Kremliaus kritiko, A. Navalno sąjungininkas Ivanas Ždanovas, pavadino IK-3, kuri 1961 m. buvo įkurta buvusios sovietinio gulago priverstinio darbo stovyklos vietoje, „viena šiauriausių ir atokiausių“ kolonijų Rusijoje.
2023 m. gruodžio mėnesio pabaigoje, A. Navalno atstovė spaudai sakė, kad jis netikėtai buvo rastas kolonijoje IK-3 Charpe, gyvenvietėje Jamalo Nencų autonominėje apygardoje, esančioje maždaug už 2 tūkst. kilometrų į šiaurės rytus nuo Maskvos, rašoma portale „The Moscow Times“.
A. Navalno komanda ir aktyvistai jo perkėlimą siejo su kovo mėnesį vyksiančiais prezidento rinkimais, kuriuose, neabejojama, bus perrinktas prezidentas Vladimiras Putinas, ir apibūdino tai kaip bandymą „izoliuoti“ opozicijos politiką.
Iš kalėjimo pabėgti neįmanoma
„Sąlygos (specialiojo režimo kolonijose) yra gana baisios, akivaizdu, kad tai yra kalinimas didžiausioje izoliacijoje, – „The Moscow Times“ pasakojo žmogaus teisių gynėjas Igoris Kaliapinas. – Manau, kad A. Navalnas buvo išsiųstas taip toli būtent tam, kad būtų užtikrinta maksimali įmanoma fizinė izoliacija, todėl net išvykti ten būtų problema“.
IK-3 yra žinoma dėl to, kad 2000-aisiais joje kalėjo Platonas Lebedevas, buvęs kadaise Rusijos oligarcho Michailo Chodorkovskio verslo partneris. P. Lebedevas buvo nuteistas už mokesčių vengimą, pinigų plovimą ir sukčiavimą byloje, kuri, jo ir jo šalininkų teigimu, buvo politiškai motyvuota.
„IK-3 visada veikė kaip kolonija ypač pavojingiems recidyvistams“, – straipsnyje nepriklausomam laikraščiui „Novaja gazeta“ pasakojo Rusijos žurnalistas Leonidas Nikitinskis, lankęsis Charpe 2006 m.
Jis pridūrė, kad šioje teritorijoje vyrauja atšiaurios oro sąlygos.
Ivanas Vostrikovas, buvęs A. Navalno Tiumenės regiono koordinatorius, kuris taip pat lankėsi Charpe, sakė, kad „iš ten pabėgti beveik neįmanoma – iš vienos pusės yra šimtai kilometrų tundros, o iš kitos – Poliarinio Uralo kalnai“.
Nepaisant fizinės kolonijos izoliacijos, IK-3 yra prijungta prie „Zonatelecom“ elektroninių laiškų tarnybos, pažymėjo nepriklausoma Rusijos žurnalistė Farida Rustamova.
Navalnas išlaikė pozityvumą
Pirmiausiai, savo viešame laiške po to, kai gruodžio 7 d. paskelbė prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną nukreiptą 2024 m. prezidento rinkimų strategiją, A. Navalnas siekė nuraminti skaitytojus, kad, nepaisant varginančios kelionės už poliarinio rato, jis neprarado geros nuotaikos.
„Esu jūsų naujasis Kalėdų Senelis. Dabar turiu avikailį, kepurę ušanką (kailinę kepurę su ausis dengiančiais atvartais), o netrukus įsigysiu ir valenki (tradicinę rusišką žieminę avalynę). Per 20 vežimo dienų užsiauginau barzdą. Deja, šiaurinių elnių nėra, bet yra didžiuliai pūkuoti ir labai gražūs aviganiai. Ir svarbiausia: dabar gyvenu už poliarinio rato.
Charpo kaime Jamalo saloje. Artimiausias miestelis turi gražų pavadinimą – Labytnangai. Nesakau „Ho-ho-ho“, bet sakau „Oh-oh-oh“, kai žvelgiu pro langą, kur matau naktį, paskui vakarą ir vėl naktį. Dvidešimt mano vežimo dienų buvo gana varginančios, bet vis dar esu geros nuotaikos, kaip ir dera Kalėdų Seneliui“, – rašė A. Navalnas „X“, buvusiame „Twitter“.
