors leidinio pašnekovai ir nežino, kokie konkrečiai tikslus Vokietijoje (galimai ir Nyderlanduose), galėtų atakuoti „Tu-95“, jie teigia: „Tai tikrai buvo dalis pratybų, vykusių rugsėjį“, – rašoma leidinyje.

„Ekspertai nurodo, kad strateginės oro atakos gali būti palydimos plataus masto raketų smūgiais Rytų Europoje panaudojant artimojo nuotolio „Iskander“ raketas – tokiu atveju puolimas būtų vykdomas iš Kaliningrado srities“, – rašoma „Bild“. „Ne įrodyta, tačiau įmanoma“, kad tokios atakos buvo išbandomos šių mokymų metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tam, kad sumažintų NATO kovinę parengtį plataus masto antžeminės operacijos metu, manevrų metu taip pat vyko povandeninių laivų ir oro pajėgų užkardymo veiksmų bandymai virš Baltijos jūros vandenų.

Tikėtinas šių pratybų dalies tikslas buvo „NATO pajėgų Baltijos jūroje, kurios galėtų pasiekti Baltijos šalių teritorinius vandenis ir uostus, siekiant palaikyti užpultas sąjungininkes, sunaikinimas“.

REKLAMA

„Šaltiniai žvalgyboje teigia, kad realaus karo prieš NATO atveju būtų užpultos, be visų kitų, ir Švedija su Suomija. Tokio pobūdžio puolimus rusai jau išbandė šių metų rugsėjį“, – tikinama leidinyje.

Ekspertų teigimu, Stokholmas ir Helsinkis galėtų leisti savo oro uostų ir kitų transporto infrastruktūros objektų panaudojimą NATO kariuomenei, todėl dauguma Švedijos ir pietų Suomijos oro uostų tampa potencialiais „Iskander“ raketų taikiniais. Specialistai remiasi „ganėtinai pastebimu aktyvumu“, kuris tariamai buvo užfiksuotas mokymų metu Murmansko srityje ir Kolos pusiasalyje. „Daugiau aš jums sakyti negaliu, nes ne mes esame šios informacijos šaltiniai“, – leidiniui tikino vienas iš pašnekovų.

REKLAMA

Spalio mėnesį norvegų žiniasklaida, remiantis šešiais šaltiniais Norvegijos gynybos ministerijoje skelbė, kad Rusija „Zapad 2017“ metu treniravosi bombarduoti Špicbergeną Barenco jūroje, o vėliau ir įsiveržti į jį. Informacija, kurią „Bild“ gavo iš savo šaltinių, tai patvirtina. „Strateginiu atžvilgiu Rusijai tai buvo būtina, kartu su suomių taikiniais, pulti norvegų objektus“, – rašoma straipsnyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naudosis branduoline korta

Anot „Bild“ pašnekovų, karo veiksmų pradžioje Rusija galėtų, pavyzdžiui, išbudinti „spalvotąją revoliuciją“ Baltarusijoje ar kitoje valstybėje posovietinėje erdvėje. Dėl tokios įvykių eigos Maskva aiškiai apkaltintų „CŽV suokalbį“.

Ekspertų teigimu, Rusijos išbandytas scenarijus yra paskutinis žingsnis prieš branduolinį karą su Vakarais – tačiau tuo pat metu ir bandymas išvengti tokio karo, greitai užgrobus Baltijos šalis ir atlikus „šoko operaciją“ Vakarų Europoje.

„Jeigu Rusijai tai nepavyktų, Maskva tikriausiai norės parodyti Vakarams, kad siekiant susigrąžinti Rusijos užsigrobtas pozicijas Baltijos šalyse kitas žingsnis būtų taktinio branduolinio ginklo panaudojimas. Pavyzdžiui, tarpkontinentinės raketos, teigia ekspertai. „Tačiau Kremlius bandys išvengti panašaus scenarijaus“, – cituojami „Bild“ šaltiniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų