„Raginame nedelsiant sudaryti ilgalaikes humanitarines paliaubas“, – po kelias dienas trukusių diplomatinių ginčų dėl teksto pareiškė 11 valstybių, įskaitant musulmoniškas Indoneziją ir Malaiziją, vadovai.
Melburne į trijų dienų aukščiausiojo lygio susitikimą su kolegomis iš Australijos susirinkę dešimties ASEAN bloko šalių vadovai karštai diskutavo apie blogėjančią padėtį Gazos Ruože.
Artėjant musulmonų šventajam Ramadano mėnesiui, Jungtinės Valstijos ir vis daugiau kitų šalių siekia, kad būtų paskelbtos paliaubos.
„Smerkiame išpuolius prieš visus civilius gyventojus ir civilinę infrastruktūrą, dėl kurių toliau gilėja humanitarinė krizė Gazos Ruože ir, be kita ko, ribojama galimybė gauti maisto, vandens bei kitų būtiniausių dalykų“, – teigė Pietryčių Azijos šalių ir Australijos vadovai.
„Raginame užtikrinti greitą, saugią, netrukdomą ir ilgalaikę humanitarinę pagalbą visiems, kam jos reikia, be kita ko, didinant pajėgumus sienos kirtimo punktuose, taip pat ir jūroje“, – pridūrė jie.
Grupė taip pat pareiškė remianti Jungtinių Tautų agentūrą palestiniečiams remti (UNRWA), nors Australija sustabdė jos finansavimą kilus įtarimams, kad kai kurie jos darbuotojai priklausė teroristinėms grupuotėms, įskaitant „Hamas“.
Singapūras nepritarė siūlymui pareiškime pasmerkti bado naudojimą Gazos Ruože, kad nesupykdytų Izraelio.
Diplomatai taip pat ginčijosi, ar pareiškime turėtų būti raginama visiškai nutraukti ugnį, ar tiesiog paskelbti laikiną humanitarinę pertrauką.
Pietryčių Azijoje gyvena apie 40 proc. pasaulio musulmonų, o svarbios ASEAN šalys Indonezija ir Malaizija tvirtai remia palestiniečių siekį.
Tačiau kitos įtakingos ASEAN šalys, pavyzdžiui, Singapūras, palaiko glaudesnius ryšius su Izraeliu ir stengiasi pernelyg nesivelti į prieštaringai vertinamas diskusijas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!