Ilgas maršrutas ir nuostaba pasirodžius advokatui
A. Navalno padėjėjai sakė, kad gruodžio pradžioje jis buvo perkeltas į nežinomą vietą. Prieš tai Vladimiro srities kalėjime, vyras atliko bausmę dėl kaltinimų sukčiavimu.
A. Navalnas pranešė, kad iš Vladimiro srities kalėjimo kolonijos į Rusijos Arktį, jis buvo vežamas itin ilgu, keistu maršrutu. Jis buvo labai nustebęs, kai jo advokatas jį surado ir aplankė Tolimosios Šiaurės kalėjime.
„Šeštadienio vakarą mane atvežė čia. Ir buvau vežamas taip atsargiai ir tokiu keistu maršrutu (Vladimiras-Maskva-Čeliabinskas-Jekaterinburgas-Kirovas-Vorkuta-Charpas), kad nesitikėjau, jog kas nors mane čia ras iki sausio vidurio. Todėl labai nustebau, kai vakar kameros duris atvėrė žodžiai: „Pas jus atvyko advokatas“. Jis man pasakė, kad jūs mane pametėte, o kai kurie iš jūsų net sunerimę. Labai ačiū už palaikymą“, – sakė A. Navalnas.
Kalėjimas – kaip filmuose
Savo pranešime „X“, Navalnas apibūdino griežtas ir ankštas sąlygas kalėjime, palygindamas jį su filmu.
„Kol kas negaliu jūsų linksminti pasakojimais apie poliarinę egzotiką, nes nieko nemačiau už kameros ribų. O už kameros lango matau tik tvorą, kuri yra labai arti. Taip pat išėjau pasivaikščioti.
Kiemas – kaimyninė vienutė, šiek tiek didesnis, su sniegu ant žemės. Ir pamačiau konvojų, ne kaip centrinėje Rusijoje, o kaip filmuose – su kulkosvaidžiais, šiltomis pirštinėmis ir veltiniais batais. Ir su tais pačiais gražiais pūkuotais aviganių šunimis“, – dalinosi Aleksejus.
Linkėjo linksmų švenčių
Nepaisant varginančios kelionės ir labai prastų kalėjimo sąlygų, Kremliaus kritikas savo pranešime išliko pozityvus, ir linkėdamas gražių švenčių, visiems dėkojo už palaikymą.
Aleksejus Navalnas rašė: „Bet kokiu atveju, nesijaudinkite dėl manęs. Man viskas gerai. Man visiškai palengvėjo, kad pagaliau man pavyko. Dar kartą ačiū visiems už palaikymą. Ir linksmų švenčių! Kadangi aš esu Kalėdų Senelis, tikriausiai domitės apie dovanas. Bet aš esu ypatingo režimo Kalėdų Senelis, todėl dovanų gauna tik tie, kurie elgėsi labai blogai“.
Dėl kaltinimų ekstremizmu, kuriuos jis ir jo šalininkai neigia kaip politiškai motyvuotus, disidentas turėjo atlikti 19 metų laisvės atėmimo bausmę, Charpe esančioje griežtesnio režimo kolonijoje.
Kalinių pasakojimai
Dabartinių ir buvusių IK-3 kalinių pasakojimuose aprašoma itin atšiauri aplinka, kur gyvenimo sąlygos yra skurdžios, taip pat vyrauja fizinis ir psichologinis smurtas.
Kai kurie kaliniai skundėsi, kad kolonijoje trūksta drabužių ir kitų būtiniausių reikmenų, teigė nepriklausoma žiniasklaidos priemonė „Vjorstka“, remdamasi teismo dokumentais.
Nuteistasis Maksimas Bachvalovas, kuris 2017–2020 m. atliko bausmę IK-3, teigė, kad atvykęs į koloniją jis buvo aprūpintas tik viena pora žieminių batų ir nudėvėtu kostiumu.
Kitas kalinys, Sergejus Česnokovas, teigė, kad dažnai sirgo, kai jo drabužiai tapo netinkami naudoti, o kalėjimo administracija nesuteikė naujų, pasakojo „Vjorstka“.
2022 m. kalinys Sergejus Šeichinas pateikė ieškinį prieš koloniją, skųsdamasis, kad jo būrys buvo uždarytas kameroje, kurioje nebuvo natūralios šviesos ir karšto vandens.
Kiti kaliniai pranešė, kad dėl sąlygų patiria „psichologinį stresą“, pasakoja „Vjorstka“.
Kalinius kankina net prižiūrėtojai
Kai kurie kaliniai net kalėjimo prižiūrėtojus apkaltino kankinimais.
„Kai kaliniai patenka į koloniją, jie nuvedami į pirtį. Kai žmogus nusirengia ir eina praustis, vanduo užsukamas, įeina žmonės su kaukėmis ir pradeda jį mušti. Su manimi tai truko apie pusvalandį. Buvo apie 15 žmonių – ir kalinių, ir darbuotojų“, – pasakojo nuteistasis Micho Chulilidze, atlikęs bausmę IK-3.
„Jie paguldė mane ant grindų ir mušė lazdomis bei kumščiais į sėdmenis, galvą, veidą, šonkaulius. Jie nesuteikė jokios medicininės pagalbos“, – sakė M. Chulilidze.
Nesilaikoma jokių taisyklių
Nuo 2022 metų Jamalo Nencų autonominės apygardos prokuratūra bent du kartus pranešė apie darbo apsaugos įstatymų, priešgaisrinės saugos taisyklių ir higienos normų nesilaikymą IK-3.
2022 metais Federalinė antimonopolinė tarnyba į nepatikimų rangovų registrą taip pat įtraukė įmonę IK-3, kurioje, Federalinės įkalinimo įstaigų tarnybos duomenimis, gali būti laikoma iki 1050 kalinių.
Navalnas buvo verčiamas klausyti prorusiškos popmuzikos
„Skynews“ teigimu, 47 metų A. Navalnas, vienas iš aršiausių Vladimiro Putino kritikų, buvo verčiamas klausytis atlikėjo SHAMAN dainos „Ja Ruskij“ (rus. „Aš esu rusas“). Tai buvo teigiama socialinio tinklo X įraše, kurį padėjo publikuoti A. Navalno šaltiniai.
Įraše A. Navalnas teigė, jog kiekvieną dieną 5 val. ryto girdi komandą, kuri liepia keltis. Po komandos groja Rusijos himnas ir tada daina „Ja Ruskij“, kurią dainuoja atlikėjas SHAMAN.
„Šis dainininkas išgarsėjo kai jau buvau kalėjime, todėl negalėjau nei to matyti, nei klausytis jo muzikos. Tačiau žinojau, kad jis tapo pagrindiniu V. Putino dainininku ir kad „Ja Ruskij“ yra jo svarbiausia daina. Žinoma, man buvo smalsu ją išgirsti, bet kur gi kalėjime aš galėjau jos klausytis?“ – pasakojo opozicijos lyderis.
A. Navalnas atskleidė, kad jo smalsumas buvo patenkintas, kai buvo perkeltas į Jamalą, Arkties kalėjimą, kur prižiūrėtojai pradėjo jam groti neįprastą dainą.
Dieną prieš mirtį Navalnas atrodė žvalus
Likus vos dienai iki savo mirties A. Navalnas, atsižvelgiant į aplinkybes, dar atrodė „linksmas, sveikas ir žvalus“, „Telegam“ tinkle rašė kanalo „Sota“ žurnalistai. Jie paskelbė 30 sekundžių trukmės begarsį įrašą, kuriame matyti, kaip A. Navalnas kalba ir šypsosi. Jis teismo posėdyje dalyvavo vaizdo ryšiu.
A. Navalnas, kuris 2020 m. tik per plauką liko gyvas po apnuodijimo, kolonijoje vis skundėsi dėl sveikatos problemų, tačiau per daugybę teismo posėdžių, kurie tęsėsi ir po jo įkalinimo, visad atrodydavo demonstratyviai žvalus.
Mirties diena
„Po pasivaikščiojimo Navalnas blogai pasijuto ir beveik iš karto prarado sąmonę. Nedelsiant atvyko medicinos personalas ir buvo iškviesta greitosios pagalbos komanda. Buvo atliktos gaivinimo priemonės, kurios teigiamų rezultatų nedavė. Medikai patvirtino nuteistojo mirtį. Mirties priežastys nustatinėjamos“, – buvo sakoma pareiškime. Rusijos tyrimų komitetas pranešė pradėjęs tyrimą dėl jo mirties.
A. Navalno spaudos sekretorė Kira Jarmyš sakė, kad jo komanda nebuvo informuota apie jo mirtį.
Aleksejui Navalnui buvo 47 metai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!